Bułgaria| Gdziewyjazdownik

W czasach PRL’u marzeniem wielu Polaków był wakacyjny wyjazd z całą rodziną nad Czarnomorskie wybrzeże Bułgarii. Dziś ten bałkański kraj prawie na samym krańcu Europy jest coraz częściej odwiedzanym miejscem nie tylko przez polskich turystów.Podróżników kuszą przystępne ceny, gościnność mieszkańców, różnorodność kulturowa, mnogość zabytków z różnych okresów historii, wspaniałe plaże i kurorty morskie oraz wysokie góry, po których wędrować mogą zapaleni backpakerzy.

bulgaria-mapa-gdziewyjazdownik

Bułgaria – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

Krótko o historii

W początkach swej historii ziemie dzisiejszej Bułgarii zamieszkiwane były przez plemiona koczownicze, m.in. Traków, którzy w I w. n.e. podbici zostali przez Rzymian. Utworzyli oni tam prowincję Mezję, która w późniejszych wiekach była celem najazdów Gotów, Hunów i Słowian. Plemię słowiańskie Protobułgarów założyło w VII w. państwo Bułgarskie, które z przerwami przetrwało do XIV w. kiedy to całkowicie podbite zostało przez Osmanów. Niepodległość od Turcji Bułgarzy wywalczyli 3 marca 1878 r. i do dziś dzień ten jest celebrowany jako święto niepodległości.

Dla kogo?

Różnorodność atrakcji Bułgarii powoduje, iż kraj ten spodoba się wielu turystom, choć najbardziej tym, którzy ponad wszystko lubią odpoczywanie na ciepłych, czystych plażach i jak i tym, którzy najchętniej zakładają plecaki i ruszają na wysokogórskie trasy. Jednakże miłośnicy dawnych kultur i zabytków też nie będą zawiedzeni, gdy odwiedzą ten malowniczy i gościnny kraj. I to wszystko jeszcze w dość bliskiej nam – słowiańsko-bałkańskiej nucie. Rozczarować jednak mogą się Ci, którzy sądzą, że skoro kraj należy do Unii Europejskiej to wszystko gra tam jak w zegarku. Nie gra. Zwłaszcza w sferze wizualnej i architektonicznej.

Najważniejsze informacje

 • Stolica: Sofia
 • Waluta: lew
 • Język: bułgarski
 • Ludność: ok. 7,3 mln
 • Powierzchnia: 110 910 km2
 • Wiza: Nie

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Bułgaria to kraj w większości górzysty, powierzchnię państwa przecinają pasma Starej Płaniny, Rodopy, Pirinu oraz Riły gdzie znajduje się najwyższy szczyt zarówno Bułgarii jak i całego półwyspu bałkańskiego- Musała (2925 m.n.p.m.). Tylko na północy, wzdłuż granicy z Rumunią ciągnie się Nizina Naddunajska, na południu nizina Górnotracka oraz niewysokie góry Sakar i Strandża.
Klimat Bułgarii jest przyjemny, co spowodowane jest tym iż leży ona w strefie umiarkowanej kontynentalnej ciepłej. Miesiące letnie są ciepłe i zachęcają do plażowania i kąpieli morzu, zimy całkiem łagodne, tylko w górskich rejonach zaciąć może większy mróz i dość obfite opady śniegu.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

W Bułgarii najchętniej odwiedzanymi przez turystów regionami są na pewno nadmorskie miejscowości, z których najbardziej znane są Złote Piaski (wybudowany w czasach głębokiego komunizmu kurort, niedaleko Warny, w którym zlokalizowanych jest ponad 100 hoteli, park wodny, kasyna) oraz Słoneczny Brzeg niedaleko Nesebyru, który często nazywany jest Las Vegas Europy Wschodniej.
W pobliżu tych miejscowości zwiedzić można wiele interesujących miejsc, niedaleko Złotych Piasków leży Kamienny Brzeg, Przylądek Kaliakra, Warna (niedaleko której „rośnie” kamienny las), zaś w okolicy Słonecznego Brzegu: Burgas, Lozenec, Nesebyr, Park Narodowy Strandża czy Sozopol. Prawdziwie „dzikich” odcinków wybrzeża zachowało się bardzo mało – ewentualnie okolice Białej pomiedzy Burgas a Warną.

Jednakże Bułgaria to nie tylko czarnomorskie wybrzeże, ale również wysokie góry, z pasmem Riła (z kilometrami szlaków i wieloma schroniskami) na czele, niesamowitymi zabytkami kultur trackiej (Sborianowo), rzymskiej  (Płowdiw- świetnie zachowany amfiteatr, gdzie do dziś pokazywane są przedstawienia), bizantyjskiej (mnóstwo monastyrów z freskami np. w Baczkowie). Dodatkowo Sofia z mnogością atrakcji (amfiteatr rzymski, sobór Aleksandra Newskiego, Muzeum Archeologiczne) lub dużo bliżej położona od wybrzeża Madara z reliefem jeźdźca czy najwspanialszy bułgarski klasztor Rilski Monastyr. Miłośnicy bogatej i dumnej bułgarskiej historii na pewno odwiedzą Wielkie Tyrnowo lub ruiny Pliski – „ichniejszego” Gniezna.

Ciekawe miejsca w Bułgarii na naszym blogu

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

 • cerkiew Bojańska –  zespół cerkwi, składający się z 3 świątyń położony na przedmieściach Sofii
 • jeździec z Madar – płaskorzeźba przedstawiająca trackiego jeźdźca polującego na lwa, wykonana ok. VIII w.
 • cerkwie wykute w skale w Iwanowie– XII wieczny zespół wykutych w skale cerkwi, kaplic i klasztrów
 • grobowiec tracki w Kazanłyku
 • starożytne miasto Nesebyr
 • monastyr Rilski
 • rezerwat przyrody Srebyrna
 • Park Narodowy Pirinu
 • grobowiec tracki w Swesztari

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Bułgaria posiada kilka międzynarodowych lotnisk, z czego największym jest położone niedaleko Sofii Port Lotniczy Wrażdebna. Pozostałe znajdują się w: Burgas, Warnie, Płowdiwie, Kyrdżali, Starej Zagorze. Niestety tylko Burgas połączone jest lotniczo w Polską (Wizzair) a okazjonalnie Warna (czartery).

Sieć autostrad w Bułgarii nie jest jeszcze zbyt dobrze rozbudowana, dojedziemy nimi jedynie z Sofii do Burgas oraz do granicy z Turcją i częściowo na północy wzdłuż masywu Bałkanów. Wiele kilometrów nowych autostrad jest w trakcie budowy. Opłata za przejazd jest w formie winiet.

Kolej bułgarska sprawnie łączy prawie wszystkie większe miejscowości, nie jest aż tak zła, jakby można się było spodziewać po stereotypach dotyczących tego kraju,  jednakże czas przejazdu między oddalonymi od siebie miejscami może czasem być dosyć długi, według statystyk Sofia jest najgorzej czasowo skomunikowaną dużą europejską stolicą.

Więcej o transporcie w Bułgarii można przeczytać tutaj | Wyszukaj połączeń kolejowych

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Bułgarii | Zarezerwuj hotel w Bułgarii

 

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI