Islandia | Gdziewyjazdownik

Islandia większości z nas kojarzy się z polami lodowymi, wiecznym zimnem oraz tym, że jest położona na znanych krańcach Europy. Prawdą jest tylko to, że faktycznie – znajduje się dość daleko od nas, właściwie bliżej jej do kręgów subpolarnych niż do Europy. Jednak reszta to mity dotyczące tego kraju – tak naprawdę lodem pokryte jest ok 10% powierzchni kraju, a zimno nie jest aż tak bardzo, jak wielu się wydaje. Poza tym Islandia to kraj naprawdę hipnotyzujący…

<miejsce na mapę>

Islandia – atrakcje, informacje praktyczne, mapa, przewodnik

Krótko o historii

Historia obecności ludzi na Islandii wiąże się ściśle z historią migracji wczesnośredniowiecznej Europy. W 874 Ingolf Arnarson – norweski wódz stał się pierwszym osadnikiem, który na stałe zamieszkał na “Wyspie Lodu”. W ślad za nim na przybyły kolejne rodziny osiedleńców – głównie plemiona skandynawskie I norweskie. Jednak, jak podają islandzkie przekazy, Islandia była być może zamieszkiwana już wcześniej, przez mnichów pochodzących z Irlandii lub Szkocji, którzy mogli zamieszkiwać w okolicach Hafnir ok roku 770.

Okres średniowiecza to czas, kiedy Islandia znajduje siê we władaniu Norwegii – I zostaje w rękach tego królestwa do wieku XIX, kiedy to kontrolę nad krajem przejmuje Dania. Islandia niepodległość odzyskuje dopiero w 1918 roku.

Współcześnie Islandia jest krajem, który trochę stoi na uboczu Europy – w czym pomaga jej geograficzna izolacja. Jest jedynym krajem NATO, który do dziś dnia nie posiada regularnej armii. Jednak mimo położenia “z boku” Islandia nie była w stanie uniknąć kryzysu roku 2008, kiedy to  trzy największe banki komercyjne na Islandii ogłosiły niewypłacalność.

Dla kogo?

Islandia jest krajem dla łowców przygody I amatorów dzikiej przyrody. Jako, że jest to kraj o najmniejszym zagęszczeniu ludności w Europie, raczej nie będziemy tu narzekać na zatłoczone miasta I brudne ulice. Aktywne wulkany, strzelające w niebo gejzery I gorące źródła, z których możemy obserwować zjawisko zorzy polarnej – to tylko niektóre z wabików, którymi Islandia kusi przyjezdnych.

Najważniejsze informacje

  • islandiaflagaStolica: Reykjavik
  • Waluta: korona islandzka
  • Język: islandzki
  • Ludność: ok. 322 000.
  • Powierzchnia: 103 000km2
  • Wiza: Nie

Geografia, krainy geograficzne, klimat i pogoda

Islandia znajduje się pomiędzy dwoma zimnymi oceanami – Atlantyckim I Arktycznym I w całości leży tuż poza kołem podbiegunowym. Znaczną część jej powierzchni (ponad 60%) zajmuje tundra, jeziora oraz lodowce pokrywają łącznie około 15%. Zaledwie 20-23% powierzchni kraju to tereny nadające się pod uprawę. W związku z tym, jak łatwo się domyślić, obszary zamieszkane położone są bliżej wybrzeża, gdzie klimat jest łagodniejszy.

Interior Islandii to połączenie pól lawowych, lodowców I pustynnych terenów wulkanicznych. Znaczną część interioru zajmuje płaskowyż, którego średnia wysokość waha sie między 400-500 m n.p.m.  Lodowce są również niezwykle charakterystyczne dla tej części wyspy – znajdują się tu m.in lodowce Vatnajokull, Langjokull oraz Hofsjokull. Choć na obszarze tym można znaleźć kilka “oaz” – m.in w okolicach Askja – to jednak cały region, choć słynący z pięknych krajobrazów, jest dość niegościnny I ciężkoprzejezdny – drogi są tu otwarte tylko od czerwca do sierpnia.

Islandia jest krajem aktywnym pod względem wulkanicznym – czynnych wulkanów jest tu ponad 130 I część z nich regularnie daje o sobie znać. Największy z nich to Askja, którego ostatni wybuch w 1875 r spowodował opady popiołu w Sztokholmie. Inne, równie znane wulkany to m.in Laki I Hekla – uznany na najbardziej aktywny islandzki wulkan.

Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca na Islandii

Islandia jest krajem, gdzie zabytków kultury materialnej nie ma zbyt wiele, za to ich niedobór w całości nadrabiają atrakcje przyrodnicze. Oczywiście warto odwiedzić warto Reykjavik – największe I najstarsze miasto Islandii, gdzie nadal można dostrzec pamiątki pierwszych norweskich osiedleńców na Islandii. Większość turystów odwiedza jednak miejsca, gdzie spotkania z dziką przyrodą wyspy dają naprawdę niesamowite wrażenia.

Szczególnie warte polecenia są islandzkie Parki Narodowe. Położony 1 godzinę jazdy od stolicy Thingvellir  to miejsce, gdzie znajduje się najstarszy parlament Europy. Największy park narodowy w Europie – Vatnajokull, zajmuje 12% powierzchni kraju. Tu znajdziemy same “naj” – najwyższą górę Islandii, największy jej lodowiec I jeden  największych wodospadów Europy – Dettifoss.

Oczywiście żadna wizyta na Islandii nie powinna obyć się bez spotkania z gejzerami – a tych na tej niewielkiej wyspiejest naprawdę wiele. Terenem znanym z gejzerów jest region Haukadulur. Najsłynniejszy z nich to Geysir, który wyrzuca wodę na wysokość kilku metrów co mniej więcej 48 godzin. Największym aktywnym dziś gejzerem Islandii jest Strokkur, który co 5-10 minut wyrzuca do góry słup niemal 30 m wody.

Zabytki wpisane na listę UNESCO:

  • Park Narodowy Thingvellir – miejsce ustanowienia pierwszego parlamentu Europy
  • Wyspa Surtsey – dziewicza wyspa, powstała 32km od wybrzeży Islandii w wyniku podwodnej erupcji wulkanicznej w latach 1963-67

Transport: Drogi, autobusy, kolej

Głownym portem lotniczym Islandii jest Reykjavik (RKV), obsługujący wiele połączeń wyspy ze  światem zewnętrznym. Ponad to na całej wyspie jest około 20 mniejszych lotnisk, między którymi można się poruszać korzystając z połączeń lokalnych. Z tego powodu podróżowanie samolotem może być tu bardziej opłacalne, niż przejazd autobusem – zarówno ze względów czasowych, jak I ekonomicznych. Kolei brak.

Przez Islandię przebiega tylko jedna autostrada – tzw. Ring Road, czyli obwodnica wyspy. Ma oczywiście numer 1 I liczy 1330 km. Droga okrąża wyspę, przecinając fiordy, pola lawowe I góry.

Pozostałe drogi Islandii, o mniejszym znaczeniu, są na ogół w dość dobrym stanie, jednak ze względu na różnorodność terenu, przez jakie przebiegają, podróż nimi to czasami prawdziwa przygoda. W Interiorze droga czasami może przecinać rwąca rzekę, a czasami wjeżdżać na niewielkie “pola lodowe”. Dlatego należy uważnie wypatrywać dróg oznaczonych literą “F” (np. F128), na których jest konieczne poruszanie się samochodem 4×4 lub, w sezonie zimowym, używanie zabezpieczeń na koła. Limity prędkości są w Islandii nieco niższe, niż w innych krajach Europy. Na drogach innych, niż autostrada prędkość dozwolona to 90 km/h, na drogach nieutwardzonych – 80km/h. Ze względu na zmienne warunki pogodowe I częste zamykanie dróg należy zawsze mieć w samochodzie zapas jedzenia I znać położenie najbliższych miejsc noclegowych.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Islandii | Zarezerwuj hotel na Islandi

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI