Egipt| Gdziewyjazdownik

Egipt- kraj faraonów, piramid, pustyń i niesamowicie starożytnej historii. Kraj, którego nie trzeba przedstawiać, pewnie wszyscy coś o nim wiedzą. Jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, gdzie nowoczesność miesza się z tradycją, a ludzie są przyjaźni i chętni do pomocy. Ostatnie lata pokazały jednak, że przez rewolucje i powstania, Egipt nie jest już tak bezpieczny dla obcokrajowców jak niegdyś.

Egipt – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

Krótko o historii

W Egipcie narodziła się jedna z najstarszych cywilizacji na świecie, królestwo faraonów i budowniczych imponujących budowli, których majestat możemy podziwiać nawet dziś, po kilku tysiącach lat. Dzieje Egiptu rozpoczynają się ok. 3000 lat p.n.e. gdy zjednoczone zostały dwa państwa Górnego i Dolnego Egiptu. Przez setki lat cywilizacja rozwijała się na niespotykaną dotąd skalę, wznosząc piramidy i olbrzymie świątynie, podbijając ościenne ludy, tworząc nowoczesne rolnictwo, kalendarz i pismo zwane hieroglifami. W czasach świetności faraonowie, synowie bogów, panowali nad ziemiami od Nubii po Palestynę. Jednakże czas ten zakończył się wraz z podbojami Persów, Macedończyków oraz Rzymian, za których rządów Egipt tracił swą świadomość kulturową oraz historyczną i powoli się romanizował. Dzisiejszy państwo egipskie jest spuścizną podbojów Arabskich w VII w, po których islam przejął dominującą rolę w kraju.

Dla kogo?

Przede wszystkim raj dla miłośników historii starożytnej cywilizacji, monumentalnych zabytków, których nigdzie indziej się nie spotka, plażowicze oraz turyści chętnie odpoczywający w kurortach też nie będą zawiedzeni. Dodatkowo amatorzy nurkowania, będą zachwyceni podwodnym światem Morza Czerwonego

Najważniejsze informacje

 • Stolica: Kair
 • Waluta: funt egipski
 • Język: arabski
 • Ludność: ok. 82 mln.
 • Powierzchnia:  1 001 450 km.2
 • Wiza: niekonieczna w m.in. w Sharm el Sheikh
  płatna na 30 dni, lub darmowa Sinai Only

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Egipt leży w północnej części Afryki (półwysep Synaj zaliczany jest jednak do Azji) w Kotlinie Libijskiej. Kraj jest w większości swej powierzchni wyżynny, tylko na Synaju i wybrzeżu Morza Czerwonego występują obszary górskie, gdzie też wytrwali piechurzy wspiąć się mogą na najwyższy szczyt- Górę św. Katarzyny (2642 m n.p.m) czy masyw Synaju dobrze znany biblijnych opowieści o Mojżeszu.
Najbardziej charakterystyczną częścią pustynnego krajobrazu Egiptu jest Nil, najdłuższa rzeka świata, wijąca się tysiącami kilometrów żywicielka starożytnych Egipcjan. Dziś, w dolinie Nilu żyje ok. 98% ludności kraju, a sama dolina to tylko 3% powierzchni (94% to pustynie Arabska i Libijska)
Klimat Egiptu jest gorący i suchy, przechodzący na południu w skrajnie suchy. Temperatury dochodzą do skrajnych temperatur (na południu nawet 50º C w dzień i poniżej 10º C w nocy), na wybrzeżach gdzie zlokalizowane są kurorty turystyczne, temperatury dochodzą do ponad 30º C, w nocy spadają tylko o kilka stopni.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Egipt to przede wszystkim raj dla miłośników historii, która objawia się w monumentalnych i bardzo starożytnych zabytkach, z okresu formowania się jednej z pierwszych cywilizacji świata.Na obejrzenie wszystkich cudów Egiptu nie starczyłoby może i miesiąca więc opiszemy tylko te najważniejsze. Zapewne większość turystów przyjeżdżających do Egiptu chce najpierw zobaczyć najbardziej znane egipskie monumenty w czyli piramidę Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz Sfinksa w Gizie. Warto zajrzeć do pobliskiego Kairu gdzie znajduje się wspaniałe Muzeum Egipskie z niezliczonymi eksponatami oraz muzułmańskie Stare Miasto o średniowiecznej zabudowie. Podróżując w stronę Aleksandrii można zatrzymać w Abu Mirnie oraz Wadi Natrum by zwiedzić wczesnochrześcijańskie klasztory, warto również odzwiedzić Abu Sir i ruiny starożytnego Tapsoris Magna. W samej Aleksandrii, która jest nowoczesnym miastem trzeba zobaczyć Nową Bibliotekę Aleksandryjską oraz muzea Narodowe i Grecko- Rzymskie. Kierując się na południe Doliną Nilu zwiedzić można najstarszą piramidę- Dżosera w Sakkarze, Dolinę Królów, gdzie chowano wielkich faraonów, olbrzymie świątynie w Karnaku i Luksorze, Abydos ze wspaniałymi płaskorzeźbami, wyspę File i sanktuarium Izydy czy też monumentalne Abu- Simbel.
Amatorzy nurkowania muszą pojechać do Marsa-al Alam, gdzie zachwycać się mogą wspaniałym podwodnym światem Morza Czerwonego, zaś dla fanów dzikiej przyrody obowiązkowym punktem w podróży będze oaza Farafra i Biała Pustynia czy też oaza Dachla.

Zabytki wpisane na listę UNESCO

 • Strefa piramid od Gizy po Dahszur
 • Memfis i pobliska neropolia
 • Starożytne Teby i nekropolia
 • Świątynie w Luksorze i Karnaku
 • Dolina Królów
 • świątynia w Abu Simbel
 • Świątynia Izydy File
 • Muzułmańskie Stare Miasto Kairu
 • wczesnochrześcijańskie miasto w Abu Mena
 • okolice góry Synaj i klasztor św. Katarzyny
 • Dolina Wielorybów- skamieniałe szczątki prehistorycznych gatunków wielorybów

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Ważnymi lotniskami w Egipcie są porty lotnicze w Kairze, Aleksandrii, Luksorze, Asuanie, Szarm el Szejk, Hurghadzie

Autostradami w Egipcie swobodnie można podróżować na północy kraju gdzie łączą one Kair z Aleksandrią, Suezem i Port Said.

Sieć kolejowa przebiega przez cały Egipt, i jest to najlepszy sposób by dostać się południa na północ w miarę dobrych warunkach. Najlepszą opcją jest podróż pierwszą klasą, jednakże cena może wielu turystów odstraszać.

Sprawdź połączenia kolejowe

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Egipcie | Zarezerwuj hotel w Egipcie

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI