Szwecja | Gdziewyjazdownik

Szwecja- skandynawski kraj lasów, spokoju, ciszy i jednego z najszczęśliwszych społeczeństw na świecie. Kraj przyciągający turystów przede wszystkim ze względu na wspaniałą, dziką przyrodę, gdzie w wielu miejscach natknąć się można na zwierzęta spokojnie spacerujące po drogach czy w pobliżu domostw. Szwedzi to ludzie spokojni, którzy tworzą kraj o jednym z najwyższych wskaźników zadowolenia z życia na świecie.  

Szwecja – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

<mapka>

Krótko o historii

Na ziemiach dawnej Szwecji przez stulecia niepodzielnie rządzili Wikingowie, którzy w odróżnieniu od swych pobratymców z Norwegii i Danii, kierowali swe łupieżcze i handlowe wyprawy na południe oraz wschód od miejsca swego zamieszkania. Wyprawy te doprowadziły ich do Bułgarii, Rusi, a nawet do Konstantynopola i Kalifatu Bagdadzkiego. Ciekawostką jest fakt, iż jeden z cesarzy bizantyjskich- Bazyli Bułgarobójca, najął odział wikińskich Waregów i stworzył z nich oddział imperialnej straży- Gwardii Wareskiej.
W wiekach późniejszych Szwecja stała się częścią Unii Kalmarskiej, która jednoczyła wszystkie kraje skandynawskie w jeden organizm, jednakże w XVI w. odłączyła się i pod przewodnictwem dynastii Wazów stworzyła jedno z największych mocarstw Europy, wojujące z wieloma państwami Starego Kontynenty (słynny Potop Szwedzki, czy Wielka Wojna Północna). Dziś kraj jest mocno rozwinięty, a społeczeństwo jednym z najszczęśliwszych na świecie.

Dla kogo?

Przede wszystkim dla miłośników dzikiej przyrody, chcących poczuć klimat śnieżnej Laponii, zobaczyć zorze polarne i wczuć się w średniowiecznego wikinga zwiedzając normańskie osady.

Najważniejsze informacje

 • Stolica: Sztokholm
 • Waluta: korona szwedzka
 • Język: szwedzki
 • Ludność: ok. 9 mln.
 • Powierzchnia:  449 964 km.2
 • Wiza: Nie

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Szwecja jest całkiem dużym krajem o bardzo małej gęstości zaludnienia, zlokalizowanym w centralnej części Półwyspu Skandynawskiego na północy Europy. Oblewają ją wody morza Bałtyckiego, które utworzyły wiele małych zatoczek wśród których natknąć się można na setki wysepek, z których największą jest Gotlandia (jest troszkę oddalona od brzegu, nie leży w zatoce). Szwecja jest państwem nizinno- wyżynnym, Góry Skandynawskie stanowią niewielki procent powierzchni, tam też znajduje się najwyższy szczyt- Kebnekaise (2123 m n.p.m.). Charakterystyczne dla krajobrazu Szwecji są jeziora, pozostałości po epokach lodowcowych i ciągnące się przez całą długość kraju. Największym jeziorem jest Wener i jest trzecim co do wielkości tego typu zbiornikiem wodnym w Europie.

Klimat Szwecji jest umiarkowany o łagodnych temperaturach przez cały rok. Jednakże wahania temperatur mogą sporo się różnić między północą, terenami poza kołem podbiegunowym, a południem nad Morzem Bałtyckim.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Obowiązkowym miejscem, które trzeba odwiedzić będąc w Szwecji jest Laponia, raj dla fotografów pełen dzikiej przyrody, wspaniałych krajobrazów, gdzie można spotkać swobodnie żyjące dzikie zwierzęta wielu gatunków i poznać kulturę wciąż żyjących w tradycyjny sposób ludów hodujących renifery. Mając odrobinę szczęścia można dostrzec wspaniale połyskującą zorzę polarną.
Jednakże ten skandynawski kraj słynie również z wielu zabytków, sam Sztokholm- stolica królestwa, poszczycić się może kilkoma naprawdę interesującymi obiektami. Warto zwiedzić Gamla Stan (Stare Miasto), pałac Drottningholm oraz muzea, z których chyba najciekawszym jest Muzeum Vasa, eksponujące wspaniały galeon królewski z XVII w. który pechowo zatonął zaraz po wodowaniu. Dużą atrakcją kraju, która przyciąga rzesze turystów z całego świata są kopalnie, np. ta w Fallun pochodząca z XIII, sięgająca 600 metrów pod powierzchnię, z której wydobywano niegdyś miedź. Samo miasto też warto zwiedzić ze względu na ciekawe zabytki i budowle związane z górnictwem.
Pod Sztokholmem znajduje się kolebka szwedzkiego państwa- Uppsala gdzie zobaczyć można kurhany grobowe królów z wczesnego średniowiecza oraz wspaniałą katedrę, jedną z największych w Skandynawii.
Ciekawym miejscem jest wyspa Gotlandia gdzie wziąć można udział w corocznym Tygodniu Średniowiecznym lub aktywnie spędzić czas na przejażdżkach rowerowych i spacerach. Inne interesujące miejsca znaleźć można na liście UNESCO

Zabytki wpisane na listę UNESCO

 • Pałac Drottningholm
 • Osady Wikingów w Birka i Hovgarden
 • Engelberg- odlewnia żelaza
 • Rysunki naskalne w Tanum
 • Cmentarz w leśnym krjobrazie w Skogskyrkogrden
 • Visby- hanzeatyckie miasto
 • Szwedzka część Laponii
 • Gammelstad w Lulei- miasto kościół, ponad 400 drewnianych domków skupionych wokół kościoła
 • Karlkrona- port morski
 • Krajobraz rolniczy południowej Olandii
 • Fallun i kopalnia miedzi
 • Radiostacja Varberg
 • Zdobione domy w Halsingland

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Największymi i obsługjącymi największą ilość pasażerów lotniskami w Szwecji są stołeczny port lotniczy Sztokholm-Arlanda (28 km od centrum miasta) oraz Port lotniczy Göteborg-Landvetter (ok. 25 km. od Goteborga)

Drogami ekspresowymi i autostradami swobodnie poruszać się można po dużej części kraju, ważnym węzłem komunikacyjnym jest Sztokholm od którego promieniście wychodzą ważniejsze drogi we wszystkich kierunkach

Koleją w Szwecji podróżuje się wygodnie i w miarę szybko, na niektórych odcinkach kursują szybkie pociągi osiągające 200 km/h. Trzeba mieć jednak uwagę, iż ceny są wysokie, może nie tak jak w Norwegii, ale jednak.

Sprawdź połączenia kolejowe

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Szwecji | Zarezerwuj hotel w Szwecji

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI