Pomysły Na weekend w Europie Budapeszt na 2 dni albo dłużej? Zobacz TOP 10 największych atrakcji węgierskiej stolicy

Budapeszt na 2 dni albo dłużej? Zobacz TOP 10 największych atrakcji węgierskiej stolicy

Jak nie Praga to może stolica Węgier? To najbliższa Polsce wielka metropolia pamiętająca czasy rzymskie oraz… tureckie. Budapeszt jest miastem o niesamowitej atmosferze, miastem wielu kontrastów gdzie długa historia i nowoczesność przenikają się ze sobą.

Niegdyś celtycka osada Aking, potem rzymskie Aquincum, najazdy barbarzyńców, panowanie tureckie  to tylko niektóre  wydarzenia pozwalające uświadomić sobie długą i niezwykle burzliwą historię miasta. Początkowo osobne osady: królewska Buda, jej najstarsza część Obuda i Peszt  gdzie zamieszkiwali kupcy i rzemieślnicy, wreszcie jedno miasto Budapeszt zachwycające niezmiennie licznych turystów tutaj przybywających. O wspaniałości Budapesztu świadczyć może fakt, iż znalazło się ono na liście UNESCO jako jedna z najpiękniejszych stolic świata. Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Gdzie koniecznie trzeba się wybrać będąc w stolicy Węgier? Przeczytajcie i oceńcie 🙂


RUINY RZYMSKIEGO AQUINCUM
: osada cywilna (dla emerytowanych oficerów rzymskich i ich rodzin) oraz obóz wojskowy wzniesiony został przez Rzymian w I w stanowiąc ostatni rzymski przyczółek na wschód od Dunaju. Pozostałości miasta znajdują się w starej części miasta zwanej Obudą (co znaczy dosłownie Stara Buda  królewską Budę przeniesiono w XIII w z tego miejsca na Górę Zamkową). Jest swego rodzaju muzeum na powietrzu gdzie zobaczyć można amfiteatry (legionowy oraz cywilny), ruiny łaźni wojskowych z fragmentami bogato zdobionych mozaikami basenów, dokładnie zarysowaną siatkę ulic osady cywilnej z pozostałościami bogatych willi, łaźniami, świątyniami, bramami miejskimi.

GÓRA ZAMKOWA (STARE MIASTO): stanowi najpiękniejszy i najbardziej rozpoznawany element panoramy miasta. Zobaczyć tutaj można Pałac Królewski (rekonstrukcja po wojennych zniszczeniach z charakterystycznym dominującym elementem panoramy Góry Zamkowej czyli ogromna kopuła wieńcząca wschodnią fasadę zamku), zwiedzić muzea i galerie znajdujące się w jego wnętrzu. Podziwiać pałace bogatych rodów, spacerować klimatycznymi wąskimi uliczkami, uwieczniać na zdjęciu odrestaurowane kamieniczki, ratusz, gmach parlamentu, pomniki (między innymi mitycznego węgierskiego ptaka Turula, który według legend dał początek wodzom madziarskim i kościółki (na uwagę zasługuje kościół świętego Macieja z niezwykle kunsztowną, koronkową fasadą, którego wieża dominuje w panoramie Góry Zamkowej). Nie można przejść obojętnie również obok Baszty Rybackiej (charakterystyczna biała budowla z wieżyczkami), której nazwa pochodzi od dawnych fortyfikacji, bronionych przez cech rybaków. Dzisiaj można wejść na szczyt baszty i podziwiać niesamowity widok na Dunaj i stronę peszteńską miasta.

BUDYNEK PARLAMENTU: kolejna budowla bardzo charakterystyczna dla miasta i z nim kojarzona, a jednocześnie największy gmach sejmowy Europy. Znajduje się w lewobrzeżnej części miasta  Peszcie, na jednym z największych budapesztańskich placów, rozciągając się majestatycznie na 268 metrach wzdłuż brzegu Dunaju. Charakteryzuje się wspaniałą architekturą, licznymi rzeźbami i posągami na zewnątrz oraz wewnątrz budowli, a mimo swej monumentalności sprawia wrażenie lekkości, pewnie dzięki wielu koronkowym wieżyczkom i łukowatym zdobieniom . Gmach parlamentu zwieńczony jest kopułą przykrywającą salę posiedzeń. Wewnątrz przechowane są najważniejsze insygnia królewskie, z oryginalną koroną świętego Stefana na czele.

WYSPA MAŁGORZATY: miejsce idealne na odpoczynek po wrażeniach związanych ze zwiedzaniem miasta, popularne miejskie centrum rekreacyjno sportowe (kąpieliska, ogrody, knajpki, korty tenisowe) . Znajduje się na Dunaju i swoją nazwę wzięła od księżniczki Margit, która została przeznaczona przez własnego ojca Belę III na życie w klasztorze Dominikanek znajdującym się właśnie tutaj. Można zobaczyć tutaj ruiny trzech klasztorów, średniowiecznych kościółków z kościołem Norbertańskim, który posiada wieżę z najstarszym na Węgrzech dzwonem kościelnym.

WIELKA SYNAGOGA: znajduje się w dzielnicy Żydowskiej przy niewielkim placu Herzla (pesztańska część miasta). Jest największą czynną synagogą w Europie i pochodzi z XIX wieku. Ten wspaniały monumentalny budynek zachwyca bogatymi zdobieniami, pięknym wystrojem wnętrza, znakomitymi organami i dwiema bliźniaczymi wieżami zwieńczonymi złotymi kopułami. Do synagogi przylega Muzeum Żydowskie z salą pamięci Holocaustu.

GÓRA GELLERTA: miejsce, gdzie niegdyś podobno odbywały się sabaty czarownic, nazwę swą wzięło od znajdującego się tam monumentalnego pomnika Gellerta (biskupa św. Gerarda) trzymającego we wzniesionej ręce krzyż (miał on być zrzucony przez pogan w zamkniętej beczce z miejsca, gdzie obecnie znajduje się pomnik, do Dunaju). Na szczycie wzgórza znajdują się też ogromne szare mury zbudowanej przez Austryjaków Cytadeli oraz Węgierska Statua Wolności  pomnik upamiętniający wyzwolenie miasta przez Armię Czerwoną.

BAZYLIKA ŚWIĘTEGO STEFANA: w lewobrzeżnej części miasta na skraju dzielnicy rządowej wyrasta okazały kościół Świętego Stefana budowany przez ponad pół wieku. Oprócz znakomitej architektury bazyliki warto wejść do środka, chociażby po to, by zobaczyć zmumifikowaną rękę świętego Stefana (po lewej stronie od ołtarza głównego w Kaplicy świętej Prawicy). Można też wejść na antresolę kopuły kościoła i podziwiać panoramę miasta. Warto też wspomnieć, że na wieży kościoła znajduje się największy dzwon w całym kraju  ważący 9 ton Stefan (zawieszony tam z okazji wizyty papieża Jana Pawła II).

PLAC BOHATERÓW: jeden z największych i najważniejszych placów w mieście, powstał z okazji tysiąclecia państwa Węgierskiego, dlatego nazywany jest również Placem Milenijnym (usytuowany jest w VI dzielnicy). Na placu znosi się wielki posąg  kolumna na szczycie której znajduje się archanioł Gabriel z koroną węgierską, na dole zaś konne posągi wodzów madziarskich oraz ułożone w łuk kolumny z pomnikami bohaterów narodowych oraz alegoriami Wony, Pokoju, Pracy i Dobrobytu. Na uwagę zasługują też wspaniałe przypominające antyczne świątynie gmachy Muzeum Sztuk Pięknych i Pałac Sztuki wzniesione przy placu. Ten kto zmęczył się zwiedzaniem miasta, ma okazję odpocząć w Lasku Miejskim znajdującym się tuż za kolumnadą.

MOSTY NA DUNAJU: jest ich dziewięć (siedem drogowych: Łańcuszkowy, Małgorzaty, Wolności, Elżbiety, Arpada, Petofiego, Lagymanyosi hid, Megyeri hid i dwa kolejowe). Najstarszy i najpiękniejszy z nich to most Łańcuszkowy im. Szechenyiego, którego strzegą kamienne lwy. Stanowi on jeden z nielicznych przykładów  mostów o takiej konstrukcji (łańcuchy zamiast wykorzystywanych później lin). Powstał w latach 1839  1849 według projektu angielskiego architekta Tierney’a William’a Clark’a, zniszczony został podczas II WŚ i odbudowany według oryginalnego wzoru w stulecie swojego powstania.

GMACH WĘGIERSKIEJ OPERY PAŃSTWOWEJ: jeden z najważniejszych zabytków miasta po pesztańskiej stronie. Ta neorenesansowa budowla powstała w latach 1875  1884 i często porównywana jest ze wspaniałą paryską operą. Bogato zdobiona, przepiękna fasada wyróżnia się między innymi licznymi arkadami i posągami (najwspanialszych kompozytorów europejskich, w tym pomnik Stanisława Moniuszki). Również wnętrze może przyprawić o zawrót głowy: wspaniałe żyrandole, liczne freski, piętrowa widownia o doskonałej akustyce.

>POLECAMY RÓWNIEŻ: JAK NAJSZYBCIEJ DOJECHAĆ Z LOTNISKA W BUDAPESZCIE DO CENTRUM?

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Budapeszcie | Zarezerwuj hotel w Budapeszcie

BYLIŚCIE W BUDAPESZCIE? JAKIE MIEJSCA ZWIEDZILIŚCIE, KTÓRE Z NICH POLECACIE? PODZIELCIE SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI.

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 1oo tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI