Cypr | Gdziewyjazdownik

Cypr, trzecia co do wielkości wyspa na morzu Śródziemnym (po Sycylii i Sardynii) to jedno z najbardziej obleganych przez turystów miejsc w Europie. Choć ten niewielki kraj położony niemal na styku Europy i Azji, nie może poszczycić się wieloma monumentalnymi zabytkami czy różnorodnością krajobrazu, przyciąga ciepłym klimatem i możliwością wypoczywania na licznych, gorących plażach.

<mapka>

Cypr – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

 Krótko o historii

Już od czasów starożytnych wyspa zamieszkiwana była przez Greków, by w następnych wiekach znaleźć się pod wpływami kultur rzymskiej, bizantyjskiej oraz tureckiej.  Przez krótki czas utrzymywana była przez krzyżowców jako baza wypadowa na tereny Ziemi Świętej. W początkach XX wieku Cypr stał się kolonią brytyjską, następnie odzyskawszy niepodległość (16.VIII. 1960), został podzielony na strefy grecką (południe) i turecką (północ) w 1974 r.

Najważniejsze informacje

  • Stolica: Nikozja
  • Waluta: Euro
  • Język: grecki, turecki
  • Ludność: ok. 1, 14 mln.
  • Powierzchnia: 9 250 km2
  • Wiza: Nie

Dla kogo?

Cypr jest miejscem idealnym ale miłośników plażowania nad ciepłym morzem, nie mając przy tym wielkich wymagań co do jakości plaż, jak i dla tych, którzy jeżdżą na wakacje by wypocząć nad hotelowym basenem. Miłośnicy historii nie znajdą tu wielu zabytków, jednakże kilka obiektów jest wartych obejrzenia.

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Cypr to nieduża wysepka, położona we wschodniej części Morza Śródziemnego, około 70 km. od południowych wybrzeży Turcji. Jest to w większości górzysty kraj, na północy rozciągają się szczyty gór Kyreńskich, a na południowym- zachodzie wulkaniczne pasmo Trodos. Tam też można się wspiąć na najwyższy szczyt wyspy- Olipm (1951 m.n.p.m.). Pomiędzy górami rozciąga się równina Mesaoria, gdzie ulokowana jest stolica- Nikozja.

Ten wyspiarski kraj znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Miesiące letnie są bardzo ciepłe, czasem upalne, z czego wynikają częste susze. Zima natomiast jest zazwyczaj łagodna, temperatury nie spadają poniżej 10 C nawet w styczniu.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Do najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić będąc na Cyprze należą na pewno Limassol, z zachowaną XIX wieczną zabudową, Kolossi gdzie zwiedzić można średniowieczny zamek Joannitów,  Pafos z ruinami starożytnych grobowców, willi, teatrów i fortec,  malownicze bizantyjskie świątynie w rejonie gór Troodos, starożytne miasto Salamina, Famagustę z weneckimi murami obronnymi oraz jeden z największych zabytków Cypru Lala Mustafa Pasa Camii- wspaniała, gotycka świątynia.

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

  • Pafos– starożytne ruiny z czasów greckich, ptolemejskich i rzymskich
  • Kościoły regionu Troodos– 10 bizantyjskich kościołów, znanych z bogato zdobionych wnętrz
  • Choirokoitia– neolityczne stanowisko archeologiczne

Transport: Drogi, autobusy, kolej:

Na Cyprze działają 3 międzynarodowe lotniska,  z czego największy znajduje się w tureckiej części wyspy i jest nim Port Lotniczy Ercan- oddalony o 18 kilometrów od Nikozji. Pozostałe lotniska znajdują się w Larnace i Pafos

Kolej na Cyprze nie działa, zlikwidowana została w 1951 r.

Cypr posiada kilka dobrej jakości autostrad, które łączą najważniejsze miasta wyspy. Przejazd przez wszystkie drogi szybkiego ruchu jest darmowy.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Cyprze | Zarezerwuj hotel na Cyprze

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI