Czarnogóra| Gdziewyjazdownik

Czarnogóra to młody, maleńki kraj na brzegach morza Adriatyckiego w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego. To wielonarodowe i krajobrazowo zróżnicowane państwo z wieloma zabytkami różnych kultur jest coraz częściej i chętniej odwiedzanym miejscem w regionie bałkańskim.

Czarnogóra – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

<MAPKA>

Krótko o historii

Czarnogóra jest młodym krajem, którego współczesna historia rozpoczęła się w 2006 r. po odłączeniu się od Serbii, kiedy rozwiązana została federacja obu tych państw. W wiekach wcześniejszych ziemie te rządzone były przez Rzymian, Słowian, Turków i Wenecjan, po których pozostało wiele świadectw ich panowania.  Po I wojnie światowej Czarnogóra stała się częścią Jugosławii, po której rozpadzie w latach 90 uformowała federacyjne państwo z Serbią.

Dla kogo?

Czarnogóra to miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników zabytków, plażowiczów czy backpacerów spacerujących po wysokich górach.

Najważniejsze informacje

  • Stolica: Podgorica
  • Waluta: euro
  • Język: czarnogórski
  • Ludność: ok.620 tys.
  • Powierzchnia: 13 812 km.2
  • Wiza: Nie

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Czarnogóra to w większości kraj górzysty, przez którego terytorium ciągną się wysokie góry Dynarskie, gdzie wytrwali piechurzy wspiąć się mogą na najwyższy szczyt kraju- Zlą Kolatę o wysokości 2534 m n.p.m. Niziny zajmują w większości tereny wybrzeża morza Adriatyckiego.

Klimat Czarnogóry jest dosyć zróżnicowany, na wybrzeżu śródziemnomorski, w głębi kraju podzwrotnikowy i górski. Miesiące letnie są ciepłe, czasami upalne i suche, co sprawia że jest to idealne miejsce na wakacyjne wypady. Zimy są łagodne, tylko w rejonach górskich panują większe mrozy.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Będąc w Czarnogórze trzeba odwiedzić przede wszystkim adriatyckie wybrzeże z perłą Bałkanów, uważanym przez wielu jednym z najpiękniejszych miejsc na w tej części Europy- Kotorem, leżącym nad malowniczą zatoką. Miasteczko, którego starówka wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO, poszczycić się może długą, ponad tysiącletnią historią gdzie wędrując wąskimi uliczkami, odpoczywając na urokliwych placykach i zwiedzając zabytkowe kościoły poczuć można klimat średniowiecznego, śródziemnomorskiego miasteczka. Sama zatoka, nad którą usytuowany jest Kotor, jest niezwykle malownicza i kojarzyć się może z norweskimi fiordami. Na wielu, skalistych wysepkach usianych wzdłuż zatoki, można zobaczyć interesujące zabytki, z których najbardziej znaną jest wyspa Matki Boskiej na Skałach. Nad adriatyckim wybrzeżem zwiedzić można również kolejną perłę czarnogórskiej historii, skalisty, mały półwysep Sveti Stefan, z zabytkową zabudową gdzie dziś można odpocząć w jednym  z najdroższych hoteli na Bałkanach.
Do innych ciekawych miejsc zaliczają się monastyr Moraca i przyklejony do ściany Ostrog, oraz przyrodniczo i krajobrazowo interesujące jezioro Szkoderskie i najgłębszy kanion w Europie- Tara.

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

  • Stare miasto Kotoru nad Adriatykiem

  • Park Narodowy Durmitor

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Jedynymi międzynarodowymi lotniskami w Czarnogórze są te w Podgoricy i Tivacie. Największym jest stołeczny Port Lotniczy Pordgorica, leżący około 12 km. od centrum miasta.

W Czarnogórze nie ma sieci autostrad, jednakże krajowymi drogami można dojechać do wszystkich większych miejscowości.

Sprawdź połączenia kolejowe

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Czarnogórze | Zarezerwuj hotel w Czarnogórze

 

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI