Mapa Architektura Zwiedzamy Wilno w ciągu 2 dni. Wszystko, co powinieneś zobaczyć w stolicy Litwy

Zwiedzamy Wilno w ciągu 2 dni. Wszystko, co powinieneś zobaczyć w stolicy Litwy

Wilno to przepiękne miasto, jedno z ładniejszych w tej części Europy. Stolica Litwy poszczycić się może wpisanym na listę UNESCO Starym Miastem, które niemal bez „szwanku” zachowało się do dnia dzisiejszego, ciesząc oczy przybywających tu turystów. Niemal, bo oczywiście w czasie walk wyzwoleńczych z pierwszej połowy tego wieku, sporo jego budynków zostało uszkodzonych.

To miasto pełne polskich pamiątek, tak mocno związane z naszą historią oraz tradycją, w czasie swojego „złotego wieku” pełniące praktycznie rolę stolicy. To znakomite miejsce na sentymentalną podróż, a jednocześnie tak bogate w przeróżne zabytki i ciekawe miejsca, że aż trudno się zdecydować, które z nich wybrać, a które pominąć (wystarczy wspomnieć, że jest tu ponad 40 kościołów, wiele wspaniałych budowli gotyckich, renesansowych, barokowych, klasycystycznych i współczesnych).

fot. Panorama Wilna / fot. dalbera / flickr.com / CC

KOMUNIKACJA: Po mieście poruszać się można autobusami, trolejbusami i mikrobusami (prywatne, docierają niemal wszędzie, a na dodatek zatrzymują się zwykle tam gdzie sobie zażyczymy). Komunikacja miejsca zasadniczo działa w godzinach od 4:00 do północy. Dobrym pomysłem jest również poruszanie się po mieście pieszo, bo najważniejsze zabytki skupione są głównie w rejonie Starego Miasta. Więcej informacji znajdziecie na stronie przewoźnika.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Wilnie | Zarezerwuj hotel w Wilnie

Wilno w 2 dni lub na weekend. Co warto zobaczyć w Wilnie?

1. Góra Zamkowa, roztacza się z niej przepiękny widok na miasto a poza tym jest miejscem, gdzie od XIII wieku rezydowali książęta Litewscy. Można tu dostrzec niewielkie, ale jednak pozostałości (gotycka baszta zwana Wieżą Giedymina – dziś Muzeum Zamku Górnego z możliwością wejścia na platformę widokowa) po Zamku Górnym, a także zrekonstruowany renesansowy  Zamek Dolny (przy Placu Katedralnym), który pełnił rolę rezydencji mieszkalnej litwińskich władców.

2. Ostra Brama, zwana jest również Bramą Miednicką. Stanowi symbol miasta i jest pozostałością po dawnych murach obronnych otaczających Wilno. Tutaj również znajduje się wejście do bardzo ważnej dla Litwinów i Polaków kaplicy Ostrobramskiej z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej (pochodzi z XVII wieku i niegdyś, jak tradycja nakazywała wisiał na wewnętrznej ścianie bramy). Zwykle jest tu bardzo dużo pielgrzymów, zwłaszcza 16 listopada w święto patronki Litwy. Sanktuarium Maryjne bogate jest w liczne dary wotywne, w tym ofiarowany przez Marszałka Piłsudskiego. Obraz Matki Bożej położono na wspaniałym, bogato zdobionym antepedium na przeciwko dużego okna, co sprawia, że widoczny jest również od strony ulicy. My Ostrą Bramę i sanktuarium znamy gównie z Mickiewiczowskiej Inwokacji.

Ostra Bramafot. Ostra Brama/fot. jcorrius/ flickr.com/ CC

>> ZOBACZ RÓWNIEŻ: Najważniejsze Sanktuaria Maryjne w Europie

3. Cmentarz na Rossie, dzieli się na dwie części – Starą i Nową Rossę. Jest jednym z najważniejszych polskich cmentarzy – mimo iż poza granicami naszego kraju. Z uwagi na liczbę ażnych dla naszej kultury i historii pochowanyc tu osób. Znajdziemy tu (zwłaszcza w części starszej) wspaniałe przykłady sztuki w postaci pięknych nagrobków, rzeźb, pomników, a także kaplic grobowych. Na założonym w XVIII wieku cmentarzu spoczywa między innymi serce Marszałka Piłsudskiego, pochowany tu został Joachim Lelewel, całę życie związany z Wilnem a także wielu innych zasłużonych dla Litwy Polaków, głównie wywodzących się z elit intelektualnych Wilna i Wileńskiego Uniwersytetu. Możemy tu także uczcić pamięć wielu polskich żołnierzy, walczących o miasto w latach 1919-1920.

4. Kościół świętej Anny, jeden z najważniejszych średniowiecznych zabytków środkowej Europy według wielu opracowań przewodnikowych i architektonicznych. Niewielki kościółek powstał w XV wieku. Wybudowano go w stylu tzw. gotyku płomienistego, charakteryzującego się misternymi koronkowymi rzeźbieniami i zdobieniami fasady. Kościołem zachwycił się podobno sam Napoleon Bonaparte, który w swojej kampanii wojennej zmierzał przez Wilno na Moskwę. W niewielkiej odległości od kościoła znajduje się pomnik Adama Mickiewicza.

fot. Kościół świętej Anny / fot.  dalbera / flickr.com / CC

5. Kościół świętych Piotra i Pawła, uważany jest za jeden z najważniejszych obiektów sakralnych na całej Litwie i jeden z ważniejszych zabytków stolicy. Znajduje się  w dzielnicy Antakol. Niegdyś był to kompleks w skład którego wchodził oprócz kościoła również klasztor (zlikwidowany w ramach popowstaniowych represji). Projektem kościoła zajmował się Polak, jej budowniczym był Litwin, natomiast wystrój wnętrza jest dziełem znakomitych włoskich artystów. W XVII- wiecznej świątyni, która bogactwem zdobienia, znakomitej sztukaterii i ilością znajdujących się tutaj rzeźb (jest ich tutaj ponad 2 tysiące) może przyprawić o zawrót głowy jest miejscem spoczynku jej fundatora Michała Kazimierza Paca.

6. Katedra świętego Stanisława, jej drewniana poprzedniczka najprawdopodobniej zbudowana została na polecenie Władysława Jagiełły tuż po przyjęciu przez niego chrztu. Maiły tu miejsce bardzo ważne wydarzenia historyczne – w okresie Wielkiego Księstwa odbywały się tutaj koronacje wszystkich władców począwszy od Witolda po Zygmunta Augusta, a także uroczyste otwarcie Uniwersytetu Stefana Batorego, czy koronowanie Obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Wreszcie, to tutaj właśnie w podziemnych kryptach odkryto szczątki między innymi Aleksandra Jagiellończyka, a także Barbary Radziwiłówny. Katedra stanowi dzieło architektury klasycystycznej, zachwyca zarówno z zewnątrz jak i w środku – zwłaszcza przepiękna kaplica świętego Kazimierza z relikwiarzem świętego oraz kolekcja malarstwa Franciszka Smuglewicza (XVIII wiek). Można również zejść do wcześniej wspomnianej krypty, ze zbudowaną na nowo Kryptą Królewską. Obok kościoła stoi dzwonnica, której część stanowiła niegdyś fragment murów obronnych wchodzących w skład umocnień Zamku Dolnego.

fot. Katedra świętego Stanisława / fot. rightee / flickr.com / CC

7. Monaster Ducha Świętego, wraz z cerkwią stanowią kompleks, który wybudowany został w XVI wieku przez Bractwo Świętej Trójcy. Za czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego stanowił on najważniejszy ośrodek prawosławia na jego terenach. Następnie kilkakrotnie przebudowywany, zwłaszcza w XVIII wieku przez Glaubtiza, który umieścił w cerkwi przepiękny drewniany ikonostas, wykonany w stylu rokoko.

8. Ulica Zamkowa, to główny turystyczny deptak, którym przechadzają się zagraniczni goście zachwyceni wspaniale zachowaną zabudową ciągnącą się wzdłuż ulicy lub też odpoczywający w jednej z licznych kawiarenek albo też wybierający pamiątki w którymś z kolorowych sklepików. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim przepiękne kamienice, datowane na wiek od XIV do XVIII. Zobaczymy tu dom kapituły wileńskiej (kamienica pod numerem 4), Pałac Arcybiskupi (numer 6), czy gotycką czerwoną kamienicę (nr 12). Warto też wejść do któregoś z wileńskich podwórek – pięknych i klmiatycznych

fot. Ulica Zamkowa w Wilnie / https://www.vilnius-tourism.lt

9. Góra Trzykrzyska, tu punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Wilna. Góra jest jednym z symboli miasta i niemal każdy turysta, który jest w mieście wspina się na jej wierzchołek, by zobaczyć piękną panoramę stolicy Litwy. Na szczycie umieszczone zostały trzy krzyże – stąd nazwa. Obecne krzyże są już trzecimi z kolei, które tam stoją – najpierw były drewniane, potem żelbetowe wysadzone dynamitem w 1950 roku, a dzisiaj podziwiamy okazałe krzyże zbudowane według wcześniejszego projektu – powstałe w 600 letnią rocznice chrztu Litwy.

10. Pałac Biskupów Wileńskich, pierwsza budowla stanowiąca siedzibę głowy litewskiego kościoła powstała tu już w wieku XIV, później została przekształcona w stylu klasycystycznym. Pod rosyjskim zaborem, pałac stanowił siedzibę cara, z czasem rozebrany i zbudowany, aż do dzisiaj kiedy jest oficjalną siedzibą Prezydenta Litwy. Wnętrze, choć udostępniane do zwiedzania jedynie przy szczególnych okazjach zachwyca bogactwem zdobień i wystrojem. Obok Pałacu znajduje się ciekawy park, a także główne wejście do kompleksu Uniwersytetu Wileńskiego (zwiedzanie od poniedziałku do soboty od 10:00 do 17:00. Wstęp biletowany)

Co jeszcze warto zobaczyć w Wilnie:

fot. FaceMePLS / flickr.com / CC

Jeśli będziecie mieli jeszcze trochę czasu to wstąpcie do kościoła uniwersyteckiego (pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty), bo to jeden z pierwszych litewskich kościołów, ufundowany przez Władysława Jagiełłę, w którym odbyły się koronacje książąt litewskich i jednocześnie polskich królów. Wejdźcie do Zaułku Bernardyńskiego z ładnymi XVII i XVIII – wiecznymi kamienicami, z których jedna gościła Adama Mickiewicza – dziś Muzeum (mieszkał tu przez jakiś czas i pisał II i IV część Dziadów). Warto też chwilę pobyć na Rynku, w którego centrum znajduje się monumantalny gmach Ratusza i zobaczyć kościół świętego Kazimierza, który zwieńczony jest koroną Jagiellonów.

[Artykuł ma charakter informacyjny. Oparty jest na ogólnodostępnej informacji i wiedzy krajoznawczej autorów]

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Wilnie | Zarezerwuj hotel w Wilnie

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Miałem okazję odwiedzić Wilno i bardzo mi się spododało. Do powyższych atrakcji dołożyłbym m.in. Vilnil czyli Wileńskie Muzeum iluzji oraz Muzeum Pieniądza 🙂

  • Wędrowne Motyle says:

   Dzięki. Oj od tamtych czasów, gdy byliśmy pewnie kilkanaście atrakcji doszło w tym mieście. Trzeba wrócić i odświeżyć 🙂

 • Aneta says:

  W różnych podobnych opracowaniach o Wilnie rzadko się wspomina, że Wilno ma też własną Kalwarię z XVIII wieku z zespołem 35 kaplic i bram. Większość kaplic została wysadzona przez sowietów w 1963 r., zostały one odbudowane po odzyskaniu niepodległości. Na przykościelnym cmentarzu i na terenie Drogi Krzyżowej są mogiły żołnierzy AK, którzy zginęli w walkach o Wilno. Warto to zobaczyć.

 • Jadwiga says:

  Warto dodac, że w kościele św. Kazimierza za czasów radzieckich, było Muzeum ateizmu. Było bardzo przewidująco urządzone: ściany, ołtarz zostały przysłonięte płytami pilśniowymi czy też sklejką, więc po wyniesieniu się sowietów, wystarczyło to usunąć. Podobna sytuacja była w Katedrze, gdzie było wystawiane malarstwo.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI