Łotwa | Gdziewyjazdownik

Łotwa to nieduży, nadbałtycki kraj, który na pewno nie jest typowym celem podróży wakacyjnych większości europejskich turystów. Kulturalnie  w pewnym podobna jest do Polski, jednakże czuć troszkę mocniej wpływy rosyjskie. Choć kraj ten leży w niedalekiej odległości od naszych granic, duża większość z nas nie ma pojęcia co można na Łotwie zobaczyć i czym może się ona poszczycić. 

Łotwa- atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

<mapka>

Krótko o historii

Ziemie łotewskie od czasów średniowiecznych, aż do 1918 r. kiedy Łotysze odzyskali niepodległość, zawsze były pod władzą obcych krajów i mocarstw. W XIII w. ziemie te zostały podbite przez niemiecki Zakon Kawalerów Mieczowych, którzy zostali zhołdowani przez Rzeczpospolitą w XVI w. W późniejszych wiekach rządzili tam Szwedzi, Rosjanie oraz Niemcy, a w latach 40 XX w. została Republiką Radziecką. W 1991 r. podobnie jak większość krajów bloku wschodniego, Łotwa odzyskała całkowitą niepodległość. Warto również wspomnieć o tym, iż przez wiele wieków Łotwa znajdowała się pod wpływem kultury niemieckiej, której pozostałości widać do dziś, np. architekturze niemieckiej secesji.

Dla kogo?

Kraj do zwiedzenia podczas niedługiej wyprawy. Spodoba się miłośnikom architektury oraz zabytków, ewentualnie wypocząć można nad Bałtykiem w jednym z nadmorskich kurortów.

Najważniejsze informacje

  • Stolica: Ryga
  • Waluta: euro
  • Język: łotewski
  • Ludność: ok. 2 mln
  • Powierzchnia: 64 573 km.2
  • Wiza: Nie

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Łotwa to nadbałtycki kraj o wyjątkowo nizinnej strukturze, ponad połowa kraju leży poniżej 300 m.n.p.m. Najwyższym punktem kraju jest wspinający się na 312 m. Gaizinkalns. Jest to kraj mało o mało zróżnicowanej powierzchni oraz niezbyt skomplikowanej linii brzegowej. Charakterystycznymi częsciami krajobrazu Łotwy są polodowcowe formy, takie jak jeziora czy głazy narzutowe.

Klimat łotewski leży w strefie umiarkowanej przejściowej, we wschodnich częściach kraju przechodzi w kontynentalny. Temperatury powietrza są bardzo podobne do polskich.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Do największych atrakcji tego niedużego, bałtyckiego kraju należy na pewno stolica-Ryga. W czasach średniowiecza była ważnym członkiem handlowej Ligi Hanzeatyckiej, dzięki czemu stała się ważnym centrum gospodarczym regionu północno wschodniej Europy.  Ryga może poszczycić się jednym z największych skupisk budowli secesyjnych w Europie, zwiedzić tam można katedry Ryską i św. Jakuba, zamek Kawalerów Mieczowych, Dom Kotów czy Dom Bractwa Czarnogłowych, leżące w obrębie zabytkowej starówki.
Będąc na Łotwie odwiedź można również Jurmalę z ośrodkami spa, Lipawę znaną z festiwali, średniowieczny zamek we wsi Kieś czy też park Narodowy Gauja, gdzie również zwiedzić można kilka starodawnych zamków Kawalerów Mieczowych.

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

  •  Zabytkowe centrum Rygi

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Największym i najbardziej liczącym się lotniskiem na Łotwie jest port lotniczy Ryga, który znajduje się 6 km. od centrum stolicy.

Łotwa posiada tylko jeden odcinek autostrady prowadzący z nadmorskiej Jurmały do Rygi, całość infrastruktury drogowej nie jest zbyt mocno rozwinięta. Przejazd autostradą jest bezpłatny.

W kraju gdzie większość mieszkańców zamieszkuje Rygę i jej okolice, koleje właśnie w tym miejscu są najlepiej rozwinięte, choć nie można ich nazwać najlepszymi w Europie czy nawet w regionie. Podobnie jak w innych krajach bałtyckich znacznie lepiej podróżuje się autobusami.

Sprawdź połączenia kolejowe

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Łotwie | Zarezerwuj hotel na Łotwie

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI