Tajlandia | Gdziewyjazdownik

Tajlandia to kraj kojarzący się z dżunglą, tajskim masażem i tajską kuchnią. Kraj przywodzący na myśl rajskie wyspy i plaże i podwodne rafy koralowe, których bogactwo zachwyca najbardziej wytrawnych nurków i amatorów snorkellingu. To jednak równie kraj wspaniałej architektury, której charakterystyczny styl, niezwykle bogaty w zdobienia ze złota i cennych materiałów stał się inspiracją dla całego regionu Azji Południowo-Wschodniej.

<miejsce na mapę>

Tajlandia – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

Krótko o historii

Ślady pierwszych kultur ludzkich dzisiejszej Tajlandii datują się na ok 4000 p.n.e. i są związane z ludami zamieszkującymi tereny dzisiejszej północno-wschodniej Tajlandii. Na przestrzeni dziejów władza nad terenami dzisiejszej Tajlandii przechodziła z rąk do rąk między kolejnymi, konkurującymi ze sobą królestwami.

Kolejne stolice Tajlandii, zwanej wówczas Syjamem, budowane były nad brzegami rzeki Menam (Chao Phraya), która jest „tętnicą” Tajlandii. W epoce kolonialnej królestwo Syjonu skutecznie opierało się próbom jego zdobycia, jednakże jego władcy sami chętnie korzystali ze zdobyczy technologicznych krajów Zachodu.

Obecnie Tajlandia jest monarchią konstytucyjną, a król Bhumibol Aduyadej jest najdłużej panującym współcześnie monarchą świata, a jego osoba jest otoczona prawdziwym kultem. Mimo okresów niepokojów społecznych,  które zaowocowały zamachem stanu w roku 2006, Tajlandia pozostaje krajem względnie stabilnym i bezpiecznym, choć zamachy, które miały miejsce w sierpniu 2015 w Bangkoku powinny skłonić podróżnych do bycia ostrożnym.

Dla kogo?

Tajlandia to kraj dla osób, które chcą poznawać nowe kultury, tradycje I smaki. Wspaniała architektura I kultura Tajów – narodu słynącego z radosnego podejścia do życia – to prawdziwa gratka dla “łowców kultury”. Dla osób aktywnych fizycznie Tajlandia to prawdziwy raj – mekka nurków, amatorów snorkellingu I trekkingów przez dzikie ostępy. Jedne z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie, świat “1001 plaży” plus niesamowite doznania związane z kuchnią I masażem tajskim…trudno sobie wymarzyć wspanialszą mieszankę!

Najważniejsze informacje

 • Stolica: Bangkok (Khrung Thep)
 • Waluta: bhat (THB)
 • Język: tajski, khmer, malay
 • Ludność: ok. 67 mln.
 • Powierzchnia: 513 120 km2
 • Wiza: Tak.

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Tajlandia to kraj zróżnicowany geograficznie. Od gór Thanon Thon Chai przy granicy z Myanmarem, będących przedłużeniem masywu himalajskiego, przez Nizinę Menam w centralnej części kraju, Równinę Korat na wschodzie po Półwysep Malajski, który oblewają wody Morza Andamańskiego I Zatoki Tajlandzkiej.  

Najwyższym punktem kraju jest szczyt Dol Inthanon 2595 m n.pm., który jest jednocześnie częstym punktem trekkingów w północnej części Tajlandii.  Tereny górskie zamieszkiwane sa przez liczne plemiona, z ktorymi spotkać się można odwiedzając głównie region Chiang Rai.

Tajlandia jest jednak krajem głównie nizinnym, a sama Nizina Menem rozciąga się 500 km  w głąb kraju,  od szczytów górskich północnej Tajlandii po Zatokę Tajlandzką. Równina Korat zajmuje większą część regionu Isan – wschodniej części kraju, I jest  rejonem rzadziej odwiedzanym przez turystów, przez co bardziej tradycyjnym I niezwykle intrygującym.

Kraj przecinają dwie potężne rzeki:  Chao Phraya I Mekong – największa rzeka Azji Południowo-Wschodniej, który płynie wzdłuż wschodniej granicy Tajlandii.

Oczywiście Tajlandia to również kilkaset (głównie koralowych) wysp, spośród których największe to Phuket, Samui I Phangan. To właśnie wyspy I ich rajskie plaże, dające nieograniczone możliwości uprawiania sportów wodnych, są jedną z najczęściej wymienianych atrakcji dzisiejszej Tajlandii.

Tajlandia to kraj o klimacie głównie zwrotnikowym, tylko Półwysep Malajski znajduje się w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Jak w całym regionie Azji Południowo-Wschodniej, Tajlandią “rządzą”monsuny, które oddzielają pory suche(umiarkowanie gorące) oraz gorące od deszczowych.  Opady monsunowe  to okres od maja do października. Najlepsza pora na odwiedzenie Tajlandii to okres od listopada do lutego, kiedy temperatury e centralnej części kraju to stabilne 30-32 C, w górach zaś około 14-20 C.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca w Tajlandii

Tajlandia słynie z niezwykłego bogactwa kultury materialnej, która od setek  lat była pod wpływem kultury buddyjskiej.  Wizytówką Tajlandii są m.in wspaniałe świątynie, które można znaleźć w stolicy miasta – Bangkoku.  Wat Pra Kaew to najważniejsza świątynia buddyjska w kraju, będąca “siedzibą” słynnego Szmaragdowego Buddy I Arun Wat (“świątynia świtu”) przyciągają corocznie miliony turystów.

Historyczne stolice Tajlandii – Auytthaya I Sukhotai, leżące nad rzeką Chao Phraya, to miejsca godne odwiedzenia zw względu na niesamowite, niezwykle bogatą architekturę oraz historię.

Północna część kraju zachęca do odwiedzin miłośników trekkingu, znakomitej kuchni I kultur plemion górskich. Miasta Chiang Mai I Chiang Rai to miejsca, gdzie zacząć można wędrówki górskie, podczas których odwiedzić można liczne wioski ukryte w dżungli, gdzie życie nadal płynie swoim tradycyjnym rytmem.

Dla osób chcących nieco zboczyć ze szlaku wschodni region Isan to miejsce, gdzie można zobaczyć m.in potężne khmerskie świątynie, niezwykle cenne I malowniczo położone, mimo to – nadal niezbyt często oblegane przez turystów.

Wyspy I wybrzeże Półwyspu Malezyjskiego na południu kraju oblewa Morze Andamańskie od zachodu I Zatoka Tajlandzka od wschodu. Po obu stronach półwyspu królują wspaniałe plaże I wyspy (Koh), spośród których najsłynniejsze to Phuket, Koh Samui, Koh Phi-Phi, Koh Lanta. Każda z wysp różni się nieco klimatem, budową I podwodną przyrodą, dlatego w tej części kraju jedną z ulubionych wakacyjnych czynności jest “island hopping”, czyli “przeskakiwanie” z wyspy na wyspę, podróżując małymi, tradycyjnymi łódkami.

Kuchnia I masaż tajski to dziś również atrakcje turystyczne – obie można poznać bliżej nie tylko jedząc w restauracjach czy na miejscowych bazarach, czy zamawiając zabiegi w spa. Tajowie zachęcają do czynnego uczestnictwa w ich kulturze – czyli nauki kuchni I sztuki masażu.

Ciekawe miejsca w Tajlandii na naszym blogu

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

 • Ban Chiang – najstarsze obecnie znane ludzkie siedlisko w Azji Południowo – Wschodniej
 • Ayutthaya – historyczna stolica Syjamu z XVIIw.
 • Sukhothai oraz miejscowości przylegle – pierwsza historyczna dzielnica Syjamu z XIII/XIV w.
 • Lasy Dong Phayayen-Khao Yai – wyjątkowy, niezwykle bogaty ekosystem leśny przy granicy z Kambodżą, dom dla ponad 800 gatunków fauny, 112 ssaków w tym dwóch gatunków gibbonów
 • Sanktuarium Przyrody Thungyai-Huai Kha Khaeng – lasy zajmujące 600 000 ha, położone przy granicy z
 • Myanmarem, które pokazują wszystkie rodzaje lasów Azji Południowo-Wschodniej.

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Przeloty wewnętrzne to dobry sposób, by podróżować po Tajlandii. Większość większych miast I część ważniejszych wysp ma swoje lotniska.Linie Thai Airlines, Air Asia oraz Bangkok Airlines obsługują większość kierunków. Bangkok Suvarnabhumi Airport (BKK) jest jednym z najważniejszych portów lotniczych Azji I świata. Obsługuje on głównie połączenia międzynarodowe w zasięgu kontynentu I transkontynentalne. Don Muang Airport (DMK) w Bangkoku obsługuje połączenia lokalne. Oba lotniska są połączone bezpłatną linia autobusową.

Transport kolejowy obejmuje 4000 km, jest dość powolny I mało wygodny, jednak daje możliwość poznania prawdziwego życia w tajskich pociągach.

Drogi w Tajlandii są lepsze niż te w Laosie czy Kambodży, jednak jazda po nich to wyzwanie. Po pierwsze, z powodu ruchu lewostronnego. Po drugie, z powodu azjatyckiej kultury jazdy, która wymaga mocnych nerwów I (czasami dosłownie) niezłej siły przebicia. Na głównych autostradach ograniczenie prędkości to 100-120 km/h, poza nimi – 80 km/h. Znaki drogowe, podobnie jak wszelkie tablice informacyjne, są w języku tajskim i angielskim.

Sieć połączeń autobusowych w całym kraju jest niezwykle dobrze rozwinięta, autobusy oferują różny standard przejazdów i są najszybszym (oprócz samolotów) sposobem na przemieszczanie się po kraju.

Transport wodny jest bardzo popularny w Tajlandii, zarówno promy, taksówki wodne, jak I tradycyjne “long tailed boats” (reua hang yao ) przewożą turystów, towary I mieszkańców z wyspy na wyspę, za niewielkimi opłatami.

GDZIE SPAĆ: Porównaj najtańsze noclegi w Tajlandii | Zarezerwuj hotel w Tajlandii

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 90 tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. W marcu wyślemy Wam jako pierwszym ekskluzywny prezent. Za darmo! *POLITYKA PRYWATNOŚCI