Słowenia | Gdziewyjazdownik

Słowenia- maleńki bałkański kraj, w którym bardzo widoczne są wpływy krajów sąsiednich, wciśnięty między Alpy i morze Adriatyckie, pomimo swej niedużej powierzchni jest niesłychanie różnorodnym państwem. Turyści z całego świata mogą aktywnie spędzać tu czas zarówno nad morzem jak i w wysokich górach, dodatkowo zwiedzając klimatyczne weneckie miasta.

Słowenia – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

<mapka>

Krótko o historii

Historia niepodległej Słowenii zaczyna się dopiero w 1991 r. kiedy to Słoweńcy utworzyli własne państwo pierwszy raz w dziejach. Jednakże ludzie zamieszkiwali tereny tego małego kraju od tysiącleci, począwszy od Ilirów, przez Słowian, Rzymian, Wenecjan, Turków na Niemcach i Austriakach kończąc.  Po uzyskaniu niepodległości przez Jugosławię w 1918 r. Słowenia była jej częścią (z drobnymi przerwami) aż do 25 czerwca 1991 r.

Najważniejsze informacje

  • Stolica: Lublana
  • Waluta: Euro
  • Język: słoweński
  • Ludność: ok. 2,06 mln.
  • Powierzchnia: 20 273 km2
  • Wiza: Nie

Dla kogo?

Przede wszystkim dla aktywnych turystów, miłośników górskich wędrówek, narciarstwa i wspinaczki. Dodatkowo amatorzy spływów kajakowych oraz penetrowania jaskiń jak i sympatycy historycznych zabytków, na pewno znajdą coś dla siebie.

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Ponad 80% tego niewielkiego kraju zajmują tereny, których wysokość przekracza 300 m.n.p.m. Większość powierzchni Słowenii zajmują Alpy Wschodnie, których częścią są Alpy Julijskie gdzie wytrwali piechurzy mogą się wspiąć na najwyższy szczyt, mierzący 2864 m n.p.m- Triglav. Na południu Słowenii ciągnie się masyw gór Dynarskich, gdzie występują liczne formy krasowe, a na północy wzdłuż granicy z Austrią- Alpy Kamnickie. Tereny nizinne rozciągają się na wschodzie kraju (Nizina Panońska) oraz na wybrzeżu Adriatyku ( krasowe Primorje)

Klimat Słowenii jest dosyć zróżnicowany, ciężko jest  określić czy jest to jeszcze strefa umiarkowana czy już śródziemnomorska. Dodatkowo w alpejskich rejonach kraju występuje klimat typowo górski.  Na terenach nizinnych lata są stosunkowo ciepłe, zimy łagodne, a wybrzeże charakteryzuje się ciepłą śródziemnomorską pogodą.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Słowenia to przede wszystkim kraj górzysty, dlatego większość turystów, którzy odwiedzają ten malowniczy kraj ukierunkowanych jest na aktywne spędzanie czasu, czy to szusując na nartach czy wspinając się na wysokie szczyty Alp Wschodnich lub Kamnickich
Miłośnicy pieszych wędrówek mogą wybierać pośród wielu niesamowitych i majestatycznych górskich szczytów (i nie tylko), począwszy od Triglava, przez Grintovec (2558 m.n.p.m.), Vielka planinę (największy obszar pasterski Słowenii), Turską gore (2251m.n.p.m.), Jalovec ( 2645m.n.p.m.), kończąc na mniej wymagających wierzchołkach gór Karawanki lub Dynarskich.
Narciarze będą usatysfakcjonowani mogąc uprawiać białe szaleństwo w wielu świetnych kurortach narciarskich, z których najbardziej znane są: Rogla, Bovec, Kanin, Vogel czy Kranjska Gora.
Słowenia to nie tylko góry, choć przyznać trzeba że są one wizytówką tego kraju, jednakże turyści zwiedzić mogą tam również miejsca takie jak: jaskinię Postonją, jedną z największych na świecie, jezioro Bled, z usytuowanym na malutkiej wysepce średniowiecznym kościołem, nadbrzeżny Tiran, Ljublanę czy też miasto na wyspie Kostanjevica na Krki.

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

  • Jaskinie Skocjańskie– rozległe krasowe formy-labirynty, wielki komory podziemne, zapadliska
  • Kopalnia rtęci w Idrija– do niedawna funkcjonująca XV wieczna kopalnia

Transport: Drogi, autobusy, kolej:

W Słowenii działają 3 międzynarodowe lotniska, z których najbardziej liczące się oddalone o 26 km. na północ od centrum Lublany to port lotniczy im. Jožeta Pučnika. Pozostałe znajdują się w Mariborze i Portiboze.

Słowenia posiada 5 autostrad, wszystkie wychodzące z Lublany w stronę granic i wybrzeża. Opłata za przejazd jest w formie winiet.

Kolej słoweńska jest dość dobrze rozwinięta, gęsta sieć kolei pozwala na szybkie przemieszczenie się po najbardziej popularnych liniach, jednakże występować mogą problemy z dotarciem na obrzeża kraju, kiedy to zazwyczaj trzeba się kilkukrotnie przesiadać.

Sprawdź połączenia kolejowe

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Słowenii | Zarezerwuj hotel w Słowenii

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI