Pomysły Na weekend w Europie Co warto zobaczyć w okolicach Budapesztu? 5 najlepszych miejsc i atrakcji

Co warto zobaczyć w okolicach Budapesztu? 5 najlepszych miejsc i atrakcji

Budapeszt, trochę inaczej niż Praga, nie leży blisko krasowych wzgórz i dolin. Dunaj płynie tu szeroko, na południe Wielka Nizina Węgierska pokazuje swój potężny bezkres. Jedynie zachodnie rubieże miasta oraz Zakole Dunaju na północ od miasta wykazują spore zróżnicowane krajobrazu. Oczywiście podobnie wyglądają północne brzegi Balatonu, ale my proponujemy Wam pomysły na jednodniowe wycieczki w okolice Budapesztu. Nad Balaton można dotrzeć w ciągu jednego dnia i wrócić. Ale po co?

Poniżej kilka miejsc, do których dojedziecie w godzinę, urozmajcając swój weekendowy lub kilkudniowy wypad do Budapesztu.

Szentendre

szentendre-9

Przepiękna miejscowość o urokliwym śródziemnomorskim charakterze i z licznymi zabytkami. Koniecznie trzeba pospacerować wąskimi, krętymi uliczkami i cieszyć się widokiem kolorowych domków z gankami oraz artystyczną atmosferą starych placyków. Jedną z największych atrakcji Szetendre jest największy na Węgrzech skansen z licznymi budowlami z 10 regionów etnograficznych Wielkich Węgier, z autentycznym wyposażeniem wnętrz. Atrakcją są tu również pokazy tradycyjnych rzemiosł przy użyciu prawdziwych narzędzi z dawnych epok. W Szetendre mieszka spora, kilkusetosobowa mniejszość serbska. Stąd również obecność cerkwi. Tutaj w pewnym sensie zaczyna się słynne Zakole Dunaju, czyli przełom tej ogromnej rzeki pomiędzy niskimi górami północnych Węgier. O samym Zakolu jeszcze napiszemy kiedyś osobno.

ZOBACZ KONIECZNIE : Szentendre, najciekawsze zabytki i fotogaleria

Wyszehrad

Zakole Dunaju z Wyszehradu

Dawna stolica Węgier, w której koniecznie zobaczyć trzeba cytadelę na szczycie wzgórza, z której rozpościerają się wspaniałe widoki na panoramę Zakola Dunaju. Warto jest też zwiedzić ruiny Pałacu Królewskiego, który był niegdyś najwspanialszym renesansowym pałacem Węgier i był siedzibą króla Macieja Korwina (dziś w znacznej części odrestaurowany). Zwrócić trzeba uwagę zwłaszcza na otoczony krużgankiem dziedziniec z kopią renesansowej studni Herkulesa, a także na odbudowaną Lwią Fontannę (z czerwonego marmuru). Wyszehrad leży około 30 minut od Szetendre. Tutaj również można dotrzeć rejsem z Budapesztu. Z północy Budapesztu kursują tu również autobusy. Uwaga! weekendami i w lecie czasem zatłoczone.

esztergom węgry ostrzyhom
fot. tatli delilik / flickr

Esztergom: Kolebka katolicyzmu na Węgrzech położona na wysokiej skarpie nad Dunajem. Najwspanialszym zabytkiem tej miejscowości jest niewątpliwie największa na całych Węgrzech Bazylika, która powstała na ruinach wcześniejszego średniowiecznego kościoła św. Wojciecha. Można w niej zobaczyć renesansową kaplicę Bakocza ale przede wszystkim wejść do skarbca katedralnego, najbogatszego w całej Europie Środkowej. Warto jest też wejść do Muzeum Zamkowego kryjące w sobie pozostałości pierwszego pałacu królewskiego i pierwszej kamiennej budowli na Węgrzech! Esztergom to także pierwsze miejsce, które zobaczycie na Węgrzech, jeśli wybieracie się tu np. pociągiem z Bratysławy. Miasto połączone jest jednym mostem ze słowackim Szturowem.

pałac w godollo
fot. globalcraire flickr

Godollo: Pięknie położone wśród lasów i pagórków przyciąga wielu turystów głównie z powodu największego w całych Węgrzech XVIII wiecznego Pałacu absburgów, który powstał na zlecenie bliskiego współpracownika cesarzowej Marii Teresy. Z czasem stał się letnią rezydencją króla Węgier Franciszka Józefa i jego żony Elżbiety (zwanej Sissi). Pałac otoczony jest rozległym parkiem utrzymanym w stylu angielskim. Do Godollo dojedziecie nawet w 45 minut koleją miejską HEV ze stacji Örs vezér tér – końcowej na czerwonym metrze. Okolice Godollo to zalesione wzgórza, pełne ścieżek rowerowych – ulubione miejsce weekendowych wypadów mieszkańców Budapesztu i maryjne sanktuarium Mariabesenyo.

forteca holokko
fot. g smith / flickr

Góry Borzsony: Niewysokie góry o łagodnych grzbietach, które zachwycają zwłaszcza swoimi gęstymi lasami i licznymi strumieniami. Są dość niedostępne, nie ma tam wielu dróg, można jednak korzystać z kolejek wąskotorowych. Ciekawostką jest to, że zobaczyć tutaj można zapadnięty krater pierwotnego wulkanu a także liczne pozostałości dawnych twierdz obronnych! Pamiętać trzeba o tym, że obszar ten jest jednym z najchłodniejszych miejsc w całych Węgrzech. Leży na północ od Zakola Dunaju. Głęboko w górach leży najsłynniejsza wioska/skansen Węgier – Holloko, wpisana na listę UNESCO i forteca Holloko.

Żeby zadowolić tych, którzy chcą pojechać w kierunku południowym, proponujemy również mniejszą wersję Szetendre, czyli również położone nad Dunajem Reckeve albo Martonvasar, miejsce mocno związane z Ludwikiem van Bethovenem i rodem Brunszwików. W mieście znajduje się muzeum kompozytora i pałac z pięknym parkiem angielskim. Na zachodzie od Budapesztu leży urocze opactwo w Zsambek, otoczone przez słoneczne wzgórza Budaj Tajwedelmi i Gerecsei Tajwedelmi.

TRANSPORT:

Do wszystkich miejscowości dojedziecie z Budapesztu autobusami. Rano wyjedziecie, wieczorem wrócicie. Co ciekawe do Reckeve albo Szetendre dojedziecie szybką kolejką TEV, której składy kursują nawet co pół godziny. Do Szetendre i Wyszegradu kursują również statki wycieczkowe. Polecamy, choć trochę to trwa…

I jeszcze mapa okolic na północ i zachód od Budapesztu

zakole-dunaju-mapa-budapeszt


GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Budapeszcie | Zarezerwuj hotel w Budapeszcie

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE CIEKAWYCH MIEJSC I ATRAKCJI W POBLIŻU BUDAPESZTU? PODZIELCIE SIĘ NIMI

 

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI