Pomysły Na weekend w Europie Z cyklu darmowe atrakcje: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Londynie

Z cyklu darmowe atrakcje: TOP 10 darmowych atrakcji i ciekawych miejsc w Londynie

Największe atrakcje największego miasta europejskiej części Europy (Bo jest jeszcze Stambuł) są za darmo! Tak, poważnie. Jak przeglądamy darmowe atrakcje w różnych stolicach (pisaliśmy już o Rzymie, Madrycie, Paryżu) to stolica Anglii wypada najlepiej.

Było nam trudno skompletować tylko 10 największych darmowych atrakcji. Tak naprawdę jest ich grubo ponad 20. My zwiedzaliśmy niedawno Londyn za darmo w 24 godziny śladem Tamizy.

WYBRANE DARMOWE ATRAKCJE TURYSTYCZNE LONDYNU:

1. British Museum: to jedno z największych muzeów historycznych na całym świecie. Można zobaczyć tam wiele interesujących ekspozycji jak chociażby Kamień z Rosetty, egipskie mumie, posągi oraz fragmenty budowli pochodzące z antycznej Grecji, dzieła literatury i wiele innych (jest tam ponad 7 milionów eksponatów). Pamiętajmy o tym, że jedynie wystawy stałe są za darmo, jeśli chcemy zobaczyć wystawy czasowe musimy kupić bilet. Więcej na stronie muzeum.

2. Kościół Templariuszy: kościół pochodzi z XII wieku, można tam zobaczyć między innymi marmurowe wizerunki średniowiecznych rycerzy. A znany jest głównie z książki „Kod da Vinci” i filmu, który powstał na bazie bestselleru Dana Browna. Więcej informacji znajdziecie na stronie kościoła.

3. National Gallery: ogromny gmach mieści w sobie kolekcję obrazów takich sławnych artystów jak na przykład: Rafael Santi, El Greco, Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh, Rembrandt i wielu innych. Płatne są jedynie wystawy czasowe. Przeczytaj więcej na stronie galerii.

4. Pozostając w dalszym ciągu w klimatach malarstwa i wielkich dzieł artystycznych, polecamy kolejne darmowe atrakcje Londynu właśnie z tym związane: Tate Modern (kolekcja międzynarodowej sztuki nowoczesnej w budynkach dawnej elektrowni), i Tate Britain (kolekcja malarstwa i rzeźby pochodzących z Wysp).

5. Będąc w Londynie warto jest odpocząć lub pospacerować w jednym z ośmiu Parków Królewskich (Hyde Park, Richmond Park, the Regent’s Park, Kensington Gardens, Greenwich Park, St Jame’s Park, otwarte przez całą dobę Bushy Park i Green Park). Wszystkiego dowiesz się na stronie królewskich parków.

6. Natural History Museum: niezwykle interesujące muzeum, które przybliża dzieje naszej planety i robi to w sposób bardzo oryginalny: interaktywne eksponaty, symulacje trzęsienia ziemi, ryk dzikich zwierząt, ciekawe eksperymenty, możliwość dotykania zbiorów sprawiają, że miejsce to nie jest nudnym muzeum kojarzącym się ze szklanymi gablotami. Polecane głównie dzieciom. Zobacz więcej na stronie NHM.

7. W pobliżu NHM znajduje się kolejne bardzo ciekawe Science Museum, czyli londyńskie muzeum nauki i techniki, które posiada ogromne zbiory właśnie z tej dziedziny (również specjalna galeria przeznaczona dla dzieci) uatrakcyjnione interaktywnymi ekspozycjami. Zobacz więcej na stronie muzeum.

8. British Film Institute: znajduje się pod mostem Waterloo i powstał w celu popularyzacji i ochrony dziedzictwa filmowego Wielkiej Brytanii. W Mediotece, która się tam znajduje można za darmo przeglądać filmowe archiwa. To taka alternatywa, dla tych, którzy zwiedzili już wszystkie darmowe galerie i muzea. Więcej na stronie Instytutu.

9. Cmentarz Brompton: przepiękny wiktoriański cmentarz, w którym znajduje się mnóstwo ciekawych zabytków. Dzięki ciekawej zabudowie (kaplice, kolumnady, majestatyczne rzeźby) cmentarz był tłem dla wielu filmów między innymi Bonda. Zobacz mapę cmentarza i jego stronę internetową.

enigma maszyna10. Dla miłośników militariów polecamy Imperium War Museum: można tam zobaczyć wiele interesujących zbiorów i ekspozycji związanych działaniami wojennymi w XIX i XX wieku,w których brali udział angielscy żołnierze między innymi maszynę szyfrującą ENIGMA, czołgi, a nawet wojenne okopy. Więcej na stronie muzeum.

DODATKOWE ATRAKCJE: Poza tym w Londynie można za darmo wejść między innymi do Photographers Galler, National Portrait Gallery, Serpentine Gallery, Whitechapel Art Gallery. Warto też zarezerwować sobie trochę czasu, by obejrzeć kolekcje chociaż jednego z niewymienionych jeszcze muzeów, a więc: Bank of England Museum, National Army Museum, Victoria & Albert Museum, Royal Observatory. W każdy poniedziałek za darmo można wejść do Somerset House, a codziennie o każdej porze roku warto jest też zobaczyć najpopularniejszy dom towarowy w Wielkiej Brytanii czyli Haroods, czy największy sklep z zabawkami na świecie Hamleys (nie trzeba nic kupować, wystarczy zobaczyć tą niesamowitą ilość zabawek zgromadzoną na 7 piętrach).

Pamiętajcie, że bilety lotnicze do Londynu można upolować naprawdę w przyzwoitych cenach, jednak trzeba się również liczyć z drogim dojazdem z lotnisk do centrum miasta (w przypadku lotniska w Luton – ceny autobusów wahają się od 18 do 28£).

GDZIE SPAĆ?

>>POLECAMY: TOP 10 DARMOWYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH W DUBLINIE JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE DARMOWYCH ATRAKCJI LONDYNU? PISZCIE!

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Grzegorz says:

  Pierwszy raz byłem w Londynie w tym roku i poznawanie miasta rozpocząłem od darmowych atrakcji. Okazało się, że jest ich tak dużo, że nawet brakło mi czasu, by je wszystkie zwiedzić. Chętnie bym wrócił do Londynu, jak najszybciej 🙂

 • jacek says:

  Aż łezka się zakręciła na myśl starego poczciwego Lądka.Muszę powiedzieć,że obleciany był cały wszerz i wzdłuż a oprócz muzeów i innych takich są miejsca tzw.widokowe jak choćby Aleksandra Palace czy Hampstead Heath.Pozdrawiam…

 • Rafał says:

  W tekście jest mała pomyłka, słynny sklep towarowy to „Harrods” a nie „Haroods” 😉 Pozdrawiam.

 • przemek says:

  Polecam również muzeum RAF-u. Znajduję się w północo – zachodniej częsci Londynu. Za darmo a parę ciekawych godzin można tam spędzić.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI