Szukacie podróżniczych inspiracji? Mieliśmy już dla Was kilka propozycji na przykład na podróże śladem ciekawych filmów, interesujących książek, czy nawet gier komputerowych. To jest sposób, w jaki my lubimy podróżować najbardziej. Tym razem mamy zupełnie inną propozycję – podążanie śladem miejsc i atrakcji uwieńczonych na obrazach słynnych impresjonistów i postimpresjonistów. Dlaczego ten nurt w malarstwie akurat wybrałam? Sprawa jest prosta – jest moim ulubionym…
Skąd się wziął?
Impresjonizm narodził się w drugiej połowie XIX wieku w Paryżu jako opozycja do klasycznej szkoły malarstwa, która to tej pory obowiązywała. Przedstawiciele tego nowego, rewolucyjnego nurtu jako jedni z pierwszych zaczęli wychodzić poza pracownie – malowali więc w plenerze, w miejscach, gdzie akurat mieszkali, przebywali czy do których podróżowali. Poza tym starali się pokazać w swoich dziełach ulotne moment (posługując się ponadto charakterystyczną techniką zwaną dywizjonizmem) stąd też popularne były całe cykle obrazów prezentujących niby to samo, a jednak zupełnie w innym świetle (na przykład seria Katedra w Rouen Moneta)
Nie wdając się w rozważania historyczno-teoretyczne, postanowiliśmy zaproponować Wam kilka przykładów dzieł namalowanych przez impresjonistów lub postimpresjonistów, na których zobaczyć możemy ciekawe miejsca i obiekty widziane oczami malarzy. Oto nasze propozycje:
Od tego obrazu – „Impresja. Wschód Słońca” namalowanego przez Clade’a Moneta nazwę wziął nowy, rewolucyjny kierunek w malarstwie – impresjonizm. Uwieczniona tu została zatoczka Le Havre w Normandii
Wiele dzieł tego czołowego przedstawiciela francuskiego impresjonizmu obrazuje miasto Honfleur w Prowansji. Wymienić tu można chociażby takie obrazy jak „Holowanie statków Honfleur”, czy „Ujście Sekwany w Honfleur”. Malarz chętnie uwieczniał także na płótnie miasteczko Argenteuil, które znajduje się w niewielkiej odległości od aglomeracji paryskiej. Dzięki artyście możemy podziwiać na przykład most w Argenteuil, czy przenieść się na śnieżnobiałą plażę w mieście
Ciekawą przyrodniczą atrakcją turystyczną namalowaną przez Moneta jest bez wątpienia urozmaicone, klifowe wybrzeże kanału La Manche w Normandii. Krajobrazy te podziwiać możemy między innymi w obrazie pod tytułem „Klif w Dieppe” .
No i przenosimy się poza granice Francji do słonecznej Ligurii. Monet namalował miasteczko Bordighera malowniczo usytuowane na stokach Alp Liguryjskich.
Alfred Sisley mimo iż urodził się we Francji, to jak samo nazwisko wskazuje miał pochodzenie brytyjskie. Podobnie jak Monet zaliczany jest do najwybitniejszych przedstawicieli francuskiego impresjonizmu. Wiele z jego znakomitych dzieł podziwiać możemy w paryskim Musee D’Orsay na przykład Kanał Saint Martin (kanał wodny w Paryżu). Motyw ten z resztą bardzo często pojawia się na obrazach Sisley’a.
Sisley chyba po prostu lubił uwieczniać na swoich obrazach mosty i kanały, kolejnym przykładem może być tutaj olej na płótnie pod nazwą „Most w Hampton Court”
Obrazy Maneta, takie chociażby jak „Śniadanie na trawie” zna pewnie większość. Nam jednak szczególnie podoba się „pejzaż” gdzie główną rolę grają rybacy a tłem jest port – „Port w Bordeaux”
Podobnie jak Monet, także Manet chętnie uwieczniał na płótnie scenki rodzajowe i pejzaże znad Sekwany, w portowym – rzecznym Argenteuil.
Kolejny francuski malarz (a także rzeźbiarz) Auguste Renoir raczej nie malował pejzaży, skupił się w szczególności na portretach. Jednak na szczególną uwagę (z punktu widzenia uwiecznionych na nich miejsc i obiektów) zasługują takie jego obrazy jak Skały w Guernsey, czy obrazy namalowane w Wenecji (Plac św. Marka w Wenecji)
„Skały w Guernsey” to obraz namalowany przez Renoira na Wyspach Normandzkich leżących na Kanale La Manche
Camille Pisarro kojarzy nam się przede wszystkim z obrazami na których możemy zobaczyć znane i nieznane zakątki Paryża. Wystarczy spojrzeć na takie jego dzieła jak na przykład cykl obrazów z Bulwarem Montmartre w roli głównej żeby od razu przenieść się na „paryski bruk”
Mamy też polskiego przedstawiciela impresjonizmu – Władysława Podkowińskiego i tutaj wypada zamieścić jeden z piękniejszych jego obrazów przedstawiających „miejsca” czyli „Ulica Nowy Świat w Warszawie”
Na obrazach Pierre Bonnard’a możemy zobaczyć na przykład Saint Tropez albo Port w Cannes.
Eugene Boudin malował głównie pejzaże Normandii, w której z resztą się urodził, jednak do jego najznakomitszych dzieł zaliczyć należy także widoki uchwycone w Wenecji, czy w Brukseli.
Niemiecki impresjonista Max Liebermann przenosi nas natomiast, dzięki swoim obrazom, między innymi do Nordwijk w Holandii, czy do Amsterdamu albo do Hamburga.
Vincent van Gogh to wprawdzie przedstawiciel postimpresjonizmu, no ale wpis ten byłby dużo uboższy gdyby pominąć tego wspaniałego (mojego ulubionego z resztą malarza). Ponieważ van Gogh przez wiele lat mieszkał w Arles (Prowansja), dlatego też dużo jego obrazów związanych jest właśnie z tym miastem. Wymieńmy tu bardzo znane dzieło Taras kawiarni w nocy w Arles, czy Gwiaździsta noc nad Rodanem w Arles
Pobyt w Paryżu i mieszkanie w artystycznej dzielnicy Montmartre przyniosły wiele obrazów prezentujących sceny z życia i pejzaże stamtąd właśnie.
Auvers-sur-Oise to ostatnie miejsce, w jakim dane było mieszkać temu wybitnemu malarzowi. To tutaj znajduje się jego grób licznie odwiedzany przez miłośników jego twórczości. Z miejscowością tą nierozerwalnie kojarzy się obraz „Kościół w Auvers”, czy liczne płótna przedstawiające sielską urodę tego miejsca
Malarzem – podróżnikiem można uznać Eugene Henri Paul Gauguin, który przez wiele lat mieszkał na Tahiti – największa wyspa Polinezji Francuskiej, ostatnie lata życia spędził natomiast na wulkanicznych wyspach Markizach. W związku z tym na jego obrazach możemy podziwiać te egzotyczne krajobrazy i ludzi
Na prawdę warto było poświęcić chwilę na przeczytanie, bo dużo dowiedziałem dowiedziałam się z tego artykuliku.
Uwielbiam impresjonizm, jest przecudowny- a muzeum d´Orsay w Paryzu jest warte obejrzenia!