Blog #Zostajemywdomu ale podróżujemy dalej. Oto 7 pomysłowych sposobów

#Zostajemywdomu ale podróżujemy dalej. Oto 7 pomysłowych sposobów

Sytuacja w kwietniu’20 wyglądała tak: „Choć sytuacja, w której się znaleźliśmy teoretycznie go nam od siebie oddaliła, to są sposoby, żeby to obejść. Jako osoby, które zarówno kochają podróżować, ale też kochają do tych podróży się przygotowywać i po tych podróżach pracować z materiałami, znaleźliśmy dla Was kilka nietypowych pomysłów na przeczekanie. A jednocześnie wciąż podróżowanie. Jak?”. Przypominamy materiał już w kontekście grudnia

Słowa te piszemy z domowej kwarantanny z wyboru, po powrocie z podróży do Maroka i Hiszpanii na początku poprzedniego tygodnia. Choć zdążyliśmy przed tym wszystkim, co najgorsze, to i tak dmuchamy na zimne i obserwujemy siebie, bo jednak powrót był przez ruchliwe lotnisko. W momencie startu podróży, (która miała być ucieczką i alternatywą po odwołanej podróży do Azji w styczniu i skasowanej podróży na południe Włoch w lutym) w Hiszpanii kontynentalnej było zero przypadków wirusa. Tymczasem w momencie powrotu przez Barcelonę, w Hiszpanii było już 500 przypadków a teraz, jak to piszemy jest 5000. Plus ponad 100 w Polsce.
Sytuacja w Europie jest niesamowicie martwiąca, jednak zdaje się, że w Polsce kategoryczne i trudne decyzje przy dobrym rozwoju wypadków, mają szansę spowodować, że nasz kraj nie będzie miał aż takiej skali problemu jak inne. Dlatego bez problemu i z całą stanowczością przyłączyliśmy się do akcji #zostajemywdomu i przez 14 dni od wtorku planujemy jej przestrzegać. Pamiętajmy, iż fakt, że jesteśmy młodzi i odporni nic nie znaczy. Wiele osób może roznosić szkodliwe patogeny nieświadomie. Te natomiast w styczności z osobami starszymi i osłabionymi mogą stać się bardzo niebezpieczne.

Nie będziemy pisać, ani relacjonować sytuacji krajowej i światowej, związanej z wirusem, liczbami i komunikatami, co wiele profili robi to lepiej (przykładowo na instagramie: Łukasz Bok KIKŚ, @ReadyForBoarding czy @Tasteandtravelpl). Natomiast wpadliśmy na pomysł, by ludziom spragnionym podróży lub tym, który z podróży zrezygnowali (lub zrobiono to za nich) poznali kilka alternatyw na ten trudny czas.

Podróże nigdy nie będą potrzebą numer jeden. Tych jest dużo więcej: zdrowie, rodzina, spokój ducha. I takie sytuacje to pokazują. Dlatego apelujemy: zostańcie w domu i nie wybierajcie się w żadne miejsca, gdzie są ludzkie zbiorowiska. A dzięki temu szybko pokonamy kryzys i być może będziemy się mogli cieszyć spokojną majówką.

Wędrówki z Google Street View

Od kiedy Google Maps wprowadziło na rynek swoją rewolucyjną usługę, wszystko się zmieniło. Świat przestał być białą plamą z stał się biała kartką, którą systematycznie mogliśmy zapełniać swoimi wirtualnymi podróżami, bez wychodzenia z domu. W dodatku „Street View” widzimy obrazy z większości ulic, dróg i traktów na świecie a także szlaków górskich. Wiele osób przyznaje się, że nie wyobraża sobie przygotowań do podróży bez tego narzędzia, my do nich należymy i zachęcamy Was do wirtualnych podróży po świecie. Od Wyspy Książęcej po Bali i od Kamczatki po Ekwador. Jak obsługiwać? Po prostu wejdź na google maps i przeciągnij myszką żółtego ludzika w dowolne miejsce na mapie. Dla przykładu: wędrówka po Wielkim Kanione pod tym linkiem.

Quiz podróżniczy Geoguessr

Przeciekawa i przezabawna aplikacja a właściwie gra online, którą pokocha każdy podróżnik i miłośnik świata. Polega ona na quizie – zabawie w odgadywanie różnych nietypowych miejsc na świecie na podstawie zdjęcia a właściwie kadru z rzeczonego Google Street View. To nie tylko gra dla miłośników geografii ale dla wszystkich, którzy czują w sobie żyłkę detektywa. Gracz może rozpoznać budynek, który skądś kojarzy, konkretny krajobraz, rozpoznać rodzaj roślinności i dopasować go do miejsca na świecie. Świetne i wciągające! Być może też pasuje na wspólną rozrywkę całą rodziną z dzieciakami. Oczywiście tymi nieco starszymi.

Filmy podróżnicze i krajobrazowe

Dwutygodniowe siedzenie w domu, zwłaszcza, gdy pogoda nie rozpieszcza, sprzyja korzystaniu z telewizji a w obecnych czasach serwisów streamingowych. A co stoi na przeszkodzie, by zrobić sobie „Podróż dookoła świata” w wersji filmowej z pięknymi krajobrazami, sceneriami zapierającymi dech w piersiach widokami a na dodatek z lubianymi przez nas aktorami. To mogą być filmy drogi, albo przygodowe osadzone w pięknych plenerach, takie jak np. 7 lat w tybecie. Pełną rozpiskę ponad 35 propozycji przygotowaliśmy w tym, osobnym materiale na blogu.

Wirtualne wizyty w muzeach i galeriach sztuki

Tak, to możliwe! I to żadna nowość, tylko teraz, gdy tego typu placówki na całym świecie również są zamknięte, wydaje się całkiem dobrym pomysłem i motywem dla zabicia czasu. A naszym zdaniem akurat sztuka czy oglądanie obrazów bardzo się broni w formule wirtualnych spacerów. Chyba, ze ktoś lubi zapach farby i skrzypienie muzealnych posadzek. Co ciekawe, często usługę, która w tym pomaga również dostarcza Googlee. Poprzez opcję „Arts & Culture”. W ten sposób oglądać można zbiory m.in. British Museum w Londynie, słynnego Rijksmuseum w Amsterdamie czy nawet d’Orsay w Paryżu. Albo zobaczcie sobie spacer 3D po Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Wow!

Zadanie dla dzieciaków: Spróbuj zająć ich czasem i wytypuj kilkanaście sławnych obrazów czy rzeźb, które muszą odnaleźć w postaci wirtualnego dochodzenia. Za wykonanie zadania w ciągu jednego dnia albo dwóch – nagroda.

Kartograficzne Podróże w Czasie

Jak obserwujecie, podróże w czasie, pół żartem pół serio to nasza najświeższa pasja, do której zdaje się zaraziliśmy wielu z Was. Istnieje w internecie sporo miejsc, głównie opartych na starych mapach i atlasach, w których sami możecie sobie takie podróże odbyć. Przede wszystkim polecamy dwa okresy: Pierwszy to okres imperium Rzymskiego i takie strony jak Orbis – gdzie możecie sobie samodzielnie zaplanować podróż Od-Do ale w czasach antycznych. Mega interesujące i zweryfikowane przez naukowców uniwersytetu Stanforda. Oraz strona wirtualnego Atlasu Imperium Rzymskiego, stworzona przez szwedzkich naukowców. Pokazuje wszystko, nawet jakiejś drobne obozy i znaleziska. Drugi okres to czas Cesarstwa Austro-Węgierskiego i w tym przypadku również części ziem polskich. Można je podglądać na serwisie Mapire. Niezwykle ciekawie wygląda południe Polski. Można odwiedzić swoje rejony rodzinne i zobaczyć jak wyglądały ponad 150 lat temu. Reszta Polski jest opisana cyrylicą.

Dźwięki ze świata

Nasza ostatnia podróż do Fezu w odróżnieniu od walenckiej, zapachowej, dotyczyła i skupiała się na dźwiękach. Dźwięki to chyba najmniej doceniane doznania w podróży. Tam też nagraliśmy naprawdę sporo tzw. „atmosfery dźwiękowej”: nawoływania muezzinów, plusk fontann, śpiewy ptaków. W serwisie FreeToUseSounds możecie odsłuchać prawdziwych dźwięków w wysokiej jakości z wielu miejsc na świecie: Ocean na Bali, jaskinia z nietoperzami w Wietnamie, dźwięki miast w USA. Naprawdę ciekawa biblioteka i uwaga… wiele plików możliwych do ściągnięcia na własny użytek ZA DARMO!

Afryka Dzika. Dawno odkryta!

Absolutny hit. Zbiór kamerek online z afrykańskich rezerwatów przyrody, wodopojów i skupisk zwierzęcych. Z bardzo dobrej jakości obrazem i dźwiękiem. Obserwowanie rodziny słoni na żywo to niesamowite doznanie. A wszystko to oferuje serwis Africam (fajna nazwa), który dodatkowo proponuje trochę filmów dokumentalnych na temat afrykańskiej dzikiej przyrody. Polecamy!

Wszystkie inne pomysły mile widziane, możecie je wklejać w komentarzach. Oczywiście książki to alternatywa od zawsze. I pamiętajcie: #Zostajemywdomu na najbliższe 10-14 dni. To pomoże!

tagi:
Ilość komentarzy: 14 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Co się odwlecze to nie ucieknie.zdrowie przede wszystkim.

  • Miałem zaplanowaną podróż do Dubaju. Nic z tego…. Na dzień dzisiejszy zgłębiam kulturę tych obszarów z blogów, filmów, książek. Mam nadzieje że podróż po pandemii będzie lepiej „smakować” 😉

  • Michał says:

    Super są te kartograficzne podróże w czasie! Zawsze jak jestem w jakichs miejscach to zastanawiam się co tu było x lat temu 🙂 Teraz będzie okazja, żeby to wreszcie sprawdzić 🙂

  • Najbardziej podoba mi się opcja z quizami. Dobrze się bawisz, a przy okazji może dowiesz się czegoś nowego.

  • Obecnie z powodu koronawirusa musimy pozostać w domu i właśnie taki artykuł jest w tej sytuacji potrzebny. Świetne propozycje do obejrzenia, aż chciałoby się tam pojechać na żywo. Może kiedyś?

  • Ewa says:

    Oboje z mężem kochamy spędzać czas poza domem, on preferuje podróże zagraniczne ja nie koniecznie. Na co dzień mieszkamy w dużym mieście w którym ostatnio wszystko zamarło i strach wychodzić z domu. Na szczęście mamy mały domek w lesie na kompletnym zadupiu, do najbliższej miejscowości jest ok 10 kilometrów. To nasz sposób na koronawirusa . Obcowanie z przyrodą z dala od ludzi i tego całego szaleństwa.

  • Thomas says:

    Bardzo fajne propozycje. Widzę teraz dużo stron, na których można właśnie zobaczyć każde miejsce na świecie. Bardzo podobają mi się także wirtualne wycieczki po muzeach i zabytkach. Chociaż w domu pracy nigdy nie brakuje to miło jest czasem zanurzyć się w taką wirtualną podróż. 🙂

  • Tomek says:

    Co do spędzaniu czasu w domu. Wiecie kiedy wyjdzie Wasz kurs? 🙂

    • Wędrowne Motyle says:

      Hej. Jeszcze nie wysyłaliśmy nawet zainteresowanym planu lekcji 🙂 Wtedy też zaproponujemy terminy do wyboru, ale na pewno nie będzie to kwiecien 🙂

    • Tomek says:

      Szkoda, bo teraz czasu jest nawet za dużo. 😀

  • Ogólnie jest co robić z „wolnym” czasem (może niekoniecznie wolnym, bo wielu z nas pracuje przecież zdalnie) – ja namiętnie oglądam kursu na Skillshare (2 miesiące premium za darmo). Polecam, jeśli ktoś chce się nauczyć montażu, fotografii i ogólnie bardziej artystycznych umiejętności. 😉

  • Michalina says:

    Miałam sporo planów na najbliższy czas. Między innymi wykupiłam sobie wycieczkę do Tajwanu, z której oczywiście w obecnej sytuacji musiałam zrezygnować. Z nudów zaczęłam wyszywać pokrowce na tablety dla członków swojej rodziny. Żeby je trochę urozmaicić wyszywam na nich sceny ze zdjęć z podróży. To bardzo odpręża.

  • Marcin BWZ says:

    Empik zrobił teraz ofertę premium na 60 dni za darmo. Daje to dostęp do wielu książek…. w tym także podróżniczych całkowicie za darmo. Jest to forma zachęcenia ludzi do pozostania w domu… myślę, ze to także ciekawa forma podróżowania. Dzięki książce na temat Włoch oraz Włochów znacznie łatwiej było mi rozumieć pewne sytuacja i zachowania podczas mojej ostatniej wizyty w tym kraju.

  • Ersi says:

    Super propozycje na spędzenie wolnego czasu bez wychodzenia z domu.Pozdrawiam Wędrowne Motyle.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI