Gruzja to esencja słowa „przygoda” – niewielki kraj, którego historia słynie z walecznych ludzi, krajobraz – z niebosiężnych gór Kaukazu, kultura – z liczących setki lat kościołów, które wtapiają się w surowy, górski krajobraz. Gruzja to jednak kraj wyjątkowy także pod innym względem – mało który naród słynie ze swojej gościnności tak mocno, jak Gruzini. I, oczywiście, ich gościnność jest tym większa wobec gościa, im większa jest wspólnie wypita ilość wina… A wina w Gruzji nie brakuje! Zapraszamy na krótki przybornik faktograficzny na temat Gruzji.
<miejsce na mapę>
Krótko o historii
Gruzini swoją bogatą historię opowiadają od korzeni – naprawdę niezwykle głęboko sięgając, jeżeli chodzi o poszukiwanie przodków. Zgodnie z gruzińskimi legendami naród ten wywodzi sie bowiem od samego wnuka Noego. Tak szlachetne pochodzenie ciężko byłoby oczywiście udowodnić, ale faktem jest, że rozwój historii Gruzji przeplata sie z rozwojem chrześcijaństwa – Gruzja bowiem przyjęła chrześcijaństwo już w IV w n.e.
Rozkwit państwa gruzińskiego przypada na przełom XII I XIII w, kiedy to krajem rządziła silna postać – Królowa Tamar, postać tak poważana do dziś w kulturze kraju I postrzegana za tak silna, że do dziś dnia niektórzy Gruzini mówią o niej “Król Tamar”. Pod rządami tej niezwykłej kobiety ówczesna Gruzja rozciągała się na tereny m.in dzisiejszej Turcji, Azerbejdżanu, a nawet południowej Rosji.
Współczesna historia Gruzji łączy się bardzo silnie z historią jej potężnych sąsiadów – Rosji I Turcji. Będąc pod wpływem obydwu przez wiele stuleci, Gruzja musiała długo I wytrwalw walczyć o niezależność, którą uzyskała dopiero w roku 1991. Od tamtej pory kraj ten nadal boryka się z problemami wewnętrznymi, czego przejawem są m.in konflikty o kontrolę nad Południową Osetią I Abchazją oraz oczywiście tzw. Rewolucja Róż z 2003 r., która doprowadziła do znacznych zmian politycznych – m.in ustąpienia prezydent ta E. Szewardnadze I zastąpienia go nowowybranym M. Saakaszwilim. Aczkolwiek ten dziś pełni polityczne funkcje na Ukrainie.
Dla kogo?
Gruzja jest krajem dla ludzi aktywnych, dla których prawdziwą przygodą jest spotkanie przede wszystkim z dziką przyrodą, kulturą ludową (czasami równie dziką, co przyroda) I doświadczenie codziennego zycia Kaukazu. Oczywiście zabytków w Gruzji, które wate są polecenia także nie brakuje – te najsłynniejsze związane są z kullturą sakralną I wczesnym chrześcijaństwem. Kilkusetletnie kamienne kościoły, których sylwetki idealnie komponują się z kaukaskimi szczytami to wizytówka Gruzji. Ponadto Gruzja to wspaniała kultura wina – jego wytwarzania w niewilkich, tradycyjnych winnicach, spożywania podczas długich, całonocnych biesiad I oczywiście wygłaszania kwiecistych poematów o tym trunku.
Najważniejsze informacje
Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda
Gruzja zdominowana jest przez górski masyw Kaukazu, którego dwa pasma – Kaukaz Wielki I Kaukaz Mniejszy – rozdziela Nizina Kolchidzka. Treny górskie zajmują ponad 2/3 powierzchni kraju I tworzą naturalne granice, które przez stulecia miały istotny wpływ na kulturowa izolację Gruzji.
Masyw Wielkiego Kaukazu dominują szczyty o wysokości ok 4000 – 5000 m n.p.m, przy czym najbardziej rozpoznawalne to szczyty: Kazbek (5033 m n.p.m) I najwyższy szczyt Gruzji – Szchara (5193 m n.p.m) i Uszba (4710m n.p,m). Masyw Mniejszego Kaukazu znacznie ustępuje wysokością swojemu większemu sąsiadowi – najwyższe szczyty nie przekraczają 3000 m.n.p.m.
Od zachodu Gruzja graniczy z Morzem Czarnym. Najwazniejszym miastem portowym Gruzji jest Batumi, położone na południu wybrzeża, tuż przy granicy z Turcją.
Ze względu na niezwykłe zróżnicowanie wysokości na niewielkiej powierzchni, klimat Gruzji jest również różnorodny. Cały kraj znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, aczkolwiek temperatury I klimat lokalny będa niezwykle zależne od wysokości.
Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca w Gruzji
Główne atrakcje Gruzji są ściśle powiązane z niezwykle bogatą kulturą sakralną. Liczne kościoły I klasztory prawosławne, które nierzadko znajdują się w niewielkich kaukaskich wsiach, w sposób niepowtarzalny komponują się z otoczeniem . Jednym z najsłynniejszych klasztorów jest bez wątpienia Cminda Sameda – XIV – wieczny klasztor położony “w cieniu” Kazbeka. Inne niezwykle znane to m.in Wardzia – zespół klasztorów wydrążonych w skałach oraz slynny Dawit Garedża, wzniesiony już w początkach VI w. kompleks klasztorny zbudowany na stoku górskim. Niewielka miejscowość Mcchete, gdzie położony jest z kolei Monastyr Dzwari, jest znana jako stolica duchowa Gruzji.
Wyjątkową atrakcją Guzji sa przejazdy przez górskie regiony kraju – szczególnie imponujących widoków dostarcza przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną – XIX-wiecznym szlakiem militarnym, który przecina kraj z północy na południe. To własnie na tym szlaku, liczącym 208 km, znajdują się m.in klasztor Cminda Sameda, twierdza Ananuri, Przełęcz Krzyżowa (2379 m n.p.m) oraz góra Kazbek.
Na wyjątkową uwagę zasługuje tez rejon Swanetii – położony w północno-zachodniej części Gruzji, w całości wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.
Zabytki wpisane na listę UNESCO:
- Katedra Bagrati I kompleks klasztorny Gelati w Kutaisi – przykłady “zlotej epoki” w kulturze Gruzji z przełomu XI I XII w, jedne z najsłynniejszych obiektów sakralnych kraju.
- Górna Swanetia – region północno-zachodniej Gruzju, który dzięki izolacji od otoczenia ma wyjątkwo dobrze zachowaną tradycyjną kulturę Swanów, ich język oraz zwyczaje.
- Miasto-Muzeum Mchheta – ze względu na liczne I niezwykle ważne w gruzińskiech duchowości klasztory tu się znajdujące miasto określane mianem “duchowej stolicy Gruzji”
Transport: Drogi, autobusy, kolej
Ze względu na zróżnicowanie terenowe Gruzję najlepiej poznawać podróżując drogą lądową. Na krótszych trasach sprawdzi się wynajmowanie taksówek, które sa dość tanie. Na dłuższych trasach operują marszrutki – niewielkie busy, które mają obecnie coraz dokładniej określony rozkład jazdy.
Transport kolejowy jest dość rozbudowany, jak na taki górzysty kraj I przejazdy kolejowe nie są drogie. Niestety,nie są też szybkie. Bilety można kupić za pośrednictwem strony internetowej www.railway.ge, jednakże nie jest to zadanie należące do najłatwiejszych.
Z Polski mamy dwa bezpośrednie połączenia lotnicze z Gruzją. Linie Wizzair latają do Kutaisi a LOT do Tblisi.
GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Gruzji | Zarezerwuj hotel w Gruzji