Irlandia | Gdziewyjazdownik

Zielona wyspa, znana z piwa, uroczystości na cześć św. Patryka, celtyckich tańców i legend, średniowiecznych zamczysk oraz wspaniałych krajobrazów, łąk, wzgórz i gór. Irlandia to kraj na pewno niezwykły, zachwycający przyrodą, skalistymi klifami i długą, często burzliwą historią. 

Irlandia – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

<mapka>

Krótko o historii

Irlandia w odróżnieniu do sąsiedniej wyspy Brytanii, nigdy nie została podbita przez Rzymian, co pozwoliło na w miarę swobodny rozwój, tamtejszych celtyckich kultur. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego i opuszczeniu przez nich Brytanii,w Irlandii działać zaczął patron wyspy- św. Patryk, dzięki któremu kraj stał się częścią chrześcijańskiego świata. W czasach wikińskich najazdów, Irlandia zdołała odeprzeć nordyckich najeźdźców, jednakże już w XII w. utraciła ona część swej niezależności, stając się niejako częścią Anglii. Przez stulecia, Irlandczycy wiele razy próbowali odzyskać niepodległość, jak np. podczas wojny dziewięcioletniej, czy rewolucji irlandzkiej, jednakże nigdy to się im nie udało i w XIX w. Zielona Wyspa stała się częścią Wielkiej Brytanii. Ostatecznie po latach niepokojów, wojen i rewolucji w 1937 r. proklamowano niepodległą Irlandię.

Dla kogo?

Dla smakoszy irlandzkiego piwa, wędrowców, miłośników pięknych krajobrazów, celtyckiej kultury oraz średniowiecznych zabytków

Najważniejsze informacje

  • Stolica: Dublin
  • Waluta: euro
  • Język: angielski, irlandzki
  • Ludność: ok. 4,6 mln.
  • Powierzchnia: 70 273 km.2
  • Wiza: Nie

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Irlandia jest niewielką wyspą na morzy Północnym, w zachodnio- północnej części Europy. Należy ona do Wysp Brytyjskich, których częścią są również Wielka Brytania, Szetlandy, Orkady, Hebrydy i kilka innych mniejszych wysepek.
Sama Irlandia jest krajem zróżnicowanym pod względem ukształtowania, centralna część jest w większości nizinna, północ i południe zajmują wyżyny oraz średniej wysokości góry. Charakterystyczną częścią krajobrazu są wrzosowiska oraz torfowiska, które spotkać można praktycznie w każdym zakątku nizinnej części wyspy. Najwyższym szczytem Irlandii jest Corrán Tuathail w górach Kerry o wysokości 1041 m n.p.m. Charakterystyczne dla Irlandii są również wybrzeża riasowe o wysokich ścianach, krętych zatoczkach i półwyspach.
Klimat wyspy jest umiarkowany ciepły o dużej wilgotności powietrza, częstych opadach deszczu i zazwyczaj niskich zmianach temperatur w ciągu roku.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Jedną z największych atrakcji Zielonej Wyspy, którą zobaczyć mogą rządni wrażeń turyści są znajdujące się na zachodnim wybrzeżu Klify Moheru. Jedne z najpiękniejszych formacji wybrzeża w Europie, wspinające się miejscami na ponad 200 m. skąd roztacza się wspaniały widok na bezkresny ocean. Wzdłuż wybrzeża turyści mogą odwiedzić wiele sklepików, obiektów gastronomicznych oraz centrum dla zwiedzających. W sercu klifowego wybrzeża wznosi się słynna XIX wieczna wieża O’Briana, z której szczytu podziwiać można wspaniałe krajobrazy.
Bardzo ważnym turystycznie oraz historycznie miejscem w Irlandii jest Newgrange- niesamowicie starożytny grobowiec z czasów neolitycznych, poprzedzających nawet budowę egipskie piramidy. Wspaniały przykład możliwości dawnych ludów i ich architektury opartej na obserwacjach astronomicznych. Będąc w Irlandii warto zajrzeć również do Dublina, gdzie zwiedzić można katedrę św. Patryka, Browar Guiness, zamek Dubliński, dzielnicę pubów Temple Bar czy Galerię Narodową.
Ciekawym miejscem do zwiedzenia jest również zamek Blarney oraz jego okolica ze wspaniałymi ogrodami, prehistorycznym grobowcem oraz ołtarz ofiarny Druidów.

Zabytki wpisane na listę UNESCO

  • Zespół klasztorny Skellig Michael-położony na skalistych zboczach wyspy Skellig, wczesnochrześcijański klasztor ukazujący ciężkie życie pierwszych irlandzkich chrześcijan
  • Stanowiska archeologiczne w dolinie Boyle– największe w Europie skupisko architektury megalitycznej

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Najważniejsze lotniska Zielonej Wyspy znajdują się w Dublinie, Belfaście, Cork i Shannon.

Autostrady w Irlandii skupiają się  wokół Dublina, z którego prowadzą do Belfastu na północy, Galway na zachodzie i Cork oraz Waterford na południu. Opłaty pobierane są na bramkach lub na niektórych odcinkach w formie elektornicznej

Kolej prowadzi do wszystkich większych miast Wyspy, jednakże na południowe wybrzeże nie dociera żadna linia kolejowa. Pociągi są wygodne, szybkie i komfortowe, niestety dosyć drogie, co sprawia, że czasem lepiej podróżować autobusem.

Sprawdź połączenia kolejowe

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Irlandii | Zarezerwuj hotel w Irlandii

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI