Norwegia | Gdziewyjazdownik

Norwegia- kraina wikingów, fiordów i zórz polarnych to miejsce, niezwykle imponujących krajobrazów i zapierającej dech w piersiach natury. Państwo na północnej krawędzi Europy gdzie turyści mogą spacerować po piaszczystych plażach Morza Północnego, wspinać się na szczyty gór skandynawskich, wędrować wzdłuż niezliczonych fiordów czy też szusować na nartach wśród lodowców.
Jednakże podróżujących trzeba przestrzec- ceny w Norwegii w wielu wypadkach są astronomicznie wysokie.

Norwegia – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

<mapka>

Krótko o historii

Dzieje norweskiego państwa nie są aż tak burzliwe jak sąsiedniej Szwecji czy Danii. Najbardziej znanym epizodem z historii zarówno Norwegii jaki i innych krajów skandynawskich (oprócz Finlandii)  są na pewno najazdy wikingów, którzy w VIII w. rozpoczęli działalność łupieżczą  w wielu regionach Europy i nie tylko. Ważnymi wydarzeniami norweskiej historii są też Unia Kalmarska (łącząca kraje skandynawskie w jedno państwo), lata podporządkowania się Szwecji, od której odłączyła się dopiero w 1905 r, oraz II wojna światowa, w której Norwedzy brali czynny udział.

Dla kogo?

Norwegia to kraj przede wszystkim jest  dla miłośników przyrody i środowiska naturalnego, wędrowców, backpacerów, wspinaczy i narciarzy.

Najważniejsze informacje

 • Stolica: Oslo
 • Waluta: korona norweska
 • Język: norweski
 • Ludność: ok. 5 mln.
 • Powierzchnia: 385 186 km.2
 • Wiza: Nie

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Norwegia- skandynawski kraj, na dalekiej północy Europy, charakteryzujący się niezwykle długą i rozbudowaną linią brzegową, która pocięta jest wieloma pięknymi fiordami, wżynającymi się głęboko w głąb  państwa. Do terytorium Norwegii zalicza się tysiące mniejszych i większych wysp,z których największą jest Spitsbergen na Morzu Arktycznym.
Oprócz fiordów, bardzo charakterystyczne dla Norwegii są również góry, z których większość jest częścią ciągnącego się praktycznie przez całą długość kraju masywu Gór Skandynawskich ( najwyższy szczyt- Galdhopiggen 2469 m.n.p.m.). W Norwegii trafić można na setki pozostałości po epokach lodowcowych np. wspomniane już fiordy czy niezwykle głębokie jeziora (najgłębsze w Europie- Hornindalsvatnet)

Klimat Norwegii podzielić można na południu- umiarkowany morski, a na północy- umiarkowany morski chłodny, przechodzący w subpolarny, gdzie temperatury spadać mogą poniżej -40 ºC, a śnieg utrzymuje się cały rok.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Norwegia to przede wszystkim przepiękne krajobrazy, fiordów, gór i nadmorskich klifów. Jednakże pozostałości dawnych dziejów, czasów średniowiecznych wikińskich rządów również są warte uwagi przybywających tu turystów. Będąc w Norwegii trzeba zobaczyć Oslo z muzeum Wikingów i twierdzą Akershus, Bergen i jego dzielnicę Brygen, charakteryzującą się hanzetycką starówką, katedrę Nidaros w Trodnheim, secesyjne Alesund czy rybackie wioski na Lofotach.Charakterystyczne dla tego północnego kraju są średniowieczne słupowe kościoły, które odwiedzić można w Urnes, Heddal, Telemarku czy Laerdal.
Przyrodnicze walory Norwegii są niezwykle liczne, ale zwiedzanie zacząć trzeba od słynnych fiordów z najbardziej znanym Geirangerem na czele. Wspaniałe polodowcowe jeziora, takie jak Briksdalsbreen, Hornindalsvatnet,  Femund, Mjosa, wysokie klify (Nordkapp- skalisty przylądek północy) czy nawet niezwykle malownicze drogi (droga Trolli, Droga Atlantycka) sprawiają, iż Norwegia jest bardzo atrakcyjna dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

 • Dzielnica Bryggen w Bergen
 • Urnes- drewniany kościół słupowy
 • Górnicza osada Røros
 • Krajobraz fiordów Zachodniej Norwegii
 • wyspy Vegaoyan
 • Rysunki i ryty naskalne w Alta
 • Transport: Drogi, autobusy, kolej

Największymi lotniskiem Norwegii jest port lotniczy Oslo-Gardermoen, w pobliżu stolicy, oraz międzynarodowe lotnisko w Bergen na zachodnim wybrzeżu kraju.

Autostrady w Norwegii najlepiej rozwinięte są w pobliżu Oslo, skąd dojedziemy w stronę Trondheim i granicy ze Szwecją. Resztę kraju łączą drogi szybkiego ruchu lub innego rodzaju trasy. Opłaty pobierane są na bramkach.

Norweskie koleje sa dobrze rozwinięte, charakteryzują się nieźle rozwiniętym taborem oraz przepięknymi trasami, jednakże ceny biletów są na odstraszające, dla przykładu podać można cenę biletu z Oslo do Beregen, który kosztuje bagatela 392 zł.

Sprawdź połączenia kolejowe

Przeczytaj wszystkie nasze wpisy z Norwegii

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Norwegii | Zarezerwuj hotel w Norwegii

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI