Blog Kultura i media Podróżuj z kanapy. 36 filmów o podróżach lub z przepiękną scenerią, idealnych na zimowe wieczory

Podróżuj z kanapy. 36 filmów o podróżach lub z przepiękną scenerią, idealnych na zimowe wieczory

Ktoś powie, że kto podróżuje, ten żyje dwa razy. Prawda to. W takim razie jeśli zostaje w domu, to żyje raz?

Niekoniecznie.

Czasami możemy spróbować żyć na „półtora raza”. I o tym też jest ten wpis.

Fakt, faktem, ponieważ podróżowanie to choroba i uzależnienie, to dłuższy okres bez wyjazdu zaczyna czasem bardzo ciążyć psychicznie i powodować depresję (takie coś pojawiło się u nas w tym roku w listopadzie i grudniu). Klimat się zmienia a jego ofiarą pada właśnie listopad i grudzień. Jesieni już dawno nie ma a zimy nie ma… wciąż. To coś pomiędzy nimi, to „COŚ” nie zasługuje nawet na jeden akapit na tym blogu.

Ratujemy się więc książkami, klimatem „hygge” w domu, zanurkowaniem w obowiązki zawodowe, w pisanie, w edycję materiałów na blogu, w edycję zdjęć, w planowanie. W planowanie, bardzo często podszyte konkretnymi inspiracjami, jakimi są filmy. Filmy specyficzne, bo podróżnicze. Niejednego zmotywowały do podróży.

Możliwe, że było to zapewne klasyczne: „Bożena, co my tu robimy? Daj mnie ten laptop kupujemy bilet TAM”

Przy czym dla nas film PODRÓŻNICZY to niekoniecznie film drogi czy film o podróżniku. Dla nas do tej szufladki zalicza się cała masa filmów różnych gatunków (melodramat, historyczny, biograficzny, fantasy), których akcja rozgrywa się w przepięknych sceneriach i scenografia sama w sobie zyskuje miano głównego bohatera. Zdradzimy Wam coś w tajemnicy. Oglądnęliśmy całą masę takich filmów. Jak mamy ochotę spędzić razem wieczór – to bardzo często przy filmie. Albo dwóch. Rzadziej serialach. Kluczem doboru zawsze w pierwszej kolejności są plenery, w których się film rozgrywa.

Tym samym, proponujemy Wam (dziś mamy pierwszy pełny dzień zimy) listę aż 36 filmów idealnych na takie właśnie gorsze, nieco depresyjne, dołujące wieczory. Te filmy nastrajają, motywują. Uwaga – czasami mogą jeszcze mocniej zdołować, ale my znamy swoich czytelników i wiemy, że raczej należycie do osób, które łatwiej zainspirować i zachęcić niż zdołować i zdeprymować. Prawda?

Jak ocenialiśmy?

Plenery i zdjęcia – Jaki procent całości filmu stanowią sceny w plenerze, z pięknym tłem, widokami, ale również w stylowych wnętrzach, historycznych czy ciekawych wizualnie.

Fabuła – tu ocenialiśmy niekoniecznie grę aktorską czy scenariusz, ale czy film jest w miarę dynamiczny, czy nie nudzi, czy akcja jest ciekawie poprowadzona, czy śmieszy, czy zachwyca, czy daje do myślenia

Walory edukacyjne – to dla nas bardzo ważne w świadomym podróżowaniu, do którego film również w drobnym sensie, ale jednak, może przygotować. Czy dowiadujemy się z niego czegoś o zwyczajach, tradycjach, historii, przyrodzie. Czy porusza ważny temat społeczny przy okazji

1. Sekretne Życie Waltera Mitty

walter-mitty

To nie jest film podróżniczy ani film drogi. Uwaga – to komedia z dość surrealistycznym scenariuszem. Walter, marzyciel, człowiek ze „zwykłym życiem” ucieka w świat fantazji i – co najważniejsze w tym filmie – zmiany. Zmiany na pewno na lepsze. To świetny film na dołujący dzień i tydzień. Ponieważ 99,9% osób po jego obejrzeniu będzie chciało „coś” w swoim życiu przestawić, przemeblować priorytety no i… być może pojechać na Islandię z deskorolką.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Islandia

Plenery i zdjęcia: 5/10 Fabuła: 6,5/10 Walory edukacyjne: 5/10  |  Ogólna ocena: 5,5


2. Niebiańska Plaża

niebanska-plaza

Jedna z najgorszych ról Leonardo di Caprio, którego uważamy za jednego z najlepszych aktorów. Ogólnie i tak dobra. Dziewicze plenery jednej z tajskich wysp (konkretnie Maya Bay na Ko Phi Phi Lay) to miejsce rozgrywki egzystencjalno – moralnej. Konfrontacja marzeń i beztroski z brutalnym niebezpieczeństwem.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Południowa Tajlandia | Wpis u nas: Krabi

Plenery i zdjęcia: 7/10 Fabuła: 5,5/10 Walory edukacyjne: 5/10  |  Ogólna ocena: 5,8


3. Anna i Król

anna et le roi

Epicki obraz o tym jak dawny Siam zderzył się z cywilizacją zachodu i został Tajlandią. Jest trochę o specyfice odwiecznej walki Tajów z Birmańczykami oraz soft-melodramat z fajną, zadziorną rolą Jodie Foster. Film nie był kręcony w Tajlandii, gdyż władze tego kraju nie życzyły sobie (i nie życzą), by w jakikolwiek sposób przedstawiać tajską monarchię. Ale przedkolonialny Bangkok odtworzono z pietyzmem w sąsiedniej Malezji.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Bangkok | Wpis u nas: Bangkok

Plenery i zdjęcia: 7,5/10 Fabuła: 6/10 Walory edukacyjne: 7/10  |  Ogólna ocena: 6,7


4. Dzika Droga

wild

Ten film w dość ciekawy, czasami zbyt bezpośredni sposób pokazuje egzystencjalne rozterki kobiety, której rozpadło się życie. I to w kwiecie wieku. Czasami jest tak, że dla niektórych podróż to idealna ucieczka od problemów i niepowodzeń. Podążamy wraz z Valle wzdłuż Pacific Crest Trail – jednego z najpiękniejszych i najciekawszych szlaków pieszych w Północnej Ameryce. Obraz jest tak intensywny, że zerkamy na stopy czy też nam się pęcherze na nich nie pojawiły.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Zachodnie USA (Kalifornia, Oregon)

Plenery i zdjęcia: 8/10 Fabuła: 6,5/10 Walory edukacyjne: 5/10  |  Ogólna ocena: 6,5


5. Nocny Pociąg do Lizbony

nocny-pociag-do-lizbony

Nie czytaliśmy książki, ale przed podróżą do Lizbony kazano nam koniecznie zobaczyć ten film. Owszem, jest to ciekawa ballada o mieście, rozbita na dwie płaszczyzny czasowe – współczesną oraz historyczną, pokazującą okres dyktatury Salazara. Lizbona gra tu główną rolę. Przed samym Jeremym Ironsem.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Lizbona | Wpis u nas: Lizbona – fotogaleria

Plenery i zdjęcia: 6/10 Fabuła: 6/10 Walory edukacyjne: 6,5/10  |  Ogólna ocena: 6,2


6. Pożegnanie z Afryką

pozegnanie-z-afryka

Z tym filmem mamy pewien problem. Ale to musimy publicznie kiedyś wyznać. To kultowy melodramat osadzony w niesamowitych plenerach kolonialnej, brytyjskiej Kenii. I to co tu oszałamia – historia, sceneria, wręcz wystrój wnętrz i stroje z epoki – powinien wzbudzać odrobinę więcej refleksji na temat tego momentu w historii, który na pewno nie został jeszcze właściwie oceniony. W książce, na której podstawie nakręcono ten nagrodzony wieloma Oscarami film, wątek różnic kulturowych i zwyczajów afrykańskich w zderzeniu z kolonializmem – był pokazany dużo szerzej.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Kenia

Plenery i zdjęcia: 8,5/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 6,5/10  |  Ogólna ocena: 7,3


7. Ostatni Cesarz

ostatni-cesarz

Od kiedy dowiedziałem się (Marcin) w jaki sposób Bernardo Bertolucci traktował aktorki na planie „Ostatniego Tanga w Paryżu” straciłem sporo szacunku do tego mistrza sztuki wizualnej. Choć to najpiękniejszy kolorystycznie i wizualnie film o Chinach, jaki widziałem (oprócz chińskich typu „Hero” czy „Dom Latających Sztyletów”). Opisuje historię tytułowego władcy oraz pokazuje specyficzny świat, którego już nie ma – najpotężniejszego dworu cesarskiego na świecie i jego upadku w blasku rodzącego się imperium komunistycznego.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Pekin | Wpis u nas: Pekin w dużym kadrze

Plenery i zdjęcia: 8,5/10 Fabuła: 6,5/10 Walory edukacyjne: 6,5/10  |  Ogólna ocena: 7,5


8. Dobry Rok

a-goodyear

Co do tego filmu mamy opinie podzielone. Nie będziemy wam zdradzać komu z nas się podobał a komu mniej. Jedno jest pewne – to jeden z kilku dobrych filmów o tzw. „ucieczce od dotychczasowego życia”. Przy czym nie uciekamy do dziczy czy na szlak, ale do idyllicznego miejsca, gdzie rytm życia wyznacza wino, słońce, oliwki i miodowe promienie słońca. Rusell Crowe jakiego nie znacie 🙂 Naprawdę.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Prowansja. Zobacz nasz wpis o Prowansji albo vloga:

Plenery i zdjęcia: 7/10 Fabuła: 6,5/10 Walory edukacyjne: 5,5/10  |  Ogólna ocena: 6,3


9. Dzienniki Motocyklowe

dzienniki-motocykllowe

Dopiero całkiem niedawno zobaczyliśmy ten film. Wrażenia raczej pozytywne, ale nie nazwiemy go „kultowym” wśród podróżniczych. Dzienniki pokazują młodość Che Guevary i to co kształtowalo jego postawy w latach późniejszych, gdy był kimś więcej niż marzycielem, który z kolegą ruszył w motocyklową podróż z Argentyny przez Chile i Peru. Trochę tutaj mamy dysonans czy tak kontrowersyjną postać, która na na rękach krew wielu niewinnych ludzi można pokazać tylko w takim urywki z życia. Pięknie pokazane są jednak bezdroża Patagonii, Andów czy choćby Machu Picchu.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Argentyna, Chile, Peru

Plenery i zdjęcia: 7,5/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 6/10  |  Ogólna ocena: 6,8


10. Goryle we Mgle

goryle-wemgle

Biograficzny film o jednym, konkretnym ekologicznym aspekcie – ochrony goryli w afrykańskich Górach Księżycowych. Historia Dian Fossey pokazuje, że determinacja jednej osoby może uruchomić małą „lawinę”. Nie wiemy do dzis ile goryli w dawnym Zairze czy Rwandzie dzięki niej przeżyło. Nie wiemy też dlaczego w tajemniczych okolicznościach zginęła. Zagrała ją Sigourney Weaver.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Uganda, Rwanda

Plenery i zdjęcia: 7,5/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 6,5/10  |  Ogólna ocena: 7


11. Fortepian

fortepian

Dziwny to film, bo nosi wszelkie znamiona „jeśli jesteś facetem, trzymaj się z daleka”. A jednak, historia niemej pianistki i porażające plenery Nowej Zelandii opakowane w wiktoriański klimat (akcja toczy się w XIX wieku w czasie kolonizacji wysp przez imigrantów z Wielkiej Brytanii) pozwala nazwać ten film jednym z najpiękniejszych filmów o tym rejonie świat. A sceny „plażowe” to ma chyba najlepsze. Kręcono je koło Auckland.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Nowa Zelandia

Plenery i zdjęcia: 8/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 5,5/10  |  Ogólna ocena: 6,8


12. O północy w Paryżu

opolnocy-w-paryzu

Tutaj możemy się przyznać. Ania nie przepada za Woodym Allenem, i nawet tu, w bardzo ciekawym moim zdaniem obrazie miasta, zwłaszcza nocnego miasta, wymieszanego dziwnymi żyjącymi retrospekcjami, wplatającymi XIX-wieczne i międzywojenne salony paryskiej bohemy w czasy współczesne, nawet tutaj nie wyraziła swojej aprobaty. A Paryż znamy dobrze, lubimy, dużo czytaliśmy o tym mieście. Można powiedzieć, że wiedza o nim nas również połączyła. Polecam ten film miłośnikom Paryża, Art Deco, Art Noveau i Belle Epoque. No i Allena. Moim zdaniem to najlepszy jego film o mieście. A wiemy, że lubi opowiadać o miastach (Barcelona, Rzym, Nowy Jork…)

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Paryż. Albo przeczytać nasz tekst o filmach kręconych w Paryżu?

Plenery i zdjęcia: 6,5/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 6/10  |  Ogólna ocena: 6,5


13. Przyczajony tygrys, ukryty smok

ukryty-smok-2

Scena, którą widzicie na kadrze z tego filmu została kręcona w miasteczku Hongcunzhen w prowincji Anhui. To piękny „skansen”zachowany do dziś. Bykliśmy tak blisko, zaledwie 50 kilometró w Huangshan, jednak zła pogoda pokrzyżowała nasze plany dostania się tutaj. Ten film to pierwsze wizualne arcydzieło chińskiej kinematografii, jakie udało mi się zobaczyć. I początek nowej jakości.  To w sumie minęło już kilkanaście lat.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Chiny (prowincja Anhui)

Plenery i zdjęcia: 7,5/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 4,5/10  |  Ogólna ocena: 6,3


14. Przed wschodem słońca

przed-wschodem-slonca-2

Znów mamy do czynienia z filmem o mieście. To Wiedeń – głównie nocny – i bardzo subtelna, pięknie zagrana opowieść o dwójce przypadkowych ludzi, których zaczyna łączyć wszystko (była kontynuacja, w której grał Paryż, ale nie było okazji zobaczyć).

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Wiedeń

Plenery i zdjęcia: 6,5/10 Fabuła: 7,5/10 Walory edukacyjne: 5/10  |  Ogólna ocena: 6,3


15. Ścieżki

tracks

Mamy do czynienia znów z samotną podróżą rachitycznej blondynki (Mia Wasikowska) przez busz i piaski Zachodniej Australii. Stylistyka poszukiwania równowagi życiowej, aborygeńska mitologia i walka o przetrwanie. W przeciwieństwie do „Dzikiej Drogi” tu problemy są tylko małym tłem a i towarzyszy jest więcej (pies, wielbłądy,fotograf National Geographic, grany przez późniejszego Kalo Rena z Gwiezdnych Wojen.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Australia

Plenery i zdjęcia: 7,5/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 6/10  |  Ogólna ocena: 6,8


16. Angielski pacjent

angielski-pacjent

Moim zdaniem film jeszcze lepszy i mądrzejszy od Pożegnania z Afryką (Ania) jednak z pewnością odstający plenerami. Tu poznajemy Afrykę Maghrebu, piaszczystą, suchą, czasami wręcz księżycową. Ale najciekawsza jest historia miłosna na tle bardzo dobrze opowiedzianej problematyki wojennej (Druga Wojna światowa we Włoszech i Afryce). Epicka opowieśćobsypana Oscarami. Nie tylko za grę aktorską świetnej plejady aktorów, ale też za bardzo dobre połączenie w całość wielu wątków (miłość, wojna, szpiedzy, zaburzenie chronologii).

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Włochy, Tunezja

Plenery i zdjęcia: 7,5/10 Fabuła: 7,5/10 Walory edukacyjne: 6,5/10  |  Ogólna ocena: 7,2


17. Malowany welon

malowany-welon3

Jeden z tych filmów, gdzie plenery są dużo lepsze niż gra aktorska i fabuła, choć i tak nie jest zła. To specyficzny melodramat, w którym przez większość czasu możemy mieć „uraz” do głównej bohaterki. Ale w tle to co lubimy najbardziej – świat sprzed kilkudziesięciu lat. Zaczynamy w dusznym szanghajskim Bundzie a kończymy w jednym z najpiękniejszych regionów Chin – krasowym Guangxi (nie mylić z podobnym – Guilan, który grał w Gwiezdnych Wojnach)

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Południowe Chiny (prowincja Guangxi)

Plenery i zdjęcia: 8/10 Fabuła: 6,5/10 Walory edukacyjne: 6,5/10  |  Ogólna ocena: 7,0

18. Niepokonani

niepokonani

Ten film to ekranizacja pamiętników Stanisława Rawicza. Jedna z nielicznych superprodukcji, opowiadających losy Polaka. Grupa uciekinierów z syberyjskiego gułagu podróżuje (a właściwie walczy o przetrwanie) w linii prostej od Bajkału przez Gobi, Tybet, Himalaje, by dostać się do Indii. Fascynujący film drogi i zmienność krajobrazów Środkowej Azji powoduje, że ogląda się go nie tylko z zachwytem nad scenografią, ale też z zapartych tchem (akcja).

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Północne Indie, Tybet, Syberia

Plenery i zdjęcia: 7,5/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 6,5/10  |  Ogólna ocena: 7,0

19. Hidalgo, Ocean Ognia

hidalgo

Ten film zobaczyliśmy całkiem niedawno, bo tydzień temu. Czekał i czekał i czekał na swoją kolej. I się doczekał. Podobno bardzo ukoloryzowana historia amerykańskiego kowboja czy bardziej trapera, później działacza na rzecz ochrony dzikich Mustangów,który wyrusza do odległego Adenu (dziś Jemen), by wziąć udział w najsłynniejszym na świecie wyścigu konnym przez Półwysep Arabski (do Damaszku). Jako pierwszy nie-Arab. Super dla fanów klimatów pustyni i kultury arabskiej. Szkoda, że w większości kręcony w Maroko.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: USA (Montana)Półwysep Arabski

Plenery i zdjęcia: 8/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 7/10  |  Ogólna ocena: 7,3


20. Tajemnica Brokeback Mountain

tajemnice-brokbeack-mountains

Zdaniem niektórych kontrowersyjny (choć właściwie czemu?) obraz poruszający homoseksualną miłość dwóch… kowbojów. Nofakt, dość egzotyczny pomysł, jednak film jest filmem bardzo dobrym. Nie tylko z uwagi na dobre dwóch głównych bohaterów, ale przede wszystkim… plenery amerykańskiej Montanu (częściowo Kanady). Generalnie taki obraz Gór Skalistych zapada głęboko w pamieć.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: USA (Wyoming), Kanada (Alberta)

Plenery i zdjęcia: 8/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 5,5/10  |  Ogólna ocena: 6,8


21. Dom latających sztyletów

dom-latajacych-sztyletow

Do dziś nie wiem czy jest on lepszy od „Przyczajonego Tygrysa…” ale równie piękny wizualnie. Weźmy pod uwagę, że to 2014 rok a sceny walk do dziś są same w sobie artyzmem. Smaczku dodaje fakt, że oprócz chińskich plenerów – jesienną, kolorową scenografię chińskiego Syczuanu w dużej mierze grały… Ukraińskie Karpaty. Tak, tam ekipa kręciła dużo ujęć.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Chiny (Syczuan), Karpaty Ukraińskie

Plenery i zdjęcia: 7,5/10 Fabuła: 6,5/10 Walory edukacyjne: 6/10  |  Ogólna ocena: 6,6

22. Tańczący z Wilkami

tanczacy-z-wilkami

Najlepsza rola Cevina Costnera i jeden z najlepszych filmów o Północnej Ameryce w dobie konfliktów świata kolonistów i Indian. Zaczynamy w hałasie i tragedii okopów Wojny Secesyjnej a kończymy na preriach i pustkowiach centralnej części USA. To historia o człowieku, który przechodzi na stronę dobra i równowagi w okresie targanym konfliktami pomiędzy cywilizacjami. Jest tu coś jeszcze godne wyróżnienia – sceny ze zwierzętami, oraz muzyka. Motyw główny z TzW to dziś chyba mocne Top 10 w muzyce filmowej.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: USA (Wyoming, Południowa Dakota, Nebraska)

Plenery i zdjęcia: 8/10 Fabuła: 7,5/10 Walory edukacyjne: 7,5/10  |  Ogólna ocena: 7,7


23. Thelma i Louise

thelma-louise

Przenosimy się na drugi koniec stanów, sto kilkadziesiąt lat później. Dwie kobiety (zwykłe, naprawdę prawie klasyczne Grażyny”) uciekają przed siebie, zostawiając z tyłu zbrodnię popełnioną w afekcie. Kultowe plenery zachodnich Stanów USA to tło świetnego filmu drogi, z nieco sensacyjną fabułą. Jakbym miał strzelać w ciemno to NIGDY bym nie przypuszczał, że to film Ridleya Scotta (Marcin). Jest inny, niż jego wszystkie.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Zachodnie USA (Utah, Colorado, Kalifornia) 

Plenery i zdjęcia: 7/10 Fabuła: 8/10 Walory edukacyjne: 6,5/10  |  Ogólna ocena: 6,3


24. Marsjanin

marsjanin

To co widzicie na tym kadrze z filmu to Mars. Mars w filmie. A jednocześnie prawdziwy obraz pustyni Wadi Rum, miejsca, które wciąż należy do naszego osobistego Top3 zobaczonego w życiu. Nie ma dziwów, że oprócz Ridleya Scotta, planetę Mars ulokowali tu twórcy innych „kosmicznych” filmów oraz twórcy najnowszej części Gwiezdnych Wojen. To pustynna planeta „Jeddah”. To nieziemskie miejsce, dosłownie i w przenośni. No ale wróćmy do filmu. Dobry, dla miłośników SF – specyficzny. Ale cóż mamy począć, jak przy takiej scenografii można było łatwo przeoczyć grę aktorską Damona.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Jordania | Wpis u nas: Wadi Rum

Plenery i zdjęcia: 9/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 8/10  |  Ogólna ocena: 8,0


25. Okno z widokiem

pokoj-z-widokiem

Jeden z najmniej znanych filmów o Toskanii, a dużo lepszy niż „Pod słońcem” czy „Jedz, módl się i kochaj” może dlatego, że osadzony znó ponad 100 late temu, gdy Toskania dopiero zaczynała swoją karierę jako „miejsca do ucieczki” i poszukiwania idyllicznego życia. To klasyczny melodramat z wiodącą rolą kobiecą, ale… warto go obejrzeć dla dwóch ról drugoplanowych (Judi Dench i Maggie Smith, znana wielu „babcia” z Downton Abbey). Bardzo specyficznie ogląda się obraz, w którym znane nam miasta pokazane są jak z czasów, gdy się je co najwyżej… rysowało i szkicowało

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Toskania, Florencja

Plenery i zdjęcia: 7/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 7/10  |  Ogólna ocena: 7,0


26. Między Słowami

miedzy-slowami

Coś musi być w tym filmie takiego, że z pozoru niezbyt ciekawie pokazane miasto, nieco delirycznie, mrocznie, czasami wręcz przytłaczająco tak wpłynęło na niektórych, że odwiedzając Tokio, nie wyobrażają sobie, by nie odnaleźć miejsc, które zagrały w tym dziele Sophii Coppoli. Bardzo dobre role Scarlett Johansson i Billy’ego Murraya.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Tokio

Plenery i zdjęcia: 6,5/10 Fabuła: 7,5/10 Walory edukacyjne: 5/10  |  Ogólna ocena: 6,3


27. Wszystko za życie

into-the-wild

Być może teraz sporo osób się oburzy, ale… ten film nie jest naszym zdaniem jednym z najważniejszych filmów podróżniczych. W pewnych środowiskach jest kultowy a pewne miejsce (nie napiszemy jakie) to wręcz obiekt pielgrzymek fanów głównego bohatera. No właśnie, ale czy można mówić o byciu fanem kogoś, kto… No dobra. Bez spoilerów. Z pewnością film może poprzestawiać pewne rzeczy w głowie wielu młodych ludzi no i zainspirować do podróży po pięknie pokazanych miejscach zachodnich Stanów i USA.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Zachodnie USA, Alaska

Plenery i zdjęcia: 7,5/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 6/10  |  Ogólna ocena: 7,2


28. Podróż do Indii

podroz-do-indii

Jeden z najlepszych filmów o Indiach. Oczywiście mamy epokę kolonialną, bo (niestety) tylko ten okres zainteresował naszych filmowców i literatów. Jednak film finalnie pokazuje ważne i potrzebne aspekty takie jak klasowy rasizm, jak różnice kulturowe i kastowe, jak zmienia się postrzeganie obcych kultur, gdy zaczyna się z nimi obcować. Nawet mając spory bagaż uprzedzeń. Piękne zdjęcia i epickie sceny ze statystami.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Indie

Plenery i zdjęcia: 7,5/10 Fabuła: 7/10 Walory edukacyjne: 7,5/10  |  Ogólna ocena: 7,3


29. Ostatni Mohikanin

ostatni-mohikanin

Największy konkurent „Tańczącego z Wilkami” jeśli chodzi o czasy XVIII-wiecznych Stanów Zjednoczonych. To melodramat na poły wojenny ukazujący zakazaną miłość pomiędzy Indianinem a córką angielskiego generała (to jeszcze czasy kolonizacji). W tle wojna z Francuzami oraz cudowne plenery nieco mniej znanej części Ameryki – górskiego pasma Apallachów. Danel Day-Lewis to świetny aktor. Wciąż nieco niedoceniany.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: USA (Pasmo Apallachów, Północna Karolina)

Plenery i zdjęcia: 7,5/10 Fabuła: 7,5/10 Walory edukacyjne: 7,5/10  |  Ogólna ocena: 7,5

30. Misja

misja

Po raz kolejny Jeremy Irons, tym razem jako portugalski Jezuita. Jest też Robert De Niro oraz Liam Neeson. A wszystko w dusznym, wilgotnym i gorącym klimacie subtropikalnej Ameryki Południowej. Chodzi o czasy kolonizacji Portugalskiej w dorzeczu rzeki Parana i La Plata. W tle konflikt o rząd dusz, ale też godność tubylczej ludności indiańskiej (Indianie Guarani). Film bardzo mądry, przejmujący i niejednoznaczny.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Paragwaj, Brazylia

Plenery i zdjęcia: 7,5/10 Fabuła: 7,5/10 Walory edukacyjne: 8/10  |  Ogólna ocena: 7,7


31. Gwiezdne Wojny (seria filmów)

star-wars

O lokacjach z filmów z serii „sTar Wars” można mówić godzinami. Powyższy kadr pochodzi z Tikal w Gwatemali, gdzie poczuliśmy się (ponad koronami dżungli) jak na planecie Yavin 4. Ona też wystapiła w najnowszej części. Na świecie jest kilkanaście miejsc, gdzie kręconą tą kultową serię. O tym w osobnym wpisie „Miejsca gdzie kręcono Gwiezdne Wojny, w niektórych byliśmy

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Gwatemala, Tunezja, Islandia, Como, USA (Kalifornia), Sewilla, Ceserta, Jordania, Malediwy

Plenery i zdjęcia: 8,5/10 Fabuła: 7,5/10 Walory edukacyjne: 5/10  |  Ogólna ocena: 7,0


32. Ania z Zielonego Wzgórza

025f5d21db6a4669ffbb8b6ce48cc330-1

Przepraszam, ale nie mogłam się powstrzymać. Wiem, nie będę obiektywna, bo to jedna z moich ulubionych bohaterek młodości. Ale trzeba przyznać, że plenery tej bardziej anglosaskiej części Kanady – Wyspy Księcia Edwarda, Nowej Funlandii, Nowej Szkocji, kolorowe domki, zielone, soczyste łąki – to są bardzo ciekawe miejsca, i chętnie byśmy się tam pojawili. I pojawimy!

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Wschodnia Kanada

Plenery i zdjęcia: 8/10 Fabuła: 6,5/10 Walory edukacyjne: 6,5/10  |  Ogólna ocena: 7,0


33. Harry Potter (seria filmów)

hp3

Mówi się, że nic nie zareklamowało Szkocji jak  „BraveHeart”. Zgoda, ale proponujemy Wam też podejść do serii o Harrym Poterze w sposób krajoznawczy. Zamki, pałace, słynny kolejowy wiadukt,szkockie jeziora (Loch), Londyński peron, mroczne góry i lasy. To wszystko powoduje, że mnóstwo osób podróżuje dziś śladem plenerów z serii filmów. Które – umówmy się szczerze – ogólnie wypadły dobrze. To dobre filmy.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Szkocja, Londyn

Plenery i zdjęcia: 7,5/10 Fabuła: 8/10 Walory edukacyjne: 5,5/10  |  Ogólna ocena: 7,0


34. Siedem Lat w Tybecie

7lat-w-tybecie

Oceniamy wysoko ten film, może nawet najwyżej w filmach o Azji. Wojenna zawierucha w Europie, daleki Tybet i Indie, zawirowania wokół konfliktu tybetańsko-chińskiego. Dużo można się dowiedzieć, przepiękne plenery (choć niestety nie były kręcone w miejscu, którego dotyczyły, bo również w Maroko i Patagonii. Epicka przygoda i historia Heinrich Harrera, austriackiego wspinacza, który został przyjacielem Dalaj Lamy.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Nepal, Tybet, Bhutan, Ladakh

Plenery i zdjęcia: 8,5/10 Fabuła: 7,5/10 Walory edukacyjne: 8/10  |  Ogólna ocena: 8,0


35. Władca Pierścieni i Hobbit (seria filmów)

hobbit

Tutaj powinniśmy napisać osobny wpis, ale powiemy tyle: Jedyna kinowa seria którą oglądamy po raz 5, 6 i 7. Zawsze z uwagą. Choć seria Hobbit była gorsza od Władcy Pierścieni, to Nowa Zelandia obok kunsztu Tolkiena to po prostu miejsce, które trzeba zobaczyć w tym życiu. Głównie dzięki tej przepięknej ekranizacji.

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Nowa Zelandia

Plenery i zdjęcia: 9,5/10 Fabuła: 8,5/10 Walory edukacyjne: 5,5/10  |  Ogólna ocena: 7,8


36. Kevin sam w Nowym Jorku

homealone

Na koniec coś, co Was, nas, wszystkich czeka w święta. Kevin sam w Nowym Jorku. To przez niego jednym z podróżniczych marzeń z dzieciństwa staje się podróż do Nowego Jorku w czasie Świąt. Może kiedyś powtórzymy właśnie w tym okresie?

Miejsce, do którego chce się pojechać po zobaczeniu filmu: Nowy Jork (zimą)Śc

Plenery i zdjęcia: 7/10 Fabuła: 7,5/10 Walory edukacyjne: 5/10  |  Ogólna ocena: 6,5


Ufffff, gotowe. Domyślacie się, że żeby taki post powstał musiało minąć wieeeeeeele lat. Choć ostatnio mocno przyspieszyliśmy z nadrabianiem filmowych zaległości. Czasami nawet 2 na wieczór.

Jeśli macie swoje, inne propozycje – wpisujcie je w komentarzu. Już teraz jest to największa tego typu baza filmów w internecie. Więc może z Waszą pomocą zrobimy z niej nie TOP36 tylko TOP50?

filmy-o-tematyce-podrozniczej-mapa

Ilość komentarzy: 59 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Irena says:

  Poroponuje dodać najnowsze przygody agenta 007. Uwielbiam Włochy a dzięki Jamesowi znalazłam kolejny kierunek. Matera!

 • Agata says:

  A gdzie Almodovar i jego Madryt? 😀 Chyba najlepiej wspominam „Kobiety na skraju załamania nerwowego”, ale też „Kwiat mego sekretu”. Tak czy inaczej, super artykuł, zainspirowaliście mnie żeby w ten sposób podróżować częściej. Uwielbiam Was!

  Jeszcze dodatkowe tytuły, które mogą Was zainteresować:
  Włochy – „Wszystko dla gości”, „Wszyscy mówią ‚Kocham Cię’ „, „Utalentowany pan Ripley”, „Hannibal”
  Berlin – „Życie na podsłuchu”, „My, dzieci z dworca Zoo”,
  Belgia (Brugia) – „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”,
  Polska (Kotlina Kłodzka) – „Pokot”,
  Podroż koleją transsyberyjską – „Transsiberian”

 • Justyna says:

  A ja polecam zupełnie nie lynchowy film Davida Lyncha pt. „Prosta historia”. Film o starszym Panu, który chcąc pojednać się z bratem, przemierza kilka Stanów na kosiarce. Piękne widoki, piękna muzyka – cudowny film. Drugi to „Paris, Texas” Wima Wendersa. Reżyser zrobił z południowo-zachodnich Stanów głównego bohatera, a sama historia powstawała i rozwijała się w miarę kręcenia. Aż chce się pojechać na jakąś pustynię w Teksasie. Nie jest to jednak film dla tych, którzy nie lubią długich scen bez dialogów, tylko z pięknymi obrazami i muzyką. Jest też mało znany film, „Old Joy” (jest dostępny na youtubie, po angielsku), o dwóch przyjaciołach, którzy nie widzieli się od dawna, bo ich życie potoczyło się w zupełnie odwrotnych kierunkach, ale postanowili pojechać razem na wycieczkę i porozmawiać o życiu. Lasy, strumyki, przyroda – jest się czym zachwycać. I mniej amerykańsko, niemiecki film „Vincent chce nad morze” o 3 uciekinierów ze szpitala psychiatrycznego, którzy chcą się dostać nad morze. Taki komediodramat drogi. Piękne góry, miasta, wsie i morze. Kręcony w Niemczech i we Włoszech.

 • Emilia says:

  Świetne filmy a do listy dopisuje JEDZ MÓDL SIĘ KOCHAJ. Musi być 🙂

 • Mariusz says:

  Nie wiem czy oglądałeś film 127 godzin ale świetnie nadawał by się do twojego zestawienia 🙂 polecam obejrzeć. Jeżeli chodzi o twoje zestawienie to wymieniłeś naprawdę same perełki. Mój ulubiony tytuł to siedem lat w Tybecie 🙂

 • ontherunforever says:

  Wyznania Gejszy, Życie Pi

 • Gonia says:

  Super filmowa mapa. Często przywołuję wymieniane tu filmy podczas zajęć z geografii regionalnej świata. Proponuję dodać jeszcze Green book, Miłość szmaragd i krokodyl czy Forrest Gump.

 • marttynna says:

  Dorzuciłabym jeszcze świetny A walk in the woods przerobiony po polsku na Piknik z niedźwiedziami. Świetna gra aktorska, groteskowe sytuacje i cudowne widoki Appallachów-dla mnie majstersztyk. I dziękuję za zestawienie 😉

 • X says:

  A Samsara i Baraka?

 • Natali says:

  Duży plus za Tajemnica Brokeback Mountain! Uwielbiam ten film i klimat.
  Ja osobiście dodałabym do listy film Babel z Bradem Pittem. Piękne sceny z Maroko, Meksyku, Japonii i Kalifornii.
  Trzy billboardy za Ebbing, Missouri- świetnie oddany klimat stanu Missouri.
  Wierny ogrodnik- pięknie pokazana Kenia i Sudan.

 • sdsds says:

  Nowa Zelandia ukazana w „Fortepianie”? haha

 • Klaudia says:

  „Co dzień zawdzięcza nocy”zdjęcia przepiękne: Algieria, Tunezja, Francja
  Lata 30-40ste, francuska kolonia. Muzyka orientalna 10/10.
  „Mój piękny kraj” Kosowo, naloty NATO na Serbię 1999. Godne uwagi i zapamiętania 😉

 • Dawid says:

  Polecam.
  Dzika droga.
  Droga życia

 • Julia says:

  „Lassie”

 • Patrycja says:

  Polecam jeszcze ,,W Kairze”- muzyka i krajobrazy. Świetny jest także ,,Jedz, módl się, kochaj” z główną rolą Julii Roberts, opowieść o poszukiwaniu siebie. Jedzeniu we Włoszech, modleniu w Indiach i odnalezieniu miłości w Indonezji. 😀

 • Yvonne says:

  przypomniałam sobie jeszcze parę filmów, w których można sobie popodróżować gdzieś:
  „Przyjeżdża orkiestra” – Izrael
  „Jedz, módl się, kochaj” – Włochy, Inie, Indonezja
  „I twoją matkę też” – Meksyk
  „Nigdzie w Afryce”- Kenia
  „Miasto aniołów” – Kalifornia
  „Monsunowe wesele” – Indie
  polecam też filmy skandynawskie, super klimat miejsca i dużo hygge 😉 lubię np. „Historie kuchenne” oraz „Człowiek bez pamięci”

 • yvonne says:

  poleciłabym jeszcze 2 filmy Bertolucciego „Ukryte pragnienia” (bardzo toskańskie klimaty, uwielbiam niezmiennie) oraz „Pod osłoną nieba” – Maroko,
  o Maroku jeszcze „W stronę Marrakeszu”, mój ulubiony o Japonii oprócz „Między słowami” to „Ramen girl”.
  Po filmie „Any Way the Wind Blows” miałam ochotę pojechać do Antwerpii, a w dzieciństwie marzyłam o południu Francji oglądając Żandarma…, fajny i lekki film drogi przez Francję to „Jaś Fasola na wakacjach”. No i filmy Almodovara np. „Wszystko o mojej matce” przenoszą nas do Hiszpanii.

 • Beata says:

  A Indochiny z Catherine Deneuve???

  • Wędrowne Motyle says:

   Rzeczywiście. Poważne zapomnienie. A był to film po 1990 roku. Niedawno go widzieliśmy, byliśmy też w Penang w domu, gdzie krećono

 • Jakub says:

  Pewnie wygłoszę niepopularną opinię, ale po przeczytaniu tej listy zabieram się za Gwiezdne Wojny. Nigdy nie widziałem więcej niż kilkanaście minut IV epizodu.
  Oczywiście dodaje do zakładek i będę wracał częściej, Dzięki! 😉

 • Justyna says:

  Siedem lat w Tybecie było chyba kręcone w Uspallacie, północna Argentyna.
  No i nie „Tajemnica Broadbeak Mountain” A „Tajemnica Brokeback Mountain”

 • Ela says:

  To ja polecę moje ulubione filmy o Indiach reżyserki Deepa Mehta, trylogia Fire Earth i Water. Opowiadają trudne historie, w bardzo piękny i ciekawy sposób.
  A dla tych którzy tęsknią za Tajlandią polecam szwedzki serial „30 degrees in february”. Historia chyba trochę mało prawdopodobna, oglądałam z ciekawością, ale Tajlandia zdecydowanie pokazana prawdziwie. Sama czołówka to dla mnie kwintesencja moich wspomnień z tego kraju.
  Podobnie „Midnight Diner: Tokyo Stories” który warto obejrzeć dla obrazków z życia Tokio, ale tutaj i scenariusz, i gra aktorka są bardzo specyficzne. 🙂

 • Remigiusz says:

  Ja bym dodał jeszcze:
  In Brugges ( Najpierw zwiedzaj, potem strzelaj) – z akcją w tytułowej Bruggi;
  Amelia – niezwykle malowniczo pokazany Paryż;
  wszystkie filmy na bazie powieści Dana Browna, a więc: Kod Leonardo Da Vinci, Anioły i Demony, Inferno i odpowiednio Paryż, Londyn, Rzym, Florencja, Wenecja i Stambuł;
  Rzymskie wakacje – gdzie pięknie przedstawiono Rzym;

 • Kasia says:

  Czekolada – frncuska prowincja, Amelia – Paryż, i Vicky Cristina Barcelona to cąłkiem fajne filmy! A kultowy Przystanek Alaska? 😉

  • Kasia says:

   No i mało ambitne, ale ze świetną obsadą Mamma mia – dobrze oddaje klimat greckiej wysepki

 • Bogna says:

  Fantastyczne zestawienie, ogrom pracy, dziękuję ! Z przyjemnością przeczytałam i będę wracać (uzupełniać moje braki w długie zimowe wieczory). chętnie Wam coś do zestawienia dorzucę. Z biegu : Red Dog (2011 r.) – piękny film, z całego serca polecam, Australia, Notting Hill (1999) – Londyn, Zejście na ląd, (2014)- Islandia

  • Anuś says:

   „Fala” z 2015 roku. Przepiękny, urzekający krajobraz Norwegii.

 • jakoś w połowie listy pomyślałem, że dodałbym jeszcze „Łowcę Androidów” z Los Angeles oraz „Las Vegas Parano” z Las Vegas i okolicą (chociaż to film dość… specyficzny – chociaż nie wiem czy to najlepsze określenie)

 • Iza Zawadzka says:

  Mi się bardzo podobały bieszczadzkie plenery w serialu Wataha. Sam serial może nie najwyższych lotów, ale zdjęcia super. Ma być kontynuacja.

 • Super lista, serio! Aż nie wiadomo gdzie pojechać i jaki film obejrzeć! 🙂
  A macie jakiś patent na brak czasu na to wszystko? xD

 • Ja bym dodał jeszcze Zjawę, z oczywistych powodów 🙂 PS. Dom latających sztyletów jest z 2004 roku, a nie z 2014 😉

 • Świetne zestawienie, Ja bym jeszcze dodała Grę o tron – Dubrownik i inne miejsca w Chorwacji 🙂

 • Doris says:

  Jeszcze polecam nowy film (2016) Captain Fantastic 😉 choć jest specyficzny

 • Swoja droga, kojarzycie ciekawe filmy, ktore pokazuja Polske? Aniol w Krakowie? Inne?

  • Wędrowne Motyle says:

   Anioł w Krakowie, Wataha, U Pana Boga za piecem, Młyn i Krzyż, Na Granicy, Mój rower,

 • ONCE z akcja w Dublinie, uwielbiam, Wloska robota – lekki polecam, Turysta z akcja w Wenecji, filmy z Bondem hehhehe , uwielbiam wracac w filmach do wspomnien i obrazow z podrozy. Dzieki za ciekawe pozycje na swieta 🙂 pewnie Was nie zainteresuje ale uwielbiam amerykanska serie The amazing race, pokazuja mnostwo ciekawych miejsc i w konkurencje wrzucaja ciekawostki kulturalne, historyczne z danego miejsca….hehhehe Ojca Mateusza Wam zabraklo ;D …tak pieknie wypromowal Sandomierz 🙂

  • Wędrowne Motyle says:

   Proponowaliśmy filmy dobre, lub bardzo dobre. naszym zdaniem. amazing Race -do sprawdzenia, dzieki 🙂

 • Koralina says:

  Ja bym jeszcze dopisała Prawdziwą Historię (The world fastest Indian), Podróż na 100 stóp (choć to nawet trochę bardziej podróż kulinarna), Miasto Boga i Evitę 🙂

  • Wędrowne Motyle says:

   Podróż na 100 stóp – super to było 🙂 W tym klimacie (indie/Europa) Hotel Marigold jeszcze

 • Kris Wait says:

  dodałbym jeszcze SPRING

 • Jeśli chodzi o Lizbonę to polecam przede wszystkim „Lisbon story”, gdzie Wim Wenders idealnie oddaje klimat i magię miasta. Poza tym polskie „Imagine” kręcone w stolicy Portugalii też zasługuje na obejrzenie. A tak w ogóle to bardzo fajne zestawienie!

  • Koralina says:

   O tak, Imagine zasługuje na uwagę – przepiękne zdjęcia! 🙂 A będąc w Lizbonie warto się udać do kawiarni z filmu i porozmawiać z przemiłą właścicielką 🙂 Tak przy okazji, świetny wpis, wpisuję niektóre filmy na listę do obejrzenia 🙂

  • Wędrowne Motyle says:

   ok trzeba ten Imagine zobaczyć. No i polski reżyser 🙂

 • Greg says:

  Dzięki za taką obszerną listę filmów do obejrzenia.
  Dopisał bym do niej jeszcze dwa filmy:
  Droga życia – o szlaku św. Jakuba.
  Piknik z niedźwiedziami – o wędrówce przez Apallachy.
  Pozdrawiam
  Polecam oba filmy

 • Tomek says:

  a co z filmami z Malty ? np. „Troya” i „By the Sea” z Gozo, z Pittem czy serial „Gra tron” , polski 2008 „Nie kłam, kochanie” , „Monachium” , „Popeye” i „Cutthroat Island” pokazujacy Birgu – cala Malta to plan filmowy !

  • Paulina says:

   Przy Popeyu mozna sie posmiac :)…jeszcze World War Z z B. Pittem …okropnie nudny ale Malta jest 🙂

 • Świetne zestawienie! Serdecznie polecam też „Australia” i „Ten canoes” 🙂

 • Kasia Turcz says:

  34. czy Tybetu nie grało tam Maroko?

 • Nie no mam nadzieję, że brak w tym zestawieniu filmów Giuseppe Tornatore, Wima Wendersa, Woody’ego Allena i Pedro Almodovara to jedynie przeoczenie z powodu przemęczenia porządkami świątecznymi 😉

 • Kawał dobrej roboty

Ilość komentarzy: 59 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *