Turcja | Gdziewyjazdownik

Turcja- kraj na styku Europy i Azji, łączący tradycyjność z nowoczesnością, zachód ze wschodem. Kraj sułtanów i pysznej kawy, pełen barwnych bazarów, niesamowitych zabytków pamiętających czasy starożytnych cywilizacji. Wspaniałe wapienne krajobrazy Pamukkale, skalna Kapadocja i piaszczyste wybrzeża mórz, sprawiają, iż jest to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek.

Turcja – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

<mapka>

Krótko o historii

Tereny Azji Mniejszej od zamieszkiwane były już od najdawniejszych czasów, jednakże dzisiejsza Turcja jest spadkobiercą potężnego Imperium Osmańskiego, który niepodzielnie rządził Bałkanami, Palestyną i północną Afryką przez stulecia. Osmanowie ostatecznie zakończyli historię Cesarstwa Rzymskiego, gdy zdobyli Konstantynopol w 1453 r, stolicę kontynuującego rzymską tradycje Bizancjum. Imperium po wiekach wojen z praktycznie wszystkimi ościennymi kraja, zaczęło rozpadać się w początkach XX w. gdy utraciło większość ziem poza Azją Mniejszą, na rzecz europejskich mocarstw.

Dla kogo?

Dla miłośników zabytków, smakoszom, którzy chcą skosztować nieco orientalnej kuchni i tureckiej kawy, plażowiczów, marzącym o ciepłej wodzie i gorącym klimacie, amatorów islamskiej kultury i architektury.

Najważniejsze informacje

 • Stolica: Ankara
 • Waluta: lira turecka
 • Język: turecki
 • Ludność: ok. 77 mln.
 • Powierzchnia:  783 562 km.2
 • Wiza: turystyczna na 90 dni

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Turcja jest krajem leżącym na dwóch kontynentach, większość terytorium znajduje się w Azji,a  mały skrawek w geograficzno-historycznej krainie Tracji, w Europie. Powierzchnia kraju  mocno pofałdowana jest wieloma pasmami górskimi  i wyżynami, z których największa Wyżyna Anatolijska, zajmuje większość Turcji. Wschód kraju stanowi Wyżyna Armeńska gdzie praktycznie w samym jej sercu wznosi się majestatyczny Ararat, znana z Biblii wulkaniczna góra o szczycie sięgającym aż 5137 m.n.p.m.
Tureckie góry to w większości części masywów Taurusu, gdzie występują liczne formy krasowe jak i Gór Pontyjskich na północy. Niziny występują tylko na wybrzeżach oraz w europejskiej części Turcji- na Nizinie Trackiej

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Turcja jako kraj leżący na ziemiach jakoby łączących Azję i Europę, i przez tysiąclecia zamieszkiwanych przez najróżniejsze ludy  Hetytów,  Greków, Persów czy Rzymian, może poszczycić się na prawdę bardzo liczną kolekcją imponujących zabytków. Nad nimi wszystkimi jednak góruje największe miasto Republiki Tureckiej, Stambuł (zwanym czasem Istambułem), olbrzymi moloch nad morzami Czarnym i Marmara, po obu stronach Bosforu. Miasto, niegdyś będące Konstantynopolem, wspaniałą stolicą Imperium Bizantyjskiego na pewno uznać można za jedno z najpiękniejszych miast świata. Do obowiązkowych miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w dawne stolicy sułtanów należą na pewno Błękitny Meczet-symbol bogactwa osmańskiego imperium, wspaniała świątynia o sześciu minaretach oraz Hagia Sofia-najwspanialsza świątynia bizantyjska, monumentalna budowla wzniesiona w VI w, której największymi skarbami są wspaniałe mozaiki zdobiące katedralnej wielkości wnętrze.
Innymi ciekawymi miejscami Stambułu są: obelisk Teodozjusza na Hipodromie, Nowy Meczet i Meczet Ortakoy, pałace Topkapi i Dolmabahçe, Kryty Bazar czy akwedukt Walensa. Wielkiej mnogości zabytkuł Stambułu nie da się opisać w tak krótkim tekście, trzeba go po prostu zwiedzić.

Poza Stambułem warto odwiedzić również starożytną Troję, Efez i Pergamon- pozostałości po greckich koloniach, klasztor Derwiszy w Konya, grobowce w Nemrut, Wan z twierdzą oraz klasztorem na jeziorze oraz imponujące formacje skalne Kapadocji.

Ciekawe miejsc a w Turcji na naszym blogu

Zabytki wpisane na listę UNESCO

 • Park Narodowy Göreme
 • Meczet i szpital Divriği
 • Zabytkowy Stambuł
 • Starożytna Hattusa- stolica Hetytów
 • Góra Nemrut
 • Hierapolis-Pamukkale
 • Ksantos-Letoon
 • Miasto Safranbolu
 • Stanowisko archeologiczne w Troi
 • Meczet Selimiye w Edirne
 • Çatalhöyük- stanowisko archeologiczne
 • Pergamon (Bergama)
 • Bursa

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Najważniejszymi lotniskami są- obsługujące rocznie największą ilość pasażerów Międzynarodowe Lotnisko Stambuł-Atatürk oddalone o 15 km. od europejskiej części miasta, oraz drugi port Stambułu- Sabina Gokcen- położone 20 km. od jego azjatyckiej części. Inne to: port Antalya i Ankara Esenboga

Turcja posiada na prawdę dobrze rozwiniętą sieć autostrad o łącznej długości ponad 2000 km, po których szybko i sprawnie dotrzemy do większości dużych miast w całym kraju. Opłaty pobierane są poprzez sczytywanie z tansponderów (w które wcześniej trzeba zaopatrzyć samochód)  informacji o pojeździe przez automatyczne systemy na bramkach.

Kolej jest nieźle rozwinięta, niedawno odtworzono połączenie kolei szybkich prędkości między Ankarą a Stambułem. Pociągami dalekobieżnymi, które oferują najlepszą jakość podróży dotrzeć można do większości ważniejszych miast, jednakże najgęstsza sieć szlaków kolejowych znajduje się w pobliżu Stambułu.

Sprawdź połączenia kolejowe

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Turcji | Zarezerwuj hotel w Turcji

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI