Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Hiszpanii Co można zobaczyć niedaleko Madrytu. 7 największych atrakcji turystycznych w okolicach hiszpańskiej stolicy

Co można zobaczyć niedaleko Madrytu. 7 największych atrakcji turystycznych w okolicach hiszpańskiej stolicy


Mieliśmy mieszane uczucia po odwiedzeniu Madrytu. To z pewnością miasto pełne uroku, jednak stosunkowo drogie i duszne. Nie obejdzie się bez ucieczki do parków, albo… poza miasto w ciekawe okolice.

To współczesne serce Hiszpanii, rozrastająca się stale duża aglomeracja, geograficznie wcale nie należy do wygodnych. Wysokie góry, suchy klimat, wąwozy – to wszystko okolice Madrytu i południowa część Kastylii. A wśród nich na pewno kilka miejsc związanych z historią kraju, które po prostu trzeba zobaczyć. Zerknijcie na naszą listę…

>> ZOBACZ TEŻ: Zwiedzanie Madrytu w 48 h. Największe zabytki i atrakcje warte zobaczenia

toledo widokfot. Dave_B_ – flickr.com / CC

1. Toledo, znajduje się jakieś 70 km od Madrytu i wzniesione na wzgórzu, które okala rzeka Tag. Największą atrakcją jest tu bez wątpienia wspaniała Katedra (jedna z ważniejszych katedr w Hiszpanii) zwana „Katedrą Muzeum” ze względu na to, iż można w jej architekturze dostrzec wiele stylów architektonicznych (wewnątrz zobaczymy między innymi dzieła El Greco czy Goi) a także twierdza – Alcazar z XI wieku (w późniejszych czasach zniszczona i odbudowana na nowo), która mieści dziś Muzeum Wojska i bez  wątpienia klasztor cysterski Santo Domingo de Silos. Pochodzi z XI wieku i pochowany został tu wraz ze swoją najbliższą rodziną słynny El Greco (namalował ołtarz w kościele klasztornym).
W mieście mamy też okazję zwiedzić zrekonstruowany dom, w którym przebywał słynny artysta grecki. W Toledo na szczególną uwagę zasługuje misternie zdobiona La Sinagoga del Transitio (dziś mieści się tu Muzeum Sefardyjskie) i synagoga Santa Maria la Blanca a także kościół San Juan de los Reyes, gdzie miała być pochowana para monarsza Ferdynand i Izabela (pochowani zostali jednak w Grenadzie), a który zachwyca zwłaszcza wspaniałym krużgankiem. Inne warte uwagi kościoły: między innymi San Tome – dawny meczet, gdzie znajduje się obraz El Greco, San Roman z XII wieku i wiele innych. Spacerując po mieście możemy też dostrzec pozostałości po dawnych rzymskich i średniowiecznych budowlach (między innymi bramy miejskie). Dla miłośników malarstwa wielką atrakcją będzie bez wątpienia galeria sztuki w dawnym renesansowym szpitalu Museo-Hospital de Santa Cruz.

awila hiszpania muryfot. zbdh12 – flickr

2. Avila, znajduje się w odległości około 110 km od stolicy Hiszpanii i  uwaga – jest najwyżej położonym miastem w całym kraju (na wysokości 1128 metrów n.p.m). Najbardziej charakterystyczną i chyba najbardziej znaną budowlą w mieście są Las Murallas – czyli mury obronne otaczające Avilę i zbudowane przez rycerzy chrześcijańskich po rekonkwiście. Były (i są nadal) one naprawdę imponujące – wystarczy wspomnieć chociażby o tym, że miały one prawie 3 metry grubości, prawie 4 metry wysokości i posiadały aż 90 wież obronnych. Robią naprawdę wielkie wrażenie – zwłaszcza, gdy będziemy je podziwiać z okolicy Cuarto Postes (cztery kolumny połączone ze sobą ozdobione herbem miasta i z krzyżem w samym środku).  Często nawet pałace wchodziły w obręb murów okalających miasto, podobnie zresztą jak ściany katedry z XIII/XIV wieku. Ponieważ patronką miasta, która z resztą tu właśnie się urodziła jest św. Teresa, to ślady jej kultu możemy znaleźć w wielu miejscach Avila – posągi, pomniki, witraże w kościołach. Poza tym koniecznie trzeba będąc w mieście wejść do Basilica Sa Vincente (powstała w miejscu męczeństwa świętego), gdzie zobaczymy wspaniały baldachim w stylu orientalnym zawieszony nad grobowcem, nieco dalej poza centrum natomiast znajduje się XV – wieczny Monasterio de San Tomas, gdzie pochowany został syn Ferdynanda i Izabeli don Juan i Muzeum Sztuki Orientalnej, a który przez pewien czas stanowił letnią rezydencję królewską. Oczywiście wewnątrz miejskich murów możemy zobaczyczyś jeszcze wiele innych kościołów, klasztorów czy pałaców, poza tym warto jest też przejść ścieżkę wartowników na szczycie murów obronnych – niesamowite przeżycie.

escorial hiszpania pałacfot. promomadrit – flickr

3. Monasteiro de Escorial, znajduje się około 50 km od Madrytu i wpisany został na listę UNESCO. Ten imponujący zespół klasztorny wybudowany został na polecenie Filipa II po zwycięskiej bitwie nad Francją (było to w dzień imienin Wawrzyńca, stąd patron klasztoru). Widoczny jest już z daleka i jest doskonałym przykładem budowli symbolizującej Złoty Wiek Hiszpanii. Łączy z jednej strony surowość szarego granitu, z drugiej zaś przepych pomieszczeń pałacowych. Posiada ponad 1200 drzwi, 2600 okien i 86 klatek schodowych – te liczby mówią same za siebie. Na terenie ogromnego kompleksu znajduje się nie tylko sam budynek klasztorny ale też bibliotekę (z bezcennymi rękopisami), panteon (a właściwie panteony – panteon królewski i panteon infantów), apartamenty królewskie, bazylikę, muzeum czy galerię sztuki. W panteonie znaleźli miejsce swojego wiecznego spoczynku niemal wszyscy monarchowie hiszpańscy wraz z ich rodzinami.

4. Obszar La Grania de San Ildefonso, ciągnący się w okolicach opisanej wyżej Segowii, to miejsce gdzie zobaczyć możemy kilka bardzo interesujących zamków. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje: Pałac Królewski w  Riofrio i Castillo de Coca – wspaniały przykład stylu mudejar w budowli obronnej (forteca) z XV wieku we wsi Coca.  Poza tym możemy też zwiedzić tu Palacio – z elementami włoskiego stylu pałacyk myśliwski z XVIII wieku, czy XIV wieczny zamek górujący nad miastem Arevalo. 

akwedukt segoviafot. Wolfgang Staudt – flickr

5. Segovia, to średniowieczne miasteczko z wąskimi krętymi uliczkami, znakomitymi budowlami otoczonymi murami obronnymi leży niecałe 90 km od Madrytu. Rywalizuje z Toledo o miano najpiękniejszego miasta w Kastylii. Największymi atrakcjami miasta są niewątpliwie malowniczo położony na urwisku skalnym Alcazar (znajdowała się tu Królewska Szkoła Artylerii, dzisiaj znajduje się tu Muzeum Broni) dlatego też rozciąga się z zamku (a właściwie jego wieży na którą wejść trzeba pokonując ponad 100 schodów) wspaniały widok na miasto. Poza tym zobaczymy tu strzelistą gotycką katedrę z pięknymi witrażami (na Plaza Mayor), no i niekwestionowany symbol Segovii – imponujący rzymski akwedukt z I/II wieku n.e. Zwiedzić możemy tu również liczne bardzo piękne romańskie kościoły (np. Kościół św. Stefana, Kościół św. Trójcy).

6. Aranjues, leży 48 km od stolicy i poszczycić się może zielonymi obszarami (zwłaszcza wokół pałacu), które przyciągają mieszkańców zatłoczonego Madrytu na weekendowy odpoczynek. Zwiedzić tu możemy Pałac Królewski – kilkakrotnie przebudowywany, dziś reprezentuje styl klasycystyczny. Wnętrza kryją znakomite pomieszczenia m.in Salę Tronową, Salę Porcelanową (pokryta białymi płytkami porcelanowymi prezentującymi różne scenki), a także Komnata ozdobiona pond 200 małymi obrazkami wykonanymi z papieru ryżowego – kunsztowna robota. Odpocząć po zwiedzaniu możemy w jednym ze znakomitych ogrodów – Porterre, Ogród na Wyspie, Ogród Książęcy z zabytkowymi budowlami.

dolina meczenników hiszpaniafot. Catedrales e Iglesias – flickr

7. Valle de los Caidos, znajduje się niedaleko Ecorial i warte jest zobaczenia ze względu na swą wagę historyczną, a także architektoniczny kunszt. To obszar – mauzoleum, który poświęcony został ofiarom wojny domowej. Na pierwszy rzut oka widać wielki biały krzyż ze zdobnym cokołem na wzniesieniu ale duże wrażenie robi podziemna – wykuta z granitowej skale bazylika, do której prowadzi długi tunel. Znajdują się tu groby gen. Franco, czy de Rivery a także urny z prochami wielu  poległych podczas krwawej wojny (w zamkniętej krypcie).

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w okolicach Madrytu | Zarezerwuj hotel w okolicach Madrytu

BYLIŚCIE W OKOLICACH MADRYTU? JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE MIEJSC, KTÓRE KONIECZNIE TRZEBA ZOBACZYĆ?

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI