Walia to miejsce, które w świadomości wielu podróżników i turystów nie istnieje jako odrębna całość – dopóki tam nie trafią. Bo kto raz tam pojedzie, już nigdy nie nazwie tej niewielkiej części Wielkiej Brytanii – Anglią… Walia to kraina o wspaniałych, górskich krajobrazach, w dolinach których rozsiane są małe kamienne miasteczka i potężne średniowieczne zamki. To także bardzo dziwne miejsce na mapie Wielkiej Brytanii – gdzie zamiast chłodnego „good mornin’” usłyszymy rubaszne „bore da!”. Zapraszamy na krótki przybornik faktograficzny na temat Walii.
<miejsce na mapę>
Walia – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik
Krótko o historii
Tereny dzisiejszej Walii pierwsi ludzie zamieszkiwali już 29 tysięcy lat temu. Trwałe ślady pierwszych ludzkich osiedli na tych terenach przypominają nam potężne megalityczne budowle rozsiane po całym regionie. Na przestrzeni dziejów Walia była pod silnymi wpływami Celtyckimi, by na początku I w n.e dostać się pod rządy Imperium Rzymskiego.
Od wieku XI, a dokładniej od słynnej bitwy pod Hastings w roku 1066 Walia znalazła się pod wpływami anglosaskimi. Liczne wojny obu narodów I walijskie powstania przeciwko obcej władzy zakończyło dopiero połączenie Walii I Anglii unią polityczną przez króla Henryka VIII w roku 1536.
Na przełomie XIX/XX wieku Walia stała się dla Zjednoczonego Królestwa źródłem taniej siły roboczej – oraz ważnym regionem przemysłowym. Jednak przemiany społeczno-polityczne początków XX wieku sprawiły, że Walia stała się jedną z najbiedniejszych I gospodarczo zacofanych części kraju. Obecnie region powoli podnosi się gospodarczo, a Walijczycy coraz mocniej podkreślają swoją odrębność etniczną, kulturową I językową. Od 1999 roku Walia posiada własny parlament I cieszy się, podobnie, jak Szkocja, dużą autonomią.
Dla kogo?
Walia to region dla miłośników średniowieczej historii – to właśnie tutaj znajdują się jedne z piękniejszych fortów I zamków wielkiej Brytanii. Znakomicie odnajdą się tu również wszyscy, którzy lubią oderwać się od zgiełku wielkich miast – znaczna część Walii to małe miasteczka, malowniczo położone wśród wzgórz porośniętych lawendą. Miłośnicy pieszych wędrówek również nie będą zawiedzeni – to właśnie Walia oferuje jedne z najpiękniejszych I najbardziej wymagających szlaków górskich Wielkiej Brytanii.
Najważniejsze informacje
Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda
Walia położona jest na niewielkim półwyspie w zachodniej części Wielkiej Brytanii I opływana jest przez Morze Irlandzkie, Morze Celtyckie oraz Kanał Bristolski.
Kraina ta jest zdominowana przez tereny górzyste. Główny masyw górski – Góry Kambryjskie – przebiega z północy na południe, kształtując klimat regionu. Północna część Walii znajduje się “w cieniu” najwyższego szczytu tej części Wielkiej Brytanii – góry Snowdon (Yr Wyddfa, 1085 m n.p.m), która wraz z Parkiem Narodowym Snowdonii jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na mapie kraju. Południowa część Walii charakteryzuje się mniejszymi wysokościami I łagodniejszym klimatem. Najwyższym szczytem jest tu niewielki Pen y Fan (886 m n.p.n).
Góry I oba morza kształtują wspólnie klimat Walii – morski, umiarkowanie ciepły I charakteryzujący się dużymi opadami. Lata są tu dość chłodne, a zimy łagodne (temperatury w styczniu na pólnocy Walii to oko³o 4 stopni Celsjusza).
Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca w Walii.
Walia, choć niewielka, ma sporo atrakcji turystycznych, które dzięki niewielkim odległościom można odwiedzić w krótkim czasie. Oczywiście, sporo tu atrakcji związanych z burzliwą historią średniowiecza – stąd w całej Walii spotkamy wiele imponujących zamków obronnych oraz fortów. Cardiff, stolica regionu, jest wyjątkowym średniowiecznym miastem , nad którym góruje potężny zamek z XIII wieku. Inne zamki, warte odwiedzenia w Walii to m.in Caernarfon, Caerphilly oraz Kidwelly.
Z racji dlugiej linii brzegowej, niezwykle zróżnicowanej krajobrazowo, w Walii warto zajrzeć również m.in do uroczego Swansea, słynącego z piaszczystych plaż, czy odwiedzić niewielkie Carmarthenshire, gdzie można wędrować szlakiem wytyczonym dookoła wybrzeża (tzw. Millenium Coastal Path).
Krótkie wycieczki górskie to jedna z głównych atrakcji Walii. Łatwo dostępne parki narodowe – Snowdonia I Breacon Beacons oferują liczne szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności, dostosowanym do kondycji niemal każdego turysty. Od łatwych ścieżek prowadzcych na szczyt Pen y Fan pod strome ściany grani Crib Goch – Walia to zdecydownie raj dla górołazów.
Zabytki wpisane na listę UNESCO:
- Gwynedd – zamki króla Edwarda II
- Akwedkt I kanał Pontcysyllte
- Krajobraz przemysłowy Blaenavon
Transport: Drogi, autobusy, kolej
Podobnie, jak reszta Wielkiej Brytanii, Walia jest dobrze skomunikowana ze światem zewnętrznym. Główne lotnisko, Cardiff (CWL), obsługuje przede wszystkim połączenia lokalne, ale jest też ważnym portem międzynarodowym.
Sieć drogowa w Walii jest dobrze rozbudowana, a główna autostrada M4 łączy południową cześć regionu z Bristolem – jedną z ważniejszych metropolii Wielkiej Brytanii. Ruch jest lewostronny, a drogi sa z reguły w dobrym stanie. Jednak zimą należy uważać na drogach łączących miejscowości położone w górach ze względu na częste oblodzenie.
Sieć połączeń kolejowych pozwala w miarę szybko dostać się z głównych miast regionu – Cardiff, Swansea czy Bangor do większych miast w pozostałej części kraju – Bristolu czy Londynu. Bilety można szybko I wygodnie rezerwować drogą elektroniczną.
GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Walii | Zarezerwuj hotel w Walii