Blog Historia Mapa dnia: Średniowieczny Paryż w 1550 roku. Możesz sobie przybliżać…

Mapa dnia: Średniowieczny Paryż w 1550 roku. Możesz sobie przybliżać…


paryz sredniowieczny

Co powiecie na nowy cykl? Najciekawsze mapy, znalezione przez nas w internecie, odkopane z naszych archiwów lub rysowane.

Na początek fantastyczna mapa miniaturowa Paryża. W połowie XVI wieku już całkiem sporego miasta, jak widzicie otoczonego gigantycznym murem (To był największy tego typu pierścieniowaty system murów obronnych). W dawnej rzymskiej Lutecji mieszkało już wtedy ponad 250 tys. ludzi. A jeszcze kilka wieków wcześniej Paryż ograniczał się tylko do podłużnej Wyspy Cite na Sekwanie. Do dziś mamy tu oczywiście więcej mostów i kładek, tym bardziej, że obecna wyspa (znacznie dłuższa, niż wtedy) nie ma oryginalnej zabudowy z XVI wieku a mosty nie są zabudowane budynkami. To zachowało się w niewielu miejscach na świecie. Ewentualnie we Florencji.

Aby na siłę odnaleźć resztki autentycznego Paryża sprzed 500 lat musimy stanąć przez Notre Damme (kiedyś nie była tak majestatyczna, tylko gęsto wciśnięta w zabudowę) lub pójść na uliczkę des Ursins lub de la Colombe, gdzie zachował się wąski układ urbanistyczny Cite. Do Paryża udajemy się w styczniu. Wyspa Cite na pewno będzie miejscem naszej wytężonej pracy 🙂

Zobaczcie to sami… Uwaga mapa zorientowana jest na wschód, nie północ! (p.s. Ktoś wie, dlaczego takie zamiłowanie kartografów to tego właśnie „profilu” miasta?)

A tutaj Paryż zaledwie 25 lat później. Wyspa się wydłużyła i pojawił nowy most – słynny Pont Neuf.

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI