Pomysły Na weekend w Europie Zwiedzamy okolice Londynu. Słynny zamek z Downton Abbey i inne atrakcje

Zwiedzamy okolice Londynu. Słynny zamek z Downton Abbey i inne atrakcje


Wielki Londyn jest… wielki. Ogromna aglomeracja ma 10, 20, 50 km szerokości. A nawet więcej. Żeby skutecznie udać się na przysłowione „okolice” trzeba czasami przejechać nawet 100 km. Ale jak już się wydostaniecie poza ten najbardziej zurbanizowany fragment Wielkiej Brytanii, czekają na Was śliczne kamienne miasta, schludne wsie i idyllicznie zielone wzgórza. Spróbujcie coś wybrać dla siebie.

Mile widziane również Wasze komentarze i sugestie

Canterbury, to tutaj znajduje się katedra pełniąca zwierzchnią rolę nad wszystkimi innymi kościołami w kraju – głowa kościoła anglikańskiego na całym świecie ma tu swoją siedzibę. Centralne miejsce w mieście pełni więc katedra, która nosi miano Kościoła Macierzystego Kościoła w Anglii i siedziba prymasa Anglii (biskup Cantenbury jest prymasem Anglii) – tak, to brzmi dumnie i bardzo poważnie. Budowla wznoszona była przed długie lata – prace nad nią rozpoczęto około XI wieku, a zakończono w XIX (dobudowano wieżę zachodnią). Jest tak wspaniała – zarówno, gdy podziwia się ją z zewnątrz, jak i od środka, że wpisana została na listę UNESCO. Wewnątrz znajduje się grobowiec króla Henryka IV i jego żony, można także zobaczyć tu tron, na którym zasiadają arcybiskupi, podziwiać wspaniałe witraże czy wejść do krypty. Nie ulega wątpliwości, że inne zabytki miasta – choć wspaniałe i często także wpisane na listę UNESCO, nie robią takiego wrażenia i nie są tak spektakularne jak katedra. Warto jednak zobaczyć pozostałości po Opactwie św. Augustyna (tutaj został pochowany ten pierwszy biskup Cantenbury), czy najstarszy kościół w całej Anglii – pod wezwaniem świętego Marcina. Poza tym warto oczywiście przejść się po starych, klimatycznych uliczkach wzdłuż których wznosi się średniowieczna zabudowa Starówki otoczonej dobrze zachowanymi murami obronnymi, czy zamek.

Canterburyfot. Karen Roe / flickr.com / CC

Oksford, znajduje się w hrabstwie Oxforsire i słynie przede wszystkim ze znanego na całym świecie uniwersytetu. Miasto, a przynajmniej jego centrum, to tak naprawdę jedno wielkie miasteczko uniwersyteckie ze znakomitymi zabytkowymi średniowiecznymi budowlami 35 kolegiów, które się tam znajdują (pomieszczenia, gdzie studenci mieszkają, uczą się, biblioteki, kaplice itd). Wymienić można między innymi Kolegium Królowej i Kolegium Uniwersyteckie, Kolegium Mertum, Kolegium Trójcy Świętej, Balliol i Exeter, Kolegium Kościoła Chrystusowego.

Cambridge, słynne miasto uniwersyteckie – stolica hrabstwa Cambridgeshire, „rywal” równie słynnego Oksfordu, siedziba drugiego najstarszego w mieście uniwersytetu w Anglii.  Pierwsza kolegium powstało tu już w XIII wieku, a dzisiaj znajdują się tutaj między innymi znakomite, zabytkowe z ogromną historią budynki Kolegium Królewskiego, Kolegium Trójcy Świętej, Kolegium Magdaleńskie i inne (w sumie 31, każde ze swoim własnym ustrojem i tradycyjnym sposobem funkcjonowania kultywowanym po dziś dzień). Warto wspomnieć, że obok wielu wspaniałych, znanych postaci, studiowali tu między innymi Oliver Cromwell, czy lord Byron

cambridge koledzfot.  timo_w2s / flickr.com /CC

Winchester, to tutaj odnajdziemy sielskie – angielskie klimaty i krajobrazy angielskiej prowincji. Oczywiście w sercu miasta wznosi się wspaniała katedra, której obecnie podziwiany kształt nadał Wilhelm Zdobywca. Wewnątrz na uwagę zasługują grobowce królewskie, normańska chrzcielnica, najstarsze w kraju stalle i uwaga – najdłuższa gotycka nawa kościelna w całej Europie. Choć zamek zachował się tylko szczątkowo – jedno skrzydło – to jednak warto je zobaczyć pamiętając o tym, że niegdyś z tego miejsca kierowano Anglią (podobno znajduje się tu słynny okrągły stół Króla Artura). Spacer po starówce, to zawsze (przynajmniej dal nas) największa atrakcja. Błądząc po uliczkach, warto na chwilę zatrzymać się przy Ratuszu, zobaczyć Miejski Młyn, ruiny XII – wiecznego Zamku Wolvesey, czy zobaczyć dom, gdzie mieszkała słynna pisarka Jane Austin

Dover, słynie ze swoich wspaniałych białych klifów wiszących nad morską tonią – symbol Wielkiej Brytanii (stąd nazwa „Albion”) na miarę Big Bena, z których rozciąga się niesamowity widok nawet na Francuskie Calais. Jednak atrakcje przyrodnicze, to tutaj nie wszystko. Zobaczyć też można normański zamek, na którego terenie znajdują się inne ciekawe budynki: pozostałości rzymskiej latarni  morskiej, kościół z VII wieku, czy system podziemnych tuneli. To wszystko „na górze”, u stóp warowni natomiast czekają na nas inne – także interesujące i równie „wiekowe” zabytki na przykład: Kamienny Dwór, ruiny rzymskiego hotelu, normański kościół Matki Bożej i inne.

anglia klify doverfot. HBarrison / flickr.com / CC

Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić w okolicach Londynu:

dowtown abbey zamek angliaWarto jeszcze zobaczyć Pałac Hampton Court – w spaniała rezydencja z czasów Tudorów, który można zwiedzać podążając tematycznymi trasami, no i równie okazały ogród, który ją otacza czy Windsor – czyli rezydencja Królowej w towarzystwie przepięknych krajobrazów. Ostatnio wielką popularność (głównie za sprawą serialu Downton Abbey) zyskuje przepiękny pałac Highclare Castle wraz z przylegający do niego założeniem parkowym. Znajduje się godzinę drogi na zachód od Londynu niedaleko miasta Newburry.

Natomiast najpiękniejszymi przyrodniczo rejonami, położonymi w miarę blisko Londynu są np. : sielankowy Park Krajobrazowy South Downs na zachód od Crawley (czyli okolice lotniska Gatwick) oraz Wzgórza Boxhill na północny-zachód od miasta.

 

 

GDZIE SPAĆ?

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI