Tunezja | Gdziewyjazdownik

Tunezja jest krajem o wielu obliczach, gdzie kultura europejska miesza się i łączy z afrykańską i arabską. Jest to miejsce częstych wakacyjnych podróży turystów, którzy mają szansę wypocząć na pięknych plażach nad szmaragdową wodą, spędzić noc na największej pustyni świata, napawać się widokami gajów oliwnych i górskich szczytów oraz odwiedzać starożytne pozostałości zamieszkujących niegdyś Tunezję kultur. 

Tunezja – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

<mapka>

Krótko o historii

W czasach starożytnych na ziemiach dzisiejszej Tunezji rozkwitała jedna najwspanialszych kultur śródziemnomorskich- Kartagina. Założona w IX w. p.n.e. przez Fenicjan, przez wiele wieków rozwijała się i rosła w siłę, aż do czasu wielkich wojen z Rzymem, który po ciężkich i długoletnich walkach zwyciężył,doszczętnie ją niszcząc. Przez kolejne wieki władzę nad tymi ziemiami sprawowali właśnie Rzymianie i później Bizantyjczycy, których rządy skończyły się wraz z podbojem Arabskim. W XIX w. Tunezja stała się francuską kolonią i była nią do 20 marca 1956 r. kiedy odzyskała niepodległość.

Dla kogo?

Przede wszystkim dla miłośników leniuchowania i wypoczywania pod palmą nad ciepłym morzem, ale również dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć wiele zabytków oraz poszukiwaczy przygód- dla tych ciekawostką byłyby na pewno kilkudniowe wyprawy na Saharę.

Najważniejsze informacje

 • Stolica: Tunis
 • Waluta: dinar tunezyjski
 • Język: arabski
 • Ludność: ok. 10,5 mln.
 • Powierzchnia: 163 610 km2
 • Wiza: Nie

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Tunezja jest państwem afrykańskim leżącym na północ od Sahary, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Na północy dominują górzyste krajobrazy Atlasu, którego wschodnia odnoga- Góry  Tunezyjskie są najwyższymi w kraju. (szczyt Dżabal asz-Szanabi- 1544 m n.p.m.). Centralną część kraju zajmują równiny (miejscami niewielkie depresje), które im dalej na południe przechodzą w pustynny Wielki Erg Wschodni, będący częścią największej pustyni świata- Sahary.

Ze względu na bliskość Sahary klimat jest bardzo ciepły i suchy. Latem zdarzają się temperatury powyżej 40ºC, zimą tylko na wybrzeżu może sporadycznie spaść poniżej 10 ºC

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Jako że na ziemiach Tunezji przez wiele stuleci rozwijały się wspaniałe cywilizacje, można tam odwiedzić na prawdę pokaźną ilość starożytnych zabytków z czasów Rzymian i Kartagińczyków oraz późniejszych czasów arabskich. Mówiąc o zabytkach zacząć trzeba od starożytnych ruin punickiej i rzymskiej Kartaginy i Ulryki, leżących niedaleko Tunisu. Sama stolica również jest bogata w atrakcje, z których najważniejszą jest Medyna czyli Stare Miasto, z licznymi zabytkami kultury islamskiej. Warto również odwiedzić lasy dębowe Ain Draham, rzymskie miastecka Bulla Regia i Dougga, Kairouan- święte miasto muzłumanów, Al- Dżamm z wielkim amfiteatrem,  kurort Soussse oraz Mahdię. Spragnieni wrażeń mogą wyruszyć na wyprawę w piaszczyste rejony Wielkiego Ergu, zobaczyć oazy w Tozeur i Nefcie czy przekroczyć Wrota Sahary  na grzbiecie wielbłąta w Douz.

Ciekawe miejsca w Tunezji na naszym blogu

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

 • Stare miasto w Tunisie
 • Stanowisko archeologiczne w Kartaginie
 • Al-Dżamm- starożytny, rzymski amfiteatr
 • Park Narodowy Aszkal
 • Karkanna- ruiny fenickiego miasta
 • Stare miast w Suzie
 • Miasto Kairuan
 • Starożytne miasto Thugga

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Największym i obsługującym największą ilość pasażerów lotniskiem jest położony w pobliżu stolicy Port lotniczy Tunis-Kartagina.

Autostrad w Tunezji nie ma zbyt dużo i nie są w najlepszym stanie technicznym. Tak na prawdę to jedyna autostrada prowadzi z północy z Bizerty do Sousse .

Linie kolejowe w Tunezji są dobrze rozwinięte, ponad 2 tysiące kilometrów torów pozwoli dostać się do każdego większego miasta w kraju. Ciekawostką jest kursujący  3 razy w tygodniu, na trasie Metlaoui- Gorges Selja-Metlaoui pociąg turystyczny, którego szlak prowadzi przez pustynię.

Sprawdź połączenia kolejowe

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Tunezji | Zarezerwuj hotel w Tunezji

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI