Rumunia to kraj coraz częściej i chętniej odwiedzany przez obieżyświatów z różnych zakątków Europy. Wcześniej niebyt popularna, w ostatnich latach została na nowo odkryta, zyskuje jako miejsce, w którym odwiedzić można ojczyznę Drakuli-Transylwanię, zwiedzić mnogość zabytków, napawać się widokiem naddunajskich krajobrazów czy po prostu leniuchować na czarnomorskim brzegu.
<mapka>
Rumunia – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik
Krótko o historii
Ziemie Rumunii zamieszkiwane były przez człowieka już od najdawniejszych czasów. W starożytności rządy sprawowali tam Dakowie, podbici później przez Rzymian, którzy wycofali się za Dunaj w III w.n.e. pod naporem germańskich Gotów. W czasach średniowiecza wykształciły się tu państwa Wołoszczyzny, Transylwanii i Mołdawii, które w późniejszych czasach znajdowały się pod panowaniem Węgier, Turcji oraz Austrii. Rumuni odzyskali niepodległość 9 maja 1877 roku.
Dla kogo?
Rumunia, choć krążą wokół niej najróżniejsze stereotypy, jest krajem,który na pewno ma czym się pochwalić każdemu, nawet najbardziej wymagającemu turyście. Jednak najbardziej spodoba się ona osobom, które gustują w mniej tłocznych i obleganych przez podróżników miejscach, gdzie spokojnie mogą pospacerować po małych historycznych miasteczkach Wołoszczyzny, po przełęczach i szczytach Karpat lub zwiedzić średniowieczne zamki rodem z horrorów.
Najważniejsze informacje
- Stolica: Bukareszt
- Waluta: Lej
- Język: rumuński
- Ludność: ok. 21,2 mln
- Powierzchnia: 238 391 km2
- Wiza: Nie
Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda
Rumunia to kraj leżący na półwyspie Bałkańskim,który poprzecinany jest licznymi pasmami górskimi, z których najważniejsze i najwyższe są oczywiście Karpaty i będące ich częścią góry Zachodniorumuńskie czy też Fogarasz. Właśnie w górach Fogoraskich wytrwali piechurzy wspiąć się mogą na najwyższy szczyt Rumunii- Moldoveanu, który sięga aż 2544 m n.p.m. W cetrum kraju, pomiędzy górami, otoczona prawie ze wszystkich stron masywami Karpat rozciąga się Wyżyna Transylwańska, zwana historycznie Siedmiogrodem. Południe to większości niziny, których dużą część zajmuje Nizina Wołoska.Prawie całą południową granicę Rumunii stanowi rzeka Dunaj, która w okolicach Tulczy wpada do Morza Czarnego szeroką deltą.
Klimat jest większości kraju umiarkowany kontynentalny, choć zróżnicowanie terenu powoduje, iż temperatury w niektórych miejscach mogą się dosyć mocno zmienne.
Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO
Rumunia to kraj o długiej, często burzliwej historii, której świadectwa oglądać możemy do teraz w postaci imponujących zabytków. Niesamowite zamki(Bran, Rasnov, Harlau, Sighisoara,Hunedoara,Poienari), średniowieczne klasztory (Ramnicu Valcea, Sinaia, Suczawa), pozostałości starożytnych cywilizacji (dackie budowle z Sarmizegetusy lub grecka Histria), miasteczka i miasta o wyjątkowym historycznym klimacie (Timisoara,Targoviste, Sybin, Konstanca, Braszów, Viscri). Wyjątkowo ciekawy jest również Bukareszt, stolica Rumunii, gdzie odwiedzić można między innymi jeden z największych budynków świata- Pałac Parlamentu czy przypominające grecką budowle- Ateneum.
Ten kraj, który często mylnie postrzegany jest jako zaścianek Europy, pochwalić się może zarówno nadmorskimi kurortami,(największy to czarnomorska Mamaja), wspaniałymi walorami krajobrazowymi, z których trzeba zobaczyć deltę Dunaju i jej dziką przyrodę, górskie regiony Karpat (wąwóz Bicaz), jaskinie takie jak lodowa Garda de Sus czy Jaskinia Niedźwiedzia Chiscau, błotne wulkany w Paclele czy też przełom Dunaju w Parku Narodowym Żelazne Wrota.
Zabytki wpisane na listę UNESCO:
- Delta Dunaju- największa i najlepiej zachowana rzeczna delta w Europie
- Wioski w Transylwanii- wioski wraz z obronnymi kościołami, wiernie odwzorowujące historyczny klimat Siedmiogrodu
- Monastyr w Hurez- XVII wieczny, wołoski klasztor z bogato zdobionym wnętrzem
- Stare Miasto Sighişoary- średniowieczne warowne miasto, założone przez niemieckich osadników
- Drewniane cerkwie z Maramures- 8 cerkwi o charakterystycznej architekturze i bogatym zdobnictwie
- Fortece w górach Orastie- dobrze zachowane ruiny dackich fortec
Transport: Drogi, autobusy, kolej
Ważniejszymi rumuńskimi są te w Timisoarze, Kluż-Napoce oraz dwa w Bukareszcie, z czego największy jest Port lotniczy Bukareszt-Otopen, położony 16 km. na północ od stolicy.
Sieć autostrad nie jest mocno rozbudowana, można nimi dojechać z Bukaresztu w stronę granic na północy i północnym-zachodzie oraz nad Morze Czarne do Konstancy. Opłaty są w formie winiet.
Kolej jest nieźle rozwinięta, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju, gdzie bez problemu można dojechać do większości miast.
GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Rumunii | Zarezerwuj hotel w Rumunii