Austria | Gdziewyjazdownik

Austria to niewielki, alpejski kraj, kojarzący się przede wszystkim z zimowym szaleństwem, kurortami wysokogórskimi i naddunajską stolicą- Wiedniem. Jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych kierunków zimowych wypraw, jest także bardzo atrakcyjny w czasie letnim, kiedy wędrować można po wysokich przełęczach i podziwiać wspaniałe krajobrazy między innymi austriackiego Tyrolu.

austriamapa

Austria – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

Krótko o historii

Austria przez długie wieki  wchodziła w skład Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego jako jedno z księstw elektorskich. Dopiero po przejęciu tronu cesarskiego przez austriacką dynastię Habsburgów, stała się ona wiodącą siłą w środkowej Europie. Kolejne lata przyniosły gwałtowny rozwój terytorialny oraz długotrwałe wojny z ottomańską Turcją, z którą Habsburgowie walczyli o hegemonię nad tą częścią Europy. Po zwycięstwie pod Wiedniem, do którego walnie przyczyniły się polskie wojska Jana III Sobieskiego, kraj ten stał się jedną z największych potęg europejskich, a w początkach XIX w. przekształciło się  w cesarstwo ( w 1867 r. utworzono monarchę dualistyczną- Austro- Węgry). Koniec potęgi Austrii nastąpił w 1918 r. po przegranej I wojnie światowej, po której kraj skurczył się do dzisiejszych rozmiarów i stał się demokratyczną republiką.

Dla kogo?

Kraj niezwykle atrakcyjny dla narciarzy oraz górskich wędrowców, ale również dla zwiedzających, którzy mogą zawiesić oko na wiedeńskich zabytkach.

Najważniejsze informacje

 • Stolica: Wiedeń
 • Waluta: euro
 • Język: niemiecki
 • Ludność: ok. 8,7 mln.
 • Powierzchnia: 83 871 km.2
 • Wiza: Nie

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Austria jest krajem typowo górskim. Ponad 2/3 powierzchni stanowią- Alpy, na które składają się przedgórza na północy i południu kraju, oraz Alpy Wschodnie w centralnej części. Najwyższym szczytem jest Grossglockner, znajdujący się w wysokich Taurach (najwyższa część Austriackich Alp) wznoszący się na  3798 m n.p.m. Niewielkie obszary nizinne wchodzą w skład Niziny Panońskiej i znajdują się na wschodzie kraju. Ważną częścią krajobrazu Austrii jest rzeka Dunaj, przecinająca z zachodu na wschód cały kraj, nad nią również zlokalizowana jest stolica- Wiedeń.
Klimat znajduje się w strefie umiarkowanej, jednakże obecność wysokich gór sprawia, niektóre regiony różnią się od siebie pod względem pogody czy temperatur. Zachodnia część kraju obfituje w opady, centrum charakteryzuje się suchymi i zimnymi zimami, zaś na wschodzie i południu temperatury są wyższe, co spowodowane jest oddziaływaniem cieplejszych mas śródziemnomorskich i kontynentalnych.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, 

 

Ciekawe miejsca w Austrii na naszym blogu

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

 • Zabytkowa starówka Salzburga
 • Pałac i ogrody Schönbrunn
 • Krajobraz kulturalny Hallstatt-Dachstein
 • Wysokogórska linia kolejowa na Semmering
 • Zamek Eggenberg
 • Krajobraz kulturalny Wachau
 • Zabytkowe centrum Wiednia

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Największym lotniskiem Austrii jest wiedeński Port lotniczy Wiedeń-Schwechat, położony ok. 18 km. od centrum miasta. Innymi liczącymi się portami są Innsbruck oraz Salzburg.

Sieć autostrad jest mocno rozwinięta, prowadzą one z Wiednia do dużych miast na południu oraz zachodzie kraju. Opłaty są w formie winietek.

Kolejami można dojechać w prawie każdy zakątek kraju, pociągi są wygodne, podróż jest komfortowa oraz cieszy oko wspaniałymi krajobrazami, rozciągającymi się za oknami wagonów.

Sprawdź połączenia kolejowe

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Austrii | Zarezerwuj hotel w Austrii

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI