Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Skandynawii 34 zdjęcia, które mogą Cię doprowadzić do podróży po fińskiej Laponii

34 zdjęcia, które mogą Cię doprowadzić do podróży po fińskiej Laponii

Enontekio to miasteczko leżące dwa stopnie powyżej Koła Podbiegunowego na szerokości północnej ponad 68 stopni (Dlatego podzielmy to przez dwa i wyjdzie 34. Wybierzemy 34 zdjęcia). Bliżej stąd do Szwecji czy Norwegii niż Krainy Wielkich Jezior. Jeśli oglądaliście 'Przystanek Alaska” to są właśnie te klimaty, ale w bliżej nas, w skandynawskiej otoczce. Szczerze… nie wiedziałem o jego istnieniu. Ale czuję się usprawiedliwiony. Mieszka tu 1000 osób z hakiem.

W tym wpisie (jako, że przed kilkoma godzinami wróciliśmy) nie napiszemy szeroko o naszej krótkiej, acz intensywnej podróży na koniec Skandynawii. Tu na razie pokażemy Wam trochę obrazów, na świeżo. Przed nami jeszcze montaż filmu oraz wpis bardziej praktyczny (relacja).

Chcielibyśmy Was przekonać, że najbliższa zima to dobry moment, by pomyśleć nad zimową przygodą życia. Właśnie w tej części Laponii, w samym jej sercu.

Za to, że mogliśmy tu być i spełnić kolejne z listy naszych podróżniczych marzeń dziękujemy z całego serca ogromnie, ciepło, niesamowicie i szczerze Ambasadzie Finlandii, która zaprosiła nas po to, by opowiedzieć Wam o tym niesamowitym miejscu. Razem z nami byli przedstawiciele TVP i National Geographic Traveler.

Wylądowaliśmy na lotnisku miniaturowej wielkości i dość szybko wtopiliśmy się w słoneczny, siarczysty i dynamiczny program soboty i surowy, śnieżny, porywisty program niedzieli. Różnice widać na zdjęciach. Ale pomiędzy tymi dwoma dniami… no właśnie. Zobaczcie sami.

A propos Samów. Ten tajemniczy, autochtoniczny lud, żyjący z reniferów, z reniferami i dla reniferów, to chyba jeden z najbardziej fascynujących tradycyjnych ludów współczesnej Europy. O nim również napisaliśmy więcej w relacji praktycznej:

Laponia, jaką zapamiętamy. Najciekawsze miejsca

Jeśli ktoś uważa, że zdanie „warto żyć dla spełniania marzeń” to banał, niech zobaczy, ile nam daje to radości. Zapraszamy do krainy lodu i śniegu. W pierwszy dzień wiosny.

Sobota. Wersja słoneczna

IMG_2597
Lot z Helsinek trwa niecała dwie godziny. Po prawej najpierw jeziora, potem trochę zamarznięte jeziora a potem całkiem zamarznięte jeziora 🙂

IMG_2607 IMG_2614 IMG_2634 IMG_2659
Nie wyobrażajcie sobie husky jak z amerykańskich filmów. Tutejsze psy zaprzęgowe są mniej fotogeniczne ale bardziej pracowite. Po prostu muszą biegać

IMG_2737IMG_2706laponia2

IMG_2747Drewniane chatki współczesne nawiązują do tradycyjnych namiotów  czyli lavvi

IMG_2761 IMG_2789IMG_2786
Spójrzcie na ten specyficzny kolor śniegu i przestrzeni. I światło

IMG_2818 IMG_3016 IMG_2936 IMG_2827

Noc. wersja niesamowita, niezapomniana, nieopisana!

IMG_0818
W nocy zapowiadali jedynie minus 22 stopnie. Co wydarzyło się potem? Brak komentarza

zorza laponia finlandia IMG_2853 IMG_2842 IMG_2851

Niedziela. Wersja śnieżna, śnieżycowa. lodowa

IMG_2918 IMG_2878
Mieliśmy wielkie szczęście. Po kilka godzin później nadeszły chmury i zaczęło sypać. Rozpoczęła się typowo niżowa pogoda tutaj

laponia3IMG_2984 IMG_2953
Saamowie trudnią się hodowlą, wypasanie, tresowaniem reniferów.  W święto Św. Marii zjeżdżają z wielu stron oglądać wyścigi reniferów.

IMG_2974 IMG_2999
Tyyyyle śniegu nasypało. Parafrazując klasyka z memów

IMG_3029
Droga do Levi-Kittila, najpopularniejszego kurortu zimowego Laponii wiodła pośród tajgi i blisko granicy ze Szwecją

IMG_3046IMG_3059 IMG_3052 IMG_3093
Jeden z najświeższych symboli Laponii – lodowe hotele/knajpki. Jedna z nich w Levi. Temperatura stała minus 7 stopni

IMG_3103

 

Ilość komentarzy: 21 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ilość komentarzy: 21 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *