Estonia | Gdziewyjazdownik

Estonia to maleńki bałtyjski kraj, któremu kulturowo bliżej do Skandynawii niż do Europy wschodniej. Spośród wszystkich trzech krajów inflanckich, Estonia jest najmniejsza ale również najlepiej rozwinięta i najnowocześniejsza. Kraik ten nie jest często odwiedzany przez turystów jednakże można tam znaleźć kilka miejsc, które pozwolą poznać zwyczaje oraz historię Estończyków.

Estonia – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

Krótko o historii

Podobnie jak na Łotwie, tak i w Estonii bardzo mocne wpływy miała kultura niemiecka, czego powodem były wielosetletnie panowania nad tymi ziemiami niemieckich Zakonów Rycerskich, czy to Kawalerów Mieczowych czy Krzyżaków. Ziemie północnych Inflant bardzo często były miejscami sporów, i na przestrzeni wieków przechodziły z rąk do rąk różnych europejskich mocarstw. Panowali tu Duńczycy, Polacy, Szwedzi, Niemcy, Rosjanie, od których Estonia odzyskała niepodległość w 1918 roku, stając się po raz pierwszy w historii niepodległym państwem. (W 1991 r. po latach sowieckiej okupacji odzyskała całkowitą niepodległość)

Dla kogo?

Estonię można polecić miłośnikom natury oraz amatorom zwiedzania zabytków, z różnych okresów historii.

Najważniejsze informacje

  • Stolica: Tallin
  • Waluta: euro
  • Język: estoński
  • Ludność: ok.1,3 mln
  • Powierzchnia: 45 226 km.2
  • Wiza: Nie

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Estonia, podobnie jak jej południowi sąsiedzi jest krajem typowo nizinnym, o słabo zróżnicowanej powierzchni.Najwyższym wzniesieniem jest Sur Munamagi o wysokości 318 m n.p.m. Charakterystyczne dla tego nadmorskiego kraju jest posiadanie przez niego wielu wysepek na Zatoce Ryskiej, z których największymi są Sarema, Hiuma i Muhu. Częstym widokiem w estońskim krajobrazie są formy polodowcowe, np. jeziora, który jest w Estonii ponad 1000 ( największe- Pejpus, stanowi też granicę z Rosją).
Klimat w Estonii jest umiarkowany przejściowy, temperatury są nieco niższe niż w Polsce, ze względu na oddziaływanie Bałtyku jak i położenie w wyższej szerokości geograficznej.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Największą atrakcją Estonii, jest niegdyś należący do Ligii Hanzeatyckiej Tallin, stolica kraju. W mieście trzeba zobaczyć przede wszystkim wpisaną na listę UNESCO starówkę oraz Kadriorg, czyli zespół pałacowo- parkowy, wybudowany za czasów panowania rosyjskiego cara Piotra I Wielkiego.  Będąc w Estonii warto również odwiedzić Tartu- serce estońskiego narodu, z jednym z najstarszych uniwersytetów w tej części Europy, festiwalowe miasteczko Viljandi czy Haapsalu- nadmorską miejscowość, niegdyś chętnie odwiedzaną przez carów. Miłośnicy przyrody odwiedzić mogą parki narodowe Soomaa i Lahemaa oraz niektóre wysepki na Bałtyku, które przyciągają swym naturalnym klimatem.

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

  • Stare miasto w Tallinie

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Jedynym liczącym się i obsługującym największą ilość pasażerów lotniskiem w Estonii jest Port lotniczy Tallin, oddalony o ok. 4 kilometry od centrum stolicy.

Głównym drogowym szlakiem komunikacyjnym jest trasa Tallin – Parnu, będąca częścią międzynarodowej Via Baltica. Przejazd jest bezpłatny.

Koleje w Estonii, ze względu na to że jest bardzo mały kraj, nie są mocno rozbudowane. Podobnie jak na Łotwie, lepiej poruszać się po kraju autobusem.

Sprawdź połączenia kolejowe

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Estonii | Zarezerwuj hotel w Estonii

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI