Czechy | Gdziewyjazdownik

Czechy to jeden z najbliższych krajów dla Polski, nie tylko ze względu na to, iż są to nasi południowi sąsiedzi, ale również przez podobną kulturę oraz język Jest to państwo o niezwykle bogatej historii pełnej wojen i rewolucji, której pamiątkami są znane na całym świecie monumenty, z czeską stolicą- Złotą Pragą na czele, oraz mnóstwem innych równie ciekawych atrakcji, które przyciągają wielu turystów z każdego zakątka Europy. 

<mapka>

Czechy – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

Krótko o historii

Historia państwa czeskiego jest dłuższa od polskiej. Już w IX w. księstwa czeskie zostały zjednoczone przez Przemyślidów, którzy rządzili krajem do XIV w. Jednakże przez długi okres swej historii Czesi nie byli w pełni niepodlegli, począwszy od średniowiecza, w którym podporządkowani byli Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu, aż do dominacji Austrii Habsburgów i Austro- Węgier. Ważnym momentem czeskich dziejów są na pewno wojny husyckie, krwawe rewolty przeciw papiestwu, które w późniejszych latach dały podstawę do stworzenia protestantyzmu.
Czesi odzyskali niepodległość po I wojnie światowej, jednak aż do 1 stycznia 1993 r. tworzyli jedno państwo razem ze Słowakami.

Dla kogo?

Czechy to kraj, który spodoba się szerokiej gamie turystów, począwszy od fanów historii i zabytków, którzy na pewno zakochają się w Pradze, miłośnikom różnorodnych krajobrazów oraz tym, którzy najchętniej spędzają czas przy kuflu złocistego piwa, z którego Czeski słyną.

Najważniejsze informacje

 • Stolica: Praga
 • Waluta: Korona czeska
 • Język: czeski
 • Ludność: ok. 10,5 mln
 • Powierzchnia: 78 866 km2
 • Wiza: Nie

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Czechy to kraj śródlądowy, nie posiadający dostępu do morza, którego głównymi krainami geograficzno-historycznymi są Czechy oraz Morawy. Rzeźba terenu występuje w większości powierzchni pod postacią wzgórz i wyżyn, niziny stanowią niewielki procent całości kraju, rozciągają się  zwłaszcza w dolinach rzecznych, wysokich gór jest jeszcze mniej- są to przede wszystkim Masyw Czeski (najwyższy szczyt kraju- Śnieżka- 1603 m n.p.m) oraz mały fragment Karpat.

Klimat Czech jest bardzo podobny do naszego, jest on umiarkowany ciepły, w górach panuje zimniejsza odmiana klimatu, temperatury są tam średnio o kilkanaście stopni niższe od tych w innych rejonach kraju.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Do największych atrakcji kraju naszych południowych sąsiadów należy na pewno ich stolica- Złota Praga, miasto stu wież.
Praga zapełniona jest tak wieloma zabytkami, że nie sposób obejrzeć ich wszystkich w jeden dzień. Do najwspanialszych miejsc Złotego Miasta należy na pewno zabytkowe centrum (na liście UNESCO), zawierające w sobie niekwestionowane symbole Pragi- Most Karola, oraz Hradczany z pradawnym zamkiem królewskim,katedrą św. Wita i wieloma innymi nie mniej interesującymi miejscami i budowlami. W Pradze trzeba również zobaczyć Złotą Uliczkę, pałac Szwarcenbergów, Hiszpańską Synagogę (też w zabytkowym centrum), bramę Prochową, kościół Marii Panny przed Tynem czy też rynek oraz ratusz z zegarem astronomicznym Orloj.
Jednakże Czechy to nie tylko Praga, to również Brno (willa Tugenthatów, historyczne centrum), Cesky Krumlov (zabytkowe centrum), Karlowe Wary (miasto zdrojowe z leczniczymi wodami termalnymi), wiele wspaniałych zamków(Karlsztajn, Loket, Hluboka), Kutna Hora (stare miasto, Kaplica Czaszek) czy Lednice-Valtice (olbrzymi zespół pałacowo parkowy).

Ciekawe miejsca w Czechach na naszym blogu

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

 •  Zabytkowe centrum Pragi– dzielnice Stare Miasto, Nowe Miasto oraz Mała Strana,pełne najwyższej klasy zabytków
 • Czeski Krumlov- zabytkowe centrum miasta
 • Telć- zabytkowe centrum miasta
 • sanktuarium  Św. Jana Nepomucena w Zelenej Horze
 • Kutna Hora- zabytkowe Stare Miasto i katedra Mariacka
 • Lednice-Valtice– krajobraz  parkowo- pałacowy
 • Holaszowice- tradycyjnie zachowana wieś
 • Zamki w Kromieryżu i Litomyslu
 •  Trebic- dzielnica żydowska i bazylika Św. Prokopa
 • Willa Tugendhatów w Brnie- perła europejskiego modernizmu architektonicznego

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Lotnisk Czesi posiadają kilka z czego największe w Brnie, Pradze, Ostrawie i Karlowych Warach. Najważniejszym portem jest praskie lotnisko  Václava Havla oddalone ok. 10 km. od centrum stolicy

Czeskie autostrady są nieźle rozbudowane, większość promieniście rozchodzi się od Pragi w stronę największych miast oraz granic z sąsiadami. Opłaty występują w formie winiet

Czesi posiadają mocno rozbudowaną kolej, gęsta linia tras kolejowych sprawnie łączy największe miasta, dodatkowo nie ma większych problemów z dostaniem się nawet w mniejsze miejscowości zwłaszcza na północy.  Pod tym względem czeskie koleje znacznie lepiej wypadają od polskich przewoźników.

Sprawdź połączenia kolejowe

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Czechach | Zarezerwuj hotel w Czechach

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI