Mapa Architektura Cuda architektury #11 – Escorial połączenie surowości klasztoru i przepychu królewskich rezydencji

Cuda architektury #11 – Escorial połączenie surowości klasztoru i przepychu królewskich rezydencji

escorial hiszpania pałacfot. Promomadrit/ flickr.com / CC 

Escorial to imponujący zespół klasztorny wpisany na listę UNESCO. Ze względu na woje położenie, a także rozmiary widoczny jest z daleka. Został zaprojektowany przez Juana de Herrerę i zbudowany na polecenie Filipa II po zwycięskiej bitwie nad Francją (było to w dzień imienin Wawrzyńca – 10 sierpnia, stąd patron klasztoru) i jest świetnym symbolem Złotego Wieku Hiszpanii.

Monasterio de El Escorial Łączy z jednej strony surowość szarego granitu (prosta, harmonijna konstrukcja bez zbędnej dekoracji), z drugiej zaś przepych pomieszczeń i komnat pałacowych. Posiada ponad 1200 drzwi, 2600 okien i 86 klatek schodowych – te liczby mówią same za siebie. Na terenie ogromnego kompleksu znajduje się nie tylko sam budynek klasztorny ale też biblioteka (z bezcennymi rękopisami i kolekcją wielu książek a także znakomicie zdobionym sufitem), Panteony – Królewski, czyli miejsce wiecznego spoczynku wielu hiszpańskich monarchów (26 marmurowych i wykonanych z brązu sarkofagów) i drugi – Panteon Infantów, gdzie pochowano królowe i księżniczki, których synowie nie zasiadli na tronie. Kolejne warte zobaczenia pomieszczenia i budowle to: Bazylika – wzorowana na bazylice św. Piotra w Rzymie z pięknymi kaplicami, mauzoleum i sanktuarium z dziełami sztuki autorstwa Cincinaty czy Cambiassy, Apartamenty Królewskie (te Filipa II – skromne i małe znacznie różnią się od pozostałych – zwłaszcza zajmowanych przez Burbonów – ociekających przepychem) i Nowe Muzeum posiadające kolekcję obrazów o tematyce sakralnej (dzieła między innymi Rubensa, van Dycka, Tycjana, Tintoretta, El Greca i wielu innych)

POŁOŻENIE: Real Monasterio del Escorial, znajduje się około 50 km od Madrytu na zboczach Sierra de Guadarrama w miejscowości San Lorenzo de El Escorial, na wysokości 1065 metrów n.p.m.  Do miejscowości, w której znajduje się perła późnego renesansu dojechać możemy z Madrytu (autobusem z Moncloa- linie 661 lub 664 lub pociągiem z dworca Atocha i Chamartin). Podróż do klasztoru trwa około 1 godzinę. Cena biletów to około 12€ (w środy skorzystać można z darmowego wejścia od 15:00 do 19:00 – należy pokazać ważny dowód osobisty lub paszport). UWAGA! W poniedziałki kompleks jest zamknięty.

 

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI