Słowacja wydaje się jednym z najbliższych i najłatwiejszych do odwiedzenia krajów, ze względu na bliską nam kulturę, język i dostępność. Co prawda kraj leży w łuku Karpat, tak samo jak południowa Polska, jednak góry w tym miejscu są bardziej rozległe i zróżnicowane, przez co kraj jest bardzo atrakcyjny o każdej porze roku, a zimą dodatkowo stał się nowym kierunkiem wypraw miłośników narciarstwa.
Słowacja jest krajem stosunkowo młodym. W styczniu 1993 r. uzyskała ona niezależność po odłączeniu się od Czech, z którymi dzieli wspólną, wielowiekową historię, począwszy od Państwa Wielkomorawskiego (IX w.), na Czechosłowacji kończąc. Przez kilkaset lat Słowacja funkcjonowała jako tzw. Węgry Górne oraz część Cesarstwa Austro-węgierskiego, którego spuściznę widać tu na każdym kroku – w kulturze, architekturze, a nawet kuchni.
Słowacja – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik
Dla kogo?
Słowacja z pewnością spodoba się miłośnikom górskich wędrówek lub specyficznego zimowego klimatu kurortów narciarskich oraz środkowoeuropejskiej kuchni. Ponadto znajduje się tu kilkanaście dobrze zachowanych średniowiecznych powęgierskich zamków oraz skarby geologiczne takie jak kras,wąwozy i liczne jaskinie.
Najważniejsze informacje
- Stolica: Bratysława
- Waluta: Euro
- Język: słowacki
- Ludność: ok. 5,4 mln.
- Powierzchnia: 49 035 km2
- Wiza: Nie
Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda
Słowacja podzielona jest na 8 dużych okręgów administracyjnych, zwanych krajami i są nimi: bańskobystrzycki,bratysławski, koszycki, nitrzański, preszowski, trenczyński, trnawski i żyliński, z których każdy dzieli się na pomniejsze powiaty.
Słowację na pewno można uznać za kraj górski. Ponad połowę powierzchni tego niewielkiego państwa zajmują właśnie góry, z których większość jest częścią Karpat Zachodnich (Tatry, Rudawy Słowackie, Mała i Wielka Fatra) oraz Wschodnich (Bieszczady). Najwyższym szczytem Słowacji jak i całego pasma Karpat jest sięgający na wysokość 2655 m. n.p.m. majestatyczny, tatrzański Gerlach. Niziny, które stanowią zdecydowanie mniejszą część powierzchni składają się przede wszystkim na południowy skrawek państwa. Największą z trzech nizin jest nizina Naddunajska, leżąca jak sama nazwa wskazuje nad wielkim Dunajem. Tam właśnie ulokowana jest stolica Słowacji- Bratysława.
Pomimo małej powierzchni Słowacja posiada sporą liczbę terenów krasowych i skalistych, oraz bardzo licznie występujące konkretne formy krasu, takie jak: jaskinie, ostańce, kaniony, które są niezwykłą atrakcją atrakcją i unikatem na skalę europejską.
Klimat Słowacji, podobnie jak Polski znajduje się w strefie umiarkowanej. Jednakże można go rozdzielić na chłodniejszy północny, występujący tu ze względu na wysokie góry, oraz cieplejszy południowy, na który wpływ ma kontynentalny klimat znad Węgier. Średnia temperatura roczna to ok. 10 °C, a wielkość opadów- niewielka- ok. 800 mm.
Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO
Chociaż Słowacja nie może poszczycić się dużą powierzchnią, czy też długą odrębną jako państwo historią, jest miejscem, oferującym wiele atrakcji turystycznych i rekreacyjnych, zróżnicowane oraz miejscami piękne krajobrazy, wiele zabytków z wysoką historyczną wartością oraz liczne ciekawe miejsca, w których każdy znajdzie coś dla siebie.
Mówiąc o słowackich atrakcjach trzeba zacząć przede wszystkim od gór, dzięki którym Słowacja staje się coraz chętniej odwiedzanym miejscem, przez fanów zimowego szaleństwa jak i pieszych wędrówek (kolejka na Łomnicę). Jako że jest to miejsce, które zaczyna być coraz bardziej atrakcyjne dla narciarzy, można znaleźć tu wiele ośrodków narciarskich (Najsłynniejszy to Chopok)
Ponadto każdy zwolennik górskich wypraw czy to długoletni piechur czy amator ma w czym wybierać: począwszy od Wysokich i Niskich Tatr (Stary Smokowiec, Dolina Demanowska), przez Małą Fatrę i góry Choczańskie, a na słynnych z winnic Małych Karpatach kończąc. Nie można zapominać również o niezwykle urokliwym, ale miejscami wymagającym dla turystów, krasowym Słowackim Raju, kryjącym również Dobszyńską Jaskinię Lodową
Warto również wspomnieć, iż Słowacja posiada 9 parków narodowych (w tym najbardziej dziki, Bieszczadzki na wschodzie przy granicy z Polską i Ukrainą) oraz kilkanaście obszarów chronionego krajobrazu.
Zabytki Słowacji to przede wszystkim niewielkie miasteczka, charakteryzujące się historycznym klimatem i zabudową, takie jak: Bańska Bystrzyca, Liptowski Mikulasz, Bardejov czy Bańska Szczawnica. Ponadto liczne zamki, z których najbardziej znane i najpiękniejsze są: zamek nitrzański, trenczyński, bratysławski, orawski, gigantyczny zamek spiski (na zdj. powyżej) czy też zamek Devin nad Dunajem. Niepodważalnymi atrakcjami Słowacji są również jej największe miasta – stolica, naddunajska Bratysława z ładną starówką oraz secesyjne Koszyce.
Dodatkowo Słowacja może się pochwalić kilkudziesięcioma znanymi w całej Europie kąpieliskami termalnymi i uzdrowiskami. Głównie w obrębie masywu Tatr, dosłownie rzut kamieniem od polskiej granicy.
Ciekawe miejsca na Słowacji na naszym blogu
Zabytki wpisane na listę UNESCO:
- Bańska Szczawnica – zabytkowe miasto górnicze
- Bardejov – zabytkowe miasto ze starówką
- Vlkolinec – zabytkowa drewniana zabudowa wiejska
- Zamek spiski i związane z nim zabytki
- Drewniane kościoły i cerkwie w regionie Karpat
- Słowacki raj – park narodowy chroniący zjawiska krasowe
- Dobszyńska Jaskinia Lodowa – jaskinia z podziemnym lodowcem
Transport: Drogi, autobusy, kolej
Kraj posiada tak naprawdę tylko jedno liczące się lotnisko w Bratysławie – Port lotniczy im. Milana Rastislava Stefanika, oddalony ok. 9 km. od centrum, w bliskiej odległości od autostrady D1.
Jeśli chodzi o autostrady, to Słowacja posiada ich kilka, głównie na linii zachód-wschód. Opłaty za przejazd są w formie winiet.
Kolej na Słowacji jest dość dobrze rozbudowana, aczkolwiek główna linia jest tylko jedna, łączy Bratysławę z Żyliną, Tatrami i Koszycami.
GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Słowacji | Zarezerwuj hotel na Słowacji