Lubimy muzea ale tylko te ciekawe, a w szczególności te, do których wejść można za darmo! Są też takie (jak chociażby Muzeum Statku Waza w Sztokholmie), do których po prostu trzeba iść – bez względu nawet na cenę biletu. Naszym zdaniem Muzeum Prado w Madrycie to właśnie jedno z takich muzeów, które stanowi żelazny punkt na liście obiektów, które trzeba było w stolicy Hiszpanii „zaliczyć”. A, że przy okazji udało nam się tam wejść zupełnie za darmo…
Muzeum Prado (Museo del Prado):
Miłośnicy malarstwa czują się tu jak ryby w wodzie! Nic w tym dziwnego, skoro Muzeum Prado gromadzi najwspanialszą i największą na całym świecie kolekcję malarstwa klasycznego. Choć prawdę mówiąc nie tylko fanatycy malarstwa będą zadowoleni spacerując po kolejnych salach pięknego klasycystycznego budynku „ozdobionych” znanymi z wielu podręczników dziełami sztuki – zwłaszcza, że jeśli ma się trochę cierpliwości, można tu wejść zupełnie za darmo. Nam udało się tam wejść właśnie w ten sposób. Trzeba tylko poczekać w kilkukilometrowej kolejce (porusza się zadziwiająco szybko), a poza tym przyjść tu w godzinach pomiędzy 18:00 a 20:00 (od poniedziałku do soboty) lub w niedzielę i święta pomiędzy 17:00 a 19:00 – wtedy każdy może wejść do Muzeum za darmo. Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę, że wybierając opcję za darmo mamy bardzo mało czasu, żeby zobaczyć wszystkie ekspozycje zgromadzone w muzeum. Ale i na to jest rada – można poruszać się po Muzeum śladem najważniejszych dzieł sztuki (ulotkę z tymi najbardziej znanymi, tymi które koniecznie trzeba zobaczyć radzimy wziąć zaraz po wejściu do budynku). Poza tym zobaczyć tu można także zbiory rzeźb (greckie, rzymskie, średniowieczne, z XVI, XVII, XVIII i XIX wieku), rysunków i grafiki a także wiele dzieł prezentujących znakomitą sztukę użytkową ale jeśli decydujecie się na wejście za free, to raczej te zbiory ominiecie.
Museo del Prado założone zostało w 1819 roku przez króla Ferdynanda VII, a dzieła sztuki (głównie obrazy) w nim prezentowane pochodzą z królewskiej kolekcji gromadzonej od XVI aż do XX wieku. Mamy więc tutaj niesamowity przegląd malarstwa światowego z różnych epok historycznych. To niesamowity spacer po wielu stylach malarskich, śladem najwspanialszych i niezwykle znanych artystów – malarzy. Bo z malarstwa właśnie słynie przede wszystkim Prado.
Kolekcja malarstwa klasycznego:
Kolekcja malarstwa podzielona została w muzeum na kilka tematycznych grup: Malarstwo Hiszpańskie (malarstwo romańskie, gotyckie i wczesnego renesansu, malarstwo renesansu i baroku, a także XVIII i XIX wieku, zobaczymy tu m.in dzieła El Greco, Velazqueza, Goya), Malarstwo Włoskie (wiek od XV do XVIII zobaczymy tu dzieła m.in Botticellego, Tycjana, Fra Angelico ), Malarstwo Flamandzkie (wiek XV, XVI i XVII, zobaczymy tu m.in dzieła Van der Weydena, Rubensa, Van Dycka, Boscha), Malarstwo Francuskie (wiek XVII i XVIII zobaczymy tu m. inn dzieła takich artystów jak Poussin, czy Lorrain), Malarstwo Niemieckie (reprezentowane głównie przez znakomite dzieła Albrechta Durera), Malarstwo Holenderskie (wiek XVII i wspaniałe dzieła Rembrandta), Malarstwo Brytyjskie (najmniej rozbudowana kolekcja, choć zobaczymy tu dział takich artystów jak Reynolds, Romney itd). Na stronie muzeum zaproponowano, co koniecznie trzeba zobaczyć podczas 1, 2 oraz 3 godzin pobytu w obiekcie (miniatura obrazu, autor, nazwa dzieła a także numer sali, w której się znajduje) – to bardzo przydatne podczas planowania wizyty w Prado (zwłaszcza tej „darmowej”)
Perełki Muzeum Prado:
Zwiedzając muzeum stajemy przed dylematem wyboru tych dzieł sztuki, które chcemy na sto procent zobaczyć oraz tymi, które na razie możemy pominąć, bo może zobaczymy je następnym razem (zwłaszcza, gdy zwiedzamy obiekt za darmo lub po prostu nie mamy na tyle czasu, by spokojnie przejść przez wszystkie sale).
Hitami Prado są bez wątpienia: Ecce Homo -Juan de Juanes, Rycerz z dłonią na piersi, Adoracja pasterzy – El Greco, Martwa natura, Święta Izabela Portugalska – Francisco Zurbaran, Poddanie Bredy, Prządki, Panny Dworskie, Książę Baltazar Carlos na koniu, Królowa Marianna Austriacka, Kuźnia Wulkana, Chrystus Ukrzyżowany – Diego Velazques, Święta Rodzina z ptaszkiem, Niepokalane poczęcie z Soult, Dobry pasterz – Bartolome Murillo, Rodzina Karola IV, Maja naga, maja ubrana, Rozstrzelanie powstańców madryckich 3 maja 1808, Drugi maja, Sabat czarownic – Francisco Goya, Święta Barbara – Robert Campin, Zdjęcie z Krzyża – van der Weyden, Pokłon Trzech Króli – Hans Memling, Triumf Śmierci – Pieter Breughel Starszy, Ogród ziemskich rozkoszy – Hieronim Bosch, Trzy Gracje – Rubens, Zwiastowanie – Fra Angelico, Zaśnięcie Maryi – Mantegna, Historia Nastagio degli Onesti – Boticcelli, Wenus z Organistą – Tycjan, Obmywanie nóg – Tinoretto, Wenus i Adonis – Veronese, Autoportret – Durer, Artemisa – Rembrandt, Dawid i Goliat – Caravaggio
MUZEUM PRADO – INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 10:00 do 20:00, niedziele i święta od 10:00 do 19:00 (ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem). Muzeum zamknięte jest 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia. W dniach 6 stycznia, 24 i 31 grudnia Muzeum czynne jest od 10:00 do 14:00.
Cennik: bilet normalny – 14€, bilet ulgowy – 7€, za darmo wchodzić mogą osoby poniżej 18 roku życia a także studenci pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. UWAGA! Godziny darmowych wejść na wystawy stałe to: od poniedziałku do soboty od 18:00 do 20:oo oraz w niedziele i święta od 17:00 do 19:00. Więcej zobacz na stronie Muzeum Prado