Mapa Inny artykuł Zakopane w 48 godzin. Co robić, gdy nie ma śniegu albo nawet pada?

Zakopane w 48 godzin. Co robić, gdy nie ma śniegu albo nawet pada?

 Zakopane to drugie co do wielkości (po Nowym Targu) miasto Podhala. Poza tym nazywane jest „zimową stolicą Polski” i jest najwyżej położonym miastem w naszym kraju. Swoją sławę zyskało zwłaszcza pod koniec XIX wieku, kiedy stało się „kulturalnym centrum Polski”. Wtedy właśnie odwiedzało go lub też nawet osiedlało się tu wielu artystów, malarzy, poetów, pisarzy ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem – twórcą słynnego Stylu Zakopiańskiego – na czele. Później, to już była tylko kwestia czasu, by miasto stało się popularne wśród letników oraz turystów…

fot. fraktus / flickr.com / CC


To zawsze najgorszy scenariusz – brak śniegu i deszcz w górach. Z pozoru wydaje się, że urlop stracony. Ale niekoniecznie! Jeśli udajecie się do Zakopanego i pogoda Wam nie dopisze, to macie wiele innych atrakcji, z których można skorzystać zawsze w tym mieście – o każdej porze roku i przy każdych warunkach atmosferycznych – i nie chodzi bynajmniej o wysiadywanie w jednej z knajpek na Krupówkach. Mamy dla Was kilka propozycji. Przeczytajcie, może się przyda!

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Zakopanem | Zarezerwuj hotel w Zakopanem

1. Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa (ulica Kościelna, zwany Starym Kościołem), pochodzi z 1847 roku i jest niewielkim drewnianym kościółkiem, który znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Wewnątrz świątyni zobaczyć możemy ładny drewniany ołtarz wykonany przez ludowego artystę, a także kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – patronki kościoła od lata 30 – tych XX wieku i ludowe ozdoby oraz malowidła. W niewielkiej odległości zobaczyć możemy najstarszą budowlę sakralną w mieście – kaplicę św. Andrzeja Świerada.

2. W sąsiedztwie opisanego wyżej kościółka znajduje się Cmentarz na Pęksowym Brzysku, to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć. Na tej najstarszej zakopiańskiej nekropolii spoczywa wielu przedstawicieli znakomitych miejscowych rodów oraz ludzi zasłużonych dla miasta jak np. Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński, pierwszy proboszcza Zakopanego – Józef Stolarczyk czy odkrywca miasta – Tytus Chałubiński. Na cmentarzu zachwycają wspaniałe nagrobki – istne dzieła sztuki, nawiązujące do lokalnych tradycji, a także cmentarne kotki – tak przez nas nazwane, bo po prostu tu mieszkające.

willa koliba3. Zakopiański Styl, którego twórcą był Stanisław Witkiewicz to niepowtarzalny wyznacznik tego miasta, którego szlakiem można przemierzać Zakopane. Znakomitymi przykładami zakopiańskiego stylu są Willa Koliba (ulica Kościeliska 18), czyli najstarszy budynek zbudowany właśnie w tym stylu- dziś filia Muzeum Zakopiańskiego – Muzeum Stylu Zakopiańskiego gdzie możemy zobaczyć między innymi przepiękne wnętrza urządzone w tym stylu i kolekcję etnograficzną (bilety: normalny 7 zł/ulgowy 5,5 zł). Kolejny znakomity przykład Witkiewiczowego stylu to Willa pod Jedlami, która począwszy od końca XIX wieku znajduje się w rękach rodziny Pawlikowskich (mieszkała tu niegdyś znana poetka Maria Pawlikowska – Jasnorzewska), czy Willa Witkiewiczówka (ul. Antałówka 6) bardzo mocno związana z rodziną Witkiewiczów – zbudowana przez brata Stanisława Witkiewicza – Jana według projektu jego syna – Jana Koszczyca Witkiewicza. Przez pewien czas prowadziła tu swój pensjonat siostra Jana i Stanisława, a później swoją pracownię miał Witkacy. Dziś znów mieści się tutaj pensjonat.

4. Kościół Parafialny pod wezwaniem Najświętszej Rodziny (zwany Nowym Kościołem), znajduje się na Krupówkach i jest najstarszym (z końca XIX wieku) murowanym kościołem w Zakopanem. Ciekawostką jest fakt, że kościół wzniesiony został w całości z górskiego, szarego kamienia. Wnętrze to mieszanka stylów – od neoromańskiego, po zakopiański. Już z daleka uwagę przykuwa jego zielony dach oraz długie kamienne schody do niego prowadzące.

5. Muzeum Przyrodnicze TPN (ulica Chałubińskiego 42 a), małe ale bardzo ciekawe muzeum prezentujące zbiory przyrodnicze obszaru objętego ochroną parku, podzielone na kilka działów jak np. flora, fauna, geologia, jaskinie, klimat, wody itp. Wystawa wzbogacona jest również o ekspozycje związane z działalnością człowieka w Tatrach, a także związane z wysokimi górami – nie tylko Tatrami oraz ochroną przyrody – wystawy czasowe.

6. Muzeum Tatrzańskie im. Tutusa Chałubińskiego (ulica Krupówki 10, ceny biletów: 7 zł/5,5 zł, w niedzielę wstęp wolny), znajduje się w okazałym budynku zaprojektowanym przez Witkiewicza i Męczyńskiego – to budynek główny muzeum, które w kilku swoich filiach prezentuje bogate zbiory historyczne, etnograficzne  oraz przyrodnicze związane z Tatrami, Zakopanem, Podhalem. Filie Muzeum Tatrzańskiego zlokalizowane w Zakopanem to wspomniane już wcześniej Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza, Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza, Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich, Galeria Władysława Hasiora i Muzeum Kornela Makuszyńskiego

7. Aquapark w centrum Zakopanego (ul Jagiellońska 31), idealne miejsce na aktywne spędzenie czasu, gdy pada deszcz. Oprócz basenów ze zjeżdżalniami, jaccuzi i „dziką rzeką”, saun (fińskiej, solankowej, zimowej, biosauny i łaźni parowej), znajduje się tu również kręgielnia i fitness club a także punkty gastronomiczne. Wiele atrakcji wodnych przygotowanych jest specjalnie dla najmłodszych. Więcej można znaleźć na stronie aquaparku.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Zakopanem | Zarezerwuj hotel w Zakopanem

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE SPĘDZANIA CZASU W BEZŚNIEŻNYM ZAKOPANEM? PROSIMY, PISZCIE!

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI