Home Blog 21 fajnych serwisów, które warto znać, by lepiej planować swoje podróże

21 fajnych serwisów, które warto znać, by lepiej planować swoje podróże

Autor: Marcin Nowak | czwartek, 17.11.16 | 22 komentarzy

Skoro szanowny Internet dany nam został z całym dobrodziejstwem inwentarza, to w kolejnych latach, jak się rozrasta, pęcznieje, rozszerza i wydaje się przerażająco przepastny, jesteśmy zmuszeni do bardziej precyzyjnego przeszukiwania jego zakamarków. Prawda?

Od wielu lat promujemy ideę świadomego podróżowania. Tekstami, wystąpieniami, poradami, w sumie samym blogiem. Nasze zdanie się nie zmieniło. Nasz czytelnik musi wyjść stąd bez apetytu. Najedzony faktami, napojony ciekawostkami, zasłodzony wiedzą. Dzięki temu tak często tu wraca. Można to nazwać kompleksowym przygotowaniem do podróży, edukacją podróżniczą, efektywnością w podróżowaniu.
Dla ludzi z określoną pulą urlopu, zapracowanych, ważny jest czas. Czas. A ten traci się na gdybaniu, szukaniu, próbowaniu. Dlatego warto mieć pod ręką bazę rzeczy, które pomagają, skracają czas, rozplątują ręcę. Po prostu są od tego, by pomóc, ale możliwe, że nie było nam dane ich poznać. Ten wpis chciałem zebrać od dawna. Nie ukrywam, że dzięki temu będziemy mogli wklejać link do niego, zamiast odpisywać ciągle na bardzo podobne pytania 🙂 A co polecacie do… a gdzie można sprawdzić…
Poniżej zaproponowaliśmy Wam więc 21 serwisów, które naszym zdaniem zrobią z Was lepszych planistów podróżniczych. Oczywiście jest ich dużo więcej. Poza takimi oczywistościami jak Tripadvisor, booking.com czy google calendar albo mandalay.pl. Ale to blog, więc dajemy sobie możliwośc subiektywnego ich doboru 😉


Rome2Rio

rome2rio

Szczerze, gdy ten serwis startował, traktowałem go nieco z politowaniem, bo niby jak połączyć kilka światów w jeden, skoro nawet google maps sobie z tym nie radziło za dobrze. A jednak, udało się. Po kilku miesiącach serwis miał już dużo więcej danych i bardzo mało błędów. A nawet rozwiązania, które proponował, moim surowym okiem oceniam na sensowne. Czym trudni się serwis? Szuka i proponuje prawie wszystkie możliwe opcje transportu pomiędzy dwoma dowolnie wybranymi miejscowościami na świecie. Dla doświadczonych podróżników raczej wstyd korzystać, dla początkujących – może wciągnąć i zachwycić.

Price of Travel

price

To bodaj największy i najbardziej rozbudowany serwis, trudniący się zbieraniem danych o cenach i kosztach życia i usług w różnych krajach świata. Potem rozbudował się w kierunku przewodnika praktycznego, wciąż jednak to pieniądze są motywem przewodnim strony. Bardzo chwalą go sobie backpackerzy, bo to z myślą o nich powstał. Czy jest aktualny i wyczerpujący? Nie, bo podchodzi do tematu bardzo przekrojowo (operuje głównie na widełkach cenowych), ale idealnie sprawdza się dla dwóch grup osób: Dla tych, którzy szukają ciekawego kraju na dłuższy wypad, powyżej 2-3 tygodni i chcą sobie dość precyzyjnie wyliczyć, ile potrzebują mniej więcej pieniędzy na całość albo początkujących expatów.

Flightconnections

flightconnections

Ależ ja kocham ten serwis. Mogę się w niego gapić godzinami. Jest dużo ciekawszy od flightradar, bo nie tylko bawi ale i uczy 🙂
To niesamowite, ile można się dowiedzieć i jak wiele wymarzonych podróży ułożyć na kartce. Pokazuje prawie wszystkie możliwe połączenia lotnicze pomiędzy danymi portami lotniczymi. Albo z jednego, wybranego portu lotniczego. Pozwala złożyć ciekawe podróże, składające się z kilku przystanków na lotniskach, albo wybranie idealnego miasta na taki pobyt, by w móc z niego zobaczyć jak najwięcej w obrębie krótkich lotów. Ma pewne opóźnienia w aktualizacji – np. jak startuje nowe połączenie albo jest jakieś kasowane, ale i tak jest to skarbnica wiedzy. A w planowaniu podróży dookoła świata – absolutny „katechizm”.

Seat 61

man61

Co tu dużo mówić. Po prostu jest to „Biblia podróżowania kolejami” na całym świecie. Z małej stronki pasjonata kolejnictwa (jednego gościa!) mamy dziś absolutnie gigantyczną skarbnicę wiedzy o połączeniach kolejowych, stacjach, wagonach, biletach, klasach – łącznie z cenami i rozkładami. Korzystaliśmy z pomocy tej strony przy podróży kolejami po Indiach, Indonezji czy Chinach. Wszystko się sprawdziło – od recenzji po dokładne godziny odjazdów.

ICM Meteo

icmmeteo

Jeśli zapytacie mnie, gdzie sprawdzamy prognozę pogody na nasze wypady po Europie i Polsce, by precyzyjnie zaplanować plan zwiedzania i punkty programu – odpowiem, numeryczna prognoza pogody Uniwersytetu Warszawskiego daje radę. Pamiętam 10 lat temu nasz wypad w Gorce. Dzięki analizie wykresów wiedziałem, że musimy zdążyć do schroniska na Turbaczu przed 17:00, bo o 18:00 ulewa. I spełniło się co do minut. Podobnie ze śniegiem we Lwowie niedawno, z zachmurzeniem na Podlasiu, z wiatrem, gdy chcę (lub widzę, że nie ma sensu) pokręcić coś z drona. Ogólnie sprawdzalność w naszym przypadku oceniam na 95%. Wiadomo, pogoda lubi się zmieniać, zwłaszcza jak wiatr przybiera na sile. Jedyny warunek – prognoza ta na ogół sprawdza się w bardzo bliskim odstępie czasowym czyli 2-3 dni. I nie obejmuje całej Europy, raczej Środkową. Ale polecam i to bardzo. Wiemy dzięki niej, w której części dnia lepiej zaplanować siedzenie w knajpie, w której zdjęcia i wideo, czy warto wstać na wschód słońca lub jaką kurtkę wziąć.

Koniec Świata

koniecswiata

Serwis należy do Tomka Michniewicza, podróżnika, społecznika i osobowości świata mediów. Nie pomylcie jej z inną o tej samej nazwie. O Nostraadamusie 🙂 Moim zdaniem można nadać jej status kultowej, choć uczciwie trzeba przyznać ma dwie wady, denerwujące wielu czytelników – białe napisy na ciemnym tle oraz w wielu przypadkach nieaktualne informacje. Ale biorąc pod uwagę zakres danych, dość subiektywne, ale rzetelne opisy, bazujące na doświadczeniach osób, dobrze znających się na danych krajach a także bardzo fajną architekturę informacji (np. „co warto” „czego nie warto”) zawsze z sentymentem wchodzę na nią, gdy chcę sobie przypomnieć coś na temat kraju z punktu widzenia podstawowych informacji podróżniczych.

Kontynenty.net

dabrowski

Pan Wojciech Dąbrowski to ukryty idol wielu z nas. Inżynier telekomunikacji, który odwiedził prawie wszystkie kraje świata, od kilkunastu lat prowadzi witrynę Kontynenty.net. Jego strona, choć na pierwszy rzut oka może odrzucać z punktu widzenia ekstremalnie wręcz starego designu (podkreślam – EKSTREMALNIE!), to kryje w sobie niesamowite skarby.
Relacje z pobytu na Wyspie Św.Tomasza i Książecej, Erytrei, Granadzie jemeńskiej wyspie Sokotra – naprawdę wielu miejscach, których nie widział żaden bloger podróżniczy, albo nikt nie opisał. Jeśli dacie radę wziąć dystans na design – czeka Was niejeden wieczór z czytaniem relacji z najdziwniejszych miejsc na świecie. Nie jest to reporterka ani beletrystyka, raczej dość oszczędna opowieść. Ale z racji na swoją unikalność – zawsze robi wrażenie.

Google Maps

googlemaps

Jeśli miałbym wymienić stronę, bez której dziś nie wyobrażam sobie planowania ale również realizowania programu podróży – wymieniłbym google maps. Ze stroną jestem od początku. Łącznie z faktem, że pracę licencjacką wraz z wizualizacjami do niej wykonywałem z oparciu o dane z tej witryny. Co roku ulepszana jest moją trzecią ręką. Zwłaszcza w opcji „zaloguj się w google”. Google Maps służy mi do kilku rzeczy: 1. Gdy dowiem się o jakimś ciekawym miejscu lub celowo typuję miejsca do zobaczenia w ramach jakiejś podróży – zaznaczam gwiazdkę. Widzę ją potem w każdym miejscu i na każdym urządzeniu. A mapy google działają offline. 2. Stosuję jako personalny nawigator w każdym miejscu – typu gdzie iść, jak długo, o której porze dnia 3. Opcję „street view”eksploruję często, gdy tworzę research logistyczny (hotele, obiekty do fotografowania, czy jak w przypadku projektu Filmowy Nowy Jork” weryfikacja kadrów z filmów z miejscami prawdziwymi) 4. Od niedawna google maps jest zsynchronizowane z liniami metra, tramwajów, autobusów w wielu miastach. Klikając na przystanek,zobaczymy całą trasę wybranej linii – jest to super.

Yaho de Ville

yahodeville

Strona Janusza Tichoniuka, podróżnika, specjalizującego się w Afryce (choć nie tylko) to wielka skarbnica wiedzy o krajach tego kontynentu. Głównie pod kątem turystycznym i kulturowym. Przez wiele lat swoich podróży zebrał rzetelne i ciekawe informacje na temat miejsc, o którym sam – przyznam się szczerze – nie wiedziałem nawet gruntownie studiując tysiące map. Relacje i zdjęcia z prawie każdego kraju w Afryce plus masa informacji faktograficznych i praktycznych (choć te drugie, wiadomo, czasami są przedawnione) YdV to też forum miłośników Afryki

WeatherSpark

weatherspark

Gdy pisałem ostatnio analizę o pogodzie i klimacie w Azji Południowo – Wschodniej, wspominałem, że mało osób potrafi czytać meteogramy. Większość się zgodziła, ale kilka osób zapytało „gdzie w takim razie je odnajdę”. Serwisów z nimi jest sporo (np. climatemps.com ) ale dość fajny i wygodny jest WeatherSpark, ponieważ oprócz meteogramu danego miejsca na świecie ma krótki i dość jasny opis jak zachowuje się klimat w danym miejscu, jakie są pory klimatyczne i jakie warunki biometeo panują tu dla potencjalnych turystów.

Weather2travel

weather2holiday

Nieco mniej skomplikowany serwis o klimacie i pogodzie, w stylu „krowie na rowie” pokazujący najważniejsze dane z punktu widzenia dość szablonowego turysty. Konkrety. Ile stopni, czy słonecznie czy nie bardzo, ile popada deszczu i jaka temperatura wody. „Okej,dla mnie wszystko jasne. Wygrzeję się, spocę – lecę”. Dane do naszego raportu o pogodzie w Azji braliśmy stąd.

TimeAndDate

timeanddate

Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę jak krótkie dni potrafią być blisko równika czy pomiędzy zwrotnikami. Ja osobiście nad tym ubolewam, ale takie są moje obserwacje. Dla fotografa oraz osoby, która chce wycisnąć bardzo dużo ze swojego wyjazdu, serwis taki jak TimeAndDate powinien bardzo przypaść do gustu. Wiemy kiedy wystąpi tak zwana Złota Godzina rano, kiedy wieczorem, kiedy planować zdjęcia na Błękitną Godzinę a kiedy, raczej wrócić do hotelu i hostelu, bo radzą nie spacerować po zmroku. No i najważniejsze – dokładnie przelicza czas względem stref czasowych. Płaczecie po jetlagu? Przygotujcie się na to!

Mapa-turystyczna.pl

mapyturystyczne

Bardzo ciekawy polski startup, będący spełnieniem marzeń o takiej wersji „google maps dla wędrowców”. Karpaty i Sudety pięknie zobrazowane na zacienionych mapach i każdy szlak górski zaprezentowany z dokładnymi szacunkami godzinowymi a także krótkimi opisami najciekawszych miejsc, przełęczy, szczytów, schronisk. Strona ma wiele nowych udogodnień jak ślady GPS, personalizowane mapy, możliwości druku itd. Polecam górołazom i nie tylko.

Geoportal

geoportal

Geoportal to wyższa szkoła jazdy, ale jedna z najciekawszych realizacji mapowych w Polsce. Zapytacie „ale po co to podróżnikowi?”. Osobie, która od podróży oczekuje więcej, niż tylko przypadkowych znajomości, jedzenia i przygód – przyda się choćby małe przygotowanie merytoryczne. Można zacząć od tego projektu. Zarówno od strony poszukiwania najciekawszych, czasami zupełnie nieznanych przewodnikom zabytków ale również zasobów matki natury. świetnie sprawdza się zakładka LIDAR, będąca najdokładniejszym odwzorowaniem terenu powierzchni Polski. Z dokładnością do kilkudziesiąciu cm. Widać nawet fundamenty nieistniejących zamczysk!

Wikitravel

wikitravel

Bardzo dobra baza informacji (podstawowych i nieco encyklopedycznych) na temat wielu miejsc. Transport, atrakcje, ceny, ciekawostki, fakty. Działa na szatach WIKI, więc jest dla większości z nas dość łatwa do poruszania się. Minus? Projekt jest ciągle rozbudowywany, edytowany. Jest wiele iałych plam. Może sami dodacie coś od siebie. Dla dobra następnych pokoleń?

Old maps online

oldmaps

Aaaaaaa! To raj, raj dla miłośnika map, starych map, dawnych czasów i podróży tematycznych. Ogromna baza dziesiątek tysięcy map tradycyjnych. Dzielnic, miast, rejonów, regionów, krajów. Dopasowane są geolokalizacyjnie, dzięki czemu możecie przeglądać w jednym miejscu wszystkie archiwalne mapy Mumbaju 9przykładowo) i dzięki nim spacerować po tym mieście, łatwo odnajdując najstarsze budynki z epoki kolonialnej (w dzielnicy Fort i Colaba). Nam się np. do tego przydało.

Wagonweb

vagonweb

O ile Seat61 to kompedium podróży kolejowych to stronę Wagonweb (czeską) szanujemy za możliwość dokładnego sprawdzenia jaki wagon dokąd jedzie danego dnia. Plus sprawdzenie zestawienia pociągów i szczegółowe obrazy, pokazujące wygląd wagonów na zewnątrz i w środku. Czy są gniazdka, jakie łazienki, jak wyglądają sypialne. Fajne, niedawno przekonaliśmy się na własnej skórze, że przydatne.

Sleeping in Airports

sleepieng

Absolutnie Biblia dla osób, które rozważają długie przesiadki na lotniskach i niekoniecznie chcą szukać noclegu w hotelu na ten czas. Dzięki stale aktualizowanej bazie i recenzjom wiemy gdzie, w jakim zakresie i czy można spać na lotnisku. Zdarzyło nam się to kilka razy. A są osoby,które robią to notorycznie.

Skyscanner

skyscanner

Ze Scyscannerem jesteśmy od dawna. Świetnie sprawdza się przy poszukiwaniu lotów z regularnymi liniami rejsowymi ale najważniejsza dla nas opcja, którą jako pierwszy wprowadził ten pośrednik to opcja „Zabierz mnie gdziekolwiek”. Jest ekstra! Wpisując miasto lub kraj a po drugiej stronie xxx, dostaniemy pełen pakiet wszystkich miejsc, do których można dolecieć wraz z  cenami. Wniosek? To świetne narzędzie do poszukiwania inspiracji podróżniczych. Gdy nie do końca wiemy gdzie chcemy polecieć, szukamy podpowiedzi a wiemy jaki mamy budżet.

Busbud

busbund

Najlepsza obecnie i najciekawsza wyszukiwarka i porównywarka biletów autobusowych. No, cóż, nie wszyscy moga albo lubią latać samolotami. Ma dane API większości przewoźników, więc wygodnie się kupuje. Podobnie jak w OTA linii lotniczych

Azair.eu

azair

Gdy ktoś pyta nas w jaki sposób wyszukujemy loty i proponujemy ciekawe propozycje lotów, także, a może przede wszystkim wygodne, dla osób uczących się czy pracujących, z uwzględnieniem weekendów, świąt czy okołoweekendowe, mówimy, że korzystamy z programu Azuon. Jednak w wersji pełnej jest on płatny. Darmową alternatywą, działającą w wersji online jest czeska strona Azair,która działa na bardzo podobnej zasadzie. Możemy ułożyć dowolny lot, z dowolnego lotniska lub lotnisk do dowolnego lotniska lub lotnisk a także wybranych dni, długości pobytu czy ceny. Azair pozwala też bezpośrednio przejść na strony przewoźników, by zarezerować bilet. Całość roboty skraca nam się o dobre kilka – kilkanaście minut.

Jeśli macie w głowie inne ciekawe strony, niekoniecznie związane z podróżami, ale bardzo pomagające w ich planowaniu – wpiscujcie w komentarzach. Zrobimy największą bazę inspirujących i przydatnych witryn. By podróżować lepiej i sprytniej 🙂 

Jeśli potrzebujecie konkretnej porady lub pomocy w zaplanowaniu podróży w 2017 roku – również piszcie, na maila – ania@gdziewyjechac.pl. Pomogliśmy już kilkudziesięciu osobom. Ostatnio rzadziej, ale mamy znów trochę nowych pomysłów i możliwości

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Wpis z kategorii: Blog, ciekawe strony www - wpisany przez Marcin Nowak , Tagi:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 22

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

 1. kilometry napisał(a):

  Co takigo ma Skyscanner a czego nie znajdzimy przez azair? Duzo osob poleca Skyscanner ale od czasu jak używam azair mam wrazenie ze już nic więcej mi nie trzeba – ale może po prostu cos przeoczyłam 😉

 2. DOOKOLAKULI napisał(a):

  Jesteście cudownie! Dziękuję

 3. Dorota napisał(a):

  Tam, gdzie google jest blokowany przydają się mapy offline pobrane w aplikacji maps.me. Rewelacyjnie to działa na przykład w Chinach

 4. Bartek napisał(a):

  W Ameryce Południowej Rome2Rio to niestety kaszana, przy bezpośrednich połączeniach między miastami wynajdywał tylko takie na 2-3 przesiadki o_O Dzięki za old maps online, idę obczajać 🙂

 5. Patryk Szarpak napisał(a):

  Jak ktoś lubi zwiedzać miasta, to polecam Sygic Travel.

 6. Justyna napisał(a):

  Dzięki, przekażę, na pewno się przydadzą na przyszłość.

 7. Anita napisał(a):

  Świetne! Nie wszystko znałam. Podsyłam znajomkom 🙂 Niedawno szukając sugestii dotyczących planu podróży trafiłam na portal http://takemytrip.pl/index.
  To chyba coś co powstało stosunkowo niedawno, ale to znakomity pomysł dla początkujących podróżników, bądź tych leniwych.

 8. Grażyna napisał(a):

  Świetny ranking. Strona pogodowa UW jest genialna!

 9. Paweł napisał(a):

  Świetne zestawienie. Ja ze swojej strony chciałbym polecić zwłaszcza Geoportal. Posiada genialne właściwości nie tylko z punktu widzenia turystycznego 🙂

 10. Stefan napisał(a):

  A tego ktorego najczesciej uzywam nie ma: http://www.touristpath.com

 11. Maciej Marczewski napisał(a):

  A dla tych szukających pomysłów na bliższe podróże poleciłbym jeszcze naszą bazę 1300 e-przewodników po Polsce http://www.fundacja.ruszajwdroge.pl/2016/05/baza-e-przewodnikow-po-Polsce.html 🙂

 12. Tomasz napisał(a):

  Dobrym narzędziem jest również seatguru.com Portal o standardach klas lotów linii lotniczych. Jak wiadomo, w samolocie w różnych rzędach ilość miejsca na nogi trochę się różni, dzięki tej stronie dowiecie się, gdzie będzie najwygodniej.

  Mam też pytanie: czy macie jakiś sposób aby mapy offline w Google maps działały w Tajlandii? Wyskakuje mi komunikat, że tego obszaru nie może pobrać.

 13. Jarek napisał(a):

  Nieco z innej beczki polecam BeMyGuest.com.sg, jeśli tylko wybierasz się do Azji, szczególnie apac. To największa baza atrakcji małych i dużych w tej części świata.

 14. Monika napisał(a):

  Moze jeszcze goeuro- dla tych co niekoniecznie lubia podrozowac stopem, pomoze zaplanowac podroz za grosze

 15. Kasia napisał(a):

  Genialy serwis do szukania tanich lotów to kiwi.com. Nawet lepszy od Skyscannera bbo daje duży wybór miejsc z których się kręci. Poza tym Skyscanner ostatnio ciągle zawodzi mnie swoimi nieaktualnymi cenami w miesięcznej opcji podglądu cen.

 16. Magda napisał(a):

  AAAAAA!!!!! Nie wszystko znałam. Teraz to mam zajęcie. Dzięki, dzięki!!!

 17. Mateusz napisał(a):

  Dodał bym jeszcze PolskęNiezwykłą – mapę 🙂

 18. Marcin napisał(a):

  Warto jeszcze dodać że na allegro można dorwać zniżki na Ryanair i Wizzair 😉

 19. Malin napisał(a):

  Lol znów szacuneczek. Przyznam szczerze, że zareagowałem nieco nerwowo, sprowokowany po tytule na fb, że „niektóre z serwisów na pewno nie znamy”, bo niby czym można zaskoczyć w tym temacie. Wszyscy wiedzą. A tymczasem połowy nie znam :))))

 20. Bartek napisał(a):

  Przyznam szczerze, że sporą część pierwszy raz na oczy widzę i to jest powód, żebym je przetestował jak najszybciej 🙂

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: 22

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

O blogu w mediach