Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca we Włoszech Florencja w 48 godzin. Wszystko, co musisz koniecznie zobaczyć w stolicy Toskanii

Florencja w 48 godzin. Wszystko, co musisz koniecznie zobaczyć w stolicy Toskanii

Florencja to stolica jednego z piękniejszych regionów Włoch – Toskanii i tak jak cała Toskania, również zachwyca. Będąc we Florencji ma się wrażenie jakby było to jedno wielkie dzieło sztuki, przepełnione duchem znakomitych poetów, malarzy, rzeźbiarzy i architektów. To jedno z najwspanialszych miast we Włoszech, jedno z naszych ulubionych, cel podróży wielu turystów z wszystkich stron świata. A ponieważ większość zabytków znajduje się w centrum, można bez problemu, spacerkiem po kolei zwiedzać jeden po drugim. Choć jak się na miasto zerknie z góry – to wcale nie jest takie oczywiste… Oto przepis na Florencję w 2 dni lub dla wprawionych nawet jeden.

Florencja nie jest dużym miastem, choć może taka się wydawać. Podobnie jak w Rzymie wszędzie dojdziecie na pieszo a nasz miniprzewodnik pozwala Wam nawet ułożyć spacer. Zazwyczaj dzień kończy się na Placu Michała Anioła. Ale o tym na koniec. W związku z czym nie musicie korzystać z komunikacji publicznej. Do Florencji nie dolecimy z Polski tanimi liniami, trudno też dolecieć zwykłymi, choć lotnisko obsługuje Alitalia. Najbliżej tu z Bolonii i Pizy. 1,5 godziny drogi pociągiem. Żaden problem. Jeśli koniecznie będziecie chcieli zobaczyć coś poza centrum to polecamy Wam podjechać autobusem do Fiesole. Dawnej etruskiej osady z ruinami rzymskimi i etruskimi i pięknym widokiem na miasto, jeśli jest przejrzyste powietrze. Tu Leonardo da Vinci testował też swoje nowatorskie wehikuły.

Odradzamy pojawić się we Florencji latem. Bardzo gorące miasto, tłoczne i może odpychać. Nie ma to jak wiosna i jesień w tym pięknym mieście. Sporo ogrodów po południowej części rozkwita kwieciem już pod koniec marca.

Jeśli planujecie być we Florencji na dłużej. Np 2 albo 3 noce rozważcie miejsca, które zamierzacie odwiedzić i kartę Florence City Pass, która zawiera w sobie Galerię Uffizi i kopułę Duomo. To już właściwie razem 1/3 kosztów.

Kup KARTĘ Florence City Pass” online 

1. Duomo Santa Maria del Fiore, wspaniała Katedra Santa Maria del Fiore zaprojektowana przez Arnolfa di Cambio , jeden z symboli Florencji a także czwarty co do wielkości kościół w Europie Zachodniej, znajduje się w samym centrum miasta. Zachwyca swą monumentalnością i wspaniałą architekturą. Naszym zdaniem to wciąż jedna z pięciu najpiękniejszych budowli sakralnych w Europie.

Jej budowę rozpoczęto już w XIII wieku a ukończona sześć wieków później. Dzisiaj możemy podziwiać wspaniałą fasadę wykonaną z zielonego, białego i różowego marmuru, niesamowitą kopułę zaprojektowaną przez Brunelleschiego zwieńczoną marmurową latarnią (można wejść na taras widokowy by podziwiać wspaniały widok na miasto), dzwonnicę – Campanile zaprojektowaną przez Giotta (również można na nią wejść po ponad 400 schodach, jest mniej oblegana przez turystów niż kopuła) i ozdobiona rzeźbami wielu znakomitych twórców jak np. Donatello oraz baptysterium (najstarszy budynek Florencji), do którego można wejść przez słynne drzwi z brązu – drzwi południowe wykonane przez Pisana (wewnątrz zachwycają mozaiki w stylu bizantyjskim) albo przez znajdujące się po stronie wschodniej tzw. Wewnątrz zachwyca XIII – wieczna mozaika oraz grobowiec antypapieża Jana XXIII. Drzwi do Raju wykonane z brązu i pozłacane, ozdobione scenami biblijnymi autorstwa Lorenzo Ghibertiego. Oryginalne drzwi, rzeźby, w tym niedokończoną Pietę Michała Anioła i inne dzieła sztuki pochodzące z kompleksu budowli znajdujących się na Piazza del Duomo można podziwiać w Museo Dell’Opera del Duomo.

POLECAMY: Wizytę z przewodnikiem we florendzkim Duomo – KUP ONLINE!

2. Galeria Uffizi, znajduje się budynkach zaprojektowanych w XVI wieku przez Vasariego na zlecenie księcia Cosimo I (biura rządowe czyli ufizi, mennicy i warsztatów rzemieślniczych). W kompleksie dawnych biur rządowym znajduje się dziś jedna z najważniejszych galerii sztuki na całym świecie prezentujące malarstwo włoskie i europejskie (ponad 45 sal i ekspozycja z około 2 tysiącami obrazów). Zobaczymy tu dzieła jak Madonna Giotta, Zwiastowanie Martiniego, Narodziny Wenus Boticcellego, Święta Rodzina Michała Anioła, czy niezwykle wartościowe rysunki i druki wielu słynnych artystów.UWAGA! Przed Galerią niemal zawsze są ogromne kolejki, lepiej jest więc bilet zarezerwować wcześniej (za niewielka opłatą doliczaną do ceny biletów) np. przez internet. Galeria otwarta jest od wtorku do niedzieli 8.15-18.50

3. Pałac Vecchio, charakterystyczna budowla w piaskowym kolorze zwieńczona blankami z wysoką wieżą z zegarem. Budowę tej siedziby władz miejskich znajdującej się na Piazza della Signoria rozpoczęta została w XIII wieku (następnie kilkakrotnie przebudowywana). Znajduje się tutaj przepiękny dziedziniec z kopią fontanny z rzeźbą Verocchcia (nuczyciel Michała Anioła) Cherubina z delfinem, przed pałacem – kopia kolejnej znakomitej i chyba wszystkim znanej rzeźby Dawid Michała Anioła, fontanna Neptuna, Konny Pomnik księcia Cosima I. Zobaczymy tu również rzeźbę prezentującą symbol Florencji – lwa (Marzocco) oraz grupa Judyty i Holofernesa – obydwa dzieła wyszły spod dłuta Donatella. Środek surowego raczej z zewnątrz pałacu, to wspaniały przykład renesansowego wystroju. We wnętrzach udostępnionych dla turystów zobaczymy wspaniałe rzeźby między innymi autorstwa Michała Anioła, obrazy a także freski Vasariego – Salon Pięciuset a także kolejne wnętrze – mały gabinet z przepięknymi freskami. Na drugim piętrze czeka na nas między innymi Sala Map, czy Sala Lilii. Na Piazza della Signoria, w jego południowej części znajduje się słynna Loggia della Signora, gdzie oprócz przepięknej rzeźby wykonanej z brązu przez Celliniego, czyli Perseusza zobaczymy urzekające dzieło – Porwanie Sabinek, w całości wykonane z jednej bryły marmuru

4. Most Ponte Vecchio, pochodzi z XIII wieku – był pierwszym mostem Florencji, a obecnie chyba najpiękniejszym i najbardziej fotogenicznym. Nie jest to zwykły most, ale również skupisko licznych sklepików i warsztatów rzemieślniczych (do dziś znajdują się tu sklepy z biżuterią). Nad ich dachami znajduje się zadaszony korytarz – wybudowany specjalnie dla księcia Cosimy (kazał umieścić na moście warsztaty i sklepy złotników), by mógł spokojnie w każdą pogodę przechodzić z galerii Uffizi na drugą stronę – do Pałacu Pittich.

5. Galeria Akademii, powstała w XVIII wieku na zlecenie wielkiego księcia Pietra Leopolda. Koniecznie trzeba się tu udać, by zobaczyć między innymi rzeźby Michała Anioła ze słynnym Dawidem na czele (jego kopia znajduje się na wspomnianej wyżej Piazza della Signoria). Warto wspomnieć, że posąg został stworzony przez mistrza, gdy ten miał zaledwie 26 lat. Znajduje się tu również galeria gromadząca malarstwo z XIII – XVI wieku.

POLECAMY: Omiń kolejkę w Galeria Akademii!

6. Pałac Pittich, to pałac Medyceuszy, w którym mieszczą się dzisiaj cztery muzea, a także pomieszczenia państwowe. Wnętrze jest znacznie bardziej zachęcające niż sama fasada budynku, którego nazwa wzięła się od nazwiska bogatej i rywalizującej z Medyceuszami rodziny Pittich, którzy zbankrutowali, a zaprojektowany przez Brunelleschiego pałac dostał się w ręce Cosimy I. We wspaniałych wnętrzach zobaczymy kolekcje dzieł sztuki – Galeria Palatina- zbiór dzieł Medyceuszy, między innymi Rafaela, Tycjana, Caravaggia i innych. Jest tu również Galeria Sztuki Współczesnej, czy Muzeum Sreber (także Muzeum Powozów i Strojów). Można też zwiedzić wspaniałe apartamenty królewskie na piętrze.

7. Kościoły Santa Croce i Santa Maria Novella. Są dość podobne do siebie, ale różne. Ten pierwszy bardzo ważny kościół z kilku powodów. Po pierwsze, zaprojektowany został przez di Cambio – główny projektant Duomo, po drugie znajdują się w nim znakomite dzieła, jak chociażby wspaniałe freski Giotta na neogotyckiej fasadzie i w reszcie po czwarte – jest miejscem spoczynku Galileusza, Macchiavelli czy Michała Anioła (piękny grobowiec znajduje się tuż przy wejściu do kościoła). Możemy też zobaczyć tu sarkofag Dantego (pusty, bo poeta pochowany został na wygnaniu – w Rawennie), a także liczne posągi i grobowce wielu znakomitych mieszkańców Florencji. Tutaj też znajduje się przepiękna, choć nieco surowa wczesnorenesansowa wykonaną przez Brunelelleschiego kaplicę – Capella dei Pazzi.

8. Pałac Medyceuszy, pochodzi z XV wieku, był siedzibą rodu, zanim przenieśli się oni najpierw do Palacio Vecchio a potem do Palacio Pittich. Pałac sprawia z zewnątrz wrażenie skromnego, za sprawą fasady wykonanej z ciosanego kamienia. Okna przy wejściu są natomiast zaprojektowane przez Michała Anioła. Można zwiedzić tu między innymi kaplicę Trzech Króli, w której znajduje się  cykl fresków Benozzo Gozzoliego Pochód Trzech Króli. T tutaj również należy spodziewać się długich kolejek.

POLECAMY: Omiń kolejkę do Kaplicy Medyceuszy!

9. Bazylika San Lorenzo to surowa z wyglądu, najprawdopodobniej najstarsza świątynia w mieście, niegdyś pełniła funkcje katedry. W XV wieku świątynia została przekształcona przez Brunelleschiego. Część starej zakrystii , a także ambony wykonane i ozdobione zostały przez  znakomitego Donatella (który zresztą tutaj właśnie został pochowany). Do kościoła przylegają dwa kolejne arcydzieła: Westybul i Biblioteka Medycejska z kolekcją cennych manuskryptów zaprojektowane przez Michała Anioła, a także Kaplice Medycejskie (mauzoleum Medyceuszy, osobne wejście niż te prowadzące do kościoła). Obok mniej ważnych członków rodziny (w krypcie), pochowano  tu również (w Capella dei Principi) sześciu książąt z rodu Medyceuszy. Tutaj też mamy okazję wejść do Nowej Zakrystii udekorowanej rzeźbami Michała Anioła.

10. Ogrody Boboli, to miejsce szczególnie ulubione przez mieszkańców Florencji, którzy organizują tu rodzinne pikniki, ale też wymarzone wręcz na odpoczynek w cieniu cyprysów po długim i męczącym zwiedzaniu. Zaprojektowany został przez Cosimo I. To ogród Pałacu Pittich, który wypełniony jest mnóstwem fontann, sztucznych grot i antycznych oraz renesansowych posągów. To znakomite założenie architektoniczno – ogrodowe, jedno z piękniejszych i największych w całych Włoszech.

11. Punkty widokowe na miasto. Właściwie są trzy mocne i długo, długo nic. Pierwszy to Giardino Bardini, pięknie kwitnący wiosną, ale widok ma ograniczony, bo tylko na drugi brzeg Arno, drugi to Florencki Ogród Różany z najpiękniejszych widokiem na miasto, w tym ramą do obrazu z brązu. Poniższe zdjęcia właśnie pochodzą z niego, wstęp za darmo. I w końcu hit nad hity, idealne zwieńczenie spaceru na zachód słońca (często z tłumami) czyli Piazzale Michelangelo, z jednym z najpiękniejszych o ile nie najpiękniejszym miejskim widokiem świata. To zdjęcia kolejna, niżej. Stąd zawsze schodzimy spacerkiem do Porta San Niccolo.

POLECAMY: Ogrody Boboli – KUP BILET ONLINE!

Sprawdź ceny noclegów we Florencji

Co jeszcze warto zobaczyć we Florencji:

Jeśli nie macie jeszcze dość atrakcji to udajcie się do średniowiecznego Pałacu, w którym mieści się Muzeum Narodowego Bargello gromadzące kolekcję renesansowych rzeźb i terakoty. Udajcie się też do muzeum Klasztoru di San Marco z kolekcją dzieł sztuki malarza i dominikanina – Fra Angelica, czy do Kościoła Santa Maria Novella – który zachwyca swoją niezwykle interesującą XIII/XIV wieczną fasadą ale też bogatą w liczne znakomite dzieła wnętrzem (np freski Ghirlandaia). Santa Maria Novella to kościół w bliskim sąsiedztwie dworca kolejowego, więc idealny na dzieś dobry lub do widzenia.

Gdzie jeść? Jeśli będziecie głodni idźcie na Mercado Centrale, to największy zadaszony targ spożywczy w całej Europie, gdzie możemy zobaczyć i kupić tradycyjne wyroby spożywcze, głównie pochodzące z Toskanii (zamknięte jest w niedziele oraz popołudniu). Knajpka, którą polecamy we Florencji to koniecznie La Campanina Bistrot. Znajduje się tutaj. Nie wygląda może na „fancy”, ale właśnie dlatego. Kto tu mieszka dłużej wie, dlaczego warto tu akurat jeść. Wszystko na Waszych oczach, świeże, pełne smaku i włoskiego gwaru.

GDZIE SPAĆ? Naszym hotelem był San Lorenzo, w centrum blisko Bazyliki. Przytulny hotelik w super cenie jak na Florencję w środku sezonu. Polecamy! Porównaj inne najtańsze noclegi we Florencji | Zarezerwuj hotel we Florencji

POLECAMY: Karta zniżkowa Florence City Pass Card – KUP ONLINE!

Polecamy również bardzo ciekawą stronę, na której znajdują się opisy i zdjęcia wszystkich najwspanialszych muzeów, galerii i zabytków Florencji oraz relację Karola z Kołem Się Toczy

Ilość komentarzy: 12 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Florencja says:

  Dwa dni na Florencję to zdecydowanie za mało. Tydzień na samą Florencję i tydzień na Toskanię to prawdziwy wypoczynek we włoskim stylu połączony ze zwiedzaniem. Dajmy sobie czas na poznanie włoskiej kultury, która jest doceniana przez turystów z całego świata. Opisano w artykule ważne miejsca we Florencji, które warto zobaczyć, ale zdecydowanie można poznać jeszcze więcej mniej popularnych, a równie urokliwych miejsc.

 • Florencja zrobiła na nas ogromne wrażenie. Sama Katedra w środku miasta jest rewelacyjna. Warto podróżować żeby odkrywać takie miejsca!

 • Beata says:

  Florencja jest wyjątkowa zwłaszcza w okresach, gdy panuje tu mniejszy ruch turystyczny. Dla wszystkich planujących pobyt polecam jednak co najmniej 2 dni. Florencja w 1 dzień to nieporozumienie 🙂

 • Izabela says:

  Bylam we Florecji w ostatnie wakacje, piekne miasto. Pyszne jedzenie. Trzeba sprobowac florenckiego steka i kamapki z flakami na bazarku.
  Zeby zobaczyc to wszystko to niezbedne sa wygodne buty.

 • Julita says:

  Ku przestrodze – poszłam do La Capannina Bistrot i niestety dostałam carbonare ze ściętym żółtkiem… nie polecam. Ceny maja dobre, wiec warto wpaść na wino albo piwo, ale jedzenie bardzo rozczarowało…

 • Julita says:

  Ku przestrodze – poszłam do La Capannina Bistrot i niestety dostałam carbonare ze ściętym żółtkiem… nie polecam. Ceny maja dobre, wiec warto wpaść na wino albo piwo, ale jedzenie bardzo rozczarowało.

 • Emilia says:

  Niedawno odwiedzilam to piekne miasto:) i udalo mi sie odwiedzic wiekszosc z miejsc o ktorych napisaliscie tutaj. Polecam takze wejsc na punkt widokowy Piazzale Michelangelo – piekny widok na cale miasto 🙂

 • scholla says:

  Nie ma nic wspomnianego o grobowcu Zofii z Czrtoryskich Zamoyskiej
  cyt. https://www.muzeumzamoyskich.pl/853,zofia-z-czartoryskich-zamoyska „stan zdrowia zmusił Zofię Zamoyską do wyjazdu za granicę. „Matka Rodu Zamoyskich” umarła na gruźlicę 27.02.1837 roku we Florencji. Została pochowana w tamtejszym kościele Santa Croce, a rzeźbę jej nagrobka wykonał Lorenzo Bartolini. Kopię tego nagrobka można podziwiać w kaplicy pałacowej w Kozłówce”

 • jarek says:

  Witam serdecznie czy moglibyscie polecic jakis stosunkowo niedrogi sprawdzony nocleg we florencji .

 • Krzysiek says:

  Pojutrze lecimy z Gdańska do Pizy na tygodniowy wypad i Florencja jest obowiązkowym punktem naszych wakacji.Ja ostatni raz byłem we Florencji ponad 20 lat wstecz,chociaż w słonecznej Italii miałem okazję być kilkakrotnie od tego czasu,więc mocno już przebieram nogami i nie mogę się doczekać, aby ponownie zobaczyć piękne miejsca w Toskanii.Pozdrawiam z upalnego Elbląga.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI