Mapa Architektura 48h w Stambule. Naszym ulubionym mieście… Wszystko, co musisz koniecznie zobaczyć w dawnej stolicy Bizancjum

48h w Stambule. Naszym ulubionym mieście… Wszystko, co musisz koniecznie zobaczyć w dawnej stolicy Bizancjum

Stambuł (zmieniający swą nazwę od Bizancjum przez Nowy Rzym, Konstantynopol aż do dzisiejszego Istambułu-Stambułu) to niesamowite miasto, położone na dwóch kontynentach, gdzie klimat orientalny i zachodnia nowoczesność mieszają się ze sobą, miasto kontrastów, wspaniałych zabytków, miasto pachnące przyprawami i urzekające niesamowitymi widokami na cieśninę Bosfor oddzielającą Europę od Azji i łączącą Morze Śródziemne z Morzem Czarnym. Miasto nasze ulubione…

Na tanie bilety lotnicze do Stambułu możemy liczyć głównie dzięki tureckiej Pegasus Airlines. Więcej o najtańszych sposobach dostania się do magicznego Istambułu, możecie przeczytać poniżej

>> POLECAMY: Najtańszy i najwygodniejszy dojazd do Stambułu z Polski

Każdy kto choć raz tu przyjedzie będzie bez wątpienia chciał tu powrócić, bo za każdym razem Stambuł odkrywa przed podróżnikami nowe oblicze, za każdym razem zaskakuje i za każdym razem tak samo budzi podziw i szacunek do długiej i burzliwej historii tego miasta. A poza tym, kto by nie chciał po raz któryś z kolei usiąść w widokowej kawiarence w Parku Gulhane i popijając słodką herbatkę obserwować sunące po Bosforze statki albo zachwycać się bogactwem Pałacu Topkapi lub wieczorami spacerować po Starym Mieście lub położonym nad Złotym Rogiem gwarnym targu rybnym na Emimonu

>> ZOBACZ: Informacje praktyczne, komunikacja miejska w Stambule
>> SPRAWDŹ: Najlepsze i najtańsze noclegi w Stambule. TERAZ TANIEJ nawet o 80 procent 

Stambuł mapa atrakcje turystyczne

Stambuł w 2 dni lub na weekend. Co warto zobaczyć? – NASZE TOP 10

Stambuł to jedno z naszych najbardziej ulubionych miast, dlatego trudno jest nam wybrać jedynie dziesięć miejsc i atrakcji, które trzeba tu zobaczyć, ale tym, którzy planują przyjechać tu po raz pierwszy zaproponujemy „sztandarowe” wręcz zabytki – symbole miasta:

fot. Marcin Nowak

1. Kościół Mądrości Bożej – Hagia Sophia znajduje się w starej dzielnicy Sultanahmet i przez długi okres czasu był kościołem, następnie meczetem a teraz jednym z najwspanialszych muzeów. Hagia Sophia kilkakrotnie była przebudowana, wiele razy spłonęła a obecny kształt przybrała za czasów cesarza Justyniana II w VI w. Jest czwartą budowlą świata pod względem wymiarów po Bazylice świętego Piotra oraz katedrach w Mediolanie i Sewilli. W przestronnym wnętrzu kościoła-muzeum zobaczyć można wiele wspaniałych elementów architektonicznych i malarskich. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim wspaniałe mozaiki przedstawiające sześcioskszydłe anioły- Serafiny;  Chrystusa Pantokratę, Matkę Boską, Jana Chrzciciela (Mozaika Deesis, która powstała w XIII wieku i miała upamiętniać koniec użytkowania tej świątyni przez katolików); Cesarza Jana II Komnena, cesarzową Irenę z Aleksym, Matkę Bożą z Dzieciątkiem (Mozaika Komnenów); Cesarza Konstantyna Monomakos, Cesarzową Zoe.

fot. Marcin Nowak

Nad głównym wejściem (Cesarskie Wrota) prowadzącym z przedsionka wewnętrznego do nawy głównej znajduje się jedna z najbardziej znanych mozaik Chrystusa Pantokraty siedzącego na bogato zdobionym tronie, trzymającego w jednej ręce księgę a drugą udzielając błogosławieństwa. U jego stóp klęczy cesarz Leon VI. Kościół wręcz przytłacza swoją monumentalnością, gdy się jest w środku rzeczywiście ma się wrażenie jakby miejsce to było nadzwyczajne, święte, zwłaszcza, że wnętrze z kopułą o wysokości 18 pięter tak zostało zaprojektowane, żeby światło wpadające to środka przez 170 otworów okiennych jedynie delikatnie rozpraszało ciemność pozostawiając atmosferę tajemniczości, półmroku, nieziemskości.

fot. Marcin Nowak

2. Cysterna Bazylikowa, z zewnątrz niepozorny budynek znajdujący się przy ulicy prowadzącej z Hagia Sophia do dzielnicy Cahaloglu. Woda była do niej doprowadzana przy pomocy akweduktów Hadriana i Walensa i służyła jako zbiornik wodny dla pałacu cesarskiego i okolic. Obecnie można się przechadzać po specjalnie przygotowanych podestach wzdłuż wysokich kolumn (12 rzędów kolumna po 28 kolumn w każdym rzędzie,które sprowadzane były z ruin greckich i rzymskich) pod stopami płynie woda a w niej liczne małe ryby. Na szczególną uwagę zasługują dwie kolumny, które odkryte zostały podczas prac renowacyjnych, a mianowicie kolumny, które w celu ich wydłużenia zostały zaopatrzone w bazy w postaci fragmentów starorzymskiego monumentu przedstawiającego głowy Meduzy- Gorgony.  Wszystko jest delikatnie oświetlone co wzmaga atmosferę tajemniczości tego miejsca.

fot. Marcin Nowak

3. Błękitny Meczet (Sultan Ahmet Camii), swą potoczną nazwę wziął od koloru fajansowych płytek zdobiących jego wnętrze. Meczet wybudowany był w latach 1609-1617 przez znakomitego architekta Mehmeda Agę. Budowniczy meczetu chciał swoim dziełem dorównać a nawet przewyższyć wspaniałość opisywanej wcześniej Hagii Sophii. Posiada on wspaniałą, ogromną kopułę (jej średnica wynosi 23,5 metra i wznosi się na poziom43 metry od posadzki), pokaźne rozmiary i aż sześć minaretów. Do wnętrza budowli światło dochodzi przez 260 okien, dziś już niestety bez wielokolorowych weneckich mozaik. Na posadzce wewnątrz meczetu znajduje się czerwony dywan, na który turyści muszą wchodzić bez butów (zapach jest więc nieco nazwijmy to nieprzyjemny). Niesamowite wrażenie oprócz ogromu i przestronności tego miejsca robią również wielkie i zawieszone na długich łańcuchach wiszące tuż nad ziemią okrągłe żyrandole, a także wydzielone specjalnie dla kobiet i dziewczynek małe podłużne fragmenty świątyni, gdzie się modlą (mężczyźni modlą się w centrum meczetu, będąc tam, mamy okazję ich poobserwować). UWAGA! Do meczetu trzeba wejść z nakrytą głową, przykrytymi ramionami oraz nogami. Wejście jest za darmo.

4. Meczet Sulejmana, wzniesiony w XVI wieku na cześć Sulejmana Wspaniałego i podobnie jak czasy, w których przyszło mu sprawować władzę były jednymi z najwspanialszych z historii Stambułu, tak i okazała świątynia – druga pod względem wielkości w mieście zapiera dech w piersiach (niegdyś oprócz meczetu znajdował się tu cały kompleks innych budowli między innymi szpital, medresa, biblioteka, kuchnia – na 7 ha powierzchni!). Ponieważ meczet znajduje się na wzniesieniu, to widoczny jest z wielu miejsc w Stambule, a z jego dziedzińca roztacza się przepiękny widok na Złoty Róg. Tutaj znajduje się również grobowiec sułtana Sulejmana i jednej z jego żon – Roksolany. Z dziedzińca meczetu można spróbować zrobić pocztówkowe wręcz zdjęcia! UWAGA! Pamiętajmy o stosownym ubraniu. Wejście za darmo.

fot. Marcin Nowak

5Muzeum Archeologiczne – powstało w 1891 roku i może naprawdę zachwycić bogactwem posiadanej kolekcji (w wielkim klasycystycznym budynku ale też w ogrodzie) Zobaczymy tu między innymi rzymskie posągi, mumię faraona egipskiegosarkofag Aleksandra (nazwa wskazuje, że jest to sarkofag Aleksandra Wielkiego, lecz badania pokazały, iż pochowany w nim jest jeden z generałów wodza macedońskiego), fragment Pergamońskiego Ołtarza i wiele innych bezcennych eksponatów. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć przynajmniej pół dnia. UWAGA! Wejście do muzeum jest za darmo.

6. Wieża Galata, zbudowana została przez Genueńczyków w XIV wieku jako fragment fortyfikacji miejskich. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stambulskiej panoramy i jednym z najbardziej obleganych przez turystów zabytkiem (w kolejce do wejścia trzeba odstać co swoje). Nic dziwnego, skoro z platformy widokowej na wieży (wjedziemy tam windą) roztacza się spaniały widok na Stambuł, Złoty Róg, Bosfor (przepiękny zwłaszcza o zachodzie słońca).

fot. Marcin Nowak

7. Pałac Topkapi, to niewątpliwie zabytek, który zachwyci każdego. Kompleks, który był niegdyś prywatną rezydencją sułtanów osmańskich i ich rodzin stanowił odrębne miasto, gdzie znajdowały się apartamenty sułtańskie, meczety, biblioteki, szkoły, stajnie, kuchnie, zbrojownie – wszystkie połączone siecią dróg i dziedzińcami, z których roztacza się niesamowity widok na Bosfor. Turyści mają okazję przejść przez główne wejście na teren kompleksu – Bramę Sułtańską (brama, która bezpośrednio prowadzi do muzeum pałacowego to kolejna – Brama Pozdrowienia)  i rozpocząć swoją wędrówkę po magicznym miejscu nasyconym historią, bogactwem i wspaniałością architektury (między innymi zwiedzić można Pawilon Sułtański, Skarbiec ze zniewalającą kolekcją broni, a także kolejny z kolekcją klejnotów sułtańskich, Salę Tronową, Salę Portretów Sułtańskich, Sanktuarium Płaszcza Proroka, Pawilony stawiane po zdobyciu kolejnych miast przez sułtanów oraz Harem – konieczny jest dodatkowy bilet). UWAGA! Zwiedzanie najlepiej rozpocząć tuż przed otwarciem Pałacu (o godzinie 9:00), by uniknąć tłumów, a bilet do Haremu kupić zaraz po wejściu na drugi dziedziniec.

fot. Marcin Nowak

8Wielki Bazar, wchodzi się na niego przez bramę Nuruosmaniye. Jest  największym na świecie zadaszonym targiem – znajduje się tu ponad 4 tysiące sklepów, a jego najstarsza część znajduje się w samym centrum plątaniny wąskich uliczek i straganów. Kupić tu można dywany, wyroby skórzane, wyroby jubilerskie, słodycze, szale, ceramikę i przeróżne inne pamiątki, a także zjeść posiłek czy napić się herbatki lub kawy po turecku. Wiele uliczek i sklepów przy nich się znajdujących poświęconych jest tylko jednemu wyrobowi np. dywanom. Targ Korzenny znajduje się w pobliżu Nowego Meczetu i powstał w XVI wieku, można kupić tu przeróżne przyprawy, zioła, słodycze, akcesoria do parzenia kawy czy herbaty. Zapach jaki się tu unosi jest zniewalający, a feeria kolorów zachwyca!

9. Pałac Dolmabahce, znajduje się na wybrzeżu Bosforu i powstał w XIX wieku, po tym jak sułtani postanowili raz na zawsze opuścić Pałac Topkapi. Stylem nawiązuje do francuskiego pałacu Wersalskiego (później Ataturk – ojciec tureckiej demokracji używał go jako oficjalnej rezydencji). Wnętrza można zwiedzać tylko i wyłącznie z przewodnikiem, a zobaczyć tu można pomieszczenia znajdujące się w części reprezentacyjnej (Sala Ambasadorów, Sala Tronowa – obydwie niezwykle zdobne i kipiące wręcz bogactwem) oraz harem.

10. Hipodrom, zachował się po nim jedynie kształt placu (podłużny), a niegdyś stanowił miejsce wydarzeń rozrywkowych typu wyścigi rydwanów. Dziś spacerując po dawnym hipodromie możemy zobaczyć kilka bardzo interesujących zabytków jak: fontannę zwaną „niemiecką”, bo podarowaną miastu przez cesarza Wilhelma II, Obelisk Teodozjusza – sprowadzony tutaj z Egiptu i pochodzący z XVI w p.n.e i Kolumnę Wężową (sprowadzona do miasta przez Konstantyna Wielkiego, głowa węża z kolumny znajduje się w również darmowym Muzeum Archeologicznym) i upamiętniająca zwycięstwo Greków nad Persami pod Platejami i ostatni zabytek – kolumna Porfinogeneta z X wieku.

Co jeszcze warto zobaczyć w Stambule:

fot. Marcin Nowak

Można udać się do Dworca Kolejowego Haydarpasa – po stronie azjatyckiej, który zachwyca zdobioną fasadą, małego muzeum na Dworcu Kolejowym Sirkeci, który stanowił ostatnią stację Orient Expressu, pospacerować po dzielnicy Sultanahmet, usiąść w którejś z restauracji, gdzie oprócz pysznego jedzenia w programie przewidziany jest również wytęp Wirujących Derwiszy, wstąpić do Muzeum Morskiego z kolekcją starych map i globusów, zafundować sobie rejs po Bosforze, czy podziwiać zbiory ceramiki, miniatur czy dywanów w Muzeum Sztuk Pięknych Turcji i Islamu.

BYLIŚCIE W STAMBULE? JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC, ZABYTKÓW I ATRAKCJI TEGO MIASTA?

 

Sprawdź ceny noclegów w Stambule

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI