Armenia to jeden z najczęściej jednym tchem wymienianych krajów Kaukazu. Mała, zdominowana przez górskie szczyty i przełęcze, mimo swojego położenia nigdy nie stała „z boku” i zawsze była w centrum wydarzeń. Leząca na słynnym Jedwabnym Szlaku kraina była od tysiącleci miejscem wymiany nie tylko towarów, ale i kultur. Dziś jest to najstarszy kraj chrześcijański na świecie, którego wspaniałe, antyczne kościoły, można podziwiać dosłownie na każdym kroku. Zapraszamy na krótki przybornik faktograficzny na temat Armenii.
<miejsce na mapę>
Armenia – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik
Krótko o historii
Historia pisana Armenii sięga 3000 lat wstecz, kiedy to przez jej tereny przebiegał fragment Jedwabnego Szlaku, a karawany podążały tędy, kierując się do Chin, lub wracając z cennymi towarami do Europy.
Chrześcijaństwo zostało przyjęte w Armenii niezwykle wcześnie, bo już ok roku 40 n.e. W roku 301 król Tiridates III oficjalnie przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową. W średniowieczu tereny Armenii często znajdowały się pod wpływami Imperium ottomańskiego lub Bizantyjskiego (na zachodzie) oraz rosyjskiego lub perskiego (na wschodzie) aż do początków XX wieku.
Podczas I Wojny Światowej Armenia doświadczyła koszmaru ludobójstwa, kiedy to około 600 000 Orian zginęło z rąk tureckich – fakt ten do dziś dnia jest powodem trudnych stosunków obu krajów. Po II Wojnie Światowej Armenia wchodziła w skład ZSRR, I w momencie jej rozpadu 23 sierpnia 1990 zdecydowała się na ogłoszenie niepodległości, jako pierwsza republika nie-bałtycka wchodząca w skład Związku Radzieckiego.
Dla kogo?
Armenia jest krajem, gdzie można, dosłownie, dotknąć historii. Tutaj szczątki świątyń zoroastriańskich sąsiadują z jednymi z najstarszych kościołów chrześcijańskich świata. Potężny szczyt Araratu, tak ważny dla chrześcijan, spogląda na Armenię co prawda z tureckiej dziś strony, ale jego obecność właściwie tuż obok nadal jest dla Ormian niezwykle ważna. I, oczywiście, jest tu jeszcze Kaukaz – setki kilometrów szlaków przez jedne z najwspanialszych gór świata, przebiegające przez małe, zawieszone w czasie wsie – tu historia łączy się z dniem dzisiejszym.
Najważniejsze informacje
Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda
Armenia to kraj zdecydowanie górzysty – ponad połowa kraju leży tu na wysokości ponad 2000 m n.p.m, a obszarów położonych poniżej 1000m n.p.m jest mniej niż 10%.
Większą część kraju zajmuje Wyżyna Armeńska, sąsiadująca z wcale niemałym pasmem Małego Kaukazu. Średnia wysokość tych gór to ok 2500m n.p.m. Jako, że Armenia należy do regionów aktywnych sejsmicznie, trzęsienia ziemi nie należą tu wcale do rzadkości, choć do poważnych dochodzi nieczęsto. Ostatnei wielie trzęsienie ziemi, które wyrządziło potężne szkody w północnej części kraju, miało miejsce w grudniu 1988 roku.
Armenia znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego I charakteryzuje się m.in dużyim amplitudami temperatur między dniem a nocą. Jest to też region niezwykle usloneczniony, co oznacza, że przez większą część roku niebo jest tu błękitne, a dni słonecznych jest ok. 220 w roku.
Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca w Armenii
kaukaskie krajobrazy to jedne z największych atrakcji tego małego kraju. Szczyty mierzące 3000 -4000 metrów otoczone są zielonymi dolinami, gdzie, głównie latem przyjeżdża także wielu Ormian na wypoczynek. Najwyższy szczyt, Aragac (4090 m n.p.m), będący wygasłym wulkanem, można podziwiać z dołu, ale można oczywiście również go zdobyć.
Zabytki sakralne, jedne z najstarszych na świecie, również stanowią wyjątkową atrakcję Armenii – monastyry takie, jak słynny Chor Wirap znajdują się na trasie każdej wycieczki. Chor Wirap jest zresztą wyjątkowy – to monastyrnależący do najważniejszych dla wszystkich Ormian, ale I miejsce wspaniale położone – niecałe 30 km od Araratu, który spogląda na klasztor zza tureckiej strony granicy.
Częstym kierunkiem wycieczek letnich w Armenii jest jezioro Sewan, znajdujące się na wysokości 2000 m n.p.m, którego ciepłe wody I piaszczyste plaże zachęcają do słodkiego lenistwa. Jednak Sewan to także miejsce, gdzie znajduje się wyjątkowy Sewanawank – “półwysep klasztorów” – tu podobno zsyłano grzesznych duchownych, by odpokutowywali swe winy modlitwami w jednym z kościołów.
Armenia, jak przystało na najstarszy kraj chrześcijański na świecie, jest dosłownie usłana kościołami – a każdy z nich słynie z innej historii, innych I coraz wspanialszych malowideł I ornamentów. Najciekawszymi są bez wątpienia monastery I kościoły w Norawank, klasztor Tatew, gdzie znajduje się intrygująca “tańcząca kolumna” oraz ruiny wspaniałej katedry Zwartnoc I oczywiście znajdujące się na liście UNESCO kościoły w Eczmiadzynie, które miały być jednymi ze wspanialszych w całym ówczesnym świecie chrześcijańskim.
Zabytki wpisane na listę UNESCO:
- Zespoły klasztorne Hachpat I Sanachin
- Klasztor Geghard I Dolina Górnego Azatu
- Katedra I kościoły w Eczmiadzynie oraz zespół archeologiczny w Zwartnoc
Transport: Drogi, autobusy, kolej
Głównym lotniskiem Armenii jest Erewań (EVN). Port lotniczy znajduje się 10 km od samego miasta. Możemy tu dolecieć liniami LOT z Warszawy.
Sieć drogowa jest dość dobrze rozbudowana, choć można mieć wiele uwag co do stanu nawierzchni. Podobnie, jak w całym Kaukazie, im wyżej w góry, tym drogi węższe, bardziej kręte I w bardziej rozpaczliwym stanie.
Podróżować właściwie po Armenii można tylko autobusem lub własnym samochodem, gdyż lotniska są tylko dwa, a posowiecka sieć kolejowa pozwala dokładnie podziwiać krajobraz, ale nie szybko się przemieszczać. Za to autobusy lub mini-busy jeżdżą wszędzie. Uwaga, w Armenii zwykle nie kupuje się biletu, tylko płaci kierowcy na koniec wycieczki, wysiadając w dowolnym właściwie miejscu trasy. Kolej funkcjonuje tylko na likku trasach w tym w miarę przyzwoite połączenie funkcjonuje pomiędzy stolicą Kraju a Tblisi w Gruzji (nocny).
GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Armenii | Zarezerwuj hotel w Armenii