Chorwacja | Gdziewyjazdownik

Chorwacja,nadmorski, nieduży kraj, w którym krzyżują się klimaty Włoch i Bałkanów jest jednym z najchętniej wybieranych celów podróży wakacyjnych polskich (i nie tylko) turystów. Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ jest to miejsce o wspaniałym, ciepłym klimacie, pięknych plażach nad czystymi wodami Adriatyku, niesamowitych zabytkach, które pamiętają czasy rzymskie i weneckie oraz setek wysepek, tworzących imponujący przybrzeżny krajobraz. 

<mapka>

Chorwacja – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

Krótko o historii

Historia Chorwacji, zresztą jak i całego półwyspu Bałkańskiego jest mocno zagmatwana i naznaczona wieloma wojnami (ostatnia zakończona w 1995 r.). W początkach swej historii, jeszcze w starożytności ziemie dzisiejszego państwa chorwackiego zamieszkiwane były przez plemiona ilyrijskie,a następnie kolonizowane przez Greków oraz Celtów. Od I w p.n.e rządzili tymi ziemiami Rzymianie, tworząc prowincje Iliria i Dalmacja i Panonia. Dopiero w VI w. słowiańskie plemię Chorwatów osiedliło się na ziemiach dawnych rzymskich prowincji, tworząc początki państwowości. Przez długie wieki Chorwacja, która niezależna była tylko w latach 879-1002, znajdowała się pod rządami Węgier, Wenecji (w Dalmacji do dziś widać wpływy architektury włoskiej), Turcji oraz Austro-Węgier.
Całkowitą niepodległość Chorwacji proklamowano w 1991 r. po odłączeniu od Jugosławii.

Dla kogo?

Chorwacja jest krajem, który przypadnie do gustu turystom lubiącym leniuchowanie i plażowanie nad ciepłym morzem, miłośnikom bałkańskich i śródziemnomorskich klimatów oraz entuzjastom historii i zabytków dawnych kultur. Amatorzy nurkowania oraz żeglugi czy windsurfingu na pewno też będą usatysfakcjonowani spędzając czas nad chorwacką częścią Adriatyku. Dodatkowo Chorwackie, całkiem wysokie góry są idealnym miejscem do odbywania aktywnej pieszej turystyki.

Najważniejsze informacje

 • Stolica: Zagrzeb
 • Waluta: kuna
 • Język: chorwacki
 • Ludność: ok. 4,29 mln
 • Powierzchnia: 59 564 km2
 • Wiza: Nie

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Przypominająca nieco z kształtu bumerang, Chorwacja jest bardzo zróżnicowanym geograficznie krajem. Północna część państwa zajmowana jest przez rozległą Nizinę Panońską, od południa aż do półwyspu Istria, wzdłuż poszarpanego brzegu Adriatyku ciągną się Góry Dynarskie, gdzie znaleźć możemy  najwyższy szczyt Chorwacji, mierzący 1830 m n.p.m-Vrh Dinare. Wśród gór natknąć się można na wiele jaskiń, niektórych bardzo głębokich (Lukina jama-1421 m głębokości) oraz innych form geologicznych
Adriatyckie wybrzeże, tego bałkańskiego kraju usiane jest ponad tysiącem (dokładnie 1185, zamieszkanych 66) wysepek, z których największymi są Cres i Krk.
W Chorwacji odwiedzić możemy 8 Parków Narodowych, z czego słynny Park Narodowy Krka, znany jest z licznych wodospadów

Klimat jest ciepły i przyjemny, ze względu na położenie w strefie śródziemnomorskiej. Jest to idealne miejsce na wakacyjne, wypoczynkowe wyjazdy ze względu na piękną i słoneczną pogodę. Średnia temperatura w lecie to ponad 20°C, opady są wysokie tylko w obszarach górskich.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Chorwacja pochwalić się może przede wszystkim wspaniałym, rozległym i przyciągającym największe rzesze turystów,usianym wieloma wysepkami. adriatyckim wybrzeżem. Na brzegach morza, ulokowanych jest wiele imponujących swym historycznym klimatem miast i miasteczek, z których wymienić trzeba przede wszystkim: perłę Adriatyku Dubrownik, znany z katedry św. Eufemii Rovnij czy Korcula (którą niektórzy nazywają małym Dubrownikiem).

To niewielkie państwo posiada imponującą ilość historycznych zabytków, z których wiele pamięta czasy rzymskiego panowania. Wspomniany wcześniej Dubrownik, z zachowaną, dawną zabudową i niezdobytymi nigdy murami, jedno z najpiękniejszych miast tej części Europy. Dodatkowo Split, w którym zwiedzić można pozostałości cesarskiego pałacu Dioklecjana, Pula- dawna metropolia, ze świetnie zachowanym rzymskim amfiteatrem oraz niemniej wspaniałe Trogir i Szybenik. Nie można również nie wspomnieć o Zagrzebiu, stolicy Chorwacji przyciągającej świetnie zrekonstruowanym zabytkowym centrum miasta.
Wielką atrakcją są również wysepki z których najbardziej znana- Hvar wpisana jest na listę UNESCO.

Ciekawe miejsca w Chorwacji na naszym blogu

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

 • Stare Miasto w Dubrowniku- najpiękniejsze miasto Chorwacji i całych Bałkanów
 • Split i pałac Dioklecjana- miasto wrośnięte w dawną rezydencję rzymskiego cesarza
 • Park Narodowy Plitwice- pełen malowniczych jezior, wodospadów i jaskiń
 • Porec- zespół bazylikalny Eufrazjana
 • Trogir- zabytkowe miasto
 • Katedra św. Jakuba w Szybeniku- idealny przykład włoskich wpływów w architekturze Dalmacji z czasów renesansu
 • Wyspa Hvar- równina Starego Gradu,niemal  niezmieniony krajobraz kulturowy od ponad 2 tysięcy lat

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Chorwacja posiada kilka międzynarodowych lotnisk, z czego największym jest stołeczne lotnisko Zračna luka Zagreb, oddalone o 17 km. na południowy- wschód od Zagrzebia. Inne znajdują się w: Bracu, Dubrowniku, Mali Losinj, Osijeku, Puli, Rijece, Splicie i Zadarze.

Chorwaci posiadają ponad 1600 km. autostrad przebiegających przez wybrzeże Dalateńskie oraz Istrię i od Zagrzebia w kierunku granic z sąsiednimi krajami. Opłaty wyglądają tak samo jak w Polsce, nie ma winiet, za przejazd trzeba zapłacić przy bramkach.

Kolej jest dobrze rozwinięta w centralnej części kraju, zwłaszcza w kierunku Zagrzeb- granica Serbii. Trochę gorzej sytuacja przedstawia się na wybrzeżu.

Wyszukaj połączeń kolejowych

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Chorwacji| Zarezerwuj hotel w Chorwacji

 

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI