Finlandia | Gdziewyjazdownik

Finlandia to kraj kojarzony głownie z zimą, śniegiem, reniferami i sportami zimowymi, gdzie wspaniała przyroda, wielkie połacie lasów i tysiące jezior sprawiają, iż jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce na świecie. Ludzie tam  mieszkający są spokojni i często małomówni, a sam kraj jest bardzo wysoko rozwinięty pod wieloma względami, zwłaszcza w sferze edukacji i technologii.

Finlandia – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

Krótko o historii

W odróżnieniu do pozostałych krajów Półwyspu Skandynawskiego, ludność jak i język Finlandii nie jest pochodzenia germańskiego tylko ugrofińskiego, co sprawia, iż bliżej im do Węgrów niż np. Szwedów. Przodkowie dzisiejszych mieszkańców kraju tysiąca jezior przybyli zza Uralu, tworząc kilka prymitywnych organizmów państwowych. Przez lata Finowie znajdowali się pod silnym wpływem szwedzkim, aż w XIV w. zostali całkowicie włączeni w granice Królestwa Szwecji. Aż do XIX w. pozostali pod władzą zachodnich sąsiadów, do czasu gdy Rosja przejęła władzę nad tymi terenami tworząc autonomiczne Wielkie Księstwo Finlandii. Po upadku caratu w 1917 Finlandia proklamowała niepodległość i do dziś 6 grudnia 1917 r. jest fińskim świętem narodowym.

Dla kogo?

Przede wszystkim dla miłośników dzikiej przyrody, amatorów fotografii chętnych do podróży na północ do Laponii aby podziwiać wspaniałe zorze polarne i naturę w niezmienionej od wieków formie.

Najważniejsze informacje

 • Stolica: Helsinki
 • Waluta: euro
 • Język: fińśki
 • Ludność: ok. 5,4 mln.
 • Powierzchnia:  338 145 km.2
 • Wiza: Nie

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Finlandia to kraj leżący na północy Europy na obszarze, który przylega do Półwyspu Skandynawskiego. Charakteryzuje się nizinną powierzchnią, tysiącami jezior, ukształtowanych w czasach cofania się lodowców i największą ilością lasów w Europie. Jedynym obszarem górskim jest niewielki fragment Gór Skandynawskich na północnym-zachodzie kraju, gdzie wyrasta najwyższy szczyt Finlandii- Haltiatunturi o wysokości 1328 m.n.p.m. Finlandię oblewają wody Morza Bałtyckiego, które utworzyły zatoki Botnicką i Fińską.
Podstawowym elementem krajobrazu są jeziora, których w Finlandii są tysiące i zajmują ok. 10% całości powierzchni kraju. Największe z nich to Saimaa o pow. 1377 km.²

Klimat na południu kraju jest umiarkowany chłodny, na północy przechodzący w coraz zimniejsze strefy, aż do subpolarnego klimatu Laponii. Miesiące letnie są łagodnie ciepłe, zimy chłodne i śnieżne, zwłaszcza na północy gdzie temperatura spaść może grubo poniżej 40ºC.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Finlandia to kraj, który kusi turystów przede wszystkim swą przyrodą, pięknymi krajobrazami jezior i lasów czy możliwością zobaczenia wspaniałych zórz polarnych, które oglądać można za kołem podbiegunowym w fińskiej Laponii. Z większych miast, które można zobaczyć to przede wszystkim Helskinki, które obfitują w zabytki z różnych okresów historii (Plac Senacki, Uniwersytet Yliopisto, budynek Parlamentu, Pałac Prezydencki, park Kaivopuisto) oraz Turku- jedno z najstarszych fińskich miast z wiekowym Uniwersytetem i zamkiem Turunlinna z XII w. Na północy warto zajrzeć do wioski św. Mikołaja w Rovaniemi, które w czasie mroźnych, północnych zim oczarowuje swym świątecznym klimatem. Finlandia posiada posiada ponad 30 parków narodowych, do których wstęp jest darmowy.

Ciekawe miejsca w Finlandii na naszym blogu

Zabytki wpisane na listę UNESCO

 • Zabytkowa dzielnica Raumy
 • Twierdza Suomenlinna
 • Kościół w Petäjävesi
 • Fabryka obróbki drewna i tektury w Verli
 • Cmentarzy z epoki brązu w Sammallahdenmaki

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Największym i najbardziej liczącym się fińskim lotniskiem jest położone w mieście Vantaa, ok. 15 km. od stolicy – Port lotniczy Helsinki-Vantaa

Finlandia posiada ponad 700 km. autostrad, którymi przejazd jest darmowy.

Sieć kolejowa w Finlandii to ponad 5000 km. tras, najgęściej skupionych na południu, w pobliżu największych miast. Na północ, na koło podbiegunowe pociągiem dojechać można do miejscowości Rovaniemi, Kolari, Kemijarvi.

Sprawdź połączenia kolejowe

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Finlandii | Zarezerwuj hotel w Finlandii

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI