Izrael | Gdziewyjazdownik

Izrael, pełne starożytnej historii miejsce znane jako Ziemia Obiecana, skąd wywodzą się najpotężniejsze religie świata, to państwo które przez wielu kojarzone jest z pielgrzymkami, najświętszymi miejscami, wspaniałymi zabytkami ale również nieustającymi działaniami wojskowymi. To kraj o wielu kontrastach gdzie zwiedzić można niesamowitą i starożytną Jerozolimę oraz nowoczesny, modernistyczny Tel-Awiw.

Izrael – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

<mapka>

Krótko o historii

Historia Izraela jak i jego mieszkańców jest długa i niezwykle burzliwa. Izraelici jako lud założyli swe królestwo około XI w. p.n.e. po opisanej w Biblii ucieczce z Egiptu.  Jednakże po upływie wieków królestwo było podbijane kolejno przez Asyryjczyków, Babilończyków, Persów i w końcu Rzymian, którzy po wielkich żydowskich powstaniach wygnali Hebrajczyków z Ziemi Świętej, burząc przy tym II Świątynie Jerozolimską, najświętsze miejsce wyznawców judaizmu ( I świątynia została zburzona przez Babilończyków). Dopiero po II wojnie światowej po wielu wiekach diaspory, Żydzi odzyskali swe państwo kiedy to Palestyna która znajdowała się pod brytyjskim mandatem podzielona została między Izraelitów i Arabów, dając początek współczesnemu państwu Izrael.

Dla kogo?

Kraj przesiąknięty wielowiekową historią, jest miejscem idealnym dla miłośników zabytków, archeologii jak również dla tych, którzy ponad wszystko przedkładają plażowanie i wypoczywanie nad hotelowym basenem. Ponadto każdy, kto uważa się za religijną osobę, niezależnie od kultu jaki wyznaje, może odwiedzić Ziemię Świętą i jej najświętsze miejsca wielkich religii monoteistycznych.

Najważniejsze informacje

 • Stolica: Jerozolima
 • Waluta: nowy szekel izraelski
 • Język: hebrajski, arabski
 • Ludność: ok. 8,1 mln
 • Powierzchnia: 22 072 km2
 • Wiza: Bez wizy do 90 dni

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Izrael jest małym, śródziemnomorskim krajem, położonym na zachodnim krańcu krainy geograficzno- historycznej znaną jako Bliski Wschód. Wewnątrz granic państwa utworzone zostały enklawy Autonomii Palestyńskiej tj. Zachodni Brzeg i Strefa Gazy, które są częstymi miejscami starć Żydów i Muzułmanów. Izrael choć mały, jest mocno zróżnicowany pod względem geograficznym. Podzielić go można na strefy: przybrzeżną, wyżynno- górzystą ze wzniesieniami Galilei, Wzgórzami Golan i Samarii i górami Antylibanu na północy (najwyższy szczyt Izraela- Hermon- 2814 m n.p.m.), dolinę rzeki Jordan na wschodzie oraz pustynię Negew, zajmującą większość południowej części kraju. W centrum kraju w górzystej Judei leży stolica Jerozolima.

Klimat Izraela jak przystało na kraj śródziemnomorski jest bardzo ciepły, miesiące letnie są upalne, zwłaszcza na południu, na pustyni Negew. Zimy łagodne temperatury rzadko spadają poniżej 0 ºC.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca, lista UNESCO

Największą atrakcją Izraela jest na pewno stolica, Święte Miasto– Jerozolima. Jest to miejsce, do którego miliony turystów jak i zagorzałych religijnie pielgrzymów przybywa by odwiedzić najważniejsze miejsca trzech wielkich religii. Będąc w Jerozolimie trzeba zobaczyć przede wszystkim: Bazylikę Grobu Świętego, Ścianę Płaczu, Wzgórze Świątynne z Kopułą na Skale czy Stare Miasto.

Więcej o atrakcjach Jerozolimy można przeczytać tutaj

Jednakże Izrael to nie tylko Jeruzalem, lecz także inne wspaniałe miejsca i zabytki, takie jak: pozostałości krzyżowców w Akce lub rzymian w Cezarei, Tel Awiw, wspaniałe, nowoczesne miasto, będące symbolem współczesnego państwa izraelskiego, wierzący ( i nie tylko) zwiedzić powinni Nazaret, Tyberiadę i Jezioro Genezaret oraz Betlejem. Fani dzikiej przyrody nie zawiodą się gdy odwiedzą Parki Narodowe Aszkelon i Jarkon, gorącą pustynię Negew, szczyty gór Antylibanu z majestatycznym Hermonen oraz Morze Martwe, najniżej położone miejsce na Ziemi, w którym nie sposób utonąć. Turyści, którzy uwielbiają ciepłe morze i drogie hotele wpaść powinni do Ejlatu, najbardziej znanego czerwonomorskiego kurortu Izraela.

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

 • Stare miasto w Jerozolimie
 • Masada- starożytna twierdza wzniesiona w czasach królestwa Izraela
 • Akra- zespół zabytków z czasów wypraw krzyżowych oraz panowania osmańskiego
 • Tel- Awiw- modernistyczne miasto o międzynarodowym architektonicznym stylu
 • Wzgórza w Megiddo, Hazor i Beer Szewie- pozostałości prehistorycznych ludów zamieszkujących te tereny przed tysiącami lat
 • Szlak kadzidlany- szlak biegnący przez starożytne nabatejskie miasta Haluza, Mamszit, Agdad i Sziwta
 • Święte miejsca bahaizmu w Akrze i Hajfie
 • Góra Karmel- jaskinie ze śladami ludzkiej egzystencji z czasów prehistorycznych
 • Groty w Maresza i Ben Guwrin- jaskinie, które przez tysiąclecia służyły ludom Judei do najróżniejszych celów

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Izrael posiada dwa międzynarodowe lotniska- w miejscowości Lod pod Tel-Awiwem oraz w Ovdzie. Najbardziej liczącym się i obsługującym najwięcej pasażerów jest Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion, które oddalone jest o 15 km od drugiego co do wielkości miasta w Izraelu.

Autostrad jest kilka, nie wszystkie jednakże dokończone. Opłaty występują w formie automatycznego poboru opłat za przejazd poprzez transpondery umieszczone w samochodach.

Koleje izraelskie są najlepiej rozwinięte w pobliżu Tel-Awiwu, skąd linie rozchodzą się w kierunku granicy z Jordanią i na północ w pobliże wzgórz Golan i Libanu.

Sprawdź połączenia kolejowe

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Izraelu | Zarezerwuj hotel w Izraelu

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI