Holandia to kraj znany przede wszystkim z wiatraków, tulipanów, rowerów i sera, ale słynie również z liberalnego trybu życia mieszkających tam ludzi. Ten mały kraik na zachodzie Europy, którego powierzchnia w 25% procentach leży w depresji, to przykład zawziętości i pomysłowości mieszkańców, którzy aby przetrwać musieli wyrwać ziemię Morzu Północnemu oraz budować skomplikowane systemy kanałów i śluz, by regulować ciągle zagrażające wody rzek.
Holandia – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik
<mapka>
Krótko o historii
Dzisiejszą Holandię niejako ukształtowały wydarzenia sprzed przeszło pięciuset lat, kiedy to Niderlandy będące częścią habsburskiego Imperium Hiszpanii, zbuntowały się i po wojnie osiemdziesięcioletniej proklamowały niepodległość jako Republika Zjednoczonych Prowincji (potocznie zwana Holandią). Wiek XVII to olbrzymi rozwój holenderskiej sztuki kultury, gospodarki oraz przede wszystkim handlu, dzięki któremu kraj ten stał się jedną z większych europejskich potęg. Dzięki wspaniałej flocie oraz Kompanii Wschodnioindyjskiej, która zakładała liczne faktorie w najdalszych zakątkach globu, ten nieduży kraik stał się imperium kolonialnym z posiadłościami w Indonezji, Indiach, Afryce Południowej i Ameryce Południowej. Niestety działania Anglii i Francji spowodowały podupadanie potęgi Niderlandów, w czasie wojen napoleońskich stały się częścią Cesarstwa Francuzów, a po Kongresie Wiedeńskim połączone zostały z Belgią (która odłączyła się 1830 r.). Późniejsze lata stabilnego rozwoju dały podwaliny pod nowoczesną Holandię.
Dla kogo?
Holandia to kraj dla ludzi szukających ciekawych wrażeń, imprezowiczów, którzy bawić się mogą w amsterdamskich klubach oraz preferujących aktywny styl życia, np. jeżdżąc na rowerze.
Najważniejsze informacje
- Stolica: Amserdam oraz Haga
- Waluta: euro
- Język: niderlandzki, fryzyjski
- Ludność: ok. 16,8 mln.
- Powierzchnia: 41 526 km.2
- Wiza: Nie
Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda
Holandia jest krajem całkowicie nizinnym, w kilkudziesięciu procentach swej powierzchni znajdujący się pod poziomem morza, w depresji. Holenderskie przysłowie mówi iż Bóg stworzył morze, a Holendrzy wybrzeże, co ma związek ze zmianami w linii brzegowej jakie ludzie wprowadzili, budując tamy, kanały czy zapory, aby uchronić swój kraj od niszczycielskich wód morza i płynących tam rzek. Krajobraz wybrzeża urozmaicają liczne wysepki, które po czasie stać się mogą częścią kontynentalnej Holandii. W kraju nie ma gór, najwyższym wzniesieniem jest liczący sobie 322 m Vaalserberg, za to obfituje w depresje, z najniższym punktem w Schieland – 5,6 m.p.p.m
Klimat Holandii leży w strefie umiarkowanej ciepłej, z przyjemnymi latami o niezbyt gorących temperaturach oraz łagodnymi zimami.
Często występują sztormy, które mogą powodować bardzo groźne dla kraju powodzie.
Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO
Największą atrakcją Holandii przyciągająca największe rzesze turystów jest Amsterdam, wspaniałe miasto kanałów. Zwiedzając holenderską stolicę zacząć warto od Placu Dam z Pałacem Królewskim, Gabinetem Figur Woskowych oraz założonym przez Polaka Hotelem Krasnapolski.
Dalej niwielkie domki Beginek w Beginijnhof, Westerkerk i Oude Kerk, dzielnicę Jordan oraz zwodzony Chudy Most. W mieście znajduj się wiele wspaniałych muzeów takich jak Rijskmueum, czy Verzetsmuzeum i wiele, wiele innych. Dla bardziej ekstrawaganckich turystów polecić można Dzielnicę Czerwonych Latarni i zlokalizowane tam atrakcje.
Zabytki wpisane na listę UNESCO
- Schokland- półwysep zamieszkiwany od czasów prehistorycznych, w XIX w. stał się wyspą, by znów w XX w. półwyspem, po tym jak osuszono zalew Zuiderzee. Symbol walki Holendrów z morzem
- umocnienia obronne Amsterdamu
- Wiatraki w Kinderdijk-Elshout
- centrum i port miasta Willemstadt na Antylach Holenderskich
- Stacja pomp parowych w Lemmer
- Polder Beemster– najstarszy obszar wydartej morzu ziemi
- Dom Schrödera Rietvelda w Utrechcie
- Siedemnastowieczne kanały w Amsterdamie
- Zespół fabryczny Van Nelle
Transport: Drogi, autobusy, kolej
Największe lotniska w Holandii to te w Amsterdamie (Amsterdam-Schiphol, położony w polderze 3 m p.p.m.), Eindhoven oraz Rotterdamie.
W Holandii podróżować można po bardzo gęstej i dobrze utrzymanej sieci dróg szybkiego ruchu, którymi dotrzeć można do wszystkich ważniejszych miast kraju. Korzystanie z dróg jest bezpłatne (oprócz tuneli)
Kolej jest jedną z najlepszych w Europie, świetnie zorganizowana, jeżdząca na czas i kursująca do prawie wszystkich ważniejszych miast co półgodziny.
GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Holandii | Zarezerwuj hotel w Holandii