Pomysły Na wakacje za granicę Syndrom Pilnego Wyjazdu w Tropiki. Gdzie warto uciec w zimie za max 2000 zł? 20 inspiracji

Syndrom Pilnego Wyjazdu w Tropiki. Gdzie warto uciec w zimie za max 2000 zł? 20 inspiracji

Co w grudniu lub styczniu? Oglądasz za oknem swoje osiedle w  szarych barwach. Nawet śniegu nie ma tylko jakaś popielata mgła i mokre chodniki. Ech… Spuszczasz wzrok na parapet. Popijasz ciepłą herbatę z miodem, oglądasz seriale, trzymając w lewej ręce jakieś notatki i je zakreślając lub czytasz relacje z ciepłych krajów albo inne blogi podróżnicze i skręca Cię w żołądku. Po prostu.

A potem zamykasz oczy i widzisz siebie na plaży z drinkiem i zupełnie zapominasz o czymś takim jak sól chodnikowa. Nurkujesz w ciepłym morzu z fajką i zajadasz się uliczną grillowaną rybą. To się nazywa SPWT (syndrom pilnego wyjazdu w tropiki). Znamy dziesięć lekarstw na tą przypadłość. Żadna nie wymaga konsultacji z lekarzem.

Po prostu – odłóż 1500-2000 zł na bilet (Tylko zacznij robić to wcześniej – wystarczy, że na pół roku rzucisz palenie) Kolejne 1000 zł zdobądź na noclegi, obserwuj promocję (na naszym blogu/na naszym facebooku/na innych blogach – np. mlecznepodroze.pl) i leć. Leć i nie przejmuj się… Podobne pieniądze wydasz przez całą zimę na słodycze, niepotrzebne gadżety, drugą parę rękawiczek, fajerwerki na Sylwestra i inne głupoty 🙂

Oczywiście, nawet jeśli piszemy o lotach w tropiki za 1500-2000 zł proszę pomyśleć o 500-1000 zł na noclegi, kilkaset zł na szczepienia i wizy i takiej samej kwocie na tzw. „życie”. Zazwyczaj tanie na miejscu Reasumując, na 2-tygodniowy wyjazd marzeń, samodzielnie zorganizowany, daleki i swobodny możecie wydać 3000-4500 zł

czarterowebannerpng

KENIA

Elephants' migration through an african savanna. Kenyan Mountains and a beautiful sky at the horizon. Tsavo National Park - Kenya 2007.

Do Kenii polecicie z biurem podróży za minimum 3-4 tys. zł oraz samodzielnie za nawet 1600-1800zł w dwie strony. Jeśli nie jest Wam straszny wylot z Niemiec czy Włoch – można złowić loty za nawet 1300-1500zł. Do Nairobi lub Mombassy. Gdzie lepiej? Jeśli chcecie leżeć i wygrzewać się na plażach Oceanu Indyjskiego (prosimy, nie róbcie tego) to Mombassa, jeśli chcecie zwiedzać kraj, spać pod baobabem albo bawić się w chowanego w buszu, wysokim buszu – wybierzcie Nairobi.

Pogoda: W grudniu maksymalna średnia temperatura wynosi 32 stopnie, a minimalna 24 stopnie, słońce świeci przez 9 godzin w ciągu dnia (podobnie jest w styczniu), w grudniu może czasami popadać – 12 dni w ciągu miesiąca, a w styczniu tylko średnio przez 5 dni. Woda w morzu ma aż 28 stopni.

>> Kup bilet do Kenii. Czarterem poniżej 2000 zł a nawet 1500 zł

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Kenii | Zarezerwuj hotel w Kenii

DOMINIKANA

dominikana punt cana

 

Dominikana kojarzyła się ostatnio z luksusem. Ale dzięki fajnym czarterom – głównie z Niemiec (wiele portów lotniczych) można dolecieć na nią nawet za 1500 zł w dwie strony. Ostatnio pełno takich propozycji notujemy na niemieckim portalu ltur. Poszukajcie sami. Sama Dominikana to niesamowita mieszanka łacińskiego kolonializmu, karaibskiego temperamentu, podkręcona mnóstwem błękitu. Takiego, jakiego znacie z setek folderów turystycznych.

Pogoda: W grudniu średnia najwyższych temperatur wynosi 30 stopni, a najniższa 20 stopni, słońce świeci przez 7 godzin w ciągu dnia, opady to jakieś 15 dni w ciągu miesiąca, woda w morzu ma 27 stopni. W styczniu średnia najwyższych temperatur – 29 stopni, a najniższa- 19 stopni, słońce świeci przez 8 godzin, deszcz może padać przez 14 dni (średnio w każdym miesiącu są tu opady od 9 do 14 dni), a woda jest nagrzana do 27 stopni.

>> Kup bilet na Dominikanę z Polski. Czarterem poniżej 2000 zł

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Dominikanie | Zarezerwuj hotel na Dominikanie

KUBA

Ciężko dolecieć na Kubę za mniej niż 1500 zł. Jeśli znajdziemy lot poniżej 2000 zł w dwie strony to uznajmy, że to dobra cena. Dużo łatwiej jednak lecieć do kurortu położonego na piaszczystej mierzei na Morzu Karaibskim czyli Varadero niż do magicznej, oldskulowej brzmiącej salsą lub cza-czą Hawany. Uwaga… Kuba opanowana jest niestety przez amerykańskich i kanadyjskich turystów.

Pogoda:  średnia najwyższych temperatur w grudniu wynosi 27 stopni, a w styczniu – 26 stopni, średnia minimalna grudnia to 18 stopni, a stycznia – 17 stopni. Słońce świeci przez 7 godzin w ciągu dnia (zarówno w grudniu, jak i w styczniu). Średnie miesięczne opady to 6-7 dni, woda w morzu ma 25-26 stopni.

Przeczytaj naszą relację z podróży na Kubę na 2 tygodnie. W grudniu

> Kup bilet na Kubę z Polski. Czarterem również poniżej 2000 zł

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Kubie 

SRI LANKA

Nazywana patetycznie Łzą Indii. Rzeczywiście tak wygląda, ale ta rajska stosunkowo duża wyspa z pewnością nie doprowadzi Was do płaczu. Po wylądowaniu w Kolombo radzimy Wam zrobić sobie rundkę po kraju, koniecznie z wykorzystaniem górskiej kolei, pamiętającej czasy Imperium Brytyjskiego no i zagubionej w dżungli lankijskiej dawnej stolicy Ajuthary. Loty do Kolombo oferuje sporo linii, bilety lotnicze do Sri Lanki dosyć tanio wychodzą z Alitalią lub Aeroflotem, aczkolwiek w listopadzie była świetna promocja w liniach Saudian z lotami z Paryża lub Mediolanu za 1100 zł w dwie strony! Do teraz sobie plujemy w brodę, że nie kupiliśmy tych biletów!

Pogoda: Średnia najwyższych temperatur w grudniu i styczniu wynosi 30 stopni, a najniższych – 22 stopnie, słońce świeci 7 – 8 godzin w ciągu dnia, w grudniu może padać średnio przez 15 dni, a w styczniu – tylko 5. Woda jest nagrzana do 28 stopni. Styczeń, styczeń – koniecznie 🙂

Przeczytaj naszą relację z podróży na Sri Lankę. 2 tygodnie w styczniu

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Sri Lance | Zarezerwuj hotel na Sri Lance

TAJLANDIA

Hong Island Krabi Tajlandia

Modna, popularna, z roku na rok tańsza. Mekka backpackersów-hisperów. (Backpacksterów?) Czasy, gdy wczasy na wyspie Phuket kosztowały 5-6 tys. już dawno minęły. Z racji odległości bardzo tanie bilety lotnicze do Tajlandii to rzecz prawie nieosiągalna. Jednak loty za 1700 zł to już częste niespodzianki. Loty za 2000 zł – powoli prawie standard. Proponujemy Wam polecieć do Bangkoku i wrócić np. z Kuala Lumpur. Albo ze stolicy sąsiedniej Kambodży – Phnom Phen. Albo na Phuket i leżeć…

Pogoda: średnia najwyższych temperatur w grudniu wynosi 31 stopni, a w styczniu – 32 stopnie. Najniższych to 21 – 20 stopni, słońce świeci przez 8 – 9 godzin w ciągu dnia. Padać nie powinno, a woda w morzu jest nagrzana do 28 stopni.

Przeczytaj nasze wpisy o ciekawych miejscach w Tajlandii

SESZELE I MAURITIUS

mauritius-graphics

Gdzie to jest!? Daleko! Więc poczuj się jak Adam Małysz po udanym sezonie! Leć na Seszele lub Mauritius. Dwa wyspiarskie kraje w zachodniej części Oceanu Indyjskiego kojarzone z palmą kokosową, hamakiem pomiędzy pniami i krabami to idealne miejsce na szerokopojęty „chillout”. Uwaga! Ostatnio troche zepsute przez turystykę ślubną. To bardzo popularne miejsce na snobistyczne śluby bogatych europejczyków i chińczyków. Może boleć…

Pogoda: Hmmm, cyrkulacyjny charakter frontów w tej części Oceanu Indyjskiego gwarantuje nam przynajmniej 16-17 dni deszczowych w ciągu miesięcy zimowych – grudnia i stycznia. Ale nie jest to deszcz nawalny, raczej wieczorny, konwekcyjny 🙂 Małą różnica – Mauritius może być chłodniejszy lub bardziej wietrzny – w końcu dużo bliżej stąd do Antarktydy.

Poczytaj: Relacja i trochę praktycznych informacji z wyjazdu na Mauritius

>> Kup tanie bilety czarterowe na Mauritius. Możliwe ceny nawet poniżej 1000 zł

MALEDIWY

happy young asian couple enjoying summer and have on beautiful white sand beach

To kraj, który niebawem zniknie, gigantyczny archipelag „gigantycznie małych” wysepek wygląda na mapach jak pyłek czy kurz zrzucony z ogromnego stołu jakim są sąsiednie Indie. Malediwy to miejsce, gdzie znajdziecie najwięcej na świecie hoteli położonych na wodzie, przy rafie, do których idzie się nie ścieżką a drewnianym… molo. Na Malediwy można stosunkowo tanio dolecieć. To nie są wakacje za 10 tys. złotych. W ofertach last minute (również wspomniany Ltur) na serio znajdziecie czarterowe przeloty do Male za 1600-1700 zł w dwie strony z Europy.

Pogoda: średnia najwyższych temperatur w grudniu i w styczniu wynosi 30 stopni, a najniższych – 25 stopni. Slońce w grudniu świeci tu przez 7 dni, a w styczniu – 9 dni. Deszcz pada przez 13 dni w grudniu, a w styczniu przez 5 dni. Woda w morzu ma 28 stopni.

Zerknij: Jeśli koniecznie chcesz. Bo to relacja ze ślubu na Malediwach. Ale strawna 🙂

TANZANIA, ZANZIBAR

timbuktu afryka

Albo Tanzania z Zanzibarem w pakiecie albo sam Zanzibar. Kiedyś niemiecka kolonia Tanganika i wielowiekowy sułtanat połączyły się tworząc najbardziej afrykański z wszystkich afrykańskich krajów. Czego tu nie ma! Kilimandżaro w tle, samotne akacje, sawanna, krater Ngorongoro, kolonialna kolej – to jest. No ok, w sumie nie ma pustyni.

Tanie loty w ten rejon świata oferują linie niemieckie oraz systematycznie Turkish Airlines i Egypt Air. Ceny? Czasami nawet 1500zł. Standardowo – do 2000 zł w dwie strony z Europy. Ceny wyjazdów z biurami też zaczęły zbliżać się już do 3-4 tys. złotych. Uwaga! Można lecieć do Zanzibaru lub do stolicy – DarEsSallam jak również tuż pod Kilimandżaro na port o tej samej nazwie lub do Aruszy. Generalnie w Tanzanii dużo można, bo jest duża.

Pogoda: Średnia najwyższych temperatur w grudniu i w styczniu wynosi 33 stopnie, najniższych w grudniu – 23 stopnie, a w styczniu – 24 stopnie. Słońce świeci przez 8 godzin w ciągu dnia, deszcz w grudniu może padać przez 13 dni, a w styczniu przez 10 dni. Woda w oceanie ma… bagatela 29-30 stopni.

Poczytaj: Jeśli chodzi o informacje praktyczne to warto zerknąć tutaj ewentualnie tutaj 🙂

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA 

fot. Jeppe Salvesen / flickr.com / Creative Commons

Archipelag też leży stosunkowo blisko Zwrotnika Raka. Jednocześnie to wiecznie słoneczne, suche i pastelowe miejsce, gdzie krzyżują się wpływy portugalskie, hiszpańskie, zachodnioafrykańskie i kreolskie. Czasami nawiewaną są tu piaski znad Sahary, które wędrują dalej do Amazonii. To dla nich taki przystanek jak przez wielki dla żeglaży na drodze do Indii. Od kilku lat wzrasta tu rola turystyki. Nie tylko tej plażowej ale również… kosmicznej. Bo kosmicznie wygląda wulkaniczny krajobraz wyspy Santo Andao np.

Pogoda: średnia najwyższych temperatur w grudniu wynosi 25 stopni, a w styczniu – 24 stopnie, średnia najniższych temperatur w grudniu to 20 stopni, a w styczniu – 19 stopni. Słońce świeci przez 6 godzin w ciągu dnia, deszcz nie powinien padać, a woda w morzu jest nagrzana do 22 – 24 stopni.

Poczytaj: Relację leniwą o wyspach leniwych. Adekwatna nazwa

INDONEZJA, BALI

Indonezja jawa borobudur

Jeszcze niedawno była świetna promocja Etihad (która sami nawet wyłowiliśmy) A potem Mleko znalazł jeszcze tańszą opcję. 1750 zł za lot tak daleko w dwie strony – jak widać to możliwe. Nam Indonezja kojarzy się z piękną świątynią w Borodubur, tanimi lotami AirAsia i Instagramem. Właściwie milionami instagramowców.

Pogoda: Jak by to powiedzieć. Może się zdarzyć tak, że w styczniu pojawi się tu od 16 do 20 dni deszczu. To środek pory deszczowej – zwłaszcza na Bali. Na Jawie natomiast jest chłodniej, bo tam dużo gór. To Jawa, nie sen 🙂

Poczytaj: Bloga o Indonezji. Po polsku. Tego albo tego albo naszą relację z podróży po Jawie

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE, OMAN

oman-emiraty-dubaj-oaza-graphics

Ta część to Arabia Felix, czyli szczęśliwa (lub żyzna). To fakt. Żyją pełnią życia, wydają pieniądze, spożywają ropę naftową i tworzą utopijny raj na ziemii. Co by nie mówić o futurystycznym Dubaju i AbuDabi to jest przecież jeszcze ciekawa okolica – pustynia czerwona jak ochra, góry, autobus do Maskatu – stolicy Omanu. Najpiękniejszą częścią Omanu jednak jest południe. Ze względu na monsuny zielony i ciepły fragment, wiszący praktycznie nad Oceanem Indyjskim. Dubaj jest częstym portem przesiadkowym w lotach do Indii czy Indochin, więc zapłacimy za przylot tu o wiele mniej. Właściwie to są loty nawet za 1000 zł w dwie strony. Np z Wiednia czy Mediolanu

Pogoda: Średnia najwyższych temperatur w grudniu wynosi 27 stopni, a najniższych – 24 stopnie. Średnia najniższych zaś 15 – 13 stopni, opady raczej się nie powinny pojawić (a jak już to srednio 2 dni w ciągu miesiąca), słońce świeci przez 8 godzin, woda w morzu ma 25 stopni w grudniu, a w styczniu – 23 stopnie. Trochę inaczej wygląda sytuacja w południowej części Omanu. Tam częściej może padać i być wilgotno. Ale dzięki temu zielono

Poczytajcie, tudzież oglądnijcie: Vloga Marcy, czyli Polki, piszącej o życiu w Dubaju a o Omanie z dzieckiem i ogólnie świetnie pisali Kasai.eu

Od niedawna do Dubaju można dostać się tanio liniami lotniczymi Wizzair, ale polecamy też rozwiązania z czarterami w  świetnych cenach

>> Kup tanie bilety czarterowe do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nawet poniżej 1000 zł!

KOSTARYKA, PANAMA

fot. Wha’ppen / flickr.com / Creative Commons

To państwa najbardziej predysponowane do rozwoju turystyki masowej. To dobrze czy źle? Źle! Niewątpliwie najciekawsza linia brzegowa, wulkaniczne skały porośnięte dżunglą schodzą wprost do wody, kraje są węższe niż Honduras i Nikaragua, dzięki czemu przemieszczenie się z wybrzeża jednego oceanu na drugi nigdy nie było tak łatwe. Niestety, biorąc pod uwagę, że turystyka tych państw opiera się głównie na amerykanach, europejskie linie lotnicze raczej nie zaoferują nam tu lotów poniżej 2000 zł. Tzn można polować na okazje. Które są rzadkie, ale są – np. za 2333 zł Wycieczki z biurami zaczynają się od 6-7 tys. zł.

Pogoda: środek zimy to w Ameryce Środkowej pora, w której może Was złapać aż 14-16 dni deszczu (średnia). Jest wtedy duszno i parno jak w Malezji. Sporo błota

Poczytaj: Wyprawa na Kostarykę, by pooglądać kwiaty. Można i tak. Floraturystyka!?

EGIPT

Egipt cieszy się wielkim zainteresowaniem w okresie świąteczno-noworocznym, bo to najtańszy bardzo ciepły kierunek zimą. Biura podróży oferują lasty na grudzień i styczeń nawet za 1200-1300zł. I tu nie ma co kombinować. Samodzielnie dostaniemy się do Egiptu w podobnej cenie. Ewentualnie szukajcie last minute czarterów na wspomnianej już stronie Ltur. Ostatnio wiedzieliśmy tam lot z Berlina do Sharm El Sheik za 79 Euro w dwie strony 🙂

Pogoda: Na upartego można powiedzieć, że to najchłodniejszy okres w Egipcie. Średnia najwyższych temperatur w grudniu wynosi 22 stopni, a w styczniu – 21 stopnie. Najniższych- 12 oraz 10 stopni, słońce świeci przez 8 godzin w ciągu dnia, woda w morzu jest nagrzana do 22 – 24 stopni, padać nie powinno. Czyli tak jak na Kanarach. Ale w kontekście zwiedzania, np. codziennego zwiedzania – to dobry okres.

Poczytaj: Relacji nie będzie, bo ciężko coś wyłowić. Ale informacje praktyczne owszem

WENEZUELA

fot. Rafael Estrella Flickr / flickr.com / Creative Commons

Ostatnio stosunkowo łatwo się tu dostać. Zarówno Alitalią jak i Air Europa. To tylko dwa przykłady, gdzie promocyjne loty zaczynają się od 1500zł a czasami nawet mniej. W dwie strony np. pomiędzy Caracas a Rzymem. A sama Wenezuela? To Ameryka Południowa w pigułce. Chcecie sawannę jak w Brazylii – jest. Chcecie wysokie szczyty Andów jak w Peru? Są Dzikie odstępy Wyżyny Gujańskiej z wciąż niezbadanymi skałami i dżunglą, delta Orinoko, dla leniwych – plażowa wyspa Margarita. To kraj, który ma przyszłość w turystyce!

Pogoda: Styczeń to niezły termin na wyprawę do Wenezueli. Deszcz pojawić się tu może w ciągu 8, 9 dniWenezuela – 11 / 8 dni deszczu

Poczytaj: O wyprawie (zwykłej) na największy skarb Wenezueli  – Salto del Angel. Był tam też niedawno nasz znajomy

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Wenezueli | Zarezerwuj hotel w Wenezueli

INDIE ZACHODNIE, GOA

plaza agonda na goa

Przez zachodnią część biegnie łańcuch Ghatów, gór które dzielą klimat Indii na normalny i piekielny. Zachodnie Indie i Goo to rajskie wybrzeże, gdzie można oddychać, deszcz czasami popada, pojawia się coś takiego nawet jak wiatr. To dobry czas na wyprawę po Indiach. Np z południowych krańców przez Goa po Bombaj. Można i dalej a do Indii, gdzie jednak spotkać Was mogą chłody i wiatry z Himalajów. O Indiach nic nie piszemy, bo po prostu… nas na to nie stać. Każde zdanie powoduje, że tracimy zmysły i chcemy tam uciec. Wybaczcie… Najistotniejsze jest to, że Indzie dziś a Indie sprzed kilku lat to dla Polaków dwa światy. Teraz naprawdę łatwo dostać się tu za 1600 zł z Europy a i za 1800 zł w dwie strony z Polski to już normalka. Boże! Dlaczego nie kupiliśmy tych biletów w Saudian za 1100 zł w 2 strony 🙁

Pogoda: średnia najwyższych temperatur w grudniu wynosi 23 stopnie, a w styczniu – 21 stopni, średnia najniższych temperatur wynosi zaś 8 -7 stopni. Słońce świeci przez 7 godzin w ciągu dnia, w tych miesiącach padać nie powinno.

Poczytaj: Byliśmy na Goa w 2014 roku jesienią. I było super. Zobaczcie naszą relację i przewodnik po Goa

WIETNAM, KAMBODŻA

fot. Matthew Wilkinson / flickr.com / Creative Commons

Niedawno kumpel poradził nam: „Jedźcie do Wietnamu”, uzupełniając poradę o dziesiątki przykładów i informacji o tym, że wszystko jest tanie. No pewnie! Zobaczyć słynną zatokę Ha Long znaną z Bonda czy poczuć kolonialny klimat francuskich Indochin – jesteśmy za! Loty do Wietnamu – przez Chiny to wydatek rzędu 1800-2000zł. Bezpośrednie są droższe, ale zdarzają się okazje. Dzięki Wam Wietnamczycy, że kursujecie tak często pomiędzy kontynentami. Jest popyt, są loty. Pobyt  Wietnamie warto połączyć z Kambodżą. Tak samo jak w przypadku Tajlandii.

Pogoda: średnia najwyższych temperatur w grudniu wynosi 22 stopnie, a w styczniu – 20 stopni, średnia najniższych temperatur wynosi zaś 15 i 13 stopni. Słońce świeci przez 4 godziny w ciągu dnia, w tych miesiącach padać może 5 – 10 dni.

Poczytaj: Wyprawa do Wietnamu i Kambodży. No idealnie!

FLORYDA

A row of palm trees in a tropical Florida setting.

Zakładasz okulary, pakuj kilka koszul przewiewnych, oglądnij Miami Vice, odcinek po odcinku i leć na Florydę, czyli taki Hel wszystkich Amerykanów. Możesz wczasy spędzić w hotelu z basenem przy plaży albo na bardziej ekstrawagancko, przeskakując z wyspy na wyspę przy Florida Key czy pływać łódką po bagnach Everglades. Śledząc niemieckiego bloga urlaubpirates.de co jakiś czas na pewno złowicie jakąś propozycję lotów do Miami lub Orlando za nawet 1600 zł

Pogoda: Średnia najwyższych temperatur w grudniu wynosi 25 stopnie, a w styczniu – 24 stopnie, średnia najniższych temperatur wynosi zaś 16 i 15 stopni. Słońce świeci przez 7 godziny w ciągu dnia, w tych miesiącach padać może 6 – 7 dni, woda jest nagrzana do 25 stopni.

Poczytaj: Nie znamy… Powtarzamy… oglądnijcie Miami Vice 🙂 Albo filmik shoguna z Florydy

PERU

machu picchu perufot. Alex Proimos789 / flickr.com / Creative Commons

Niedawno, dosłownie tydzień temu była świetna promocja na loty z Barcelony do Peru za nawet 1100-1200zł w dwie strony. Normalne ceny to 1800 zł a w promocjach za 1500-1600 zł z Europy. Do Peru lećcie nie tylko przeżyć wschód słońca przy Machu Pichcu ale również zobaczyć Rzy Ameryki – legendarne Cuzco oraz kolonialną Limę. No i oczywiście pociągiem przez Andy nad brzegi Jez. Titicaca.

Pogoda: Średnia najwyższych temperatur w grudniu wynosi 25 stopnie, a w styczniu – 26 stopnie, średnia najniższych temperatur wynosi zaś 15 i 18 stopni. Słońce świeci przez 5 – 6 godzin w ciągu dnia, w tych miesiącach nie powinno padać, a woda jest nagrzana do 21 – 22 stopni, ale to wina chłodnego prądu peruwiańskiego. W górach, wiadomo, odejmijcie sobie przynajmniej 10 stopni.

Poczytaj: Ten roznegliżowany gość mieszka w Peru i pisze bloga

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Peru | Zarezerwuj hotel w Peru

CHILE

fot. aaronbflickr / flickr.com / Creative Commons

To zależy gdzie. Północ i środek kraju w trakcie naszej zimy to głębokie lato. Czas gdy dojrzewają chilijskie winogrona, pył znad Atakamy miesza się z drobinkami lodu z Andów i bryzą z głębi Pacyfiku. Jest jeden poważny problem. Chile to najdalej od Polski w linii prostej położone państwo z opisywanych. Loty z Europy za 2000 zł w dwie strony to cud lub naaaaaaprawdę duża okazja.

Pogoda: Średnia najwyższych temperatur wynosi w grudniu – 28 stopni, a w styczniu – 30 stopni (natomiast średnia najniższych – 11/12 stopni), padać może przez około 4 dni w ciągu miesiąca, a słońce świeci przez 10 – 11 godzin w ciągu dnia.

Poczytaj: Kto najfajniej pisze o Chile? Oczywiście Tierra Latina oraz Dorota z PewnegoRazuWChile 🙂

SUDAN, ETIOPIA 

fot. A. Davey / flickr.com / Creative Commons

Kraje oczywiście różne od siebie, ale warte opisania razem. Zwłaszcza, że mamy na mapie najświeższe państwo – Sudan Południowy. Etiopia położona jest wyżej, więcej tu chmur i deszczy kondensacyjnych. Kraj pełni rolę swoistego „dachu Afryki” i jest jedną więlką wyżyną. Jednego na pewno tu brak – kurortów. Etiopia straciła dostęp do morza po wyodrębnieniu się Erytrei. Sudan Południowy również. Sudan Północny nie inwestuje w swoje wybrzeże Morza Czerwonego. Do Etiopii z przyczyn historycznych wciąż kursuje dużo lotów z Włoch. Alitalia, Turkish Airlines, Egypt Air to linie, które przewiozą Was tu w okazyjnych cenach za nawet 1600-1800 zł.

Pogoda: Średnia najwyższych temperatur wynosi w grudniu – 32 stopnie, a w styczniu – 31 stopni (natomiast średnia najniższych – 17/15 stopni), padać nie powinno, a słońce świeci przez 10 – 11 godzin w ciągu dnia. W Sudanie Południowym jest nawet o 3 -4 stopnie cieplej.

WARTO RÓWNIEŻ SPRAWDZIĆ: Gdzie jest ciepło w Europie i blisko Europy zimą? PROPOZYCJE

📗 PODRÓŻUJ LEPIEJ! – kup naszą książkę. Bestseller o tym jak podróżować 50 dni w roku!

chcesznowocacairbnb

czarterowebannerpng

Ilość komentarzy: 63 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Witold Młynar says:

  Ja to bym chętnie pojechał do Peru. Moi znajomi tam byli i mówili, że jest super. Ale niestety spotkała ich strasznie nieprzyjemna sytuacja… Zarazili się durem brzusznym. Po tym jak usłyszałem o tym, to obiecałem sobie, że jak pojadę do odległych lub tropikalnych krajów zaszczepię się w Premium CLINIC. Nie chcę, żeby spotkało mnie to co ich podczas wyjazdu!

 • Milosz says:

  Warto by wspomnieć o Wyspach Kanaryjskich gdzie lato jest gorące, ale nie upalne, a zimy łagodne i ciepłe. Temperatury wahają się od 17°C zimą do 25°C latem. Jedną z popularniejszych wysp jest Teneryfa. Informacje o pogodzie w zimie znajdziecie też na naszym blogu do czego zachęcamy: https://wyspy-kanaryjskie.pl/teneryfa-temperatury/

 • magda says:

  Planuje taki wyjazd we własnym zakresie, proszę o podpowiedź jak zacząć taki wyjazd i czy jest to bezpieczne jak nie zna się perfect angielskiego

  • Witam
   Meksyk to średnio bezpieczny kierunek aby podróżować na własną rękę. Wiele miasteczek jest opanowanych przez narkotykowe kartele, na ulicach widać wojsko i policję z bronią. Najlepiej udać sie w spokojniejsze miejsca jak Riwiera Majów z wizytą w miasteczkach Tulum i Merida . Naprawdę warto też rozważyć Zachodnie Wybrzeże Meksyku czyli Baja California i przepiękne tamtejsze tereny. Z ciekawszych miasteczek w głębi kraju gorąco polecam San Miguel de Allendez kolonialną przeszłością , więcej informacji https://carter.eu/kierunki/ameryka-polnocna-i-srodkowa/meksyk

 • Marcin says:

  W zestawieniu zabrakło Meksyku, w grudniu jest tam super pogoda. https://poznaj-meksyk.pl/wyprawy-do-meksyku/

 • Iwona says:

  To co piszecie jest super Marze o Tajlandii, będę szukać… Jak to jest, że pojawia się promocja na jakiś lot już od 92zl ale po wejściu na ofertę najtańsza oferta jest od 290?

 • kresy says:

  Zestawienie pierwsza klasa. Wybrane zostały naprawdę świetne lokalizacja. Jak wspomniał @Tomek warto dodać informacje, gdzie wymagane a gdzie nie są wizy. Chyba, że już powstał kolejny wpis a jeszcze do niego nie doszedłem. Właśnie zbieram informacje o KAMBODŻY bo planuję się wybrać jak tylko skończy się ten cały korona postój.

 • Adrian says:

  Polecam Chile a zwłaszcza Santiago. Miasto niezwykłe głównie przez swe przeżycia, o czym szerzej tutaj: http://www.szlakiempodrozy.pl/plomienie-w-santiago/ Zapraszam!

  • Wiesia says:

   Oj tak, Santiago miasto wyjatkowe. Zapamietam do konca zycia, bo stad startowalam do Patagonii i Argentyny i Urugwaju. W pierwszym dniu zwiedzania w metrze skradziono mi pieniadze i karte kredytowa przez super kieszonkowca. Cale szczescie, ze w hotelu pozostawilam pieniadze i inne karty. Zachodu bylo sporo, aby zablokowac karte i chociaz byla ze zdjeciem dokonano kilku zakupow. W czasie podrozy do Ushuaia stwiedzilam brakbutow, czapki i rekawiczek. Pozostalitowarzysze podrozy tez zaliczyli straty. Ogolnie wrazenia z podrozy nie do opisania, bo udalo sie jeszcze zahaczyc o Falklandy. Podroze naprawde ksztalca

 • Edyta says:

  Bardzo fajne propozycje, na pewno skorzystam, Wietnam marzy mi się od dawna 🙂 Ale muszę przyznać, że zeszłej zimy zrobiliśmy sobie z mężem wypad nad morze, do Ustki, i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona, spędziliśmy kilka bardzo fajnych dni. Zimą jest tam spokojnie, można się wyciszyć, nawdychać jodu, odpocząć od zgiełku, Wypaczyliśmy fajny hotel w Ustce: https://hotel-lubicz.pl/. który oferuje świetne SPA (polecam pakiety dla dwojga :)), saunę czy basen, można miło spędzić czas 🙂

  • henryk says:

   ale bieda marketing
   bede unikal takich pseudo hotelikow jak HOTEL LUBICZ W USTCE (niech sie pozycjonuje)

 • Darek says:

  Musze wykorzystac urlop. Jestem do dyspozycji od 7 do 15 grudnia.
  Mieszkam w Warszawie. Mam 50 latek-ale to TYLKO Pesel. Jestem z wielkim poczuciem humoru i energią. Mój angielski to turistik inglisz :-)) ale spokojnie daje radę. Nie miałem problemów na wielu wyjazdach.
  Czy są chetne i otwarte osoby do wspolnej podrózy??. Najlepiej żeby były to osoby w zbliżonym wieku, albo trochę młodsze. Jestem bezkonfliktowy, ale wiadomo -zbyt wielka róznica wieku, delikatnie przeszkadza.
  Sam czy nie- i tak pojadę -więc połaczmy siły. Nawet w hotelu będzie taniej. No i wszędzie łatwiej.
  Pozdrawiam serdecznie, Darek

  • Wypoczynek says:

   Witam
   Ja również mam urlop w grudniu 2020 i mogę wybrać się z Tobą. Pozdrawiam Bernadeta

 • Radoslaw says:

  Z partnerka w grudniu na tydzień się wybieramy jeszcze nie zdecydowane gdzie

 • Irena says:

  Ja najbardziej chciałabym coś na sylwestra a jak nie to zaraz po nowym roku, żeby z dobrą energią i nastawieniem wejść w ten 2020. Najpoważniej z chłopakiem rozważamy Malediwy, chcemy wykupić coś przez Itakę, żeby nie musieć się martwić organizacją, tylko zająć się relaksem w pięknych warunkach przyrodniczych, w idealnym hotelu ahhh

 • Magda says:

  A ja szukam czegoś w możliwie rozsądnych pieniądzach po Bożym Narodzeniu, aby się trochę wygrzać. Chyba jednak Egipt z wylotem z Berlina będzie najbardziej korzystny??

 • Beata says:

  Witam. Proszę o pomoc. Trochę się obawiam o wyjazd na własną rękę. Jeśli ktoś był i może mi doradzić będę wdzięczna. A teraz PILNA SPRAWA : Chodzi o to że przez biuro można jechać na objazdówkę https://www.fostertravel.pl/wypoczynek-zwiedzanie/cejlon-w-pigulce-z-wypoczynkiem/ftr-93192-37/?t=ptwLSL3FjI2v84kLwjSuh6wfVVYCZr26ZLRuVFsoKZSf8wqv6AHTIkQzm5ecnvDkTgKJFcdUMXL2noUNUGkG&wyjazd=Warszawa&dorosli=2&uid=kjxbnIRwRkPG
  To jest zwiedzanie plus wypoczynek. Lecę z 6 latkiem sama. Czy ten program jest wg. Was ok- czy naprawdę dużo zobaczę nie wiem, trudno mi jest ocenić. Trasa KOLOMBO – PINNAWALA – DAMBULLA – POLONNARUWA – MINNERIYA- SIGIRIYA – MATALE – KANDY – PERADENIYA – KALUTARA – KOLOMBO. Szczegóły są rozpisane w tej ofercie. Gdyby ktoś mógł mi coś na ten temat skomentować. Wiem że więcej zapłacę z biurem ale nie zdążę wiele sama zorganizować. Wylot jest już jutro i są ostatnie miejsca. Czy ten program wg. Was jest wyczerpujący jak na taki okres pobytu? Oczywiście będzie jak na wycieczce szkolnej i z tym się liczę.

  • Robert says:

   Przypomnij sobie jak lubiłaś być ciągana przez bliskich po miejscach które Cię ni interesowały, nie rób tego dziecku, pojedź z nim w miejsce w którym będzie dużo zjeżdżalni i to zapamięta, że tam go zabrałaś

 • ew says:

  Witam,
  A czy na Sri Lance jest bezpiecznie, tzn. czy kobieta w pojedynkę nie ryzykuje?
  Pozdrawiam

  • Marian says:

   witam chciałbym gdzieś pojechać w styczniu szukam kompana lub towarzyszki jadę sam 43 LATKA

  • Marian says:

   witaj Ewuś jedz z mną

 • Iwona says:

  Możemy jechać ale gdzie mamy 2 chłopców 10 i 7 lat

 • Darek says:

  Ktoś chętny na wyjazd tam gdzie jest ciepło w styczniu miedzy 13 a 27? My 2 plus syn 12 lat.

  • damian says:

   my chetnie pojedziemy gdzies gdzie jest cieplo 13-27 styczen plus syn 11 lat

  • MalaG says:

   Super , fajnie , ze piszesz tez szukam osoby na wypad ,kobiecie samej strach …malagoska1976 Gmail.com wstaw malpke i moze uda sie cos zorganizowac

 • nitka says:

  Cześć, w lutym 2018 byliśmy z mężem na Mauritiusie i jesteśmy zachwyceni. Minus 12 godz lotu. Teraz czekamy na interesującego lasta z wylotem między 4 a 10 lutym. Ale cały czas nie możemy się zdecydować gdzie tym razem. W grę wchodzi Dominikana, Zanzibar, Kenia – chociaż Afryka budzi obawy o bezpieczeństwo. Najlepiej w „miarę” blisko, ciepło i bezpiecznie i nie koniecznie drogo 🙂 Co polecacie?

  • Gosia says:

   Cześć,
   a jak z pogodą? deszczowa? burze, cyklony tropikalne? myślę o wyjeździe 21 stycznia do 4 luty..czy 2 tyg na Mauritius to za długo? Dzięki za odpowiedź !

 • piotr says:

  witam,
  to ciekawe ze na Malediwach slonce w styczniu swieci tylko przez 9 dni 😉 taka drobnostka…poza tym 5+ 🙂 😉 cytuje ponizej:
  „Pogoda: średnia najwyższych temperatur w grudniu i w styczniu wynosi 30 stopni, a najniższych – 25 stopni. Slońce w grudniu świeci tu przez 7 dni, a w styczniu – 9 dni. Deszcz pada przez 13 dni w grudniu, a w styczniu przez 5 dni. Woda w morzu ma 28 stopni.”
  pozdrawiam

 • milena says:

  wenezuela nie jest dobrym przykładem, przynajmniej na podróż. od zeszłego roku jest tak hipermegainflacja. bieda, głód(sic!) raczej nie polecam chodzić z telefonem, biżuterią, etc. Ludzie naprawdę tam są biedni i ledwo żyją. kiedyś zarabiali pieniądze, teraz czasem nawet głodowych pensji nie dostają.

  • viola says:

   zgadzam sie z milena zeby z wenezuela to uwazac bardzo. jesli naprawde chcesz tam jechac to obejrzyj sb na you tube vlog „bez planu” chlapak z pl tam mieszka i pokazuje wszytko jak tam wyglada,zgroza!

 • Co.za.GŁUPOTY! says:

  Kto pisał ten artykuł?! Dominikana kojarzy sie z luksusem?! Haha… wręcz odwrotnie- z biedą, jak z resztą w istocie jest…. a kolej na Sri Lance budzi zachwyt?! Ojjj…. powiem tak- koleji na Sri lance to do naszej brakuje jakiś 200lat ewolucji i niestety nie przesadzam. Troche kogoś fantazja poniosła w tym artykule :/ jednak byłoby lepiej gdyby pisała to osoba, która rzeczywiscie ma w temacie DOŚWIADCZENIE!!!!

  • Wędrowne Motyle says:

   Proszę zobaczyć nasz film o Sri Lance i ujęcia z pociągu. Budzi zachwyt bez dwóch zdań to jedna z piękniejszych linii na świecie.

  • Joanna says:

   „Kolej”, a „widoki z pociągu” to dwie różne sprawy. Byłam, jechałam, dwukrotnie, wielogodzinnie, w okropnym ścisku. Była przygoda? Była. Była egzotyka? Była. Piękne widoki? Może gdzieś tam, ponad głowami innych pasażerów, przez niezbyt czyste okno…Poza tym, po kilku godzinach na stojąco i one nie robiły odpowiedniego wrażenia. Oczywiście mówię o 2. i 3. klasie pociągu (bez miejsc rezerwowanych, czyli standard backpacerski). Podsumowując – przejażdżka koleją na Sri Lance – tak, ale świadomie, z wiedzą na co się decydujemy, tylko wtedy ma sens.

 • PIOTR says:

  my szukamy chętnych w grudniu wielkopolskie

  • Ania says:

   A gdzie i za ile ?
   Może dołączymy
   Fb Poterska Ania

  • Malgosia says:

   też jestem z mężem chętna +2 dzieci 5 6 lat…. chętna do wyjazdu styczeń luty ciepłe kraje ang podstawy możemy dołączyć

  • Darek says:

   Witam . Chętnie się gdzieś wybiorę w styczniu między 13 a 27 stycznia 2 dorosłych dziecko chłopak 12 lat. .ktoś chętny.szczegoly priv

  • Aneta says:

   My chcielibyśmy pojechać gdzieś początkiem stycznia 2 dorosłych i córka 8 lat. Wystarczy na troszkę ponad 20 stopni i słoneczko byle lot nie był długi

 • maro says:

  Do lutego to się nauczysz spierwać po angielsku 100słów wystarczy byś ogarnoł wszystko a na pewno ze 30 już znasz… czesc dobrydzien dobranoc dziekuje to jest w prawo w lewo gdzie kiedy co jak liczby 8 kolorow chcialbym lubie nie lubie daj mi dam ci moje twoje lozko kolacja sniadanie obiad ile to kosztuje moja oferta twoja oferta przybylem przyjechalem przylecialem i wszystko tak dla kogoś inteligetnego to 3 dni nauki…. 😛

 • Ewa says:

  Zimą wycieczka objazdowa do Wietnamu. Jak najkorzystniej ale z Polski.

 • Przemek says:

  Witam
  Wraz z żoną bardzo pragniemy wyjechać w lutym do jakiegoś kraju egzotycznego , lecz blokuje nas brak znajomość języka angielskiego, może ktoś z małopolski lub innego województwa jest zainteresowany wyjazdem w lutym i mógł by nas ze sobą zabrać zabrać , byli byś my bardzo szczęśliwi.
  Pozdrawiam Przemek

  • Robert says:

   Też planujemy jakiś wypoczynek na początku lutego… 🙂

  • Cypr says:

   Hej rodzinnie lecimy 5lutego na cypr. Pogoda do 22c ale naprawde warto.pozdrawiam

  • Jarek says:

   To jedziemy macie dzieci

  • Wojciech says:

   Wybieramy się do Egiptu. Dwoje dorosłych i troje dzieci. W sumie pięcioro płci męskiej. Dzieci 11, 15 i 18 lat dziadek 60 i ja 40. Chcecie się podpiąć to zapraszam f b wojciech traczyk

 • Łukasz says:

  W grudniu i styczniu to wszędzie bym pojechał aby trochę słońca złapać.

 • Padro says:

  Spodobało mi się hasło drink na zimno, kraj na ciepło. Tak idealny stan udałoby mi się osiągnąć chyba tylko na Mauritiusie. Wyjątkowo piękny, interesujący kraj https://newpoland.pl/mauritius-podroz-informacje-o-kraju

 • adamek says:

  Polecam rejs z tropical-sailing.pl. Ciekawy pomysł zamiast zwykłego leżenia na plaży. To fajna opcja dla amatorów, którzy nie mają jeszcze doświadczenia żeglarskiego.
  Jeżeli poważnie myślisz o rejsie to zgłoś się do Tropical Sailing . Mają bardzo korzystne oferty i nawet żegluga po Seszelach to nie majątek.

 • TomaszA says:

  Witam. Bardzo lubie z zonka podrozowac. Niestety brak znajomosci jezyka angielskiego skutecznie nas odstrasza od takich wycieczek. Tak wiec zmuszeni jestesmy do wyjazdu na zorganizowane podroze. Moze ktos z okolic Szczecina (choc nie koniecznie) lubi takie podroze i chetnie by nasz zabral ze soba? Byloby wewselej. My mamy urlop od 1 grudnia na 14 dni. ta@plusnet.pl Pozdrawiam Tomasz

 • Marek says:

  „Arabia Felix, czyli szczęśliwa” – akurat w tym określeniu z czasów starożytnych bardziej chodziło o „żyzna”, a dotyczyło obszaru obecnego Omanu i Jemenu, gdzie padają deszcze monsunowe, dzięki czemu jest dużo bardziej zielono w porównaniu do reszty Półwyspu Arabskiego. 😉

  Więcej: https://en.wikipedia.org/wiki/Arabia_Felix

 • Kasia says:

  Fajnie. Aż się rozmarzyłam – może w lutym się uda gdzieś bryknąć 😉 A o Omanie chyba zapomnieliście, że zachwyty i porady znajdziecie tutaj: https://kasai.eu/category/podroze/oman, ;p A do Etiopii bardzo pomocnie zaprasza Ada: https://www.podrozeady.com/Etiopia1.htm

 • Irek says:

  Droga Redakcjo!
  Dostarczacie świetną wartość w Waszych wpisach. Naprawdę! Tak trzymać. Konkret, autorskie porady. Dziękuję!

  • gdziewyjechac.pl says:

   Wielkie dzięki! Bardzo miło z Twojej strony. I może jednak nie „redakcjo”. Tutaj jesteśmy Anią i Marcinem 🙂

 • Tomek says:

  Domyślam się, że nie napisaliście tego w 5 min., dlatego m. in. zacząłem od podziękowań :). Ale skoro zamierzacie zrobić drugi wpis, to może fajnie byłoby pokazać w ogóle gdzie najdalej można się wybrać bez wizy i związanych z nią opłat i załatwiania – mnie na pewno by to zainteresowało :). Pozdrowienia!

 • Michal says:

  co do Południowego Sudanu to polecam https://afrokiwi.pl/

 • Tomek says:

  Niezłe zestawienie, dzięki! Brakuje mi tylko informacji o tym gdzie są potrzebne wizy czy konieczne są jakieś inne papiery, żeby odfiltrować od razu kierunki trudne od łatwych :).

  • gdziewyjechac.pl says:

   Cześć Tomek! Bardzo słuszna uwaga 🙂 W takim razie zajmiemy się tym w następnej kolejności. Na pewno. Ten wpis zajął nam całą niedzielę, więc daj nam trochę wytchnienia. pzdr

Ilość komentarzy: 63 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI