Albania jest krajem do dziś dnia osnutym nimbem tajemnicy. Niewielka, wymieniana jednym tchem obok Macedonii, Czarnogóry i wszystkich pozostałych krajów byłej Jugosławii, właściwie jest nam, Polakom, mało znana. Przez dziesięciolecia izolowana od wpływów zewnętrznych, jest jednym z niewielu krajów Europy, gdzie naprawdę mocno można poczuć klimat prawdziwych, dawnych Bałkanów. I choć być może nie jest tak słynna z plaż i zabytków, jak jej większa siostra – Chorwacja, to nie znaczy, że Albania, zwana tysiące lat temu Ilirią, nie ma się czym pochwalić – a wręcz przeciwnie!
<miejsce na mapę>
Albania – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik
Krótko o historii
Gdy rozmawiamy o historii, to Albania nie ma się czego wstydzić. Już 2000 lat p.n.e zwana była Ilirią I była centrum jednej z najciekawszych kultur regionu Morza Adriatyckiego. Przez kolejne stulecia na jej terenach krzyżowały się wpływy Imperium rzymskiego, Bizancjum, Włoch I oczywiście Imperium Ottomańskiego. To właśnie drugiej, bo trwającej prawie 500 lat, obecności Ottomanów Albania zawdzięcza swój dzisiejszy charakter kraju na rozdrożu kultur – muzułmańskiej I chrześcijańskiej.
Historia powojenna Albanii była wyjątkowa, jak ona sama. Kraj przez niemal 50 lat trwał w izolacji – odcinając się od obu wielkich sąsiadów – ZSRR I Chińskiej Republiki Ludowej. Reżim Envera Hodży, trwający do roku 1985, to do dziś dnia jedna z ciemniejszych kart historii kraju.
Od momentu odzyskania niepodległości w roku 1992 Albania, podobnie jak pozostałe kraje bałkańskie, ulega bardzo dynamicznym zmianom. Kraj stopniowo otwiera się na świat, a I sam świat do Albanii coraz chętniej I częściej zagląda.
Dla kogo?
Albania to kraj dla osób lubiących odkrywać miejsca poza utartym szlakiem. Już samo podróżowanie wzdłuż niezwykle malowniczych dróg przez góry I wybrzeża Albanii jest niezwykłym przeżyciem. Tutaj dawne miasta Ilirii, zamki I fortece, które broniły Europy przed napływem wojsk ottomańskich sąsiadują z gajami oliwnymi I winnicami. Góry Dynarskie, które zajmują większą część kraju, to jedne z piękniejszych, choć również jedne z rzadziej eksplorowanych I bardziej dzikich gór Europy. Plaże Riwiery Adriatyckiej sa nadal rzadko odwiedzane przez duże grupy turystów I nadal zachowują swój urok. Albania to także miejsce, gdzie krzyżują się liczne kultury, języki I tradycje – prawdziwy bałkański kocioł – lub raczej “kociołek”.
Najważniejsze informacje
Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda
Albania to kraj zdominowany przez góry, które zajmują 75% powierzchni. Góry Dynarskie ciągną się praktycznie wzdłuż całej granicy kraju z sąsiadującą Czarnogórą I Macedonią. Masyw ten dzieli się na pomniejsze pasma Gór Północnoalbańskich, Gór Skandberga I Mal Valamares. Najwyższy szczyt, Korab, mierzy 2751 m n.p.m. I należy zarówno do Albanii, jak I Macedonii.
Niziny zajmują niewielką część kraju I oddzielają rejony górskie od wybrzeża. Od strony zachodniej I południowo -zachodniej Albanię otaczają dwa morza: Adriatyk I Morze Jońskie. Północna część wybrzeża ma słabiej rozwiniętą linię brzegową I tu znajdują się jedne z piękniejszych piaszczystych plaż Albanii. Na południu pojawiają się skaliste wybrzeża, a cały region, zwany Riwierą Albańską, ciągnie się od Parku Narodowego Llogara do miejscowości Lukove.
W krajobrazie Albanii nie brak różnorodności – potężne góry sąsiadują z gajami oliwnymi, cytrynowymi, winnicami I rozległymi lasami, które zajmują ok 40% powierzchni kraju.
Dzięki położeniu nad dwoma ciepłymi morzami Albania korzysta z dobrodziejstw klimatu śródziemnomorskiego. Bardzo ciepłe lata, niezbyt chłodne zimy na wybrzeżu I nieco bardziej srogie (I śnieżne) w górach to sprawiają, że Albanię najlepiej odwiedzać w porach przejściowych – wiosną lub jesienią.
Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca w Albanii
Jedną z największych atrakcji Albanii sa wspaniale, pełne historii miasta. Począwszy od stolicy, Tirany, która jest uznawana za kulturalną stolicę Bałkanów, przez Berat, otomańskie miasta zwane “Miastem 1000 okien” i Gjirokaster, gdzie czasy Imperium Tureckiego można poczuć w każdym zakątku malowniczych, wąskich uliczek, po Sarande I Vlore, które sa prawdziwymi perełkami albańskiego wybrzeża.
Odkrywanie “dzikiej” Albanii to prawdziwa atrakcja dla miłosników przygody off-road. Szlaki Albańskich Alp, pełne owiec, gęstych lasów I słynące zw spaniałych krajobrazów, można odwiedzać na zmianę z małymi wioskami położonymi nad Albańską Riwierą – pasmem wybrzeża, którego część nadal nie została zajęta przez wielkie kurorty. Miejscowości takie, jak Dhermi, sa nadal częściej odwiedzane przez mieszkańców małych rybackich wiosek, niż turystów z wielkich miast, a plaże należą tu do jednych z najpiękniejszych na całych Bałkanach.
Każdy, kto chciałby doświadczyć całego bogactwa przyrody Albanii w jednym miejscu, może wybrać się na dwa lub trzy dni do Parku Narodowego Lura, gdzie wśród górskich szczytów I krystalicznie czystych jezior można spotkać przedstawicieli wspaniałej fauny tej dzikiej części Europy – niedźwiedzia, rysia czy wilka.
Zabytki wpisane na listę UNESCO:
- Berat i Gjirokaster – historyczne centra miast
- Butrint – pozostałości greckich i rzymskich kolonii nad piękną laguną
Transport: Drogi, autobusy, kolej
Lotnisko w Tiranie jest położone ok 15 km od centrum miasta I jest głównym portem lotniczym w kraju.
Większość podróży po Albanii zwykle odbywa się komunikacją autobusową, podróżując tzw. furgonami. Furgony łączą większość miejscowości gęstą siecią połączeń, niestety, nie mają zwykle określonego rozkładu jazdy i wyruszają, gdy są wystarczająco pełne. Długodystansowe autobusy mają zwykle określone godziny odjazdów i przyjazdów, jednak nie zawsze ściśle się go trzymają.
Podróż pociągiem to doświadczenie pozwalające dotknąć prawdziwej Albanii. Bilety są bardzo tanie, pociągi jeżdżą powoli, mają dużo przystanków i toczy się w nich niezwykle bogate życie towarzyskie.
GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Albanii | Zarezerwuj hotel w Albanii