Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Czechach Praga w 48h. Wszystko, co powinieneś zobaczyć w czeskiej stolicy! [+mapa metra]

Praga w 48h. Wszystko, co powinieneś zobaczyć w czeskiej stolicy! [+mapa metra]

Praga mala strana wschod slonca

Praga nazywana jest „Paryżem Wschodu” a my już mamy dość tego typu określeń i proponujemy… może to Paryż nazwać „Pragą Zachodu”, hmm?

Dość powiedzieć, że czeska Praga jest prawdopodobnie jednym z 5 miast w Europie, gdzie 2 dni na odwiedziny to za mało. Weźcie pod uwagę tłumy ludzi (zawsze) i stosunkowo duży obszar z ciekawymi miejscami. Postanowiliśmy dla Was wyszczególnić te obiekty, które po prostu musicie zobaczyć podczas 2 dni w Pradze (czy weekendu).

POLECAMY: Karta zniżkowa City Pass Praga – KUP ONLINE

📗 PODRÓŻUJ LEPIEJ! – kup naszą książkę. Bestseller o tym jak podróżować 50 dni w roku!

Resztę zobaczycie następnym razem – na pewno tu wrócicie. Kolorem innym, niż zielony wspomnieliśmy o  kilku magicznych miejscach, o których nie przeczytacie w przewodnikach, a warto je zobaczyć.

praga mapa metro zabytki

 

KOMUNIKACJA: Lotnisko Ruzyne znajduje się w zachodniej części miasta. Kursuje stąd autobus do centrum w 40 minut. Linia nr 119 (Lotnisko – Dejvice), dalej metrem zielonym (linia A) bądź tramwajem do centrum, lini nr 100 (lotnisko – Zlicin) dalej metrem żółtym (linia B) linia nr AE (lotnisko – dworzec kolejowy Praha Holesovice) 0 trochę droższy bilet. Metro w Pradze składa się z trzech linii (jak widzicie na naszej mapce)  z czego dla turystów najważniejsze stacje znajdują się przy żółtej i zielonej (Namesti Republiki, Staromestska, Mustek, Narodni Trida, Malostranska i Hradcanska). Za bilet jednoprzejazdowy płacimy tyle samo, co w tramwajach i autobusach czyli 32 korony czeskie. Istnieję oczywiście bilety czasowe. W planie budowa linii niebieskiej na południe i przedłużenie linii zielonej do lotniska.

POLECAMY: Wycieczka po Pradze Autobusem Hop On Hop Off – KUP BILET

GDZIE SPAĆ: Porównaj najtańsze noclegi w Pradze | Zarezerwuj hotel w Pradze

  

Praga w 2 dni – propozycje miejsc i zwiedzania

1. Zamek na Hradczanach jest największą tego typu budowlą świata, gdzie rezyduje od 1918 roku prezydent Republiki Czeskiej. W obrębie całego wzgórza znajduje się też podgrodzie, mury obronne, dziedzińce, Katedra Św. Wita (koniecznie!) czy słynna Złota Uliczka. To właściwie kompleks budynków, niż jeden budynek. Bilet wstępu kosztuje w zależności od ilości atrakcje, które chcemy zwiedzać 350 lub 220 koron czeskich. Osobno do Obrazarni czyli galerii malarstwa. Wstęp do ogrodów zamkowych jest darmowy. Aby uniknąć kolejek radzimy przyjść tu wcześnie rano. Przy okazji pospacerujecie po pustych uliczkach Malej Strany – co jest niesamowite. Co godzinę przed wejściem odbywa się zmiana warty, najbardziej uroczysta w samo południe. Najbliższa stacja metra – Malostranska.

>POLECAMY: Wizyta na Zamku z przewodnikiem – KUP BILET

Będąc tu warto też na chwilę choć zobaczyć Ogród Waldsteina, znajduje się na Małej Stranie, jego znaczną część zajmuje okazały pałac – dziś siedziba senatu. Ogród jest utrzymany w stylu francuskim a największą chyba atrakcję jest sztucznie stworzona grota z malowniczymi stalaktytami i stalagmitami

Alfons mucha dzieła

2. Muzeum Secesji i Alfonsa Muchy. Praga była swego czasu stolicą secesji i z pewnością obok Wiednia jest miejsce obowiązkowej wycieczki dla miłośników tego kierunku w sztuce, który ostatnio w powodzeniem wchodzi do designu życia codziennego. Ponadto wycieczkę szlakiem secesji można uzupełnić sobie o miejsca związane z Art Noveau czy modernizmem. Z pewnością spacer można rozpocząć przy secesyjnym hotelu Central Hotel na Hybernskiej, Obecnim Dumu czy kamienicy Petrkuv Dum przy placu Wacława. Muzeum ikony Secesji czyli Alfonsa Muchy znajduje się przy ulicy Kaunskiej 7 na Starym Mieście. Bogata ekspozycja związana z życiem i twórczością Muchy zajmuje kilka sal. Bilety kosztują 120/60  koron.

Ogólnie polecamy albo poświęcić pół dnia na spacer tylko śladem praskiej secesji z niesamowitym Obecnim Domem na czele, po którym organizowane są specjalne wycieczki o godzinie 14:00 albo przyjazd tutaj osobno tylko dla tego celu. Bo Praga akurat na to zasługuje. Wszystko opisaliśmy w zupełnie osobnym wpisem o Praskiej Secesji i Art Noveau. Polecamy!

3. Josefov, dzielnica Żydowska. Podobnie jak Kazimierz w Krakowie, Josefon to jakby inne miasto w mieście, znajduje się jednak bardzo blisko starego miasta a nawet do niego przylega. Najlepiej wysiąść na stacji metra Staromestska lub Namesti Republiki. Z racji tego, że w Pradze Hitler chciał stworzyć Muzeum Wymarłej Rasy, większość dzielnicy zachowała swój dawny charakter. Miłośnicy literatury z pewnością pospacerują uliczkami śladem Franza Kafki, który tu żył i tworzył na przełomie wieków.

Wszystkie najważniejsze zabytki dzielnicy nadzoruje Praskie Muzeum Żydowskie. Ekspozycje mieszczą się w kilku zabytkowych synagogach (Klausovej, Maisela, Hiszpańskiej). Hitem z pewnością jest też dawny cmentarz żydowski, oblegany przez turystów. Warto kupić bilet łączony na wszystkie obiekty za 290/190 koron. Niestety najstarsza działąjąca europejska synagoga – Staronova wymaga osobnego biletu za 200 koron.

praga rynek staromiejski

4. Ratusz Staromiejski i rynek Starego Miasta. Naprawdę warto wydać trochę koron i wdrapać się po wewnętrznej klatce schodowej na wieżę ratusza staromiejskiego, bo właśnie stąd rozpościera się najpiękniejszy widok na serce miasta. Niesamowicie prezentuje się sam rynek, czerwone dachy kamienic i uliczki wokół. Za bilet na wieżę ratuszową zapłacimy 60/40 koron. Kasa znajduje się na 3 piętrze zabytkowego ratusza, który właściwie sam w sobie również jest nie lada atrakcją. Zwiedzanie Ratusza z przewodnikiem kosztuje 50 koron. Gdy już zejdziecie na doł z pewnością w okolicy zawsze kłębić się będzie tłum turystów. To wszystko za sprawą XV-wiecznego  zegara Orloja, chyba największej atrakcji Pragi, jeśli chodzi o ilość wykonanych zdjęć. Choć jest tak naprawdę bardzo niefotogeniczny. To astronomiczne cacko co godzinę serwuje nam paradę mechanicznych figur – trochę bogatszą niż stukanie się poznańskich koziołków.

Po drugiej stronie Rynku góruje Kościół Marii Panny przez Tynem z charakterystycznymi bliźniaczymi wieżami. Do kościoła wchodzimy przez… kamienicę, za bilet płacimy tylko 20/10 koron czeskich. Ten wspaniały gotycki budynek przez lata był najważniejszą świątynią… husytów. W centralnym punkcie rynku stoi zresztą duży pomnik Jana Husa. W środku kościoła jednak więcej jest wystroju barokowego, niż gotyckiego (wyjątkiem jest ambona czy chrzcielnica). Wokół rynku stoi przynajmniej kilkanaście gotyckich i renesansowych kamienic, pamiętających czasy sprzed kilku wieków, gdy Praga była stolicą Cesarstwa Niemieckiego.

5. Most Karola i Trakt Królewski. Dla wielu to właśnie kamienny most jest symbolem miasta. Niestety wiecznie zapchany przez tłumy turystów. Polecamy Wam oglądać go późno w nocy lub wcześnie nad ranem. Ma wtedy magiczny klimat, światło wschodzącego słońca doskonale go oświetla a budząca się do życia Praga paruje… Most pochodzi z XIV wieku, strzeżony jest wzdłuż przez kilkanaście gotyckich figur świętych (najstarsza jest Św. Jana Nepomucena z 1683 roku) a u nasady z dwóch stron przez gotyckie wieże, dawniej fragmenty miejskich fortyfikacji – Staromestska mostecka vez ma dodatkowo na szczycie punkt widokowy (60/40 koron). Po drugiej, zachodniej stronie znajdują się dwie Malostranske mostecke veze, gdzie można za 30 koron oglądać ekspozycję o historii wież i Mostu Karola.

Wychodząc przez wieżę staromiejską wchodzimy na ulicę Kralovą, czyli główny kręgosłup Starego Miasta. Tuż obok udało nam się kiedyś spać tanio i logistycznie w XVI-wiecznej kamienicy. Otwieramy okno, siadamy na parapecie z widokiem na Most Karola i Hradczany (Hostel Bridge, polecamy!) i tu właśnie znajduje się większość najbardziej klimatycznych praskich piwiarni, knajpek, hosteli.

Kiedyś trasa spod obecnego Namesti Republiki aż po Hradczany była świadkiem uroczystych pochodów koronowanych głów czy orszaków okolicznościowych. Kralovą mijamy Kościół Św. Salwatora i idziemy przez Mały Rynek do Rynku Głównego. Dalej warto przejść ulicą Celetną, drugą ważną po Kralovej pod Bramę Prochową, również pozostałość po murach miejskich – chyba najpiękniejszą praską wieżę, aczkolwiek przebudowywaną w XIX wieku. Na szczycie również punkt widokowy. Tuż obok stoi Obecni Dum, czyli symbol czeskiego odrodzenia i perłą praskiej secesji.

praga mala strana uliczkifot. Marcin Nowak

6. Mala Strana. Dużo europejskich miast posiada tzw. „dzielnicę alternatywną”, czyli równie ciekawą, jak stare miasto, ale dopiero odkrywaną część centrum miasta. W Rzymie to np. Zatybrze, w Krakowie Podgórze, w Budapeszcie Rosa itd itp. Właśnie tym jest Mala Strana, mniej hałaśliwa o Starego Miasta, równie piękna i tajemnicza. Świetnie się spaceruje tu wczesnym rankiem, gdy na Malostranskem Namesti ucztują tylko gołębie, nikt nie wspina się po Zamkowych Schodach na plac przed Hradczanami czy Janskim Vrskiem przy murach Pałacu Stainbergovego Na Malej Stranie naszym zdaniem znajdziecie jeszcze więcej pięknych budynków, niż na starym Mieście. Wszystkie one są widoczne, dumne, dostępne. Tu też stoi większość ambasad i konsulatów (w tym Polski) oraz budynki parlamentu.

udivli mala stranaNietypowym miejscem, trochę omijanym przez przewodniki jest przesmyk przy Gospodzie Host, łączący Loretańską z ul. Uvoz, ni to uliczka ni wąski chodnik o szerokości zaledwie metra i długości stu. Przechodzimy nim na skraj dzielnicy z pięknym widokiem na Pragę i Wzgórze Petrin.

Do najciekawszych zabytków sakralnych dzielnicy należy: Kościół Marii Panny Zwycięskiej pochodzi z XVII wieku. Wewnątrz możemy zobaczyć bogate zdobienia i przepiękną figurkę Praskiego Dzieciątka Jezus wykonaną z wosku i licznych szlachetnych kamieni. Kościół Św. Mikołaja dominuje przy rynku malostrańskim a na drugim końcu dzielnicy, praktycznie już przy ścieżkach spacerowych na Wzgórze Petrin znajduje się Klasztor Strahovski, Kościół Św. Rocha i Loretanski Plac a przy nim Loreta i kościół Matki Boskiej Anielskiej. Koło Klasztoru Strahovskigo za 30 koron obejrzeć możemy Muzeum Miniatur z dziełami m.in Dalego i Rembrandta

POLECAMY: Jedź do Pragi, powłócz się rano po Malej Stranie

wyszehrad widok praga7. Wzgórze Wyszehradzkie. Alternatywa Hradczan aczkolwiek rzadziej odwiedzana przez turystów ze względu na swoje oddalenie od centrum. Nie ma też bezpośrednich dojazdó metrem. Wysiadamy na stacji metra Visegrad, mimo, że do wzgórza jeszcze spory spacer. Od południa wchodzimy tu Bramą Taborską a od północy Cihelską. Tutaj właśnie, według legend miało miejsce narodzenia Pragi i mieścił się drugi królewski zamek – np. rezydował tu już w XI wieku król Wratysław II. Zamek jednak został spalony i zburzony przez Husytów  i na tym skończyła się jego „kariera”. Potem Austriacy zawieszone nad Wełtawą skalne wzgórze przebudowali na twierdzę i taką formę zachowało do dziś. Ostatnie fragmenty ruin można obejrzeć z pokładu statku po Wełtawie. Ze szczytu za to przez resztki murów świetnie prezentuje się w dole dolina Wełtawy i oddalona trochę stara część centrum Pragi.
Niewątpliwie największymi atrakcjami wzgórza są dziś Kościół św. Piotra i Pawła – dawniej romański dziś gotycki, którego wieże widać ze wszystkich części Pragi, położony tuż obok Cmentarz Wyszehradzki, najważniejszy dla Czechów dziś tego typu obiekty (groby wielu znamienitych Czechów – Smetana, Capek, Dvorak itd…). Najstarszą zachowaną częścią Visegradu, opróćz ruin zamku jest natomiast Rotunda Św. Marcina, schowana we wschodniej części kompleksu.
Porada od nas: Polecamy wrócić z góry na dół malowniczymi schodami widokowymi do ulicy Podolskie Nabrezi, gdzie kursuje tramwaj do centrum.

8. Muzeum Narodowe. Sam gmach głównego budynku muzeum, znajdującego się w samym sercu placu św. Wacława i pojawiającego się na wielu pocztówkach z miasta, robi wrażenie. Zwłaszcza od strony pn-zachodniej. Wszystkie oddziały muzeum, obiekty znajdujące się pod jego dyrekcją dostępne są dla zwiedzających za darmo w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Normalnie płacimy za wstęp 120/70 koron lub 200 koron za bilet rodzinny, Więcej na stronie muzeum. Jak już tu jesteście, nie zapomnijcie przespacerować się po szerokim Vaclavskim Namesti z konnym pomnikiem Św. Wacława.

praga panorama noc9. Kolejka na Petrin. Ten kierunek obowiązkowo obieracie wieczorem – obiecajcie nam! Nie ma piękniejszego widoku na Pragę, niż ten ze wzgórza na Petrinie (niektórzy uważają, że jedynie widok z Parku Letenske Sady może się z nim równać. Jest dla Pragi tym czym Janikulum dla Rzymu i Góra Gellerta dla Budapesztu. Tym łatwiej się tu dostać, że z ulicy Ujezd kursuje tu kolejka linowa, którą od kilkudziesieciu lat w kilka minut wjedziemy na szczyt wzgórza z małą przerwą na stacji pośredniej. Jadąc kolejką zajmijcie miejsce na samym dole – przy zbliżających się zachodzie słońca – widoki na miasto cudowne! Możemy również wejść na górę pieszo – nie ma problemu – albo zygzakiem z poziomu ulicy albo łagodniej, ale dłużej alejkami spacerowymi z okolic Hradczan. Na szczycie wzgórza dominuje wieża widokowa Petrinska Rozhledna, przypominająca trochę Wieżę Eiffla. Wstęp kosztuje 60/50 koron. Niedaleko wieży stoi Labirynt Zwierciadeł, ulubione miejsce wizyt rodziców z dziećmi. Na górze znajduje się jeszcze Obserwatorium Astronomiczne i Rosarium oraz prawdopodobnie najdziwniejszy zabytek świata – Mur Głodowy. Został wybudowany… hmmm bez powodu. Cesarz Karol IV chciał po prostu dać pracę praskiej biedocie, więc zlecił budową kilometrowego muru!
Porada od nas: Dotrwajcie do zachodu a potem zejdźcie spokojnie alejkami w blaskach latarni do Malej Strany. Po drodze uświadczycie mnóstwo ludzi pomiędzy drzewkami owocowymi biesiadujących na kocach, ławkach, trawie. Oczywiście, jeśli jest ciepło.

Na zdjęciu Marcin i praskie lemury… o_O

10. Troja. To nie kopia miasta mitologiczego lecz fragment Pragi położony tuż przy północnym zakolu Wełtawy. Najlepiej dojechać tu autobusem ze stacji metra Nadrazi Holesovice. Kursuje on pod same bramy Ogrodu Zoologicznego – jednego z najlepszych na świecie. Tak, tak praskie ZOO jest lata świetlne przed naszymi. Może na wyrost trochę, ale można powiedzieć, że zwierzaki mają tu w miarę komfortowe warunki. Koziorożcom przeznaczono nawet cały, gigantyczny fragment dawnego kamieniołomu a niektóre wybiegi mają wielkość wielu ogrodó zoologicznych. To też jedyne zoo w Europie, gdzie przejedziecie się kolejką linową (Niestety nasza kolejka Elka w Chorzowie już zmarła…). Za bilety zapłacicie 100 koron lub za całą rodzinę 300 koron.

Praga zamek trojaTuż obok zoo warto wstąpić do Zamku Trojskiego (100/50 koron). W pięknie odrestaurowanym obiekcie, zwanym „Czeskim Wersalem” mieszkał kiedyś czeski arystokrata nr 1. Wacław ze Szternberka. Obrazy, freski, rzeźby we wnętrzach, mitologiczne motywy i historie nadają miejscu klimat totalnego przepuchu. A do tego jeszcze idealnie zadbany ogromny ogród okalający posiadłość. Tuż obok znajduje się wciąż działająca winnica i Praskie Muzeum Wina. Troche dalej – praski Ogród Botaniczny. Troja to miejsce zdecydowanie dla tych, których przerazi tłok i hałas Starego Miasta w środku dnia.

ZOBACZCIE KONIECZNIE naszą listę DARMOWYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH W PRADZE

GDZIE SPAĆ: Porównaj najtańsze noclegi w Pradze | Zarezerwuj hotel w Pradze

chcesznowocacairbnb

Sprawdź ceny noclegów w Pradze

Ilość komentarzy: 44 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Sharon58 says:

  Fajna mapka poglądowa, szkoda że nie w formacie do wydruku. Wybieram się na podbój Pragi na początku pażdziernika -)

 • To kiedy jedziemy? 😀

 • Paciu says:

  Napiszcie proszę w artykule, że wieża widokowa na Petrin jest do 22. My się trochę spoznilismy. Pozdrawiam!

 • M says:

  Ludzie w dobie map google na co wam mapy? Zwiedzilem tak Madryt, każda linia metra czy innego transportu idealnie opisana, gdzie wsiąść i wysiąść.

  • …żeby poradzic sobie, gdy aplikacja/internet/telefon zawiedzie?…. żeby zwiedzać w spokoju, offline?…

  • ktoś taki says:

   Zwiedzanie z telefonem w ręku? jasne – można też zwiedzać na google street – w paryżu nawigacja działa tak fatalnie że lepsza jest mapa ręczna

 • BM says:

  Opisywana ulica Starego Miasta, doprowadzająca nas do Mostu Karola to ulica Karlova właśnie, czyli upamiętniająca imię króla Karla IV. Nie jest to ulica Kralova co w tlumaczeniu oznaczać by mogło Królewska. Czyżby czeski błąd?

 • Europodroze says:

  Jeśli szukacie wygodne i szybkiego sposobu na weekendową eskapadę to polecamy pociąg!
  Katowice – Praga za 321 zł w ten sposób dostaniesz się tam już w 3 godziny i nie będziesz tracić czasu.
  Więcej ofert na http://www.europodroze.pl

  • Marcin says:

   W tej cenie lub trochę droższej można lecieć z Krakowa we dwoje tam i z powrotem! A z Katowic do Krakowa są wygodne transfery. Wiem, bo sam tak z żoną teraz lecimy.
   A strona bardzo wartościowa i ciekawa!

  • pit says:

   Samochód na gaz z Poznania 170zł/ 4 os w dwie strony i darmowy parking na Praha 10. ul. Vrsovicka.

  • Kazik_ says:

   za 750KC lub 120PLN macie bezposredni EX z Czeskiego Cieszyna 3 godziny. http://WWW.CD.CZ Polecam

  • PodróżnikWacław says:

   321 zł? Przez Katowice, Mysłowice, Tychy jedzie pociąg LeoExpress – ceną około 40-50 zł. Zgadzam się również, że samolot wychodzi około 150zł.

 • Alicja says:

  Super. Przyjemnie się czytało! Planuję wybrać się do Pragi tej wiosny/lata i z przyjemnością posłużę się Waszą mapką.

  • darek says:

   Witam. Właśnie wróciliśmy z Pragi. Dwie noce. Wrażenia. Nie jest tanio. Ceny wstępu do atrakcji mocno w górę. Chyba ze względu na mnogość grup zorganizowanych w sezonie. Podstawa to mapa. Np samo centrum za 60Kć w informacji turystycznej lub zakupiona w Polsce. Z siatką przystanków. Bez tego nie będziecie wiedzieć gdzie jesteście ani dokąd iść czy czym podjechać. A jak chcecie szybko coś zaliczyć to zaczepcie się na ogonie jakiejś wycieczki a ta przeprowadzi Was szybko przez najważniejsze i najciekawsze punkty starej Pragi.

 • Pankracy says:

  A z dziećmi gdzie warto w Pradze pójść ??

 • Adam says:

  Szkoda, że wiele informacji jest już nieaktualnych

 • SunGroup says:

  Uwielbiam Twoje relacje! Naprawdę wielkie dzięki za to wszystko!

 • Zołza says:

  A kolejka Elka działa i ma się dobrze!

  Pozdrawiam z Pragi 😉

 • sabi says:

  Ahoj. Wszystko jest super tylko jedna uwaga — ulica Karlova a nie Kralova. Pozdrawiam

 • Anna Pukrop says:

  Wasze mapki i inspiracje były ze mną w Londynie, Sztokholmie, Bolonii, Łodzi i pewnie coś bym jeszcze znalazła 😉

 • Natalia Dyba says:

  Ja również drukowałam Waszą mapkę na wyjazd do Pragi. Pozdrawiamy naszego korepetytora z czasów licealnych Agata i Natalia 🙂

 • my tez korzystaliśmy z Waszych podpowiedzi i dokładnie tej mapki w listopadzie 🙂

 • też korzystałam z Waszych wytycznych w Pradze w październiku 🙂

 • Pires says:

  Ja obowiązkowo dorzucił bym jeszcze wizytę w Muzeum Techniki. Super miejsce.

 • Marta says:

  Właśnie zwiedzalam dzisiaj Pragę i cały artykuł jest w 100 % przydatny. Jest jedno małe ale za muzeum miniarur placilismy 100 koron od osoby. Było warto. Świetne informacje dziękuję i polecam.

 • Hanna says:

  most Karola jak dla mnie to podstawa. Trosze o nim tu napisali https://cenabiznesu.pl/-co-warto-zobaczyc-w-pradze-most-karola
  Może to moje życiowe wydarzenie które na nim miało miejsce sprawia że dla mnei to magiczne miejsce. Ale każdy w pradze powinien o niem wiedzieć i zobaczyć na żywo

 • Piotrek says:

  Witam. Proponuję weekendowe wyjazdy do Pragi. Wyjazd sobota z samego rana -tak by w Pradze być o 10tej, powrót noc z niedzieli na poniedziałek — czyli dwa pełne dni w Pradze. Przejazd komfortową limuzyną Mercedes Benz klasa C. Koszt 300 zł/osoba przy czterech osobach w aucie. Oczywiście jestem do dyspozycji na miejscu – nie wchodzą dodatkowe koszty. Jestem z miasta Łodzi : tel. 796 590 960 email empiem@o2.pl

 • Kasik says:

  Właśnie niedawno wróciliśmy z Pragi, nie zaopatrzyliśmy się w „typowy” przewodnik, ale w Waszą mapkę oraz w informacje, które zamieściliście na temat zabytków. I powiem, że zdało to egzamin na 100%. Zwiedziliśmy proponowane przez Was zabytki plus udało nam się zobaczyć parę innych rzeczy. Dzięki za pomoc! 🙂

  • Wędrowne Motyle says:

   Cóż powiedzieć… Właściwie to jedna z trzech idei, która przyświecały temu blogowi od początku. O to chodzi, dzięki!

 • Marcin says:

  Super poradnik, wielkie dzieki!

 • Sylwia says:

  Ciekawe informacje, jednak użyteczność komplikuje to, że punkty na mapie sobie, a kolejność opisania ich w artykule, sobie.

  • Wędrowne Motyle says:

   Dziękujemy. Troche masz racje. Ale mapke rysowaliśmy wczesniej niż post. jedno i drugie powstawalo osobno

 • !!! Twilight Sparkle !!! says:

  Dzięki, akurat potrzebowałam do zadania domowego z przyrody. Wiem dziwne zadanieXD
  Dzięki bardzo mi pomogło 🙂

 • Gratuluję opisu najważniejszych zabytków w Pradze. Ze wszystkimi informacjami zgadzam się w 100%. Gratuluje również mapki 🙂 Praga mgły wymaga, zatem do stolicy Czech warto ruszyć gdy nie ma dzikiego tłumu turystów, a więc w okresie listopad, luty-marzec. Wiosną też jest pięknie jak wszystko rozkwita… Najgorsze są weekendy, wtedy jest cała masa turystów z różnych stron świata. Polaków najwięcej w długi majowy weekend i Boże Ciało. Co do zniżek w niektórych punktach obowiązują jak np. akademiki na Petrinie, aczkolwiek nie ma zniżek dla studentów na komunikację miejską

 • paulii says:

  Przewodnik na medal! Za trzy tygodnie biorę go do plecaka i ruszam do Pragi! Nie ukrywam, że jesteście moją inspiracją i to właśnie Wy sprawiliście, że ruszam na podbój pierwszej europejskiej stolicy na własną rękę (a właściwie Waszą) 🙂 jedno z marzeń spełnia się dzięki Wam! Jesteście najlepsi!

  • Wędrowne Motyle says:

   Dzięki, powodzenia. Mamy nadzieję, że to będzie tylko POCZĄTEK 😉

  • Paulii says:

   Czy polska legitymacja studencka daje możliwość zniżek na bilety wstępu?

Ilość komentarzy: 44 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI