Blog 120 najlepszych i najfajniejszych blogów podróżniczych, które polecamy [AKTUALIZACJA 2016]

120 najlepszych i najfajniejszych blogów podróżniczych, które polecamy [AKTUALIZACJA 2016]

Oto Ona!

Najciekawsza, inspirująca, autentyczna, radosna, raczej pozytywna, smaczna lub smakowita, scalająca związki, pobudzająca instynkty rodzicielskie, mocno plenerowa, szalona i angażująca, zachowawcza i skrupulatnie planująca, rozpalająca ogniska, drzemiąca na lotniskach, pijąca kawę rano na balkonach.

Polująca na błędy taryfowe, uciekająca po pracy w piątek na dworzec, w sobotę pływająca po Jeziorze Como albo Adriatyku a w niedzielę w nocnym Polskim Busie z lotniska. Wzbudzająca chęć rzucenia tego co złe, zresetowania ciała, ucieczki z miasta, polowania na słońce i wino…

Czasami brudna i spocona, ze skręconymi włosami ale i przekrzywionymi okularami słonecznymi, włócząca się gdzieś po dżungli albo pomiędzy kamieniami na środku pola, śmigająca na skuterze po plantacji przypraw, wbijająca butelkę piwa w piasek na plaży, machająca ręką przy drodze i wystawiająca nogi przez szybę, fotografująca swoje paznokcie (u stóp) albo całe stopy z odbitymi od sandałów paskami, pstrykająca skrzydełka na targowisku albo skrzydła samolotu, nurkująca w kawie cappucino i przegryzająca kabanosy na lotnisku.

Spotykająca się razem na zlotach, pozytywnie nastawiona do ludzi, inspirująca setki a czasem tysiące czytelników, siadająca przy kawie czy herbacie i kaloryferze do pisania postów, godna każdego czytania…

…Blogosfera podróżnicza!

A na początku 2016 roku można uznać, że nawet „wpływowa”. Bo w rankingu najbardziej wpływowych polskich blogów (ogólnie blogów) znalazły się aż 4 blogi podróżnicze w złotej i srebrnej dziesiątce. Najwięcej w historii.
W badaniu „Blog Power Polskiego Stowarzyszenia Blogerów i Vlogerów budząca największe zaufanie wśród Internautów. Bardziej niż kulinarna czy parentingowa. A w tym miesiącu o historii jednego z nas – Busem przez Świat – rozpisywał się cały świat. Autentycznie.

Co się zmieniło przez te 2 lata?

Co się zmieniło przez te dwa lata od publikacji mapy? O sobie nie będziemy tu pisać, bo to mapa o innych (Poza tym ponieważ nasze początki to wielka życzliwość i wsparcie od wielu innych blogów – mamy pewien dług do spłacenia 🙂 )
Sporo z odnalezionych wtedy blogów jest już na ścieżce prawie profesjonalnej. Sumiennie, rzetelnie i systematycznie rozwijały się przez ten czas, bez „przestojów”, pokonując różne blogowe kryzysy i zapewne ucząc się na błędach.
Podróżniczą blogosferę zaczęły dostrzegać marki i duże firmy no i media – nie tylko z branży turystycznej. A co najważniejsze, ku blogerom zwróciły się w końcu z konkretnymi propozycjami kampanii miasta, regiony a nawet kraje. Coraz więcej blogów podróżniczych możę się poszczycić pięciocyfrową publiką. Tzn. że przestała być „niszowa”?
To fajne, bo polska blogosfera podróżnicza i liczbowo i jakościowo – naszym zdaniem należy do TOP 5 na świecie. Niektóre blogi zbudowały wokół swojego blogowania dodatkowe gałęzie – wyprawy, warsztaty, produkty do kupienia, usługi, porady. I dobrze, bo to budowa małych ekosystemów, do której zawsze zachęcamy. niektóre blogi stały się wręcz głównym zajęciem blogujących. Za to szacunek, to bo wielkie wyzwanie i masa zagrożeń. Ale jeśli daje radość?

Pomimo, że mapa nie ma charakteru rankingu. Nie wypada w tak kameralnej blogosferze bawić się w TOP-y i NAJ-e to na pewno wśród tych wszystkich blogów chcielibyśmy subiektywnie wyróżnić te, ktore ewidentnie się napracowały na swoją markę i przez te 2 lata przebyły piękną drogę rozwoju. Wiązało się to z pracowitością, konsekwencją, rozwojem jakościowym, spójnością przekazu, rozbudową innych kanałów, niż tylko blog (np. wideo czy nowe serwisy społecznościowe) no i bardzo dobrymi zdolnościami promocji i marketingu – to ważne! Przykładowo:

Najlepszy rozwój (Profesjonalizacja, konsekwencja, nowe kanały)

Wojażer, Zależna w Podróży, Busem Przez Świat, Poszli-Pojechali, Banita Travel, Kołem się Toczy, Ruszaj w Drogę, Znaj Kraj, Paczki w Podróży, Pojechana

Odkrycia blogowe 2015 (Super się rozkręcają, potencjał, wyróżniające się)

Świat według Rostków, SekuladaThe Ollie, Makulscy.com, Mama Said Be Cool, Choose TravelWłóczyMisie (WIDEO), Oops Side Down (WIDEO), W dobrym kierunku (FB)

No i oczywiście odrobina prywaty, bo młodszy Nowak zarażony nieco bakcylem podróżowania i blogowania, założył z żoną Basią bloga Podróżować Najlepiej. Starszy brat trzyma kciuki i dopinguje 😉

Rysunek Krainy Blogopodróży powstał w 2014 roku. Od tego czasu zobaczyło go dobre 25 tys. osób. Różnych. Zarówny tych szukających inspiracji, ale tych po prostu chcących zaznajomić się z Polską Blogosferą Podróżniczą. Gdy ktoś podpytuje nas o polecenie podróżniczych blogów – odsyłamy do mapy.

Od poprzedniej edycji  nastapiły oczywiście pewne zmiany. Zniknęło z niej dwadzieścia kilka blogów (blogi zamknięte, mało aktualne, zmiana stylu życia, przenosiny na FB) i pojawiło się aż ponad 40 nowych (zgłoszone, odkryte przez nas, nagradzane).
Prośba: Jest zapewne kolejne 100/120 ciekawych blogów, godnych umieszczenia, ale nie zmieściły się w tej edycji bo: Nie mieliśmy okazji ich poznać, nie widzimy ich na facebooku, przeoczyliśmy je dziś po prostu, nie są zbyt aktualne (pisanie 1-2 w miesiącu, hmmmm) albo… (…). Po prostu żaden człowiek nie jest w stanie chyba przekroczyć tej bariery i znać więcej blogów. Prosimy o dystans…

Żeby było Wam troszkę łatwiej szukać to czasami umiejscowienia na mapie bloga coś znaczy a czasami wcale niekoniecznie. Uwaga! Poczekaj chwilę, bo może się trochę ładować.

Mapa 120 najlepszych blogów podróżniczych. Zacznij eksplorować. Powodzenia!

 

Zapraszamy do zgłaszania blogów do kolejnej edycji. Być może coś sobie przypomnimy „no tak! no przecież!”. A dodatkowo pięć najciekawszych pojawi się ma mapie już teraz.

pozdrowienia! Ania & Marcin

Ilość komentarzy: 257 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ilość komentarzy: 257 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *