Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Przed podróżą Bułgaria poradnik Komunikacja w czasie wakacji: Autobusem czy pociągiem? Jak podróżować po Bułgarii?

Komunikacja w czasie wakacji: Autobusem czy pociągiem? Jak podróżować po Bułgarii?


Najlepszym i najwygodniejszym środkiem transportu w Bułgarii (zwłaszcza na krótszych trasach) jest autobus. Komunikacja autobusowa dociera tu do najdalszych nawet zakątków, czego nie można powiedzieć o pociągach (sieć kolei nie pokrywa całego kraju). Można też skorzystać ze stosunkowo tanich taksówek lub wynająć samochód.

autobusy dworzec bułgaria

PORUSZANIE SIĘ AUTOBUSEM

Znaczna większość autobusów kursujących po Bułgarii należy do firm prywatnych. Są one dobrej klasy (na dłuższych trasach klimatyzowane), jeżdżą szybko, a bilety nie są zbyt drogie. Każde miasteczko posiada dworzec autobusowy, na którym swoje biura mają liczni przewoźnicy (oferujący kursy w kraju oraz za granicę np. do Turcji). UWAGA! rozkłady jazdy mogą nastręczać turystom wielu kłopotów: nazwy miejscowości pisane są jedynie cyrylicą i nie wszystkie kursy są na nich wypisane. Najlepsze połączenie z całym krajem ma oczywiście stolica Bułgarii – Sofia (można stąd się udać również za granicę kraju).  Znajduje się tam nowoczesny dworzec autobusowy: Centralna Awtogara (blisko dworca kolejowego Centralna Gara), informacje o aktualnych przyjazdach oraz odjazdach można uzyskać na stronie dwora centralnego.
W stolicy zlokalizowane są również mniejsze dworce autobusowe, z których możemy odjechać do miejscowości położonych nieco bliżej Sofii: Dworzec Autobusowy Zachód: połączenia z Sandanski, Pernik, Dupnica, Błagoewgrad, Goce Dełczew, Kjustendił, Bansko, Jakoruda, Riła, Kułata oraz Saparewa Banja, Dworzec Autobusowy Południe: połączenia z Samokow, Kostenec, Ichtiman, Welingrad, Dworzec Autobusowy Wschód: połączenia z Botewgrad, Etropole, Trojan, Elin Pelin, Pirdop, Hisar, Kostenec, Dworzec Autobusowy Północ: połaczenia z Wraca, Mezdra, Montana.

Dzięki rozwojowi turystyki na wschodzie, coraz lepiej prezentują się dworce i połączenia autobusowe z Warny czy Burgas a nawet Słonecznego Brzegu czy Bałcziku. NA pewno przyda się to tym, którzy chcą podróżować wgłąb Bułgarii z kurortów, z pominięciem wycieczek fakultatywnych. Z Burgas dojedziecie wszędzie w promieniu 100 km nawet co godzinę. Podobnie z Warny. Autobusy ze Słonecznego Brzegu kursują nawet do Sofii (2 dziennie), ale również do Slivena, Szumena, Kazanłyku czu Płowdiw. Polecamy turystom plecakowym Sliven. W okolicy są zachwycające Góry Błękitne. Blisko Szumenu natomiast można skoczyć do Pliski albo Madary. Z Burgas dojedziemy również wieloma autobusami do Stambułu (nawet 10 dziennie).  Dworzec w Słonecznym Brzegu znajduje się przy małej zajezdni niedaleko głównego deptaku, ze Złotych Piasków najlepiej podróżować przez dworzec w Kranewie lub Warnie – choć ten położony jest daleko od centrum miasta.

>> Wyszukiwarka połączeń autobusowych w Bułgarii – sprawdzona!

W sezonie wzdłuż miejscowości turystycznych (Np. Burgas, Pomorje, Neseber, Słoneczny Brzeg, Elenite lub Warna, Konsnantyn, Złote Piaski, Kranewo, Bałczik) kursują autobusy na kilku różnych liniach. Tanie i częste. W nich bilet kupuje się u specjalnie do tego wyznaczonych bileterów.

PORUSZANIE SIĘ POCIĄGIEM

Pociągi są nieco tańsze od autobusów, jednak Bułgarskie Koleje Państwowe (BDŻ) nie obejmują swoimi połączeniami całego kraju , a czas podróży jest w tym przypadku znacznie dłuższy (choć na dłuższych trasach jeżdżą pociągi pospieszne czy ekspresowe, w nocy z kuszetkami i wagonami sypialnymi). Ogólnie w Bułgarii obowiązują cztery rodzaje usług kolejowych: pociągi International, pociągi ekspresowe, pospieszne i osobowe.

W sezonie letnim dużą popularnością cieszą się pociągi międzynarodowe, które zwykle są strasznie zatłoczone (lepiej kupić bilety i rezerwować miejsca wcześniej, można zrobić to w kasach na dworcach lub na stronie agencji Riła). Tak jak w przypadku rozkładów jazdy autobusów, tak i tutaj turyści mogą mieć problem z przeczytaniem nazw miejscowości wypisanych na rozkładach jazdy pociągów jedynie cyrylicą. Rozkłady jazdy na trasach krajowych można znaleźć na stronie BDŻ.

Z najciekawszych miejsc, które możecie odwiedzić pociągiem z bułgarskiego wybrzeża na pewno musimy wymienić Madarę – miejsce słynnego Madarskiego Jeźdźca z listy UNESCO. Znajduje się niedaleko stacji kolejowej na trasie z Warny do Szumenu. Z Burgas w 4-5 godzin dojedziecie do Starej Zagory lub Kazanłyku.

TAKSÓWKI

Są tańsze niż w Polsce i mają żółty kolor! Wybierać należy te, które mają zamontowane liczniki, a z przodu na szybie widoczny cennik (nikt nas wtedy nie oszuka). By uniknąć przepłacenia (zwłaszcza jeśli chodzi o taksówki na postojach przy dworcach) warto jest też umówić się z taksówkarzem co do ceny przed wejściem do samochodu.

Inne środki transportu:

W Sofii jeżdżą również tramwaje, trolejbusy, marszrutki (czyli busiki) no i znajduje się tam jedna linia metra. Na trolejbusy możemy natknąć się również w Wielkim Tyrnowie, Płowdiwie oraz Ruse. Sporo busików kursuje również z dworców autobusowych w Warnie czy Burgas. Trasy powrotne nie zawsze kończą się na tych samych dworcach. Jednak standard pozostawia wiele do życzenia. Kierowcy tych busików jeżdżą szybko i niebezpiecznie. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze…

 


Zdjęcie: imagesfrombulgaria – licencja CC

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Doris says:

  Witam:). Mam podobne pytanie jak Maciek, zamierzam przemieścić się do Elenite ze Złotych Piasków. Jak to zrobić najszybciej i najłatwiej? 🙂

 • Doris says:

  Witam:). Mam podobne pytanie jak Maciek, chce się dostać Elenite ze Złotych Piasków. Jak to zrobić najszybciej i najłatwiej? 🙂

 • Tomek says:

  Byłem w zeszłym roku w Bułgarii, poruszałem się pociągami, busami i autobusami. Najgorsze są małe busiki – przeważnie dość zatłoczone i niezbyt wygodne. Autobusy są szybkie i bardzo fajne, przeważnie mają klimatyzację i łączą wszystkie duże miasta. Na dwóch trasach jechałem pociągiem – są wolniejsze ale bardzo wygodne, a widoki z okien naprawdę rewelacyjne np. trasa Sofia-Mezdra (rzadko się zdarza aby jedna linia kolejowa w ciągu 100 km przecinała tak różne pasma górskie!!!). Jeśli chodzi o jazdę na trasach Burgas-Sofia lub Warna-Sofia zdecydowanie lepiej wybrać pociąg, na krótszych trasach autobus. A minibusy niech są ostatecznością… – tak jak zresztą w Polsce. Mało kto lubi nimi jeździć.

 • Maciej says:

  Witam , pomogła byś mi może dostać sie do Elenite ze Złotych Piasków , totalnie jestem zielony jeśli chodzi o podróżowanie w Bułgari a potrzebuje dostać sie z jednego kurortu do drugiego . Dzieki !

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI