Pomysły Na weekend w Europie Jak tanio polecieć na Kretę, Sycylię, Majorkę, Cypr itd… Z biurem podróży czy samodzielnie?

Jak tanio polecieć na Kretę, Sycylię, Majorkę, Cypr itd… Z biurem podróży czy samodzielnie?

Skyline of Paphos
Skyline of Paphos (Photo credit: Wikipedia)

Mijają czasy, gdy samolotowe wakacje nad Morzem Śródziemnym kojarzyły się tylko z biurami podróży i cenami powyżej 1500 zł. Co prawda minęły też czasy biletów lotniczych za 1 zł a nawet za 4 zł, ale wciąż da się za kilkaset złotych spędzić fajny urlop w jednym z ciepłych (już od marca) miejsc na południu. Piszemy, że od marca, bo akurat wróciliśmy z 6-dniowego tripu na Kretę, gdzie na przełomie marca i kwietnia było 25 stopni. Żby być uczciwym – najpierw plusy i minusy przedsięwzięcia:

MINUSY podróży z biurem podróży:
– Jest to możliwe raczej od połowy maja do końca września, czyli np. odpada naprawdę idealny na te rejony świata kwiecień. Czemu? Wyjaśminy później.
– Ceny zaczynają się od 1500zł, oferty za 1200/1300 to rzadkość, a tańsze to zazwyczaj podróż autokarek, czyli odejmujecie średnio dwa razy po półtora dnia z podróży na podróż.
– Siedzicie w jednym miejscu, jednym hotelu, zazwyczaj zatłoczonym i daleko od większych, zabytkowych, atrakcyjnych miast.

PLUSY podróży z biurem podróży:
– Zapewniacie sobie wyżywienie i ubezpieczenie, nie tracicie czasu na poszukiwanie knajpek (ale może to minus – jedzenie w lokalnych knajpach to przecież super atrakcja)
– Macie załatwiony transfer z lotniska, nawet jak jest daleko miejscówki

MINUSY podróży samodzielnej tanimi liniami:
– Czasem trzeba samodzielnie dojechać do lotniska gdzieś w Polsce i tak samo w miejscu docelowym z lotniska do hotelu/hostelu. Jeśli lądowanie jest w nocy – może być problem
– Sami szukacie noclegów rezerwując wcześniej na wszelkich bookinagach etc. lub szukając na mieście. Jeśli to ciepłe lato – może pod chmurką? Jeśli nie lubicie się myć
– Sami polujecie na jedzenie. Ale to akurat super sprawa. My korzystamy w darmowych wi-fi i szukamy w aplikacji tripadvisor godnych polecenia knajp. Tym sposobem trafiliśmy do najlepszej knajpy na Santorini – Naoussy.
– Fajnie wybrać się w marciu, kwietniu na południe, gdy temperatura jest już około 20 stopni ale dużo atrakcji jest zamkniętych (np. wąwóz Samaria na Krecie), morze jeszcze chłodne (15-17 stopni) a lokalne autobusy kursują według „pozasezonowego” rozkładu, czyli czasem wcale nie kursują.
– Małe plecaki. Wiadomo bagaż podręczny to zazwyczaj max 10kg i 50cm. Z biurem to sobie nawet lodówkę na kółkach weźmiecie.

PLUSY podróży samodzielnej tanimi liniami:

– Marzec, kwiecień i początek maja to najlepszy czas na podróż do krajów śródziemnomorskich ze względu na szczyt wegetacji roślinności, kwiatów, wszystkiego. Od lipca przyroda już jest wypalona, sucha i brązowa. Wcześniej macie okazję zrobić o wiele bardziej spektakularne zdjęcia zobacz lepsze widoki, panoramy.
– Wielkanoc! To jest to. Wielkanoc na Sycylii, Krecie czy w Hiszpanii to jakże zupełnie inne, mistyczne i kolorowe święto w porównaniu z naszą Wielkanocą.
– Możecie nocować w kilku miejscach różnych. Podróżować systemem łańcuszkowym (przylecieć do jednego miejsca – wylecieć z innego) lub zrobić kółko. My preferujemy system 2-3 dni w jednym miejscu, kolejne 2-3 dni w drugim itd. Idealnie się to sprawdza np. na Krecie, Cyprze, Sycylii. Czemu? Po to raczej podłużne wyspy 🙂
– Cena. Jeśli nie preferujecie drogich noclegów i restauracji oraz umiecie planować i dotrzymywać budżetu to NA PEWNO tydzień samodzielnie wyjdzie Was taniej niż z biurem. Warunek to upolowanie biletu w miarę tanio (dziś tanio na południe to 150-300zł tam i powrót) i głowa na karku.

Uwaga! Nasze rozważania dotyczą raczej wyjazdów na kilka dni. Głównie tydzień. W przypadku wyjazdów na 2 tygodnie na Kretę, Majorkę czy inne wyspy – raczej jesteśmy skłonni stwierdzić, że jeśli biuro oferuje taką wycieczkę za 1200/1300zł to w biurem wyjdzie taniej. Oczywiście nie mamy na myśli ekstremalnych backpakersów, którzy śpią na plaży lub w namiotach i żywią się runem leśnym 😉

połączenia lotnicze europa
JAK TANIO POLECIEĆ NA POŁUDNIE? TOP 10 KIERUNKÓW W KRAJE ŚRÓDZIEMNOMORSKIE

1. Kreta – Chania (BEZPOŚR.) lub Heraklion (Z PRZESIADKĄ)
2. Baleary –
Majorka (BEZPOŚR.) lub Ibiza (Z PRZESIADKĄ)
3. Sycylia –
Trapani (BEZPOŚR.), Palermo (Z PRZESIADKĄ) lub  Catania (Z PRZESIADKĄ)
4. Południowa Hiszpania –
Alicante (BEZPOŚR.), Malaga (BEZPOŚR.) lub Walencja (BEZPOŚR.)
5. Cypr – Larnaka(BEZPOŚR.) lub Paphos (BEZPOŚR.)
6. Malta (BEZPOŚR.) 
7. Wyspy greckie –
 Rodos (Z PRZESIADKĄ), Kos (Z PRZESIADKĄ), Korfu (Z PRZESIADKĄ) lub Kefalonia (Z PRZESIADKĄ)
8. Sardynia – Cagliari (BEZPOŚR.), Olbia (Z PRZESIADKĄ) lub Algero (Z PRZESIADKĄ)
9. Riwiera Olimpijska – Saloniki (Z PRZESIADKĄ) lub Wolos (Z PRZESIADKĄ)
10. Płn. Maroko – Fez (Z PRZESIADKĄ), Marakesz (Z PRZESIADKĄ), Tangier (Z PRZESIADKĄ) lub Nador (Z PRZESIADKĄ)

Dla mieszkańców południowej Polski ułatwienie – dużo PRZESIADEK dotyczy Budapesztu albo Bratysławy – tam można dojechać szybko i tano. Dla mieszkańców zachodniej Polski – analogicznie – sporo lotów z Berlina 🙂

Sprawdźcie jakie teraz są ceny biletów na Kretę, Sycylię, Cypr itd. Może warto kupić akurat teraz? 

Tanie bilety lotnicze na południe – porównacie TUTAJ

Enhanced by Zemanta
Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • […] Co warto zwiedzić na Malcie? Właściwie wszystko, bo to mały kraj, wszędzie jest blisko. Wystarczy Wam tydzień, żeby zobaczyć największe atrakcje. A nawet kilka dni. Ostatnio bardzo popularne staje się weekendowe latanie na Maltę. Połączenia z Polski są. Ryainair na wyspy Morza Śródziemnego lata z Wrocławia i Krakowa. […]

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI