Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca we Francji Zwiedzić Paryż w 48 godzin? 10 zabytków i miejsc, z których słynie stolica Francji

Zwiedzić Paryż w 48 godzin? 10 zabytków i miejsc, z których słynie stolica Francji

Paryż – kierunek marzeń niejednego turysty, miasto niesamowitych zabytków, różnorodnej architektury, miasto mody, kultury, sztuki słynące z wykwintnej kuchni i niepowtarzalnych, nastrojowych miejsc. I tak dalej i tak dalej… Nam osobiście kojarzy się z ulubionymi malarzami impresjonistycznymi i Toulouse Loutrekiem.

motyl paryż

Miasto związane jest również z polską kulturą, tam swe dzieła tworzyli tak znani twórcy jak chociażby Chopin, Norwid czy Mickiewicz. To doskonałe miejsce na jesienny wypad, kiedy drzewa przybierają złocisto – czerwone kolory doskonale wpisujące się w romantyczną atmosferę miasta. Paryż to po prostu miasto legenda i marka sama w sobie.

KOMUNIKACJA: po Paryżu poruszać się możemy tramwajami (trzy linie), autobusami (kursujące po mieście – numery dwucyfrowe, na przedmieścia – trzycyfrowe), szybkim pociągiem miejskim (RER – kursującym na przedmieścia) połączonym z liniami metra no i metrem, które ma aż 16 linii oznaczonych różnymi kolorami. Wszystkie rozkłady jazdy znajdziecie na stronie Przedsiębiorstwa Państwowego Transportu Publicznego. UWAGA!  metro w Paryżu nie kursuje przez całą noc (jedynie od 5:30 do 1:20). Ale i tak je polecamy. Zwłaszcza przy intensywnym zwiedzaniu w 2 dni. Tutaj natomiast piszemy jak najlepiej dojechać z lotniska Beauvais do Paryża autobusem lub pociągiem

POLECAMY: Karta zniżowa Paris City Pass – KUP ONLINE !

ZOBACZ RÓWNIEŻ NASZE WPISY: » Darmowe atrakcje turystyczne w Paryżu » Paryskie targowisko VLOG » Okolice Paryża » Zwiedzanie Paryża Nocą » Zwiedzanie Marais » Zwiedzanie Montmartre » Najpiękniejsze kościoły Paryża 

POLECAMY: Bilet na autobus turystyczny w Paryżu!

Paryż podzielony jest na 20 okręgów oraz na dzielnice, poza tym podstawowy podział miasta biegnie wzdłuż brzegu Sekwany – mamy więc rive droit (prawy brzeg) i rive gauche (lewt brzeg). W stolicy Francji znajduje się aż 36 mostów, które stanowią (zwłaszcza te najbardziej popularne z najstarszym Pont Neuf na czele) niemałą atrakcję miasta.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Paryżu | Zarezerwuj hotel w Paryżu

A co koniecznie trzeba zobaczyć będąc w stolicy Francji?

paryż wieża eifflea1. Wieża Eiffla, symbol Paryża, a nawet całej Francji. Ma 320 metrów wysokości i przez długie lata była najwyższą budowlą na Świecie. Zbudowana została specjalnie na Wystawę Światową, która miała miejsce w mieście w 1889 roku (również stulecie Rewolucji Francuskiej). Na wieżę zaprojektowaną przez Eiffla (i jego współpracownika Koechlina, który tak na dobrą sprawę był pomysłodawcą ażurowej konstrukcji stalowej wieży) można wjechać windą (piechotą na drugi poziom), by z którejś z trzech widokowych platform podziwiać najbardziej charakterystyczną panoramę miastaPOLECAMY: Bilety na Wieżę Eiffla online !

2. Łuk Triumfalny, wzniesiony został na polecenie Napoleona Bonaparte (po wygranej bitwie pod Austerlitz), by uczcić jego znakomitą armię i wielkie podboje. Ma 49 metrów wysokości i 45 metrów szerokości. Fasada zdobiona jest alegorycznymi rzeźbami, a także umieszczone są na niej nazwy miejscowości, w których rozgrywane były bitwy w trakcje światowej  ekspansji Napoleona oraz nazwiska generałów i marszałków (w tym polskie). Na łuk można wejść albo wjechać windą, by podziwiać miasto. W mini – muzeum można natomiast poznać historię łuku.

POLECAMY: Omiń kolejkę na Łuk Triumfalny!

paryż notre dame3. Katedra Notre Dame de Paris, znajduje się na Cite – wyspie na Sekwanie. To wspaniała gotycka architektura  z maszkaronami i niesamowite, przestronne, ciemne wnętrze z charakterystycznym okrągłym niebieskim witrażem (rozeta) i strzelistymi łukami nad prezbiterium. Mieści się tu również XIX wieczny skarbiec, który kryje wiele wspaniałych dzieł sztuki oraz relikwiarze z czasów napoleońskich. Do Katedry Marii Panny można wejść bezpłatnie, jeśli ktoś ma ochotę wspiąć się po prawie 400 schodach na wieżę, by podziwiać panoramę miasta,  niestety musi zapłacić około 7,5€. W niewielkiej odległości od zabytku znajdują się ciekawe Krypty Archeologiczne z wykopaliskami z czasów rzymskich.

KUP BILET: Omiń kolejkę do Notre Dame!

4. Sacre Coeur, znajduje się na wzgórzu w dzielnicy Montmartre (związanej i kojarzącej się z wiatrakami, w których powstawały z czasem kabarety, z XIX – wiecznymi artystami – cyganerią jak van Gogh, Monet, czy Lautrec, przesiadującą w barach, mieszkającą w najtańszych wówczas mieszkaniach i malujących swe największe dzieła właśnie tutaj, w miejscu przesiąkniętych wolnością, zabawą, sztuką i buntem). Sama bazylika Serca Jezusowego powstała jako podziękowanie Bogu za zakończenie Komuny Paryskiej na wapiennym szczycie. Wyróżnia się kształtem z charakterystyczną kopułą oraz kolorem (śnieżnobiały wapień). Do świątyni wejść można po monumentalnych schodach , które prowadzą do niej od stóp wzgórza lub specjalną kolejką linową.

paryż plac napoleona5. Luwr, okazały paryski pałac królewski (jego budowa zapoczątkowana została w XII wieku), który jest jednym z najbardziej znanych i gromadzących najcenniejsze dzieła sztuki muzeum na całym świecie. Główne wejście do muzeum prowadzi przez szklaną piramidę znajdującą się na dziedzińcu przed budynkiem. Kolekcje Luwru zgromadzone są w siedmiu działach: Starożytna Sztuka Wschodnia i Sztuka Islamu, Sztuka Egipska, Sztuka Grecka, Rzymska i Etruska, Rzemiosło Artystyczne, Rzeźby, Grafika, Malarstwo. Osobną część stanowi historia samego pałacu. Na zwiedzenie całego Luwru na pewno nie wystarczy tylko jedna wizyta ale można przynajmniej zobaczyć najważniejsze dzieła jak chociażby: Nike z Samotraki, Mona Lise Leonardo da Vinci, Kodeks Hammurabiego, Wenus z Milo . UWAGA! w każdą pierwszą niedzielę miesiąca oraz 14 lipca wejście do Luwru jest darmowe!

POLECAMY: Omiń kolejkę do Luwru!

Sprawdź ceny noclegów w Paryżu

6. Lasek Buloński, to jeden z największych terenów zielonych Paryża (inny „lasek” większy jest Lasek Vincennes ze sztucznymi jeziorkami, zoo, ogrodem botanicznym i innymi atrakcjami). Można się tu zrelaksować spacerując, jeżdżąc na rowerze, koniu, czy pływając łódką po jednym z jeziorek albo oglądając spektakl w teatrze na wolnym powietrzu lub w jednej z licznych kawiarenek. Tutaj również znajdują się mniejsze ogrody tematyczne (Park Bagatelle) a także miejsca przeznaczone dla dzieci z placami zabaw, karuzelami (Jardin d’Acclimatation).

Paryś les invalides7. Hotel des Invalides, wybudowany w stylu klasycystycznym na zlecenie króla Ludwika XIV kompleks pałacowy, który stanowił przytułek – miejsce gdzie mogli spokojnie żyć weterani wojenni. Na terenie kompleksu, na dziedzińcu znajduje się również kościół św. Ludwika oraz dobudowany do niego później „kościół kopuły” – Eglise de Dome des Invalides gdzie pochowany został Napoleon Bonaparte (jego szczątki sprowadzono do Paryża z Wyspy Świętej Heleny w 1840 roku), członkowie jego rodziny i inni znakomici generałowie francuscy. Bonaparte spoczął w sześciu trumnach umieszczonych pod kopułą ozdobioną plafonem. Znajduje się tu również Muzeum Armii, gdzie można zobaczyć ekspozycje przedstawiające historię wojskowości od starożytności aż do czasów II WŚ.

8. Katakumby, znajdują się 20 metrów pod ziemią i powstały w wapiennych kamieniołomach we wzgórzach Montparnase, Montriuge oraz Montsouris już za czasów rzymskich (galo-rzymskich, kamieniołomy  Denfert-Rochereau). Szczątki ludzkich ciał przenoszono tu z wielu likwidowanych ze względów higieniczno – zdrowotnych przykościelnych cmentarzy, począwszy od XVIII wieku. od Zwiedzanie katakumb to nieco przerażająca przygoda, bo można tam zobaczyć między innymi kaplicę z filarem zbudowanym w całości z ludzkich kości.

saint chapelle paryż
fot. gnosne / flickr.com / CC

9. Sainte Chapelle, XIII wieczna gotycka kaplica wybudowana przez Ludwika Świętego, który chciał umieścić tu ważne relikwie męki Jezusa. Składa się z dwóch części – dolnej i górnej kaplicy. Mimo, iż w czasie Rewolucji Francuskiej została zniszczona i zamieniona na magazyn żywności, to zachowała swój tajemniczy, mroczny charakter. Uwagę przykuwają tu wspaniałe XIII wieczne witraże, a także łukowate sklepienia, kolumny podtrzymujące strop i drewniane rzeźby apostołów.

10. Panteon, miejsce gdzie pochowani zostali wybitni Francuzi, znajduje się na wzgórzu św. Genowefy. Jego kopuła widoczna jest z wielu miejsc w Paryżu. A kto został tu pochowany? Wyliczać można by długo ale wśród najbardziej znanych nazwisk wyróżnić można: Wolter, Rousseau, Hugo, Zola i Skłodowska – Curie.

Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić w Paryżu:

Paryż dzielnica la defense nocKoniecznie trzeba przejść się wzdłuż Sekwany lub wieczorem skorzystać z wycieczki statkiem turystycznym po rzece. Choć na chwilę odwiedzić dzielnicę Żydowską (można tu zjeść koszerne potrawy, wstąpić do tradycyjnych żydowskich sklepów, zobaczyć synagogi), nowoczesną – szklaną dzielnicę La Defense (z ciekawymi humorystycznymi  „rzeźbami”), wstąpić do Centre Pompidou – muzeum sztuki współczesnej, którego charakterystyczny budynek ze szkła, stali i znajdujących się na zewnętrznej elewacji rur – zdecydowanie przyciąga uwagę, zobaczyć najwyższy budynek w Paryżu – wieżę Montparnasse. Odpocząć w którymś z ogrodów i parków miejskich ogólnodostępnych dla wszystkich mieszkańców i turystów (np. ogród Luksemburski, Monceau), przejść po Polach Elizejskich – najbardziej reprezentacyjną aleją paryską, a także na cmentarz na którym pochowany został Chopin –  Pere Lachaise.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Paryżu | Zarezerwuj hotel w Paryżu
BILETY ONLINE! Kup bilety wstępu do atrakcji w Paryżu i omiń kolejki 
JAK DOLECIEĆ? Sprawdź połączenia i ceny najtańszych lotów do Paryża z Polski

Ilość komentarzy: 22 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Konrad says:

  Bardzo intensywny plan zwiedzania Paryża w zaledwie dwa dni.
  Podczas mojego pobytu duże wrażenie zrobiła na mnie dzielnica Le Marais, zadbana, czysta w wieloma kawiarniani, starymi piekarniami i koszernymi sklepami. Duże miasta zawsze staram się zwiedzać przy pomocy darmowych rowerów miejskich (nie lubie się kisić w upalne dni w komunikacji miejskiej).
  Jeśli lubicie odkrywać miasta za pomocą rowerów oraz elektrycznej hulajnogi to zapraszam do mojej relacji z Paryża. https://zwiedzajzemna.pl/zwiedzanie-paryza-w-3-dni/

 • O super, że wspominacie o katakumbach. Mam wrażenie, że w tego typu rankingach są często pomijane, a dla mnie to była jedna z ciekawszych atrakcji Paryża!

 • Jerzy says:

  Witam! zainspirowany Pana wiadomością, postanowiłem napisać do Pana parę słów..od 16.09 do 21.09 będziemy w Praryżu tz. ja,żona plus nasza 5 letnia córka..głównym punktem naszego zwiedzania to oczywiście Disneyland..w którym będziem od 16 do 19…a od 19 do 21 w centrum Paryża..czy może Pana nam dać jakieś wsakzówki, rady ewentualnie jakiś plan od czego, w jaki sposób, jak zacząć zwiedzanie, oczywiście podczas naszej pierwszej wizyty chcielibyśmy zobaczyć glówne atrakcje, ale też bez jakiegoś większego ciśnienia..zawsze możemy wrócić…Z góry dziękuje za pomocną wiadomość od Pana…Szczęśliwego Nowego Roku!

 • Bardzo ładne zdjęcia! Tam przy linku z tekstem o ominięciu kolejek w Luwrze jest na końcu jakieś zbędne c :).

  • Anna says:

   Zawsze znajdzie się jakaś przemądrzała wszystkowiedząca menda

 • Jeśli ktoś będzie szukał polskiego przewodnika w Paryżu to zapraszam do kontaktu 😉

 • Damian says:

  Paryż to piękne miasto, warte odwiedzenia. Przez internet można sobie wszystko zarezerwować żeby już na miejscu nie robić sobie problemów. Osobiście nocleg najlepszy nie był, ale za to z przewoźnikiem i z transferem z lotniska nam się udało. Lukasexpress to porządny polskie przewoźnik

 • Podróże MM says:

  Byłem w Paryżu dwukrotnie i spędziłem tam niespełna 2 tygodnie. Uwielbiam to miasto, a zarazem je nienawidzę. Wciąż mam niedosyt wobec Louvre’u, w którym chciałbym spędzić znacznie więcej, niż 2 dni. Fenomenalne muzea, przepiękna architektura i głęboki sentyment do języka francuskiego. Z drugiej strony ikona TURYSTYKI w negatywnym tego słowa znaczeniu.

  Moje głębsze refleksje i raport z wyjazdów zamieściłem na blogu. Polecam Paryż z mojego punktu widzenia 🙂
  https://www.podrozemm.pl/2014/01/paryz.html

 • […] ciekawostki i przydatne informacje – http://www.yallanatalia.com – główne atrakcje – http://www.gdziewyjechac.pl/7250/zwiedzanie-paryza-w-2-dni-lub-na-weekend – Paryż tak opisany, że będziesz chciał/a tam natychmiast pojechać 😉 – […]

 • Justyna says:

  Chciałam się podzielić moim wrażeniami z Paryża. Byłam przez 3 dni i już żałuję że musiałam dzisiaj zawitać do Polski. To miasto ma w sobie magie 😀 Ludzie mili, pomocni. Mimo, że nie znam francuskiego (angielski tak o) to udało mi się kupić bilety np na wieże, kupić coś do jedzenia w budce, czy zapytać jak dojść z punktu A do B. Leciałam samolotem na lotnisko BVA tam miałam już zamówiony transport (autoparis.pl), który kosztował 20euro i dojechałam pod same drzwi hotelu. Zatrzymałam się w hotelu Ibis (czysty ładny hotelik w dodatku nie drogi :)). Czekam na kolejny urlop i musze pojechać jeszcze raz, gdyż jak dla mnie trzy dni to stanowczo za mało. Pozdrawiam i polecam

 • Joanka says:

  Byłam ostatnio z koleżanką, bardzo spontanicznie zdecydowałyśmy o wylocie, ponieważ znalazłyśmy bardzo korzystną ofertę (z Planujemy Wakacje). Paryż jest cudowny, byłam pierwszy raz a już marzę o tym, żeby tam wrócić.

 • Donka says:

  a Zola ma grób na Cmentarzu Montmartre!

 • Asia says:

  Polecam przemieszczanie się BATOBUSEM po Sekwanie, takim statkiem – autobusem rzecznym, można wysiadać i wsiadać przy głównych zabytkach. Byliśmy jeden dzień i każda minuta się liczyła 🙂 Bilet całodniowy 16 euro.

  https://www.batobus.com/english/Batobus-navettes-promenade-paris-seine-escales.htm

 • Podpapugami says:

  Paryż jest to bardzo wspaniałe miasto które jest najbardziej znane z Wieży Eiffla oraz z tak zwanego miasta zakochanych . Bardzo fajna jest taka podróż w 48 godzin , uczestniczyłam w takiej podróży i było bardzo przyjemnie 🙂 Ja szczególnie lubię zwiedzać muzea jednak są także inne atrakcje . Gorąco polecam skorzystanie z ofert tego oto biura podróży a przy okazji sklepu :https://dofrancji.pl/bilety-paryskie-muzea/33-2-dniowa-paryska-karta-muzealna-.html Polecam i pozdrawiam 🙂

 • Arek says:

  Metro w Paryżu ma 14 linii. Nie 16 jak napisaliście.

  • Anna says:

   No i co z tego przemądrzały dupku? Zaspokoiłeś swoje ego niedowartościowany biedaczku?

  • Marcin says:

   Anno mam nadzieje, że pisząc swój komentarz byłaś niepoczytalna – w przeciwnym wypadku uważaj! na tył głowy, bowiem nieoczekiwane uderzenie może spowodować takie echo, że ci zęby wybije! Nie mając rozumu i do tego zębów, to w życiu nawet urodą się nie podeprzesz.

Ilość komentarzy: 22 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 95 tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI