Słowacja – Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda | GDZIEWYJAZDOWNIK

Słowacja podzielona jest na 8 dużych okręgów administracyjnych, zwanych krajami i są nimi: bańskobystrzycki,bratysławski, koszycki, nitrzański, preszowski, trenczyński, trnawski i żyliński, z których każdy dzieli się na pomniejsze powiaty.

Słowację na pewno można uznać za kraj górski. Ponad połowę powierzchni tego niewielkiego państwa zajmują właśnie góry, z których większość jest częścią Karpat Zachodnich (Tatry, Rudawy Słowackie, Mała i Wielka Fatra) oraz Wschodnich (Bieszczady). Najwyższym szczytem Słowacji jak i całego pasma Karpat jest sięgający na wysokość 2655 m. n.p.m. majestatyczny, tatrzański Gerlach. Niziny, które stanowią zdecydowanie mniejszą część powierzchni składają się przede wszystkim na południowy skrawek państwa. Największą z trzech nizin jest nizina Naddunajska, leżąca jak sama nazwa wskazuje nad wielkim Dunajem. Tam właśnie ulokowana jest stolica Słowacji- Bratysława.

Pomimo małej powierzchni Słowacja posiada sporą liczbę terenów krasowych i skalistych, oraz bardzo licznie występujące konkretne formy krasu, takie jak: jaskinie, ostańce, kaniony, które są niezwykłą atrakcją atrakcją i unikatem na skalę europejską.

Klimat Słowacji, podobnie jak Polski znajduje się w strefie umiarkowanej. Jednakże można go rozdzielić na chłodniejszy północny, występujący tu ze względu na wysokie góry, oraz cieplejszy południowy, na który wpływ ma kontynentalny klimat znad Węgier. Średnia temperatura roczna to ok. 10 °C, a wielkość opadów- niewielka- ok. 800 mm.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI